ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Staatkundig bouwprogram voor Unie en Federatie WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Nederland en Indonesië bij de Verenigde Naties aangesloten ©ONDERDAG 15 JANUARI 1948 No: 15794 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 8 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten 13,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij 'contract speciale prijzen. Sucoesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. In de regeringsverklaring voor de Tweede Kamer afgelegd door minister-president dr. L. J. M. Beel, werd de vorming van een PRAE-FEDERALE REGERING aangekondigd. Djokja. thans niet meer in overheersende positie, kan hieraan deelnemen op voorwaarde van aanvaarding van het staatkundig bouwprogram voor Unie en Federatie HET SCHEMA VAN MALINO WORDT GEWIJZIGD. Sumatra zal uit verschillende Negara's bestaan en zo zal Indonesië meer dan vier deelstaten omvatten. De Commissie van Drie heeft de Van Mook-lijn aanvaard en spreekt thans met republikeinse autoriteiten te Djokja over een concreet militair en politiek voorstel. Economisch herstel is ingetreden sinds de politiële actie. Voor rehabilitatie op grote schaal en in snel tempo zijn evenwel buiten landse credieten vereist, waarop wel kans schijnt te bestaan. Een commissie voor personeelsvoorziening zal worden ingesteld, om de oplossing der dringende personeelsvraagstukken overzee te bevorderen. De minister brachthulde aan de militairen alsmede aan het burgerlijk personeel voor de wijze, waarop dezen onder moeilijke omstandigheden hun taak overzee verrichten. De Unie-gedachte T m de plaats vam [het ene souve- -reünie Koninkrijk -der Nederlan den treedt -een Nfiderlan-ds-IndoMe- siisdhe Unie, gevormd, door twee souveneitrae staten, te weten: Het Koninkrijk der Neder landen, gedacht als omvattende Nederland, Suriname en Curasao; De Verenigde Staten van Indonesië, omvattend een aan tal deelstaten (negara's), dile ieder voor zich weer kunnen zijn onder verdeeld in idaer.alh's met autonome bevoegdheden. Beide sotuvereiine staten zijn ge lijkwaardig; zij- znll-en beide bij de Organisatie der Verenigde Volken zijn aangesloten. De Nederlands-Indonesische Unie zal -een reële gemeenschap vormen, aan welks hoofd hef HJuiis van Oranje staat. O amenvatten-de, verklaarde minis- ter Beel aan het slot van -die regeringsverklaring: Voor oigenhou dend de beloften reeds in .1942. am de volken' van Indonesië ge daan, gaat de regering vooirt om tezamen met allen, die tot mede werking bereid, zijn, te bouwen aan een nieuw staatsbestel waarvan de structuur achtereenvolgens in oe verschillende conferenties van Ma- lino tot Den Pasar en in d,e over eenkomst van 'Liinggadjati als de best mogelijke werd, beschouwd. Op deze weg zijn wij thans in de faze gekomen, waarin de beginselen hun verwezenlijking naderen. Zowel d Federatie als de Uinie gaan thans gerealiseerd, worden. Uit dezen hoof-- de vraagt ook de voorgenomen grondwetsherziening alle aandacht. oewel de genoemde beginselen king kwamen in de overeenkomst van Linggadjati, verleden jaar gesloten met de Republiek, blijft de Repu bliek d>e enige instantie in Indoi- nesië, die haar positie tegenover de staatkundige nieuwbouw nog niet duidelijk hieef't bepaald. De regering vertrouwt, dat de Re publiek alsnog bereid, zal worden gevoindien mede te werken ,en 'dat ha-ar bereidheid daartoe tot uit drukking zal komen, vooreerst in de afkondiging en nauwgezette na leving van het staken -der vijande lijkheden ien voorts in een construc tief1 medewerken aan de opbouw van' Federatie en U-nie. Tn de allerlaatste dagen heeft zich in -de loop der gebeurtenissen nog ;geen belangrijke ontwikkeling voltrokken. -Het informeel contact, onderhouden met de Commissie van .goede diensten, heeft geleid tot concretisering van een voorstel no pens de uitwerking van een wa penstilstand, alsmede van een ba sis vqor verdere politieke bespre kingen, waarmede wij ons hebben verenigd, uiteraard onder het voor behoud,. dat politieke besprekingen eerst na reële aanvaarding van de wapenstilstand, kunnen aanvangen. De Commissie heeft zich thans naar Djokja begeven, teneinde deze voor stellen aan de regering der Repu bliek vqor te leggen. Het wachten is derhalve thans op de Republiek. TV e regering is er zich van be- wust, dat de weg naar de staat kundige hervorming, die Nederland samen met de Indonesische volken gaat, de weg naar de inlassing der Koninklijkebelofte, lang 'en moei zaam is. Dit is -een reden te meer, waarom niet langer kan worden ge wachtHet welbegrepen belang van Indonesië, van Nederland en van J - f p o.t 'hiAt QTV01. Voorlopig bewind in Indonesië geformeerd In het gebouw van de Volksraad te Batavia, heeft Dr. van Mopk zo- ven leden van de Voorlopige Fe derale Raad voor Indonesië geïn stalleerd, Deze zal in samenwer king met Dr. vam Moiok een voor lopige federale regering moeten voorbereiden en geleidelijk in die regeriqg overgaan. rp e lang hebben bewegingen, welke streefden naar de onafhanke lijkheid van Indonesië, uitsluitend gepoogd haar doel te bereiken dooir brute kracht, onderlinge naijver en politieke en economisch© waagstuk ken, welke het land zelf in gevaar brengen en teen bedreiging vormen vqor zijn welzijn. Door die handen ineen te leggen, kunnen wij ppig! maatregelen nemen om' de gevaren, welke ons van buiten en van bin nen bedreigen, t© overwinnen, zo; zeide hij. .„Waarschijnlijk zal wel' wlordien gezegd,", verklaarde Dir. van Mook, ,,-d.at de vorming van deze regering) een truc en een politieke manoeuvra is. Maar de leden van dit voorlopig bewind, ©In zij1, die ons deze op dracht hebben gegeven, weten hoe onjuist deze-mening zo-u zijn in- het licht van het ernstig karakter van deze beslissing. Ook wij zouden er de voorkeur aan hebben .gegeven! geheel Indonesië hier vertegenwoor digd te zien. Wij zien evenzeer als) ieder ander, idiie 'dit land liief' heeft, met verlangen uit naar het ogen blik. waarop de volledige hereni ging een feit zal zijn." Spaak's oordeel over Benelux en Marshall-plan Tijdens een persconferentie in Den Haag, heeft minister Spaak, toen hem gevraagd werd-, of de Benelux zich leent voor uitbreiding, te ken nen gegeven, dat men eerst het begin zaï moeten voltooien, d.w.z. de economische toluinie- Daarina zal men ongetwijfeld ook aandacht kun- WEERBERICHT Verwachting tot die avond van 15 Januari: Wisselende bewolking met enkel© verspreide buien, aan de kust tijdelijk krachtige, overigens meest matige Westelijke wind, -s nachts iets kouder. 15. Zon op' 8.42, onder 16.55. Maan pp 11.01, onder 21.14. Eerste kwartier 19 Januari. HOOGWATER. TE ZIERIKZEE over ide maand Januari 15.. 5.50 v.m. 11.32 n.mj 16.' 6.22 v.m. 12.07 n.m1. 17. 6.54 v.m. 0 21 n.mj Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater men wijden aan verdere uitbreidin gen. De vrees van sommigen, dat de Tolunie voor andere landen na deer zou opleveren, 'noemde hij on juist. Minister Spaak verheeldeniet, dat volgaas hem de Grote Vier onvoldoende rekening hebben ge houden met de rechtmatige eisen van Benelux bij de oplossing van het probleem Duitsland. In de aula van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam heeft mi nister Spaak de internationale si tuatie^ en het plan-Marshall be sproken. Hij meende, dat dit plan slechts tijdelijke hulp voor Europa zou brengen, tenzij ide Europese landen zelf (het uiterste zouden doen voor de reorganisatie van hun eigen hulpbronnen en het opvoeren van de -onderlinge uitwisseling. Spaak was er zeker van, dat het Amerikaanse Congres het plan zou aannemen, maar was bevreesd, dat na de eerste Amerikaanse hulp de krachtsinspanning van de Europese landen zou verzwakken. Ailes moet gedaan worden om dat te voorkomen en Benelux beeft hier de wereld reeds ieen prachtig voorbeeld gegeven. Spaak was niet pessimistisch en zéid'e, niet t-e geloven, dat de we reld voor een nieuwe militaire ca tastrophe stond. De Belgische minister-president Paul Henri Spaak hield onder auspiciën van het comité Benelux in het gebouw van K. en W. te Den Haag een rede. Tijdens de pauze vin.r. Belgische Ambassadeur Nemry, minister Spaak, minister van Boetselaer van Oosterhout en minister Jonkman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1