Smokkelen per vliegtuig De politie van Darwin heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van geruchten over geheimzinnige landingen van vliegtuigen uit Ne- derlands-Iindië of Malakka op een verlaten vliegveld van de Austra lische luehtmadht. Wat de vliegtui gen komen deen, weet niemand,, maar algemeen neemt men -aan, dat het gaat om smokkelarij of illegale immigratie. Sommigen zijn van me ning, dat de toestellen op hun re tourvlucht wapenen meenemen voor de Indonesische strijdkrachten, nl de Indonesische strijdkrachten. In gebied van Darwin veel munitie gestolen uit voorraden van het le ger. Volgens Johnson, de Australische minister van buitenlandse zaken, is het waarschijnlijk, dat de vliegtui gen iets te maken hebben met het smokkelen van Australisch goud. In veertien maanden keerden 1400 soldaten ziek terug Van 1 Juni 1946 tot 11 October 1947 zijin om medische nadienen on geveer 1400 militairen uit Indone sië teruggekomen, van w'ie een der de deel nog geschikt bleek voor' de dienst in Nederland. Van het tota le aantal zijn ongeveer 50 pet. we gens psychische afwijkingen gere patrieerd. Deze mededelingen verstrekte de minister van Oorlog in zijn beant woording iop vragen van de heer Algra over het weerstandsvermogen van de oorlogsvrijwilligers in Indo nesië. Vrouwen richten zich tot minister-president Beel Die „Gemeenschappelijks actie van Nederlandse Vrouwen" heeft Ln een schrijven aan die minister-president opnieuw1 diens aandacht verzocht voor binnengekomen rapporten en berichten, welke melding maken van gevallen van gedwongen con cubinaat op Java. De actie dringt bij die regering aan op „maatrege len om ©en ©inde te maken aan de ze lellende",. Voorts verzocht de actie opheldering over het lot der „geïnterneerdien in het binnenland die veilig op vijftien a twintigdui zend; moeten1 wiorden geschat sn waarover mien niets moer hoort." Tenslotte wiordt in dit schrijven aan die regering gevraagd, wielke maat regelen „worden genomen om mili tairen ien planters op Java afdoende te beschermen?" Uitkering wet-Drees De uitvoering van de Nopdwiet Ouderdomsvoorziening vordert goed. Op 1 Januari 1948 waren bij de Raden van Arbeid 330.000 aanvra gen binnengekomen, waarvan onge veer een tiende gedeelte afgewezen werd. De Raden van Arbeid hebben tot op dis datum ruim 90.0,00 uit keringen betaalbaar gesteld. Voor aanvragers,die reeds een rente van de Rijksverzekeringsbank trekken, geschiedt de betaalbaarstel ling door de Rijksverzekeringsbank waarbij eventuele op die renten rus tende toeslagen moeten worden stopgezet of, in lenfcele gevallen, ver minderd. Het aantal van deze be taalbaarstellingen beeft thans de 100.000 overschreden. Per dag ko men gemiddeld 1500 gevallen gereed Er word.t hard gewenkt om ook de resterende gevallen zo spoedig mo gelijk af' te handieleh. Twee bedrogen bruiden De politie te Velp heeft een te Brussel woonachtige Nederlander A. gearresteerd, die zich aan huwe- lijkszwendel en oplichterijen op grote schaal heeft schuldig gemaakt A. had een inwoonster van Velp het hof gemaakt, huwelijksvoorstel len gedaan en haar en passant een bedrag van pl.m. f 20.00.0 afhan dig gemaakt. Het jonge paar zou na de huwe lijksvoltrekking in bet buitenland gaan wonen en A. nam op zich voordien vast de spaarduitjes van zijn bruid in buitenlandse valuta, te beieggen. Tolen de spaarpot leeg was, trachtte hij van een as schoonzusje nog geld los te krijgen, maar deze kreeg argwaan en waar schuwde de politie,, die de zwen delaar arresteerde. Daarmede voorkwam zij erger on heil, want A, die pas in December gescheiden bleek te zijn, zou binnen enkele dagen ook te Amsterdam in het huwelijk zijn getreden. Voor deze trouwpartij had hij alles ge" regeJd, zelfs de kerkelijke inzege ning, behalveide wettelijke for maliteiten. Ook dit bruidje dus was bijlna zijn slachtoffer geworden! Nieuwe schoenenbonnen Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat in het tijdvak van 19 Januari tot en met 13 Maart a.s. een ischoenenbon naar keuze zal Worden verstrekt, aan Iheni wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 0, dan wel op cijfercombinatie 54, 64, 74, 84 en 94 voor zover tie bon 612 zich nog aan hun inlegvel- bevindt. De tweedie Distribu tiestamkaart moet worden overgelegd, evenals' het'inleg vel, waarvan bon 612 zal wor den verwijderd. Omtrent de regeling voor kinderschoenen volgen bin nenkort nog nadere medede lingen. Ongepaste grap bracht levens in gevaar Op het Scheveningse strand vond een jongen een fles, waarin een briefje roet de volgende inhoud: „Coaster Annama;rie, kapitein Jong bloed. Verkeer in zinkende toestand, 53 gr. Noord,, 4 gr. 3 min. Oost. Radio deflect. Kom snel." De jongen ging ermee naar de vuurtorenwachter, dié onmiddellijk alarm sloeg. Een half uur later voeren reeds de „Dorus Rijkers" en de Noord-Holland" uit de haven! van Dien Helder het zeegat uit. Daar men echter in die registers gaan „A'nnarnarie" onder kapitein Jongbloed kon vinden ar waren slechts twee Duitse kustvaarders van die naam ging men links en rechts op onderzoek uit. De gere zen twijfel aan de juistheid van het S.OS.-berlcht bleek maar al te ge grond., toen de heer Knevel ui,t Bussum, ©en expert op het gebied van die kustvaart, pertinent ver klaarde, dat men hier met een er gerlijke kwajongensstreek te doen moest hebben. Daarop zijn de beide reddings- vaartuigsn teruggeroepen. Het is te begrijpen dat de directeur van ide Redidingsmij. hevig verontwaardigd is over dit soort grap, Waardoor gespeeld, wordt met mensenlevens. Twee Haagse fcnapien van 11 en 13 jaar hebben hun ouders bekend de fles met het briefje in zee ta hebben geworpen. Direct daarna is de politie gewaarschuwd. Oude moordzaak opgehelderd Men acht het niet uitgesloten, d,at er licht is gekomen in een te Bre da op 17 Mei 1929 gepleegde moord op de 24-fj arige mej. v. d. E. De jonge vrouw werd met een hard1 voorwerp in haar woning gedood'. 200 gldu werden uit de woning ge stolen. Destijds heeft deze moord heel wat beroering gewekt. De po litie slaagde er niet in de dader të ontdekken. Nu is te Breda een uit het vreemdelingenlegioen ont* snapte jongeman aangekomen, die vertelt, d.at hij in een ziekenhuis te Oran kennis gemaakt heeft, met iemand uit het vreemdelingenlegi oen, die zich in een vertrouwelijk gesprek uitgaf voor die moordenaar van mej. v. di. E. De Bredase politie onderzoekt in hoeverre deze gege vens overeenstemmen met de be kende feiten. Lid van tribunaal wegens oplichting gearresteerd Omtrent die arrestatie van het tri bunaallid, W. te Axel, die zoveel opschudding veroorzaakte, verne men wij nog het volgende: Tjoen vorig jaar door Den Bosch het fiat wierd, geweigerd op het vonnis-advies van het tribunaal te Terneuzen in de zaak tegen de fa. v. d. P. aldaar, heeft W. zich tot ©en der firmanten gewend en laten doorschemeren dat hij genegen was zijn invloed aan te wenden, dat ©en lagere boete door het tribunaal zou w'orden vastgesteld, mits er 'ook voor hem iets zou overschieten. Dit was zuiver een poging tot op lichting omdat Wi. niet in deze: zaak was gemengd en er dus: ook weinig in te bedisselen had. Wi. w'iist echter dat een lagere boete bepaald, zou worden, idaar hoofd zakelijk het fiat was geweigerd, wijl die boete te hoog werd1 geacht. Onlangs lekte iets vajn dit zeer unfaire optreden uit en thans heeft de justitie ingegrepen. Het vermoeden bestaat, dat Wi. uit geldgebrek tot zijn misstap is gekomen. De vacaintie in het bouwbedrijf zal dit jaar van 2—7 Augustus worden gehouden. Bij een bacteriologisch onder zoek van het zwemwater in Zwit serse badinrichtingen is gebleken,1 dat mannen in sterker mate dain vrouwen bacillendragers zijn. De verhouding in deze is ajlfsi 4 tot 1. Naar het Chinese dagblad „Ta- koeng-Po" uit betrouwbare bron verneemt, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een ontwerpprogramma voor Ame rikaanse hulp aan China voltooid. De Kwomintang zou reeds van dit programma, dat ©en bedrag v,an 600 millioen dollar zou omvatten o pde hoogte zijn gesteld. S: Officiële bemiddelaars zijn te Chicago er iniet in geslaagd een; loongeschil tussen de Amerikaanse spoorwegen en drie vakverenigin gen van machinisten en wisselwach- ters bij te leggen. Deze vakvereni gingen hebben reeds besloten tot staking over te gaan. Met artillerie- en mitrailleurvuur hebben Britse troepen een, vrij grote legermacht van Syrische Arabieren belet om Palestina binnen te drin gen. De aanvallers, die op weg waren naar twee Joodse nederzet tingen, hadden niet op een derge lijke tegenstand gerekend en trok ken zich snel op Syrisch gebied terug. Radio Moskou meldt, dat Stalin de Pools© premier en de andere leden der Poolse handelsdelegatie heeft ontvangen. Dit is het eerste bericht, dat Stalin iin het publiek opgetreden is sinds zijn naam in verband werd gebracht met het be zoek van ide Zweedse kankerspe cialist aan Moskou. De Sovjet-ambassadeur in Ame rika heeft meegedeeld, dat de Sov jet-Unie bereid is de besprekingen met de V.S. over de betaling van haar schuld uit hoofde van de Ieen- en pachtwet te hervatten. Deze schuld bedraagt 11.2 milliard dollar De grote slag, die over het lot van Mandsjoerije zal beslissen gaat beginnen. Meer dan 300.000 matn commmunistische troepen staan te genover de regeringstroepen. Ten huize van Tsjang-Kai-Sjek is een conferentie gehouden over ;de ver dediging van de rivier de Jangtse. Zaterdagmiddag is in Den Haag geïnstalleerd de nationale vertrou- wensraad van de gemeenschap oud- illegale werkers Nederland, een or gaan, dat, evenals de G.O.I.W.N. tot tot dusver de overheid zal advise ren op het gebied van zuivering en rechtspraak. RADIO PROGRAMMA Woensdag 21 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn,.; 7.30 reveille; 7.45 w'oord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 orgel; 8 30 opgewekte morgen klanken; 9 bij onze jonge zieken; 9.30 gram.; 10.30 morgendienst; 11: gram.; 11.30 hoorspel; 12 orgeli 1230 weer overzicht; 12.33 Aneora- trio; 1 nieuws; 1.15 pianomuziek; 1.45 Telemanm-cyclus; 2.15 gram.; 2.30 Continental-quintet; 3 gram 3.15 kamermuziek; 3.45 voor de kleuters; 4 voor jeugdige postze gelverzamelaars; 4.15 meisjeskoor; 4.45 voor onze jongens en meisjes; 5.30 Ned. Ver. voor maatschappelijk werk; 5.35 Metropole-orkest; 6.00 koiren en korpsen; 6.30 regering's- uitzendiing; 7 nieuws; 7.15 gram 7.30 actueel geluid; 7.45 Engelse les; 8 pieuws; 8.05 programma- proiioog; 8.15 viool; 8.25 concert gebouworkest; 9.15 voordracht; 9 35 vervolg 8.25; 10.15 gram.; 10.30 nieuws; 10.45 avondoverdenking; 11' fluitsonate; 11.30—12 rustige avond» klanken. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuws; 8.18 gram.; 8.50 voor ide huis vrouw; 9 concert; 10 morgenwijding 10.20 onze keuken; 10.35 Brahmsianai 10.45 voordracht; 11, populair pro gramma; 12 Vincentino; 12 30 weer- praatje; 12.33 voor het platteland; 12.38 Kilima Hawaiïans; 1 nieuws; 1.15 kalender; 11.20 tango-rumba- orkest; 1.50 gram.; 2 gesproken portretten; 2.15 jeugdconcert; 3.00 hoorspel'; 3.30 de Roodborstjes; 3'45 de Regenboog; 4.15 vragen staat vrij; 4.45 het stond in de krant; 5.15 Musette-klanken; 5.45 rege ringsuitzending; 6 nieuws; 6.15 VA RA-va.ria; 6.20 The Ramblers; 645 P.v.dA.; 7 omroep a-capella-ko.or; 7.15 regeringsuitzending; 7.30 Am sterdam 1948; 7.45 lezen in de bij bel; 8 nieuws; 8.05 dingen van de dag; 8.15 omroeporkest; 9.10 schul dig of onschuldig; 9.15 uit Neer- lands verleden; 10.05 kwartet; 10 25 cello en piano; 10.45 van boek tot boek'; 11 nieuws; 11.15 zang; 11.35 12 Amerikaans programma. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. „Lachen is troief" Was de titel van da revue, welk© Vrijdag do,o:r en voor het Zeelandia- vain der Valk-personeel werd opge voerd. Van wijd en zijld waren de T medewerkers naar Zierikzee geko men letn hun verwachtingen werdeii verre lover troffen. Die twee confe renciers, het orkest en het verdere gezelschap brachten een program ma, dat mede door de prima de cors, verlichting en grime een ware sihowi was. Het topnummer van oe avoina, werd de demirfinale „Hol- land-Ihdië" genoemd, waarbij aan passend, een NIWIN-collecte werd' gehouden, welke ruim f 140,op bracht. Het programma had, iets korter kunnen zijn, doch was zo amusant en boeiend, dat niemand daarvan iets bemerkte. Na afloop vielen de amateur-artisten huldigin gen van verschillende kanten ten deel en ontvingen de dames bloe men. Nog lange tijd, hield het or kest de grote familie bijeen. Zowel de organisatoren, samenstellers en regisseur hebben eer van hun werk. Tot lid. van het wierkcomité der Z.V-U. is ,op de laatst gehouden ver gadering ook gekozen de heer A. P. Geluk alhier. KERKWERVE. Burg. stand,. Ge» 1 boren: 16-l-'48 Jobina Johanna, d. y. A. J. Hanse en A,. J. de Waaiji. Ondertrouwd: Amth. Duinihouwer te Brouwershaven en E. C. Hart te Kerkwierve. BURGH. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, worden door de poilder Burgh en Westland maat regelen getroffen om bij de trap

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2