ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GRIEKENLAND IS EEN KRUITVAT De knoop WAPENSTILSTANDSVOORWAARDEN DOOR DJOCJA AANVAARD WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Volksstemming op Java, Sumatra en WEERBERICHT WE&ELDNIEU WS Joden en Arabieren voortdurend slaags Mt, grote felheid gaan in het Beloofde Land Joden en Arabie ren elkaar te lijf. Arabieren iini uniform deden deze week een aan val op geïsoleerde Joodse kolonies gelegen tussen Hebron en Jeruza- ZATERDAG 17 JANUARI 1943 No. 15796 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract special* prijzen, Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. in het Midden-Oosten Indien aait een besluit van de V. N. een averechtse uitwerking in de praktijk heeft gehad!, dan is het zeker t.a.v. de verdeling vat Palestina De jongste berichten wij- zien op ©em toenemende spanning tussen Arabiieren en Joden. Steden als Jaffa en Tjel-Aviv worden in koortsachtige Ihaast in staat van verdediging gebracht en volgens ©en Reutercorrespiondient struikelt men er iOver prikfeeldraadversperringm mitrailleuiropistellingan en andere macabere .attributen van Mars. Een eindeloze reeks schermutselingen gingen Teeds aan dit ogenblik voor af' en die vraag rijstzal dazel hom barsten? Om althans hij be nadering hierop een juist antwoord te kunnen gaven, moeten w'ij de stemming in de Arabisch© wereld! kennen. De Arabische wlereld, georgani seerd in de Arabische Liga, heeft van meet af aan, een fel afwijzende houding aangenomen tegenover de idee. van Palestina, als Joods stam land,. Bij de oprichting van de Liga te Alexandria, ging men zelfs zo ver, met volkomen veronachtzaming van de feitelijke toestand!, voor ge heel Palestina een Arabische ver tegenwoordiger aan te wijzen. In de loop der jaren was het Joodse en Arabische leven in het Heilige Land,, nauw1 met elkaar verweven, maar na de eerste wiereldoorlog be gon de stelselmatige boycot dier Zionistische groepen. Was dit alles tot dusverre een interne Palestijnse kwlestie, thans liggen die kaarten anders. Alle Arabische- landen, heb ben uit hoofde van hun lidmaat schap van de Liga, zich formeel voor de Arabische zaak in Palestina garant gesteld,. Het komt er dus nu maar op aan, wiat de Arabische lande» daan, indien mocht blijken dat de rivalen in, Palestina tot het uiterste willen gaan. Tj aar is allereerst Irak, dat steeds een zeer voor,ingenomen stand punt tegen ©en Joodse staat iin Palestina hoeft aangenomen. Nu wil echter het geval, dat Irak zelf' vele vooraanstaande Joden telt. Er Was dus, om het behoud van de binnen landse vrede, ©en verzekering nodig, dat het niet ging tegen de Joden in het algemeen, maar meer in het bijzonder tegen een aparte Joodse staat. In Syrië is m©n minder om slachtig. Syrië heeft Palestina steeds als een Zuidelijke provincie van eigen land beschouwd en de fel Arabische nationalistische bevolking zal zeker geen aanleiding vinden, thains dit standpunt te herzien. Egypte, gematigder, stelde zich aanvankelijk meer in op de zuivere leer van Mohammed, die rassen onderscheid verwierp. De laatste tijd' echter is ook Egypte feller ge wenden, niet weinig -door toedoien van de Moefti', die zijn asyl in dit land, niet louterheeft gebruikt vaar een pretentieloze vacantie, na zijn collaboratiepraktijken met Hït- ler-Duitsland, Saoudi-Arabië is wel iswaar anti-Joods, maar dit land ligt, door de vele olie-concessies, Liga. De economische handen met Joods Palestina zijn vele en grote Engelse subsidies maken goed, wat hier nog aan spontane medewer king mocht ontbreken. Die Moham medaanse landen, Turkije en Perzië hebben momenteel, naar het schijnt een anders georiënteerde belang stelling, zodat gevaar van deze kant niet direct valt te duchten. Deze korte beschouwing moge le ren, d,at Palestina nauw is verwe ven met de verhoudingen in het Midden-Oosten. Anderzijds zijn er niettemin te veel factoren, die ver hinderen te geloven, dat id© Ara bische wereld bereid is zich in eeln avontuur te storten, waarvan wel net begin, maar niet het einde is te zien. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Januari 18. 7.24 v.m. 19.55 n.m. 19. 8.04 V.H1. 20 36 n.m. 20. 8.50 v.m. 21.28 n.m. 21. 9,45 v.m. 22.36 n.m. 22. 11.06 v.m, 23.57 m.m. 23. 12.36 v.m. n.m. 24. 1.06 v.m. 13.36 n.m. De Republiek heeft 'die vcorsteHan van die Commissie van Dirie oiver het staken van de vijandelijkheden met de Nederlandse amendementen daarop aanvaard. De volgens de plannen, van dr. van Mook getrok ken lijn zal worden aangenomen alls de basis voio,r een gedemiUr tariseerde zóne tussen het Neder landse en republikeinse gebied. Biei- de partijen zullen hun troepen uit die zóne terugtrekken.. De voor stellen bevatten tevens eeln aantal politieke bepalingen, -waarvan er een is, dat volksstemmingen ondier internationaal toezicht zullen 'wor den gehouden in elk gebied van Java, Sumatra en Madoera, waar over Nederland en de Republiek! elkaar de heerschappij voor de toe komst betwisten. "p artijen 'zullen de .overeenkomst over ide wapenstilstand zeer waarschijnlijk Zaterdag onderteke nen. Van, Nederlandse zijde ver wacht men, dat de politieke, bespre kingen vermoedelijk over de po sitie van de Republiek in de voor lopige regering en in de toekom stige federatie nu spoedig onder leiding van die Oommissie van Drie aan boond van die Renviile zullen beginnen. Ook rekent men erop, dat de voornaamste leden v,an de republikeinse commissie, welke be last is met de besprekingen over het staken van het vuren, direct naar Batavia zullen terugkeren. Dan kan over de uitvoering vlaln de bestandsovereenkomst en die terug trekking van de republikeinse troe pen uit de door de Nederlanders! bezette gebieden worden gespro ken. He overeenkomst is het resultaat van elf weken onderhandelen tussen de Commissie van Drie en de Nederlandse en republikeinse delegatie®. De Masjoemi, de groot ste politieke partij in de Republiek, is het niet eens met de wapenstil standsovereenkomst. Zij heeft haar twee ministers in het kabinet-Sjari- fceddin, de vice-premier Siamsoed- binnenlands© De feiten, welke op dit ogenblik bekenid zijn, zijin nog zo gering in aantal, dat een gefundeerd oor deel niet kan worden, gevormd. Na vele jaren zal men trouwens pas kunnen zeggen of wat nu wordt gedaan goed is geweest. Daarnaast is er echter ruimte om ide Com missie van Drie dankbaar te zijn' dat zij baar medewerking heeft ver leend om in een moeilijke materie mede te helpen aan het verkrijgen! van een overeenkomst. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 1824 Januari Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Vrijdag Zaterdag Lucas 6, vs. 3949 7. vs. 1-10 7. vs. 11-17 7, vs. 18-35 8. vs. 1 18 8, vs. 19-25 Verwachting tot de avond1 van 17 Januari: Zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of mist, hier en' d,aar opklaringen, overigens droog twfeer, weinig Wind, in het binnen land plaatselijk lichte vorst, ove rigens weinig verandering van tem peratuur. 17, Zon op 8.40, onder 16.58. Maan op 11..25, onder 23.35, 81. Zon öp 8,39, onder 17.—. Maan op 11,37, onder Eerste kwartier 19 Januari. Volgens ide eerste officiële pu blicatie over ide overstromingen in Frankrijk, betrekking hebbend op 104 gemeenten in het departement „Meurthe et Moselle", zijn meer dan 13 010 gezinmen (ongeveer 43.000 personen), 'getroffen1. De geleden schade bedraagt ongeveer 11/2 mil liard fr. 150.000 werkdagen zijn verloren gegaan. Amerika is bezig met voorberei dingen te treffen voor het geval de communisten in Griekenland af Italië doorslaande successen moch ten boeken langs illegale weg. Voorlopig is de partisanenleider „generaal" Marcos er nog niet in geslaagd zich een hoofdstad te be zetten, waarin hij zijn regering kan opbouwen. Het gevaar is evenwel niet denkbeeldig, dat zijn „regime" op de duur zulk &en stad zal ver overen. En dan zou het kunnen, gebeuren, dat de Sovjet-Unie dat regime zou erkennen en het open lijk zou steunen tegen Athene. De grote angst van Washington is, dat deze toestand zich inderdaad zial ontwikkelen. Want als Amerika de Griekse regering bleef steunen en Moskou de partij opnam van „gene raal" Marcos, zou er een situatie ontstaan, die bedenkelijk veel zou gaan lijken op de Spaanse burger oorlog. Griekenland ïs een kruit vat; en Amerika, dat sinds een jaar op dat kruitvat gezeten heeft, zint op middelen om te voorkomen dat het ontploft, of, om de schok op te vangen. De enige manier om de situatie meester te blijven is, de Noordgrens van Griekenland af te sluiten. kolonies aan, na van tevoren de toegangswegen met landmijnen be zaaid te hebben, waardoor het de Britse politie onmogelijk gemaakt werd om de ingeslotenen te hulp te komen. De Joden wisten zich echter de aanvallers door gecon centreerd machinegeweervuur van het lijf te houden. Het is zeker' dat aan beide zijden tientallen do den te betreuren zijn. Sir Alexander Cadogae, de per manente Britse gedelegeerde bij de V.N., heeft tegenover de commissie voor Palestina een inleidende be schouwing gegeven over de opvat tingen der Britse regering over de toekomst van Palestina. Hoewel1 de zitting geheim was, verluidt van betrouwbare zijde, dat de belangrijkste punten waren de herhaalde verklaring, dat Engeland zijn troepen tegen 1 Augustus te ruggetrokken wilde hebben en de bedoeling had het mandaat op 15 Mei of eerder neer te leggen. Sir Alexander zou de commissie herhaaldelijk verzekerd hebben, dat Engeland bereid is zorg te drager* voor id© overbrugging van het tijds bestek tussen de overdracht van het mandaat en de aankomst van ide commissie in Palestina, d,och deze periode zou niet langer mogen; duren dan twee weken. Wanneer nu Engeland zijin door de Volkenbond opgedragen mandaat over Palestina neerlegt en rijn troepen uit het Heilige Land zal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1