te Westen-Schouwen een terrein in orde te maken voor het stallen van fietsen en het parkeren van auto's Daardoor zal aan de chaotische toe stand, die daar in de afgelopen zomer heerste een eind gemaakt .kunnen worden. Ook zal boven aan de trap bij de bunker een terrasje gemaakt worden, waarop enkele banken geplaatst zullen worden, van waar men een mooi uitzicht .op de zee en het strand zal hebben. Ver der zullen verschillende delen van de duinen door prikkeldraad afge zet worden, teneinde te voorkomen dat de begroeiing van de duinen beschadigd wordt. De trap bij To ledo's Gat, die in slechte staalt verkeert, zal ook voorlopig 'hersteld worden om dan in een volgend jaar geheel vernieuwd te worden. HAAMSTEDE en BURGH. Zoals blijkt uit een advertentie in dit blad geeft de Harmonie „Witte van HaamstedeDonderdag- en Vrijdag avond een uitvoering. Voor de do nateurs delen wij mede, dat dit jaar vermakelijkheidsbelasting be taald moet worden voor 'deze uit voeringen. Het bestuur ziet zich daarom genoodzaakt van de dohai- teurs, die de uitvoeringen bezoe ken, dit bedrag, dat niet hoog is. te vragen, daar de Harmonie zelf deze uitgave niet kan dragen, daar de kas dit niet toelaat. Ook wordt nag gevraagd vooral op tijd aan wezig te zijin met het oog op het uitgebreide programma dart dit jaar niet minder daln 9 muzieknum mers bevat. HAAMSTEDE. Ook in onze ge meente kan men op de secretarie één of meerdere cm2. van het Diam- terrein in Amsterdam] kopen, waar op het Nationaal Monument zal verrijzen. Daardoor kan men bij dragen aan steun voor de nage laten betrekkingen: van hen die tij dens de bezetting het leven verlo ren, waartoe, wij .bij deze opwek ken. RENESSE- Oinze dorpsgenoio t dhr. L. Evertse slaagde dezer idagen voor het toelatingsexamen cursus Hulpkeurmeester v;oor Vee en Vlees. DREISCHOR. Vrijdagavond gaf' li', voetbalvereniging haar j aarlijkse uit voering in café Slager. Opgevoerd werd het toneelstuk „Boerenstrijidi in 8 bedrijven. Een toneelstuk ge grepen uit het boerenleven vóór de oorlog toen de tijden steeds slech ter werden. Jan van Vliet, oorspron kelijk arbeider, had zich door noes te arbeid, geholpen eerst dioor zijn vrouw' en later ook door zijn zoon en dochter, opgewerkt tot kleine boer. Het 'bedrijf werd' uitgebrejid en geld. werd geleend, doch de rente en aflossing kon steeds be taald. worden. Maar toen de zoon zijn eigen weg wilde gaan, door het boerenleven vaarwel te zeggto en politie-agent te worden, kwam de tegenslag. Maar onverwacht ein digt ook deze dramatische gesdai"»- dienis met ©eh happy end. De zoon. die zich inmiddels heeft opgewerkt tot Commissaris van Politie, komt thuis en geeft zijn vader de hypo theekakte terug, vóórdat het be drijf verkocht wordt. Ook een lief desgeschiedenis, welke in dit to neelstuk was verwerkt, eindigde naar aller wiens, zodat de bezoe kers zich iin opgewekte stemming aan het gezellige bal, dat na aflpop wierdi gegeven, konden wijden. Zaterdagavond werd in café Slager een vergadering belegd om ^te komen tot oprichting van een schaakclub. Na inleiding door de heer R. Doomenbal werd besloten een schaakclub op te richten. Een 7-tal belangstellenden gaven zich. als lid op waarna besloten werd de wekelijkse wedstrijdavond te hou den op Vrijdag in het café Slager. Verwacht wordt dat deze club a.s. Vrijdagavond' met een 10-tal leden OCS lExvLAND. Vrijdagavond hield de aide ing Oosterland van Oorlogs getroffenen in Nederland, in de Conferentiekamer een propaganda- vergadering, waarbij ais spreker op trad de propagandist van de Bond rector A. Schoenmakers vain Don gen. Velen waren opgekomen om deze eminente spreker te horen. Ingeleid door voorzitter Bakker besprak de rector het probleem; van het recht ,op oorlogsschade-' vergoeding, waarin hij in hoofdzaak wees ,op het feit, dat oorlogs schade gemeenschapsschade is, die Volgens de normen van de verde lende rechtvaardigheid over alle le den van de gemeenschap, behoort te worden verdeeld, zodat de getrof fenen in beginsel recht hebben op volledig herstel en vervanging van hun beschadigde of vernietigde eigendommen. Met spanning, aldus spr., wachten de oorlogsgetroffenen de totstandkoming der wet op de schaderegeling af, doch of deze wet tenslotte aan redelijke eisen: zal voldoen, is de beklemmend© vraag, op welks beantwoording de getroffenen niu bijna 3 jaren met stijgende onrust en spanning wach ten. De vigerende voorlopige regelin gen met het systeem van renteloze en rentedragende crediieten, heft die onzekerheid geensdeels op; de regeling op ide vergoeding van ide huisraadschade maakt in dit opzicht een uitzondering dat deze aan een groet ideel' der getroffenen de pijn lijke zekerheid' verschaft, dat zij zich nooit meer zo zullen kunnen, installeren ais dat in verband met hun sociaal1 milieu redelijk geacht wicrden kon. Groot vertrouwen, dat het komende wetsontwerp een aan merkelijke verbeterng, ook vooir de z.g. beter gesitueerden zal bren gen heerst er niet. De vrees, aldus spr., dat bij het totstandkomen van het wetsont werp1, meer idan het principiële recht, de oude, in de oren van de getroffenen nog slechts ide klank van een officiële dooddoener heb bende, argumenten van financiële onmacht en aeoelleratie van het iinflatiegevaar richtinggevend waren, lijkt niet ongegrond. Waren het aanvankelijk slechts financ'iëel-ec'o- nomische motieven, idie de overheid bet bekende adagium „het kan niet" deed lanceren, thans is hieraan een principieel aanzien: gegeven, door dit tegen de achtergrond van de sociale gerechtigheid te doen plaat sen. Het verhoogt 'niet weinig de tragiek van het lot van ide oorlogs getroffenen, dat juist de ernstige omvang van de geleden oorlogs schade,, de 'onmogelijkheid van de vergoeding daarvan, schijnbaar voor ide hand doet liggen. Voordat echter een Gemeenschap zich beroept op onmacht, eischt het Recht, dat deze onmacht klaar en duidelijk door de overheid wordt aangetoond en. wel in die zin, dat het ondanks moblisatie van alle arbeidskrachten en middelen die de gemeenschaap ten dienste staan en ondanks het betrachten van de uiterste zuinigheid, inderdaad toch onmogelijk zal zijn, dat de over heid zich van haar plicht in deze kwijt. Niets is thans meer nood zakelijk, aldus spreker, dan dat over het principiële .recht op ver goeding vain de materiële oorlogs schade een ernstig onderzoek inge steld wordt naar de vraag of het argument van ide financiële infla tie kan werden aangewend, om een beperking van het redht op de vergoeding door te voeren. Moge onze actie, waarbij' „Recht voor allen" ons steeds voor ogen staat, strekken tot heil1 van onze zo zwaar geteisterde gebieden van ons vaderland en tot behoud van de geest vain arbeidzaamheid en spaarzaamheid bij het oorlogsge troffen deel van ons volk, door de oorlog weggeslagen uit het levens inspanning had verworven. Na nog gewezen te hebben op de grote noodzakelijkheid, dat alle getrof fenen lid worden van onze organi satie, besloot ide spreker zijn boei end betoog. De voorzitter dankte aan het slot allen die hebben meegewerkt om deze avond te doen slagen, inzon- heid rector Schoenmaker, die be langeloos zoveel werk voor de oor logsgetroffenen doet en sloot deze geanimeerde vergadering. SIRJANSLANDi. De rattenverdel- gingsaetie die ook hier is ingezet, blijkt zeer doeltreffend te zijn. Het aas was op alle denkbare plekken neergelegd en reads de volgende morgen werden vele dode dier. ai aangetroffen. Op deze wijze is er een goede kans dat men iop. korte termijn van -deze ongewenste knaag dieren verlost wiordt. BRUINISSE. Zelfs insiders, als de mosselkwiekers zelf, staan verbaasd, over de grote hoeveelheden mosse len, die gezien de tijd van het jaar wiefcelijks worden verscheept. Vori ge wieek werden dpoir ide kwekers te Bruiuissie weer ongeveer 5000 tonnen mosselen aan de exporteurs afgeleverd, bestemd voor België, Frankrijk en de inleggerijen. Recht sreeks naar België wierden onge veer 150 tonnen mosselen verzon- d'en. Er zijn in de wereld verschil lende acties! Een der nieuwste or ganiseerde de C.J.M.V. alhier, mi. een stoelenactie. Onder het motto.: Iedere man iep iedere vrouw, Geeft een stoel voor het Jeugdigebouw, trok Zaterdagmiddag een wagen door het dorp, om stoelen in te zamelen voior het Verenigings gebouw. Want die* verenigingen, die het jeugdigébouW tot centrum heb ben, hebben stoelen tekort. Bijl do verwoesting van de kerk ging oiok een igpoot gedeelte van de inventa ris van bet Verenigingsgebouw' ver loren, diat op een zolder van Idp consistoriekamer lag opgeslagen. Wat loveTbleef1 wias beschadigd'. Nieuwie stoelen waren eerst niet te krijgen, nu ze er zijp, kosten ze veel geld ©n de kerkvoogdij moet zuinig zijn, als straks die nieuwe kerk ©en fielt wjord.t. Vandaar dit initiatief van de C.J.M.V., dat een succes wierdi, want straks zal ieder lid van welke vereniging ook, weer kunnen zitten zpndier de kans zijn kleren te beschadigen aan de ka potte stoelen, waarvan het triplex van die zittingen loslaat, iets wat voorheen maar al te dikwijls ge beurde. ST.-ANN AL AND. Alhier is een afd. lopgeridht der Nat. Monumenten Commissie, die zal overgaan tot het oprichten van Oorlogsgedenk- tekens om onze gevallenen te her denken 'en te eren. Hiervoor zullen enige meisjes een rondgang doior de gemeente maken voor symbolische verkoop van het middem-Damterrem te Amsterdam, z.g. certificaten. De prijs daarvan bedraagt f1 0,50. La ten wij allen mediewerken om dit mooi© werk te steunen. Donderdagavond hield de rnu* ziekver. „Accelerando" haar jaar lijkse uitvoering in de zaal van F. Rijnberg. De zaal was goed gevuld. Na een welkomstwoord, door de directeur en voorzitter dhr. M. P, Lanooij, werden verschillende num mers ten gehore gebracht. Hierna werd door enkele leden het toneel stuk opgevoerd, „Het geld dat stom is", een kluchtspel in drie bedrij ven, waarin die heer F. Stols de hoofdrol speelde. In dit stuk kwam weer duidelijk uit wat met het stomme geld te bereiken valt. De voorzitter dankte ten slotte alle medewerkers voor deze prettige avond, Woensdag 21 Jan. zal nog maals een uitvoering worden ge- Hier zal pok een znekenverple- gingscursus gevolgd kunnen worden voor dames, waarmede spoedig een begin zal worden gemaakt, waarna zij enige weken an het ziekenhuis te Goes practisch werk' moeten verrichten. Glooiïngssysteem „Leendertse' Door de uitvinder van de blokken van het alom bekende „gloioiïngs- systeem Laemdertsie", de heer M. Leendertse, pud waterbouwkundig ambtenaar te Bruipisise, is een be langrijke wijziging in de vorm en grootte daarvan aangebracht. Im mers als bezwiaar tegen het wer ken met deze blokken werd wel' eens aangevoerd, dat ze te groot en te zwaar waren. Dit is nu on dervangen, terwijl toch evengoed een hechte en dichte,,ja zelfs een meer soepele glooiing wordt ver kregen, Eén belangrijke materiaal- besparing is verkregen, waardoor het grondstoffenverbruik met 10 tot 15 pet. is gereduceerd. Dit zal' ook de kostprijs ten goede komen. De kopmaat dier nieuwie blokken' |is 35 x 35 cm., de dikte 15 tot 25 cm. of meer. Het gewicht is zoals gezegd, zodanig dat het trans port veel gemakkelijker is gewor den, een factor die van betekenis i#s. De typen, vlakke ien verhoogd© blokken zijn eenvormig, zeer ge schikt voor massa-proouctie. Ver schillende combinaties kunnen wtor- dein gemaakt, met iep zonder golf- breking. De glooiing wordt gemaakt op een goed afgewerkt grondprofiel met pf zondier afdekking van een krammat, van onder voorzien van een goede afslnitband en boven met of zonder band. Deze sioort beton blok-glooiingen kunnen bij goede aanleg concurreren met alle natuur steen -glooiingen, ja de praktijk heef t bewlezen d,at zij deze in duurzaam heid, overtreffen. Zij vereisen geen onderhoud' en in tegenstelling met natuursteen dat in het buitenland; moet Worden ge kocht kosten zij ipns land ook geen deviezen. In de loop der jaren zijn aan verschillende waterkeringen in Zee land, aan de afsluitdijk en aan de Noiord-Oostpolder deze glooiingen gedeeltelijk toegepast en er is tot heden nog geen klacht geweest, dat zij niet doeltreffend zouden zijn. Zeer binnenkort is de benoeming te verwachten van het Eerste Ka merlid prof. R. M. van den Brink tot Minister van economische za ken als opvolger van dr. Huysmanjs Tooit U niet met andermans veren Het hoofdbestuur der NedeTrlandsche Vereeniging tot bescherming van vogels schrijft: „Nog steeds worden in mode magazijnen en -winkels dameshoeden te koop aangeboden, opgemaakt met geprepareerde vogels of vogeldelen, voornamelijk koppen en vleugels. In sommige gevallen zijn er zelfs 10 of meer vogelvleugeltjes gebruikt als tooi voor een enkele hoed. Het ligt voor de hand, dat de verenmode de dood van honderd duizenden vogels in en buiten Europa tengevolge heeft en het gevaar is niet denkbeeldig, dat de verenmode even noodlottige gevolgen zal heb ben voor de vogelstand, als in de jaren 1907 tot 1909, toen ook in ons land verscheidene broedkolonies vrij wel werden uitgeroeid. Met alle aandrang verzoeken wij dan ook de Nederlandse vrouwen zich in de letterlijke zin van het woord niet te tooien met andermans veren en zich er dus van te ont-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3