Onrust en honger in Ruhrgebied De voedselpositie in Noord-Rijn land-Wes tf alen is ;die laatste twee maanden dermate achteruitgegaan, d,at zij weer even slecht is als in Ihet voorjaar van 1947. Proteststa kingen, miesstal van enkele aren, en demonstraties zijn aan de orde van de dag, vooral i|n !het Ruhr ge bied,. In de steden kan bet idiag- rantsoen van 1425 calorieën niet meer worden uitgereikt, vain het toegezegde vlees is slechts ©an der de beschikbaar, vet bijna itn het ge heel niet. Die beloofde wintervoor raad, van 25 kg. aardappelen kon niet aam de gehele bevolking wor- d,en verstrakt. Beiaren en SleesWijk- Hjoilsteim, d,ie voldoende voedsel' produceren, zijin hun plicht om aan Rijnl and,-Wies tf alen een deel te leve ren1, slechts zeer tem dele nageko men. Het Britse en het Amerikaanse bestuur zijn er vain overtuigd, dat massale hoeveelheden voedsel' langs zwarte kanalen zijin wteggevoerd; en diat de controle op' Ihet binnenhalen van de oogst Onvoldoende was. De 'daindiestieme varkensteelt heeft re cords geslagen. De jaarlijkse her haling van dit voedseldrama heeft Onder de arbeidende bevolking van het Rufhrgebied en ook van het in soortgelijke positie verkerende Hamburg een stemming van woe dende verbetenheid- gewekt, te meer d,aar de tegenstelling met de goed! verzorgde mijnwerkers groot is. Prinses Juliana verwelkomde repatrierende militairen Toen bet ziekentramsportschip ,,D© Grote Beer" met 650 terugkerende Indische militairen aan de Javakade te Amsterdam arriveerde, werden zij welkom geheten door Prinses Juliana. Toen het schip aan de Javakade gemeerd lag, richtte de minister van oorlog en ad interim van ma rine, Fievez zich via een microfoon tot de manschappen en dankte hen voor hun prestaties in de, tropen. Toen de prinses verscheen, ging een aanzwellend applaus over in een luid gejuich. Aan de loopbrug werd zij begroet door de troepen- commandant, overste H. L. G. Lam bert en de kapitein van bet schip, de heer Hemmes. Overal, waar ide prinses zich ver toonde, waren glunderende gezich ten, doch de grootste vreugde heer ste in de ziekenboeg, waar de prin ses zich met de patiënten van de psychiatrische, t.b.'C.- en interne af deling ongedwongen onderhield. Zij was vol belangstelling voor de toe komstplannen! van de jongens en dat het juist zij was, 'die hun bet eerst de hand drukte, beeft hun onzegbaar goed gedaan. Van de zeshoindeBdvijftig man wa ren er driiehonderdzeventig ziek of gewond, van wie zestig bedpaliëni- ten, doch de meesten konden ge lukkig naar huis Worden vervoerd. Vrijstelling wegens broederdienst Voor die lichting 1948 wordt de vrijstelling van broediardienst uitge breid. .Dienstplichtigen met twee broeders, dia gediend hebben of in dienst zijn, kunnen voor 1 Februari bij die burgemeester van Ihum ge meente een aanvraag tot vrijstelling indienen. Tot dusver konden alleen dienstplichtigen wagens dienst van drie broeders vrijstelling krijgen. Politieschandaal in de hoofdstad Justitiële autoriteiten stellen thans een diepgaand onderzoek in naar misstanden op het hoofdbureau van politie te Amsterdam, in het bijzon der naar de gedragingen van de chef van het bureau Economische Zaken, de hoofdinspecteur H. en een zestal rechercheurs, die aam deze afdeling zijn verbonden. Reels thans staat vast, dat deze politie mannen met een hun tijdelijk toe vertrouwde gevangene, die al's scha kel in een enorme bonnen- -en tex- tietipuntenzwemdel was gearresteerd zo vreemd zijn omgesprongen, dat een verder onderzoek in de belang rijke zaak zeer bemoeilijkt is. Het onderzoek heeft reeds enkele- maan den, in het diepste geheim plaats gehad en werd in de kringen der onderzoekers aangeduid met ie code-naam: het geheim van dé blauwe kamer. De procureur-generaal in Amster dam, mr. dr. J. A. van Thiol, heeft de commissaris Dijkstra met het onderzoek in deze zaak belast. In hoeverre .de chef van de éco nomische recherche en de zes re chercheurs zich door verdachte V. hebben laten „platmaken", kan op dit ogenblik nog niet worden ge zegd. Wel is de veronderstelling gewettigd, dat door deze gerucht makende zaak ook .andere vreemde practijken van deze dienst aan het licht zullen komen. Koejemans ontslagen Het partijbestuur van de Commu nistische Partij Nederland heeft de hoofdredacteur van 'de Waarheid A. J. Koejemans uit die functile ontslagen. Het 'heeft hem tevens verzocht zijn zetel in de Eerste Kamer en in de Provinciale Staten, vanNoord- Hoilland ter beschikking te stellen,. Als hoofdredacteur zal thans optre den Paul de Groot, met als plaats - verv. hoofdredacteur F. Schoonen- berg. Met dit besluit is ©en voorlopig einde gekomen aan een intrige in de Communistische Partij, die van de bevrijding af beeft geduurd en Idie bedoelde Paul de Groot tot dictator van partij en De Waarheid maken. Jeudige boeven ingerekend Ben groep opgeschoten jongens oefende de laatste tijd op de Rot terdamse linker-Maasoever een ware terreur uit, door speciaal op Zater dag- en Zondagavond, onder hét uitroepen van de strij'dkreet „Bas- tioi" voorbijgangers zonder meer aan te .grijpen en hen te mishandelen De mishandeling van een 19-jarige electrician leidde tot de arrestatie van de 16-jarige leerling-monteur K. A. G„ die na een streng ver hoor de namen vani zes van zijn 1618-jarige vriendjes opbiechtte. Ook deze jongens werden door «Je politie gearresteerd' en opgesloten Fietser onder de trein geraakt De heer D. Hoop, directeur van gemeentewerken en commandant van de brandweer te Waalwijk, is Dinsdagmiddag door de hevige storm met zijn. fiets onder ide trein geraakt en op slag gedooid.. Het lichaam van het slachtoffer werd ongeveer dertig meter door de trein meegesleurd en kon, deerlijk ver minkt, eerst enige uren. later ge borgen worden. De heer De Hoop was 54 jaar, vader van een groot gezin en een zeer geziene figuur in ide gemeente. Hij was een der grote voorstanders van het herstel der treinverbinding door de Lang straat. Brand in een bioscoop Tijdens een voorstelling voor kin deren van de film „Het lied vara Bermadette", in een bioscoop te Brunssum (L.) brak brand uit in, de filmcabine. De zaal was met ongeveer vijfhonderd jeugdige toe schouwers gevuld. Enkele kinderen' stormden onder het geroep van „brand" naar buiten. De directeur van het theater wist echter erger te voorkomen, zodat de ontruiming ordelijk en zonder ongelukken in haar werk ging. De operateur bleef op zijn post, bij kreeg brandwonden in zijn gezicht. Drie machines ver brandden. „WAT DOET U MET UW KOLENBONNEN?" Met deze vraag richten de Na tionale Monumenten Gomsmissie en de Nationale Inspanning Welzijns- verzoirging Indië (NIWIN) zidh tot het Nederlandse volk. Zoals men weet, wordt 'binnenkort begonnen, niet de terugbetaling van het geld!, dat bij de aankoop van kolen te veel is betaald. Op twee bonnen van de kaart T,A 707 krijgen geziias-1 hoofden in totaal vier .gulden terug, terwijl een bon van de kaart TB 707 kamerbewoners recht geeft op f2,40. Deze terugbetaling geschiedt aan de postkantoren. Man krijgt dus pp deze bommen geen brandstof jdpich alléén geld. Dit heeft de NI- WIN en de Nationale Monumenten Commissie geïnspireerd, tot ©en gra te actie ten bate van monumenten» nagelaten betrekkingen van slacht offers van oorlog cm bezetting en van de militairen overzee onder het motto,: Maakt uw kolenibonnen tot warmtebronnen. vo,o,r hen, die op hun post stonden 'en staan. Mist instemming van de officiële autori teiten sporen1 beidie organisaties al le land,genoten aan, het geld van de 'bonnen te besteden aan het 'bo vengenoemde doel. TRIBUNAAL TE ZIERIKZEE Zitting Woensdag 14 Januari Suggestie en werkelijkheid Onder zeer grote belangstelling behandelde het Tribunaal de zaak contra M. J. ten H a a fhotelhou der te Zierikzee, waarin zoals ge meld, een nader .onderzoek nood zakelijk werd geacht. Een groot gedeelte van de dag werd in beslag genomen door het verhoor van niet minder dan 14 getuigen, waarvan •negen a öharge en vijf a decharge. De getuigen L. van Valen an G. Petappel, die destijds het vooron derzoek van de Prae, voor hun rekening namen, verklaarden een stemmig, dait ide verhoren zonder enige dwang hadden plaats»gevon den, waarbij elk der getuigen zich vrij kon uitspreken em niemalnd woorden van bepaalde strekking in de mond wenden gegeven. Des te merkwaardiger w:as het daarom, dat de daarna, ter zitting gehoorde getuigen' a charge, be houdens een enkele uitzondering op hun oorspronkelijke verklaringen terugkwamen. Alleen getuige I. Ver ton,, cohgierge van de Concertzaal, bleef bij. zijn verklaring, dat hij be schuldigde bij een z.g. Wehrmachts- voorstelling in de Concertzaal had gezien, hetgeen ook bleek uit het voorkomen van verdadht's naam op een lijst van bezoekers, die getuige •tijdens de bezetting had bijgehou den. Zo noemde b.v. getuige W. Hart, destijds huisknecht van de fam. ten Haaf, zijn tegenover de politie af gelegde verklaringen, onverant woordelijk. Uit het verhoor van ge tuige L. Steijn, kwam niet vast te staan, dat besch. zich ter zake van haar verlaten dienstbetrekking, tot Ide S.D. had gewend. N.a.v. een brief van H. F. Mittelstenscheid, Rege- rir.gsinspector, aan ide fam. ten Haaf i.v.m. het overlijden van ide moeder van besch., verklaarde genoemde M., als getuige gehoord, dat deze brief absoluut geen bewijs wias van een; intiem vriendschappelijk verkeer tussen hem en de fam1. ten Haaf. De getuigen a décharge legden onverdeeld gunstige verklaringen af. Zekere v. S. te Dordrecht, die wil de trachtten naar Engeland over te steken, werd door t. H. gastvrij opgenomen, terwijl hij zich moeite gaf, de man weer veilig van het eiland te brengen. Het was dan ook geen won'der. RADIOPROGRAMMA Zaterdag 17 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed: 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram"; 9 voor de vrouw;'9 05 gram. 10 voor die kleuters; 10.15 gram.; 11 De Zonnebloem; li.45 gram.; 12 03 zang en orgel; 12.33 damesorkest; 1 Ned. strijdkrachten; 1.30 damsor- kest; 1.50 toneel en film; 2.10 gram1. 2.20 Eng. les; 2.40 gram.; 315 con cert; 3.45 KRO-kiosk; 4 mannenkoor 4.20 voordracht; 4,30 lezing; 5' D« Wigwam; 6 pianoduo; 6.15 over zicht; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 volksliederen; 7.35"ban den die binden; 7.45 Regerèngsuit- feenidiing; 8 nieuws; 8.12 gram.; 8.30 lichtbaken; 9 gram.; 9.40 Het een zame hart; 10 weekend serenade; 10.45 avondgebed; H nieuws; 11.20 12 kamerorkest. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuws? 8.15 gram.; fO morgenwijding; 10.20 feuilleton; 10.35 liederen; 11 zang van de maand; 12 gram.; 12.33 Vim- centiinoi; 1 nieuws; 1.20 gram.2 AJC; 2.15 harmonie-orkesten; 3 00 lezing; 3.15 gram.; 4 onderwijs in nieuwe banen; 4.15 kleinkunst; 4.45 artistieke staalkaart; 5.15 volkscon cert 6 nieuws; 6.15 sport; 6 30 om en nabij de,twintig; 7.30 lezing; 7.45 De Bijbel in steen; 8 nieuws; 8.15 Oké; 9.15 soc. commentaar; 9.30 orkest: 10 hoorspel; 10.30 Tan- go-rumba-ofkest; 11 nieuws; 11.15 hobby-hoek; li.3012 gram. dat de verdediger, Mr. Adriaanse, in de loop van de dag, heel wat waardevolle kaarten verzamelde d'ie hij met veel overredingskracht op tafel wierp. Pleiter betreurde het ontbreken vara een openbaar ministerie. Kon hij' afgaan op een eventuele instructie, dat zou de koers van zijn betoog uiteraard straffer en doeltreffender kunnen zi^n. „Waren", aldus mr. A., ,jde bewijzen op 'de vorige zitting al dubieus, thans waren Zij tot een minimum gereduceerd". Hij requi- reerdie tot vervallenverklaring van de tenlastelegging, voor zover het vriendschappelijke omgang met Duitsers betreft. De lijst van de getuige I. Verton, achtte hij Van generlei waarde, daar enerzijds het origineel ontbreekt, anderzijds er naderingen 'Op zijn aangebracht. Waar het tribunaal ziéh inspant lom te weten of t. H. wel eens een - Wehrmachtsvoorstelling bezocht daar wekt het bevreemding dat de exploitanten van, de Concertzaal nooit is gevraagd, of zij alles heb ben gedaan, om de Duitsers er uit te honden,. Eenzelfde overweging geldt voor een in een der zalen van de Korenbeurs gehouden „ka- meraadsehapisaivoind" van de Neder lands-Duitse politie, waar zelfs een der verbalisanten aanwezig was. Alleen ten Haaf wondt hier iets verweten. Pleiter was van mening, dat zijn cliënt ten. onrechte is ver volgd en hém zonder reden grote persoonlijke en financiële schade is toegebracht. De voorzitter vond het niet sym pathiek, dat besch. voor de zitting contact had opgenomen met de ge tuigen a charge. De verdediger vond dit voor een man, die aan alle kanten in de knel zit, niets ongerijmds. Tenslotte gaf besch. nog een fi nanciële en morele verantwoording van de tijdens de bezetting ge maakte bedrijfswinsten. Uitspraak 27 Januari as. De Franse regering heeft beslo;- ten tot een devaluatie van de franc met 45 pet. tan opzichte van de dollar, aldus ide Parijse correspon dent van de Evening Standard!. Voortaan zal de koers zijn: 220 franc 1 dollar. T)oit dusver was de pariteit 120 franc.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2