ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE CONSOLIDATIE VAN WEST EUROPA WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Andermaal CHINA Bevin doet een felle aanval op Rusland ZATERDAG 24 JANUARI 1948 Noi 15802 101e Jaargang. ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Sehuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 ULtg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m (4 regels) f 1,— per stuk. Wij •wijdden enige meerdere aan dacht aam de gang van zaken in het onmetelijke Ghina, daar in dit oude cultuurland één der belang rijkste schakels in. de keten der wereldgeschiedenis wordt gesmeed. Na de Japanse capitulatie is China niet tot die rust der eeuwen terug kunnen kieren, maar staat integen deel nog steeds in het brandpunt dier wereldbelangstelling. Geen won der, waar op deze oude Chinese bodem, een treffen plaats vindt tussen twee wereldbeschouwingen comanunisane m democratie, of wil men het heel nauwkeurig ge preciseerd, tussen twee were'dmadn- ten Rusland, en Amerika Waarom werd. China door de be lijders der communistische heilsleer uitverkoren, als een der voornaam ste aanvalsobjecten De reden kan geen andere zijn, dan dat het com munisme ib het door de eindeloze oorlogen zo zeer verarmde China, een gunstige voedingsbodem denkt te vinden voor de leer, die in theorie zo nauw1 aansluit bij die be geerten van tot de bedelstaf ge brachte mensen. Deze zijn er in China helaas vele. De landbouw1 heeft de trage levensgang van China bepaald ©n is niet in staat de millii- oenembevolking een menswaardig bestaan te verschaffen. De industri ële ontwikkeling bevindt zich nog in een pril stadium en alleen een! goed, geleide industrie kan het land de welvaart geven, waarvoor de mogelijkheden stellig aanwezig zijn- Een poging van oomunistische zij de, door te dringen in de bestaande organisatie-vormen der republiek mislukte. Waar deze „vreedzame penetratie" geen succes had,, moes- den de wapenen spreken, speciaal in Mamdsjoerije, waar in 1931, Japan zijn agressiehonger begon te «tillen. Zo wordt reeds twee jaar verwoed, gevochten, om de weg voor het communisme vrij te ma ken, een strijd, die met afwisselend succes wordt gevoerd1, maar die door de jongste officiële verklaring van de regering der republiek in een bijzonder licht komt te staan. A anleidtog tot deze verklaring vormde een rapport over de toestand in China, door de Ameri kaanse generaal Wedemeyer, dat kortweg gezegd alarmerend was. Speciaal de Amerikaanse pers is hiervan geschrokken en sommige bladen gingen zelfs zover, een re volutie in China, binnen afzienbare tijd, te voorspellen. In antwoord hierop heeft die regering Tsjang Kat Tsjek een merkwaardige ver klaring afgelegd,, waarin er op ge wezen werd, dat het communisme China nooit zal kunnen veroveren, omdat deze leer in flagrante tegen stelling is met de Chinese geestes gesteldheid. Velen mogen tijdelijk onder invloed komen te staan van de valse propaganda, speciaal in de gebieden, waar gevochten wordt blijkt telkens weer, dat het commu nisme niet de minste populariteit geniet. Duizenden communisten-sol daten lopen over naar de republi keinse troepen, terwijl het omge keerde nooit voorkomt. nese Rijk, dan is het inderdaad aan neembaar, dat de gevaren ter plaat se, wel eens erger word,en voorge steld, dan ze in werkelijkheid zijn. Het is zeker te begrijpen, dat de zeer ingewikkelde constructie van de Chinese staatsvorm, in de prak tische uitvoering van het regerings beleid. ook wel eens moeilijkheden met zich medebrengt. In 1946 werd de nieuwe grondwet van kradht, die voorzag in een verdeling van China in 35 provinciën, onderverdeeld in 12 bijzondere gemeenten en Tibet, in afdelingen 'en onderafdelingen en tenslotte in locale gebieden, waar van er niet minder dan 641697 worden geteld. Bij het bestaande partijenstelsel (Kwo Min Tang, com munisten en diemocratische partij), was de keuze der personen, in har monisch, overleg, uiteraard, een tere kwestie. Nu dit min of' mleer ,in der minne is geschikt, is de ver dere uitbouw van het staatsapparaat aan de orde. Nieuwe wetten en regelingen, moeten worden getrof fen. Zonder succes zijn deze po gingen niet gebleven. In de praktijk vallen reeds gunstige resultaten te signaleren. Een groot nationaal la boratorium verricht uitstekend werk Hollands stamboekvee werd inge voeld, terwijl aam de vorming van medici veel aandacht wordt besteed. Dit alles is nog maar een begin, maar ock in China worden kleine bomen groot. Vermakelijkheidsbelasting moet 35 procent worden De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de gemeentebesturen een nieuwe circulaire doen toeko men over de vermakelijkheidsbelas ting. Overweging der bezwaren en die met belanghebbend,en gehouden be sprekingen hebben geleid tot 'een nadere precisering van het ministe- rële standpunt. V.oor bioscoopvoor stellingen word.t een percentage van 45 pet. in het algemeen ver antwoord geadht. De belasting kan echter 35 pet. bedragen voor elke voorstelling, waarin naast andere f ilms Nederlands journaal en/,of cul turele en wetenschappelijke films worden vertoond tot een gezamen lijke lengte van tenminste 500 me ter, hetgeen in vrijwel - alle bio scopen het geval is. De tarieven voor het bioseoopbe- Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis een uiteenzetting ge geven van zijn buitenlands beleid waarin hij mededeelde, dat de tijd is aangebroken voor de consolidatie van West-Europa teneinde de com munistische stroom, welke uit Oost- Europa komt aanzetten, in te. dam men. Het is de politiek van de Sowjet- Unie geweest om met ai le middelen communistische controle in Oost- Europa te be- werkste'ligen en het blijkt, dat in het Westen het zelfde doel wordt nagestreefd. Wij hebben deze me- nPT/,.T thode kunnen op- ört vn\ merken in Polen, Bulgarije en Hon garije en onlangs in Roemenië en volgens enze informaties worden el ders soortgelijke pogingen gedaan. De buren van Griekenland hébben de spot gedreven met de Verenigde Naties. Er bestaat zeer groot ge vaar, dat zi] en hun Russische leer meesters hier een grote misslag be gaan. Ik zou hier plechtig tot de grootste voorzichtigheid willen ad viseren. Provocaties van deze soort leiden soms tot ernstige verwikke- gen. YI7"anneer men voortgaat met een politiek, welke er op is gericht, Europa, direct of indirect, te doen beheersen door één macht, zijn wij genoodzaakt de conclusie te trek- Ik heb, zo ging Bevini voort, altijd de ruimste voorstelling aangaande Europa gehad met inbegrip natuur lijk van de Sowjet-Unie. Niets van hetgeen onze regering gaat onder nemen zal gericht zijn tegen Rus land of tegen enig ander land, maar Wij hebben het recht de verwante zielen in het Westen te organise ren zoals de Sowjet-Unie de ver wante zielen in bet Oosten heeft .ge organiseerd. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 2531 Januari Zondag Lucas 8, vs. 2639 Maandag 8. vs. d0— 56 Dinsdag 9, vs. 1 9 Woensdag 9. vs. 10—17 Donderdag 9. vs. 18—27 Vrijdag 9. vs. 28—36 Zaterdag 9, vs. 37—50 WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 24 Januari: Matige, tijdelijk krachtig,: Oostelijke wind, zwaar bewolkt met vooral in het Zuiden plaatselijk 'enige regen of sneeuw', temperatuur om het vriespunt. 24 Jan. Zon op 8 32; under 17.10 Maan op 14 28; onder 7.30 25 Jan. Zon op 8 31; onder 17.12 Maan op 15 45; onder 8.30 Volle Maan 26 Januari. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Januari 25. 2.11 v.m, 14 42 n.mi; 26. 3.11 v.m. 15 40 n.m', 27. 4.05 v.m. 16 34 n nu 28. 4.55 v.m. 17 23 rijn. 29. 5 40 v.m. 18.10 n.mi 30. 6.24 v.m. 18 55 n.ro, 31. 7.03 v.m. 19 34 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater zoek worden met 12 pet. verlaagd. Aan de exploitant zal de bevoegd heid worden gegeven, de verma- kelijkbeden'belasting, voor zover deze meer dan 20 pet. bedraagt, op het publiek te verhalen. Dit bete kent, dat voor de voorstellingen, waarvoor 35 pet. belasting versdhul- digd' is, de prijis voor het publiek! ongeveer gelijk blijft. De verihoiging zal miet 1 April a.s. ingaan. DE SURINAAMSE DELEGATIE VOOR DE RIIKSCONFE- RENTIE VOOR DE WEST IN KASTEEL OUD-WASSENAAR. Zittend v.l.n.r.A. Karamat Ali. dr Buiskool, mr Pos. mr Lin Apo. Staand v.l.nr.: Ezechiels (seer.). Salikin M. Havdjo. Finilay (pers).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1