DIENSTPLICHT LAND- en TUINBOUW KERKNIEUWS FINANCIËL NIEUWS Meelfabrieken der Ned Bakkerij Aanvraag om bestemming tot buitengewoon dienstplichtige STAD EN PROVINCIE Onder voorzitterschap van de heer H. van Toledo hield de onderaf d. van de Veiling ,>D© Zuid-Hollandse Eilanden", Vrijdagavond in „Ta- venu" te Haamstede een goed be- zochte jaarvergadering. In zijn openingswoord heette hij in, het bij zander de directeur der veiling de heer A. Hageweg, welkom. Hier na hield hij een uitvoerige openings rede. Ondanks het droge jaar met zijn hoge temperaturen, was het ■een goed jaar voor de fruittelers dank zij de hoge kilo-opbrengst. Dit jaar wias meer normaal dan 1946 omdat we nu weer vrije prijzen hadden. Er zijn volgens spreker nog niet veel' lichtpunten, omdat er nog niet veel uitgevoerd zal kunnen worden, waarbij vooral Duitsland nog niet in, staat is veel' af te nemen. Doordat ihet fruit een voe dingsmiddel van de eerste rang is, zal het ook in de toekomst veel gevraagd worden, doch we zullen er wel rekening mee moeten hou den, dat de prijs lager zal worden zodat alle krachten ingespannen zul len moeten worden om de bedrijven rendabel te houden. Het vervoer liep bevredigend en zal' in 1948 vermoedelijk nog wel beter gaan, doordat het veer Zijpe- Anma Jacoba eindelijk verbeterd zal worden. Ook de veiling heeft een gunstig jaar achter de rug, want de Omzet is dit jaar f 700.000 hoger dan in 1946', waardoor de finan ciële uitkomsten zeer goed waren. Ondanks het feit dat we in een ernstige tijd leven, is er toch geen raden tot pessimisme. Hierna volgde voorlezing van de notulen der twee vorige vergade ringen, waarna rekening en verant woording volgde. De ontvangsten bedroegen f535.90, de uitgaven f 890 20, nadelig slot f354,30, waar door de kas daalde tot f 180.40. Ver volgens werd door de leider der centrale sortering en! de af voerj W. v. Sluijs, een uitvoerig en goed samengesteld verslag uitgebracht van de werkzaamheden aan de cen tral© sorteringen en de verzending 'uitgebracht. Als cijfers van de omzet ver melden we dat verzonden werden uit Haamstede en Renesse te samen, 169029 kisten, 18909 pootjesbakken 7284 bushels en 9318 chips. Aan de centrale sortering is totaal 424O0Q k.g. fruit verwerkt, waarvan 12000 k.g. verpakt werd. De voorzitter dankte die heer v. Sluijs en zijn medewerkers voor hetgeen zij sa men gepresteerd hebben en bracht hem persoonlijk dank voor zijn be langwekkend verslag. Uit boven staande cijfers resulteert, dat vanuit Westelijk Schouwen ongev. 2.500.000 k.g. fruit is verzonden. De heren J. C. Priemis en A. W. Braai wer den als bestuursleden herkozen. Ver volgens werd een bespreking ge houden over een bijdrage aan de boomtelling, uitgaande van de Rijks voorlichtingsdienst. De voorzitter lichtte dit punt uitvoerig toe, waar na na een breedvoerige discussie besloten werd hieraan medewer king te verlenen, als na bespreking met de bevoegde instanties blijkt, dat de kosten hiervoor laag zullen zijn. Bij de rondvraag merkte de voor zitter naar aanleiding van enkele klachten over het vervoer door de R.TM. op, dat de leiding bij de R.TM. verre van ideaal' is en dat met de RTM, voor wat het ver voer betreft, niets te beginnen is zodat bij die mening is toegedaan!, dat wij met de R.TM;. ons fruit niet meer zullen vervoeren en aan gewezen blijven op vrachtautover- voer. Over dit vervoer ontspon' zich een uitgebreide discussie, waarbij zowel1 de voorzitter der afd., als de directeur der veiling inlichtingen verstrekten. Tot slot hield de do der veiling een korte inleiding, die vrij optimistisch gesteld was. Hij' deelde mee, dat met Engeland een Contract is afgesloten om dit voor jaar 10 mill. kg. fruit naar dat land te expioseren, weliswaar tegen vastgestelde prijis. Hieruit blijkt, dat het buitenland toch moet invoeren ondanks het gebrek aan deviezen. -Ook meende hij dat wij vrij kort zijn bij een opleving van id© inter national© handel. De voorzitter dankte daarop de directeur voor .zijn hoopgevende perspectieven en stoot de vergadering. malen en op mleerdere plaatsen op gevoerde stuk „Suikerfreule", waar van de baten bestemd' waren voor onze jongens in Indië. De opkomst was gering. Gezien het doel waar voor hadden wij een grotere op komst tnogen verwachten. Het lag werkelijk niet aan de tonelisten ©n de Mandolineclub. Deze hebben ex tra hun best gedaan. Toch is deze avond,, dank zij een gehouden ver loting, nog aardig geslaagd, want ruim f 12i9,— netto kon aan het comité belast (miet de verzanding der verrassingen worden overge dragen. De burgemeester dankte na afloop bei die verenigingen voor hun belangeloze medewerking ©n het aanwezige publiek voor het toch nog slagen van deze avond. Hij hoopt dat nog velen zullen bijdra gen tot het bereiken van het beoog de doel door hun kolenban 78 BV en 81 BV aan het comité af' ta geven. Zondag 1.1. herdacht de heer J. J. van Klinken de dag waarop hij voor 45 jaren geledien werd be vestigd, tot ouderling der Gteref'. Gemeente. THOLEN. Na een 2-jarig verblijf in Indië kwam de eerste oorlogs vrijwilliger W. d. Engelsman Jac.z. uit TJhoilen in zijin woonplaats terug. De bewoners der Kerkstraat betoom den hun medeleven door het uit steken der vlaggen. Met de „Volen den!" ho|o,pt mn. 2, de O.V.W,,'er M. v. Oeffelen, 26' dezer thuis te komen. Die door het dames-comité al hier gehouden verkoop van kinder zegels bracht het mooie bedrag op van f' 937,69. De Rijkspolitie heeft op heter daad betrapt, terwijl zijl aan het lichtbakken wiareh, v. Di. en H. al hier. Een geweer en 3 hazen wer den i|n beslag genomen. In een deze week gehouden vergadering van motorrijders, is be sloten een motorclub op te richten voor Tihiolen en St.-Philipsland,. Een voorlopig bestuur werd gekozen. 30 Jan. as. zal een algemene ver gadering worden gehouden van alle miotorbezitters uit deze streek. Geref. Kerk. Aangenomen naar Ouderkerk aan de IJssel: Ds. C. A. Vreugdenhiï te Oud-Vossemeer. Blijkens het verslag over 1947 kier n.v. Meelfabrieken der Neder landse Bakkerij te Rotterdam had de vennootschap met vele moeilijk heden te kampen,, voornamelijk doiordat de graan voorziening van ons land te wensen overliet. Daardoor kon het bedrijf niet steeds cp voile capaciteit werken. Desondanks zijn gunstige bedrijfs resultaten bereikt. De exploitatie-rekening sluit met ieen betig saldo van f 1.553 301' (f 1.730.117, inclusief winstuitkering uit ondernemingen, interest en ex ploitatie woonhuizen). Na aftrek van sociale lasten, afschrijvingen en reserveringen resteert een netto winst van f 704 252. Hiervan wordt gereserveerd voor uitbreiding en vernieuwing f 200 000, zodat f 504.252 ter verdeling overblijft. Vastgesteld wordt, een dividend van,' 8 pet. (v.j. 6 pet.) uit tekenen. Aan een voorspelling omtrent de toekomst durft de directie zich niet te wagen. k Een aantal Poolse ingenieurs en technici zal spoedig naar Neder land vertrekken om ervaring in de scheepsbouw op te doen. Zij zullen naar Nederlandse scheepswerven gaan, die werken aan Poolse orders De burgemeester van Zierikzee maakt het volgende bekend. Het is mogelijk een deel van de ingeschrevenen vo,or de dienstplicht van ide lichting 1948 in verband, met de mindere mate van geschiktheid voor de taak, welke hen op grond van het gehouden onderzoek in het leger zou moeten worden toegewe zen, in gewione tijden buiten oproe ping te laten, door hen te bestem men tot buitengewoon dienstplich tige. Bij de aanwijzing van bovenbe doelde ingeschrevenen, die voorbe stemming tot buitengewoon dienst plichtige in aanmerking kunnen ko men, is ,de omstandigheid dat reeds twee broeders dienen of gediend hebben, van invloed. Dit wil dus niet zeggen, dat iedere ingeschre vene van wie twee broeders dienen of gediend hebben, voor bestem ming tot buitengewoon dienstplich tige in aanmerking komt. Degeen; die een aanvraag indient, moet er derhalve rekening mee houden, dat hij toch als gewoon dienstplichtige kan worden opgeroepen. Van hen, die reeds zijn ingelijfd of een oproeping ter inlijving ont vangen hebben, kan geen aanvraag in behandeling worden genomen omdat te hunnen aanzien vanzelf sprekend bij het gehouden onder zoek voor de hen toegedacht© taak in het leger geen mindere mate van geschiktheid is gebleken. Om te kunnen mededingen naar bestemming tot buitengewoon: dienstplichtige moet de ingeschre vene ten minste twee broeders hebben of gehad hebben, die die nen of gediend hebben 'bij de land macht, bij de zeemacht of bij de overzeese strijdmacht. In een van deze gevallen wordt geacht te ver keren de broeder, die vóór 1 Februari 1948: a. ten minste 30 dagen in werke lijke dienst is geweest; b. tengevolge van een in 1946 of 1947 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest; e. in het genot van militair pen sioen is gesteld; d. gedurende zijn verblijf in wer kelijke dienst is overleden. Ouder broeders worden verstaan wettige broeders en wettige half broeders. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk gesteld bij een burgerlijke tak van staatsdienst. Door of van wege de ingeschre vene moet de aanvraag, als bo venbedoeld, vóór 1 Februari 1948 worden gedaan bij de burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven. Aanvraagformulieren zijn ter secre tarie verkrijgbaar. Zierikzee, 19 Januari 1948 De Burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. De Griekse opstandelingen heb ben bij hun aanvallen in het gebied van, Korinthe een verpletterende ne derlaag geleden. Troepen van het Griekse leger hebben in pantser auto's een achtervolging ingezet. De Griekse goudvoorraad bij ds Amerikaanse Federal Reserve Bank is vrijgegeven. Het goud zal in sovereigns aan de Griekse regering ter beschikking worden gesteld. Een agent schoot Zaterdagnac.it op de Brouwersgracht te Amster dam een dronken fabrieksarbeider in de arm, toen deze hem naar de keel vloog. Dit gebeurde nadat de agent met een collega een vrouw te hulp was gekomen, die door de MORIAANSHOOFD:. Blijkens ©en advertentie in dit blad zal a.s. Vrij dag de 2e wimterlezing gehouden worden itn. de Chr. Nat. School al hier. Het londerwierp is zeer aan trekkelijk, zodat het bestuur der sdiool veel belangstelling verwacht. Wat de 3e w'interlezing betreft kan reeds worden meegedeeld dat deze D.V. bepaaldl is op Donderdag 19 Februari. Als spreker zal dan Optreden Ds. G- H. J. Marsman;, Ned. Herv. Predikant te Bruinisse. Bijzonderheden worden nog nader bekend gemaakt. RENESSE. De uitvoering, belan geloos gegeven door de Rederijkers kamer V.Z.O.S. uit Burgh, ten bate der NT WIN mocht zich in 'n grote belangstelling verheugen, zodat, me de door een verloting, de netto op brengst van deze avond pl.m. f170 bedroeg, welk bedrag men bestemd wil zien voor aankoop radio's voor hospitalen in Indië. De voorzitter van de afd. Renesse der NIWIN de heer J. Vriezendorp van Renesse heette allen hartelijk welkom, in bijzonder de gasten, t.w. V.Z O.Sf en het strijkje, dat geheel belan geloos de dansmuziek verzorgde. Spr. deelde voorts mede, dat dank zij de activiteit van de heer Kris- talijn, de gemeente Renesse een zeer goed figuur geslagen heeft,, inzake verzending der NlWlN-pak- ketten. Wat de gemeenten op dit eiland betreft, komt Renesse op Idle 2e plaats met 31 cent per in woner, Ouwerkerk spant de kroon n»et een bijdrage van 57 cent per Voorts wekte spr. op om tijd schriften en couranten naar hét Ronde Kruis in Den Haag te zenr den, dlie voor doorzending naar de jongens overzee zorgt. De vertolking van het toneelstuk „Jongzijn we maar eenmaal". was voortreffelijk. We sluiten oinis gaarne aan bij de recensie van onze collega-corr. uit Burgh, dienaan gaande. Na afloop bracht de voorzitter idle Burghenaren hartelijk dank voor die opvoering, die voor dilettanten- toneel buitengewoon was. Voorts hoopte hij, dat ide plaatselijke re derijkerskamer „De Watergeus", door idit voorbeeld aangemoedigjd opnieuw activiteit zal gaan ont plooien. Voor V.Z.O.S, dat volgeed jaar haar 60-jarig bestaan hoopt te vieren, dankte de heer B|. Th. Boot voor de woorden van lof tot zijln vereniging gericht. Wij kunnen hem verzekeren,, dat deze avond vol komen aan haar doel heeft beant woord. Bij de goede toneelprestatie bleef het idansorkest niet ach te Ook zij vervulde op voortreffelijke Wijze haar taak. BROUWERSHAVEN. In het on derzoekingsseizoen 1946-'47 zijln zes tien Irund.veestallen in deze ge meente getuberculimeerd,. Daarvan waren er zes vrij van tuberculose. ZONNEMAIRE. Voor ide per 1 April' a.s. vacerende betrekking van hoofd der Bijz. school, alhier, heb ban zich tot op heden 18 sollicitan ten gemeld. NIEUWERKERK. Vrijdagavond 1.1. werd, in de „Meebaal" door de to neelver. K.N.O. een herhaling gege-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3