ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Republiek gooit opnieuw roet in de pan WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WEERBERICHT VRIJDAG 28 JANUARI 1948 No. 15801 101e Jaargang ABONNEMENT Priji per 3 maanden bi} vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange 'Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract special* prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,per stuk. Geruchtenstorm in Frankrijk Geheimzinnige vliegtuigen boven FrankrijkBendie werpit wapens per paraichuite neer Dat waren die headlines de vorige week in de Franse pers. Het hele geval is evenwel een canard, want parachutes zijn in het geheel niet uitgewiorpen en die geheimzinnige vliegtuigen waren die normale lijn- vliegtuigen pp de route Parijs-Al- giers. Alles zou veel sneller zijn opge lost indien die politie zich die moeite zou hebben getroost om de dienst regeling van die Air France eens even daar te pluizen Nu komen er weer geruchten uit Frankrijk. De Maasbode maakt er meldjug van. Het zou nu om een de heuse staatsgreep gaan, waarbij be trokken zouden zijn allerhande land- verraderlijike lieden uiit de bezet tingstijd. Volgens de geruchten moet het een geweldige anti-communis tische .ondergrondse actie zijn, die toebereidselen maakt voor een staatsgreep. Men wieet zelfs al pre cies waar zich het hoofdkwartier vaa deze liefhebbers voor een zwaar-anti-qommunistiische regering bevindt. Luzem is dat namelijk, zo zegt men. Het zou ons niets verbazen indien nok deze geruchten weer zuivere fantasie zouden zijn, geruchten ge boren uit een angstpsychose vo.or toet communisme. De Rode Kruis-affaire te Semarang Het parket en de reeherdhe te Semarang zijn, inzake de Roode Kruis-affaire, bezig met toet orde nen van het zeer uitvoerig mate riaal, waarbij duizenden bonnen die nen te worden gecontroleerd1, zodat nog wel enige tijd. zal heengaan voor en aleer volledige klaarheid is verkregen, aangezien die affaire zich ais een sneeuwbal .ontwikkelt. Mevrouw Arrians, het hoofd; van de afdeling bevoorrading van het Roode Kruis in Nederlands-Indië, die enkele dagen te Semarang ver toefde, verklaarde dat de zaken op bescheiden schaal, doch zo goed mogelijk zullen wordiem voortgezet. De eerste taak is het herwinnen van vertrpuwien ien mede daarom wordt thans toet Roode Kruis te Semarang geleid, door figuren uit Batavia. Practiseh de gehele Serrua- rangse leiding zal vervangen moe ten iwiardan. De kinderen de dupe van de oorlog i T^ugee® de twfintig en dertig mil- li|oen kinderen in Europa en in an dere delen va® de wereld moeten npg steeds als gevolg van de oor log, da mieest eenvoudige vreug den van het kind-zijn ontbaren. Dit Ward Woensdag voor de raad voor internationale nood-hulp aan kinde ren verklaard, door Francis S a y- re, dje als voorzitter van de main- daatscfiappaneommissie der Ver- enigdie Naties ;over precieze gege vens beschikt. Als men niet spoe dig actief hulp biedt zal het te laat zijn. Hij Wees ier op dat het noodfonds sinds die oprichting slechts de be schikking gekregen heeft over 39 schatting tan minste 250 millioem dollar nodig zal zijn om het ergste kinderleed te lenigen. Gebrek aan geld, en gebrek aan mediewierking versomberen ook het toekomstbeeld, van die groep der mensheid die nog steeds in kam pen wioont ian dia de cynisch aan doende naam van: „verplaatsteper sonen" draagt. Treedt Mackenzie King af? Volgens politieke kringen te Otta wa verwacht men, dat Mackenzie King, minister-president van Canada die in 1945 verklaard heeft, dat hij niet van plan is het volgend, jaar bij de .algemene verkiezingen aan het hoofd, van zijn partij te staan, deze iweek zijn aftreden bekend zal maken. Als die .opvolger van de 73-jj premier wordt genoemd Louis St. Laurent, die in 1941 minister van justitie werd. en thans het amlbfe van minister van buitenlandse za ken bekleedt. 2000 demobiliserenden keren terug Op 16 Januari vertrok het m.s. „Jcih an van Oldebarnevelt" va® Priok met het eerste grote contin gent demobiiiserend.en naar Neder land. De inscheping van de mili tairen van het K.N.I.L. met voor een groot deel hun vrouwen en kinde ren, het O.V.W.-bataljom „Zeeland" (214R.I.) en een kleine groep mariniers begon al vroeg in de ochtend en had dahk zij de uit stekende organisatie, een vlot ver loop. Om half één gingen de la,et sten aan boord en enige minuten later arriveerde geheel onverwacht voor de militairen de legercom mandant,, de lit. gen. S. H. Spoor, die persoonlijk afscheid kwam ne men van hen, die het eerste onder zijn bevel kwamen en nu na jaren van groite moelijkheden en, volmaak te plichtsvervulling de eersten zijn, die huiswaarts keren. Voor de militairen van het K.N. Politieke overeenkomst door misverstand bedreigd De spoedige totstandkoming van de politieke overeenkomst tussen Nederland en de Republiek schijnt thans bedreigt door een misver- thans bedreigd door een misver- de Republiek de zes punten der Commissie van 'Goede Diensten Za terdag 17 Januari slechts aanvaard heeft op basis van concepties ent verduidelijkingen, die waren vast gesteld in de officiële notulen van een bijeenkomst van Kalioerang. Deze verduidelijkingen zouden o.a. inhouden, dat aanvaarding van de zes punten niet zou betekenen, dat de Republiek niet mag beschikken over een eigen weermacht, eigemi financiën en eigen buitenlandse betrekkingen. Naar aanleiding van deze nieuwe moeilijkheden heeft minister mr. J A. Jonkman Woensdagmiddag in de Kamer vo.or de behandeling der regeringsverklaring het volgende medegedeeld T* ot goed begrip van de gebeurte- nissen, welke zich hebben af gespeeld na de ondertekening van de zes, door de Commissie voor Goede Diensten aan de reeds ge sloten overeenkomst toegevoglde punten, moet ik de Kamer medede len, dat de Republikeinse delegatie deze zes punten heeft aanvaard met verwijzing naar de conceptions and clarifications, („concepties en ver duidelijkingen"), die door de Com missie tijdens de bijeenkomst te Ka lioerang op13 Januari j.l. aan de Republikeinse delegatie waren ge geven. Deze toelichting was aan de Ne derlandse delegatie niet bekend. De Nederlandse delegatie heeft hierop nog dezelfde dag in een brief aan de Commissie voor Goede Diensten gewezen en stelde uitdrukkelijk vast dat de Nederlandse regering zich in de zes punten geformuleerde be ginselen. Jdog wordt op nadere opheldering van déze aangelegenheid ge wacht. Deze nadere opheldering kan zeer binnenkort warden tegemoet gezien. De Nederlandse delegatie beeft zich uiteraard alle rechten voorbe houden met betrekking tot de op vatting der Republikeinse delegatie en de toelichting, op de zes punten, door de Commissie voor goede Diensten gegeven, tijdens de voren- vermelde bijeenkomst. Ij a deze verklaring gaven de he ren Schouten (a.r.), prof. Rom- me (k.v.p.) en mr. Joekes (arb.) achtereenvolgens te kennen het in de gegeven onzekere situatie juister •te achten de replieken over de re geringsverklaring uit te stellen tolt de regering in staat zal zijn opening van zaken te geven. De beraadsla gingen werden hierna voor onbe* paalde tijd verdaagd. Het is de derde keer dat het In donesië-,debat ditmaal moest wor den uitgesteld. Voor de Britse Zuid-Qost-kust ter hoogte van Felixstowe is een havensleepboot van de Engelse ma rine die lucht ingevlogen. Men vreest dat alle 16 opvarenden van het vaartuig het leven verloren hebben. Men neemt aan dat het schip op een mijn gelopen is. Binnenkort zal de regering uit ambtenaren van verscheidene de partement een orgaan samenstel len, d.at leiding zal geven bij ide voorbereiding en uitvoering van het plan-Marshall, zodra dit op Neder land; van toepassing zal zijn. Dr. Kirsdhfeld;, dié Nederland op de Parijse conferentie heeft vertegen woordigd1, zou tot regeringscommis saris worden benoemd. De Hertog van Gloucester ver toeft momenteel als gast van het Prinselijk Paar in ons land, ter bdji- Verwacht tot de avondl van 23 Januari: Meest zwaar bewolkt met nu, en dan regen of sneeuw en plaatselijk vorming van. nevel iof mist; aanvankelijk zwakke veran derlijke wind, later toenemend en draaiend naar Oostelijke richting, tijdelijk enige daling van tempera tuur. f 23. Zon op 8J34, onder 17.08. Maan op 13.30, ónder 6.13. Volle Maan 26 Januari. I.L. en hun gezinnen, die na zeven harde, bittere jaren eindelijk eeni welverdiende rust gaan genieten in het moederland, is het afscheid van idiit land, waaraan zij gedurende zo lange tijd hun bestë krachten in voor- en tegenspoed hebben gege ven en dat hun tweede vaderland werd, vanzelfsprekend moeilijker dan voor de Zeeuwen en mariniers. Herwaardering textielpunten niet vóór 1 Mei De herwaardering der textielpun ten zal vermoedelijk niet ingaan voor 1 Mei. Zoals bekend over weegt men belangrijke wijzigingen aan te brengen in de distributie der textielgoederen, o.a. wil men enkele artikelen' in de vrije handel brengen. De bekendmaking welke artikelen in de vrije handel komen,, zal gelijktijdig geschieden met de herwaardering der punten, aange zien het een met het ander in verband staat. Herdenking Vrede van Munster (16481948) Een plechtige herdenking van het feit, dat 300 jaren geleden te Mun ster het Vredesverdrag werd gete kend zal op Vrijdag 30 Januari in de Nieuwe Kerk te Delft plaats Vinden. Na een korte toespraak van de Delftse loco-burgemeester, wethou der Lausberg, zal min. Dr. Jos. J. Gielen een herdenkingsrede uitspre ken. Alvorens de plechtigheid een aani- vang neemt zullen ten stadhuizje te Delft de Regerings- en andere hoge autoriteiten worden antvan- gen. De hoge vertegenwoordigers van stad en land zullen zich van hier en cortège naar de Nieuwe Kerk begeven onder het luiden van de Bourdon, de zwaarste luidklok in Nederland'. Eerste Kamer verwerpt wijziging enquêtewet Mr. Donker (abb.) heeft die Eerst® Kamer er ondanks een knappe ver dediging niet toe kunnen brengen het initiatief Voorstel tot wijziging van de enquêtewet van 1850 te aan vaarden. Toen het op stemmen aan kwam verklaarden 27 senatoren zich 'tegen het voorstel en slecnts 15 voo'r. Prof'. Anema Was de grote bestrij der. Hij achtte het zeer bedenkelijk, dat de besprekingen in .de minister raad; haar vertrouwelijk karakter zouden kunnen verliezen. Door dfi in het voorstel verwerkte method# zou men tenslotte tot publicatie van het standpunt van het staatshoofd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1