ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Over de grenzen der staatsbemoeiing Als de UNO in Nederland komt confereren WEERBERICHT „Een GEDEELTE of uw GEHELE kolenbon Voor de jongens onder de tropenzon" WOENSDAG 21 JANUARI 1948 No. 15799 101e Jaargang ABONNEMENT Eriji per S maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract special® prijzen, Sueeesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Het vraagstuk der geleide econo mie vanuit een onderdeel van het meer omvattende vraagstuk der -overheidsbemoeiing in het algemeen Naarmate die vorm der maatschap pelijke samenleving ingewikkelder iwterd, als gevolg van de voortge zette industrialisatie, nam de over- 5ieidsbemoieiïng tore. Groepsbelan gen werden gemeenschappelijke be langen en het lag op de weg van de overheid, op een steads breder w'ordeod terrein van het openbars leven een wakend oog te slaan- Zo strekte de zorg van de staat b:v. zich uit, over die verkeerswegen, t post, telegraaf, telefopn etc. Nie mand, ziet daarin iets ongerijmds en Uiok niemand zal de dwaasheid begaan hiertegen te fulmineren. Kam men deze „historisch© lijm" nu doortrekken ©n zonder hoofd brekens bij de geleide economie terecht komen? Het heeft er alle schijn van, maar aok niet meer d.an sdhijn. In aan crisistijd draait de overheid op voor de verzorging der wierkeloizen. Wat is meer -gerecht vaardigd1, idan dat een minister ieen inzidht wil hebban in de bedrijven, in de periode die aan zulk een crisis voorafgaat. Alleen een su per-individualistische bedrijfsleider, zal do redelijkheid van deze oriën tatiepoging der regering bestrijden. Hiermede is een voorbeeld gege ven, dat de staat op heel bijzoniere wijze geïnteresseerd, kan zijn b!ij een particulier bedrijf'. Voorzover hiervan in redelijkheid sprake is, kan cin mag de oiverhei dsbemoeiïng niet worden afgekeurd. Anders wordt het, indien deze of gen© ach terdeur in Ihet particuliere bedrijf door de overheid wordt gebruikt ^om de economische koers te"beïn vloeden en die zelfstandigheid van zulk een bedrijf', door onderwerping aan een politiek doctrine, te ont halzen. Vooral in evenwichtige tij den is een bedrijf, door de regule rende wet van vraag en aanbod', toch steeds afgestemd op de behoeften dier gemeansdhap, waar door de belangen van staat en par ticulier bedrijf parallel lopen. Voor overheidsbemoeiing in bovenge schetste zin is dan geen enkele re den meer. Tji en tot op zekere hoogte uitge- voerde controlerende taak der overeid geenszins verwerpend', kan niettemin worden gezegd, dat een groot deel der huidige .overheids bemoeiing niet op een onontkoom bare noodzaklelijkheid berust. Voort gezette overheidsinfiltratse in het particuliere bedrijf, doodt de geest kracht van de ondiernemer, terwijl de productie er niet mee wordt ge diend, alle ingewikkelde systemen en planningsstelsels ten spijt. We zouden dit niet durven neer schrijven als er in Europa .geen) vergelijkend materiaal te vinden was en wel Sn een land, waar men- Ihet geenszins verwachten zou, n.l. Italë. Als er één land berooid en 'Ontred derd! uit de oorlog is gekomen, 'daira is het Italië. De 'kranten schrijven in grote opmaak over politieke rel letjes 'en stakingen, maar zij ver- 7 "ven. dat in Italië, alles vrij te de mensen er goed gekleed gaan en de productie met sprongen om hoog gaat, waardoor ook de binnen landse maTkt naar behoefte kan worden voorzien, van alle artikelen die mensen in deze eeuw nodig hebben. In dit land is van de tejni onzent zo veel besproken „geleid© economie" geen sprake en die resul taten stemmen tot diep nadenken, want Italië was kort na de oorlog, even arm1, zo niet armbr dan Ne derland. Ook in Italië, was er sprake van eejp hausse-neiging, maar ge bleken is, dat .er doeltreffende fi nanciële maatregelen zijn te treffen, waardoor deze inflatiicnalistische neigingen, zijn in te perken, waar door industriëlen en handelaars ge dwongen waren, hun winstmarges te verlagen. Tegen aeze achtergrond vormt oie f' 5,overheidstoieslag op het levensmiddelenpakket in Ne derland', ondanks de waarlijk niet geringekrachtsinspanning van ons volk ©n die toenemende export, een aanwijzing voor een fout in het eco nomisch systeem', al is het dan waar, dat.de militaire uitgaven voor Indië, de balans isterk bezwaren. Prof. dr v. d. BRINK Minister van Econ. Zaken Prof. dr. J, R. M. v. id. Brink is met ingang van 21 Januari .be noemd, tot minister van economische zaken. Prof. v. dl Brink is 32 jaar en daarmee de jongste minister, die Nederland ooit heeft gekiend. Hij studeerde aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg en slaagde in 1940 cum lauide voor het doctoraal examen. In hetzelfde Ij aar werd hij benoemd tot adviseur vbij het directoraat voor handel en nijverheid aan Ihet departement van hamdel, nijverheid en scheepvaart. In 1941 volgde zijn benoeming tot adviseur bij de dienst tot regeling van de prijzen, kort daarop die tot Chef' der afdeling prijzenpolitiek. In 1942 nam hij ontslag uit deze functie. Prof. v. d. Brink is thans;, behalve hoogleraar aan de univer siteit te Nijmegen, lid van de Eerste Kamer, sociaal adviseur van de ka tholieke arbeidersbeweging en eco nomisch adviseur van verscheidene ondernemingen. ÏViygve -Lie,- die secretaris-generaal der Verenigde Volkeren, is in Europa om na te gaan welk van die vier solliciterende landen het best geschikt is voor de derde Algemene Vergadering in September a.s. Oor spronkelijk waren er zeven gegadig den, maar Stockholm! en Kopenha gen trokken zich reeds terug, om dat zij niet de benodigde vergader ruimte konden aanbieden,' en ook Praag wenst om haar ei gen red, - nen van de lijst te worden afge voerd. De overblijvende mededin- ders zijn Genève, Parijs, Brussel en Den Haag tof' Amsterdam; 'en men moet onmiddellijk constateren, dat van deze vier Genève stellig de benodigde plaatsruimte kan aanbie den v-oor vergaderzalen en kantoor ruimten, doch daarentegen weer be zwaren oplevert, die men wellicht niet in Prakrijk, België of Neaer- land, aan zal 'treffen. Tinmiddels bestaat er, volgens de heer Adriaan Pelt, Nederlainus assistent van de secretaris-generaal, die deel uitmaakt van Lie's gezel schap iop die Europese „onderzoe kingstocht", onder de gedelegeer den der 57 landen tot nu toe geefa, bijzondere voorliefde voor welke aangeboden stad -dain ook. Hoofd zaak is, d.at de kosten voor elk lami afzonderlijk de gemiddelde uitgaven v-oor -een Assemblee niet te boven zullen gaan, althans de grens der reeds als een „extra" toegestane 900.000 -dollar niet zullen o,ver- schrijden. T ie zal evenwel geen beslissing kunnen nemen voor het rap port van zijn bevindingen door -een daarvoor benoemde commissie uit negen landen is bestudeerd en Ihaar advies is -ontvangen. Ten einde de ein-dikeuze zoveel mogelijk te be spoedigen zal dit rapport reeds on derweg in Londen worden geschreven -en men mag rustig aan- terugkomst in Amerika, -dus in dfï loop van Februari zal horen waai de Verenigde Volkeren -deze herfst tan tijdelijke tenten zullen opslaan. n ie „tenten" moeten 2800 kamers bevatten, 1250 tafels, 23-00 lesse naars, 11500 stoelen, 1000 schrijfma chines, 400 archiefkasten, 1000 tele foontoestellen met het -daarbij be horend, schakelbord, vier conferen tiezalen v-oor 5-00 personen, -een snel en goed transportsysteem, tientallen auto's, speciale cafetaria's en eet zalen Wanneer Amsterdam- -of Den Haag dat alles kan opleveren, -d,an is er kans, dat d-e algemene vergadering vain de U.N.O. in Ne derland gehouden zal worden. En wanneer nu -de resultaten in over eenstemming zullen zijn met de kos ten en moeite, dii-e ons land zich wellicht zal getroosten, -dan mo-gjn we niet mopperen, maar anders 21 Jan. Zoin op 8 36; onder 17.05 Maan op- 12 24; -onder 3 25 Verwia-ch-ting tot de avond van 21 Januari: Plaatselijk nev-el -o-f mist, overigens zwaar bewolkt met op klaringen, overdag op vele plaatsen droog weer met aanvankelijk wei nig, maar later wat toenemende wind, uit Zuidelijke richting, -onge veer dezelfde temperatuur als gis teren. Ouder deze leuze verwijst het bestuur ider plaatselijke afdeling NIWIN naar de dezer dagen huis aan huis bezorgde folder, waarin nog eens extra naar voren komt, welke offers onze jongens in Indië brengen, wat zij missen, wielfce ge varen hen dreigen:, enz. Nu- door de regeringsmaatregel alle bezitters ener k-o-lenkaart een. reeds betaald bedrag krijgen ge" restitueerd, t.w'. f2.40 o,p kolenbon 78 BV en, f 1.60 oip kolenbon, 81 BV, verzoekt het bestuur vriendelijk een gedeelte of het gehele extratj-e te willen afstaan aan de NIWIN. De dames-bestuursleden, welke iedere dag op het Postkantoor aanwezig zijn, zullen dit gaarne in ontvangst nemen. U helpt daarmede „Onze jongens" in Indië". Bij de fam. G. te Woerden is baby van drie maanden, -die in -de wieg lag te slapen, door de rook ontwikkeling, tengevolge van het schroeien van te drogen gehangein kledingstukken, gestikt. Op de zwarte markt is -de waar de van de Indische gulden snel ge stegen. De koopkracht ervan is se dert verleden week verdubbeld. De Amerikaans© 'dollar werd een week geleden voor achttien Indische gul dens verkocht, thans voor negen. Niet. minder dan zeshonderd firma's hebben wegens gebrek -aam stand-ruimte van 'deelneming aan ,de Utrechtse Jaarbeurs, die van 6 tot 16 April zal worden gehouden, moe ten afzien. Amir Sjarifoedin midden) tekent het wapenstilstandsverdrag tassen de Republiek en Nederland, aan boord van de „Renville", Rechts Paul van Zeeland, het Belgische lid van de Commissie van Goede Diensten (Radiografisch overgebrachte foto)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1