Marshall-landen opnieuw bijeen De Franse en Britse regeringen hebben gemeenschappelijk een com muniqué opgesteld, waarin beide landen verklaren, dat zij thans de tijd gekomen achten om overleg te plegen met de veertien andere aan het Plan-Marshall deelnemende landen. Dit werd medegedeeld 'door een woordvoerder van het Franse 'ministerie van Buitenlandse Zaken. Aan de veertien, deelnemende lan den wordt verder voorgesteld om een Brits-'Franse commissie van onderzoek (die verschillende 'hoofd sleden te doen bezoeken teneinde een rapport op te Stellen over de resultaten, die tot dusver behaald zijn bij die economische samenwer king en voorbereidingen voor het plan-Marshall. Terugtocht naar het Westen Ondanks de dienaangaande gele verde tegenspraak zijin de Duitsers 'te Berlijn ervan overtuigd, dat loirli Pakentoam, de Britse minister voor b ezet t ingsaangelegentoeden, met ge neraal sir Brian Robertson, de Brit se militaire gouverneur, overleg zal plegen over terugtrekken naar (het Westen door de Westelijke gealli eerden. De van Sowjet-Russis'ctoe zij de in 'de pers gevoerde „•zenuwiopr- log" omtrent een eventueel Brits- Amerikaans terugtrekken uit Ber lijn, heeft de Duitse belangstelling voor de berichten over een com munistisch complot ter sabotering van de economie van West-D.uits- laind, geïntensiveerd. De door de Britten gecontroleerde „Telegraph" te Berlijn ien andere kranten in West-Duitsland hebben het bericht van de „Kurier" overgenomen, zo als het door de nieuwSbureaux was verspreid, doch ide door de Sow'jet-Russen gecomtroleerde pers heeft er geen melding van gemaakt. Dit is mijn spoorweg Dat het feit van de nationalise ring van het Britse transportwezen voor het Britse publiek zomaar gem dode letter ,1s, bleak uit een voorval ;op het King's-jCnoiSS-statieln te Lon den, wiaar een zichzelf bewust Brits burger had; plaats genomen in een posttrein voor Ihet Noorden. Een ■der conducteurs beduidde de main, dat Sin deze trein geen passagiers werden toegelaten en verzo'Cht hem uit te stappen. Maar de Britse bur ger Wfelgerdie hieraan gehoor te ge ven. „Denk er niiet over uit te stap pen", zei hij trots, „want deze spoprwieg ;is nu van mij". Het trein personeel probeerde tenslotte de man uit d.e 'whgon vandaan te sle pen, doch de ongewenste passagier klemde zjidh vast aan het bagage rek. Men zag zfich genoodzaakt de (wagon af te haken en de trelin zonder deze te laten vertrekken. De politie heeft uiteindelijk de zelf bewuste i 'burger van „zijn spoor- iwieg" vand.aan gehaald Indonesische federalisten zijn geen Wajang poppen In die zitting van de Tweede Ka mer vroeg Vrijdag minister Jonk man aan hen, die oppositie voeren tegenover het Indische beleid idler regering, wat voor nut het heeft om thans 'wantrouwen tegenover de wederpartij kenbaar te maken. De minister achtte het onjuist -om die Indonesische federalisten als wa jangpoppen voor te stellen. Dat on dervonden de ministers zelf on langs in Batavia toen men van die zijde aanvankelijk wensen naar vo ren bradht dia voor Nederland on aanvaardbaar bleken. Scherp laakte die minister, dat die heer Vpink uit geheime stuk-i ken verschillende dingen had ver teld- Hij noemde datondemocratisch en oin-Nederlands 'Sn hij voegde er bij, dat wanneer er een ambtelijk l»sk zou zijn, die ambtsdrager zijn langste tijd, op het departement zou hebben gezeten. t Mr. Jonkman voerde de oppositie verder nog tegen, dat de heer Wei- ter reeds tijdens zijn ministerschap iin 1941 (heeft erkend,, dat de staat kundige regeling in Indië in 'die tijd pok al niet meer met d.e 'werkelijk heid overeenstemde. De thans aanvaarde voorstellen doen recht wedervaren aan Neder lands verantwoordelijkheid .en aan Linggadjati. Wanneer nu nog ooit naar het uiterste middel vain een militaire of' politiële actie zou moe ten worden gegrepen, dan zal een ingrijpen van die Commissie van Drie daaraan voorafgaan. Dit moet vol gens de minister als winst worden beschouwd, evenals het feit, dat er nu ruimte is gekomen voor de ont wikkeling van d.e federatie. Het is volstrekt iniiet noodzakelijk, dat de constituties van Indonesië en Ned erland gelijkluidend mee ten zijn. Voor elk departementaal on derdeel van de Unie-organen to men er twee ministers, een Neaer- lander en can Indonesiër. Het is denkbaar, dat de Nederlander ver antwoording schuldig is aan 'het Ne derlandse parlement, de Indonesiër aan de Indonesische president. ZIJ DIE VIELEN De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgen de verliezen zijn gerappor teerd Koiin. Marine: N. Vis- scher uit Venendaal. K on. Landmacht: A. J. Berenman uit RotterdamJ. J. Kortekaas uit Lisse; Wl. van Loion uit Rotterdam;. A. SteenhuijSen uit Ve'Jsen; G. B. te Winkel uit Utrecht; J. Euving uit Gees (gem. Ooster- hesseuen (Dr.); J. Ottens uit Annen (gem. Anion Dr.); P. Arendse uit Oost- en West- Souburg. Van het Ko<n. N eid'-I n(d. leger sneuvelden 2 soldaten Nederland's wederopbouw In die „Tjimss" wordt een be schouwing gewijd, aan de wijze,- 'waarop in Nederland de bewoners van Ihet platteland, begonnen met het herstellen vain de oorlogsscha de („bijna onmiddellijk nadat de frontlinie vooruitgeschoven Whs". Volgens de „Ternes" vinden de vorderingen, die sedertdien in de Nederlandse wederopbouw gemaakt Wierdien, „haar .oorsprong in die spontane energie-ontplooiing op het platteland". Er wiordt echter op ge wezen, d.at de woningbouw in Ne- idiSrlaind piet zoi snel vordert alsf in Engeland.. Dit wordt toegeschre ven aan rampen als vernielde ver bindingen, overstroomde landerijen, deportaties en ontwrichting van de binnenscheepvaart tijdens de bezet ting e|n tenslotte aan d.e „revolutie in Indonesië." „De bevolking van Nederland", al dus de „Ternes", „Werkt harid ert Js spaarzaam. Hoewel Nederland lange tijd geen oorlog gekend' heeft, heeft het hiervan geen nadelige ge volgen ondervonden. Tobn het erop aankwam, toomden de Nederlanders de kwaliteiten te bezitten, waardoor zij tijd.ens de godsdienstoorlogen beroemd geworden zijn. Wat He hujlsvQsting betreft hebben zij voor al één dfing v.oor op andere landen. Zij zijn gewiehd' aan overhieiidseon- tröle op de wionShgbouw sinds het begjin van dieze eeuw. Door hun kwaliteiten, hun werkkracht en Liun zeden presteren de Nederlanders tlhains meer, nliet alleen op het ge bied, van de wieder,opbouw, maar ,ook op ander gebfred dan 'menig land, dat over veel meer natuur lijke hulpbronnen beschiikt. Men kan veilig aannemen, dat geen volk meer productief gebruik zal ma ken van die eventuele ihulp in toet kader van toet plan-Marshall dan toet Nederlandse". Nederlandse boeren naar Canada Ongeveer 2500 Nederlandse gezin nen, tezamen tienduizend boeren, boerinnen en hun kinderen, zullen d,it jaar naar Canada vertrekken. De afvaart van toet eerste schip, die „Kota Intern", is bepaald, op 12; Maart. Diit sctoip en de „Tabiinta" zullen in totaal twaalf' reizen maton elk met 700' tot 800 passagiers aam booird,. De tienduizend Nederlanders, die ■dit jaar zullen emigreren, worden zowel van Nederlandse als Canadese zijde beschouwd' als de voorlopers van een nog vaèl grotere stroom. Tribunaallid gearresteerd Op last van de Justitie is mein te Axel' overgegaan tot de arres tatie van de heer W., 'lid vjain het Zeeuwse Tribunaal (Zeeuw'sch- Vlaamsie Kamer). Verdachte is naar Middelburg overgebracht. In verband met deze arrestatie werd Woensdag de zitting van toet tribunaal te Goes afgelast em begon! ze Donderdag veel .te laait. Het, andere Zeeuws-Vlaamse lid bleek n.I. van de arrestatie niet in kennis t,e zijn gesteld: en had, volgens af spraak cp zijn collega aanvankelijk gewacht. Donderdag werd de heer W. iin het tribunaal vervangen door de beer A. Buijs. Dit pijnlijke geval 'heeft vooral in tribunaailkringen en te Axel een diepe indruk gemaakt. Bommenwerpers ronkten boven Delfzijl Helgoland, eens een belangrijk Duits militair standpunt, is tot ver nietiging gedoemd. Zo willen het de geallieerde militaire autoriteiten en zo gebeurt het ook. Eenige tijd ge leden heeft men een belangrijk deel t van de verdedigingswerken met dy namiet opgeblazen met de boodschap er bij, dat al wat nog overeind stond te zijner tijd gebruikt zou worden als oefeDobject voor de Edtse lucht macht. Thans is men met de voort gezette vernietiging begonnen. De R.A.F. is begonnen het eiland te bombarderen. Sinds dat tijdstip trek ken des middags en vooral des nachts Engelse bombardementsvlieg tuigen over Delfzijl, op weg van Engeland naar Helgoland en terug. De scheepvaart is gewaarschuwd 10 mijl uit de kust te blijven. De oefe ningen duurden 3 dagen. Staking wegens terugkeer van Duitse directeur In het sinds de bevrijding onder beheer gestelde tcicotagcbedrijf Roc ker en Co. te Sittard keerde de vroegere directeur, de heer Rocker, die een Duitser is. terug. Dit werd voor het personeel van de fabriek aanleiding het werk neer te leggen Het beheer was ingesteld, omdat de directeur tegen het einde van de oorlog Nederland verlaten had. Enige tijd geleden is hij echter teruggekeerd, omdat de zaken op de fabriek niet naar wens gingen. Volkomen des kundige leiding was de enige moge lijkheid om weer op orde te raken. De controle-commissie bij het hoofd bestuur van het Beheersinstituut heeft toen geadviseerd de heer Rocker in zijn bedrijf terug te plaatsen als leider. Het gevolg was staking. Het Be heersinstituut in Zuid-Limburg wacht thans de ontwikkeling der gebeur tenissen af. Poststukken gekaapt Gedurende anderhalf jaar werd bij de politie te Noordwijk en de P.T.T. aldaar herhaaldelijk aangifte gedaan van het verdwijnen van poststukken, die uit het buitenland als brief waren verzonden. Eindelijk is het gelukt de RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 20 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 'nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 fluit en piano; 8nieuws 8.15 plu,k ,de dag; 9 lichtbaken9 30 vlooi en piano10 voor de kleuters 10.15 'licht orkestprogramma; 10 40 voordracht; 10.50 gram.; 11.30 a'ls de ziele luistert; 11.40 gram.; 12.03 (piano; 12.30 weero verzicht; 12.33 omroeporkest; 12.55 zonnewijzer; 1 nieuwsl.i5 welk boek; 1.20 ver volg 12.33; 2 uit Nederlands glorie- tijdperk; 2.30 onder -ops1; 3 viool en piano; 3 25 Amerikaanse damsorkes- ten; 4 de Zonnebloem; 4.30 ziie- ftentof; 5 na schooltijd; 5.15 elk wat wils; 5.45 regeriingsuitzending; 6 00 Franse chansons; 6.20 sportp raatje; 6.30 regeringsuitzending; 7 nieuws; 7.15 orgelmuziek; 7.30 radiogenes 7.50 regeringsuitzeiniding; 8 nieuws; 8.05 de gewone man; 8.12 radio philtoarmojnisch orkest; 9.50 zang; 10.07 actualiteiten; 10.15 avondge bed; 10.30 'nieuws; 10.45 Kath. nieuws; 10.5 ©Mozart-programma; 11.2512 Hongaars strijkkwartet. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.50 dag opening; 8 nieuws; 8.15 aubade; 8.45 gram.; 9.15 morgenwijding; 9 30 waterstanden; 9.35 arbeidsvitaminen 10.30 voor de vrouw; 10 35 piano; 10.50 voor de kleuters; 11 orgel concert; 11.45 voordracht; 12 de Papavers; 12 30 weerpraatje; 12.33 ons platteland; 12.43 vaudeville-or kest; 1 nieuws; 1.15 vervolg 12 43 1.4-5 gram.:; 2 met naald en schaar; 2.30 radio matinée; 4.30 viool; 4.40 (da schoolbel; 5 dat kun jij ook; 5.30 staf muziek; 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 lezingj; 7 het klokje van zeveri; 7.05 Tom Poes; 7.15 kamermuziek; 7.45 radii,okrant voor de werkende vrouw'; 8 nieuws:; 8 05 echo van de dag; 8.15 bonte trein; 9.30 contact 10.15 buitenlands overzicht; 10 30 beroemde liederenreeksen; 11.00 mieuwS; 11.15—12 symphomie van Dvorak. schuldigen te ontdekken. Twee post ambtenaren zijn gearresteerd. Bij huis- zesking werden verscheidene ver duisterde goederen gevonden. Het tweetal viel toen spoedig door de mand. Ook twee helers werden op gespoord en gearresteerd. Tegen een andere postbeambte was verdenking gerezen, doch hij ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Met de 4 anderen is hij echter voor de Haagse officier van justitie geleid. Morphiniste misbruikte verpleegstersuniform Een 33-jarige morphiniste te Rot terdam, had verdovende stof kunnen krijgen door zich als verpleegster voor te doen. Uit een sanatorium te Zeist had zij een complete ver pleegsters-garderobe gestolen en ook een verpleegstersinsigne had zij op oneerlijke wijze verkregen. In deze uitrusting vermomd wist zij het ver trouwen van enige artsen te winnen. Zij vertelde dat haar huisdokter uitstedig was en dat zij morphine- recepten moest hebben om haar moeder, die aan galstenen leed, pijn stillende inspuitingen te geven. Arg waan werd gewekt toen het adres van de moeder gefingeerd bleek te zijn. Acht maanden gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering werd voor de Rot terdamse rechtbank geëist. Het ringnummer van de vleer muis, die zoals aanvankelijk ver ondersteld werd, een recordvlucht van Nederland naar 'Engeland gemaakt zou hebben, heeft uitge wezen, dat hier sprake, is van een vleermuis, die ongeveer twee maan den geleden door een Nederlands stelaeoloog nabij Bristol van een ring is voorzien. Het dier heeft zich dus vrijwel niet verplaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2