Het merkwaardige jaar 48 Werkt U mede „HELPT ELKANDER" Prinsesjes uit winkelen 1 sj§ Beatrix, Irene en Margriet kwa men in de Utrechtse Galeries Mo- dernes onverwacht een cadeautje kopen voor een kameraadje. Bea trix was, zoials bij alles Wait zij onderneemt, ook nu weer zeer ge decideerd. Terwijl haar zusjes rus tig toekeken, opende zij allerlei do zen en koos tenslotte een tafelbilj- jart uit. „Is ihet niet te duur?" vroeg zij aan de hofdame, want de prinsesjes waren geheel vrij om te kiezen, maar mochten niet hoger gaan dan een bepaald bedragf 7.50 „Dat kan nog net, Trix" en zo ver trok het drietal, Trix met het ca deautje stijf onder de arm gje- kiemd. Zo alleen in een winkel inkopen doen, zou voor de prinsesjes een bijzonder pretje zijn geweest als het publiek, dat de kinderen herkend had, maar iniet zo opdringerig was geweest. Gedemobiliseerden hebben voorrang bij de aanschaffing van kleding De militair, drie na: terugkeer uit Indonesië wordt gedemobiliseerd, ontvangt Iblj de ontscheping ©pn kaart met klediingbonnen en hon- derdnegentig textielpunten. Op lie kaart kan hij voorrang krijgen bij' het aanschaffen van ©en coistuum, een jas, leed ste.1 ondergoed, twiea overhemden ieh 'twiee paar sokken. De Winkelier is verplicht de uit gezochte artikelen, behalve het eos- tuum, uiterlijk zeven diagen na de dag van demobilisatie te reserve ren. Deskundigen bij het demobiii- satieoentrum te Huis ter Heide be oordelen, of' het gekochte voildoet aan redelijke eisen. Onsolide noodwoningen c Ben vrachtwagen, bestuurd; door een zekere G. u|i't Mjaashlees, die voetballers u)it die plaats naar Overtoon vervoerd: had, reed met een matige snelheid tqgen een nood woning van de weduwe Kriooymans en drukte bijna de gehele zijgevel in. Het achtergedeelte van de Wagen kwam juist in de slaapkamer te recht, wiaar een be-dije v:aJn ©en der kinderen zwiaar werd1 beschadigden verdere inboedel schalde opliep. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. In zijn Nieuwjaarsrede heeft bur gemeester Oud het licht laten val len op „het jaar '48", dat, naar hij zeide, herhaaldelijk eindpunt ener oude en beginpunt ener nieuwe ontwikkeling was. Hij wees op. 1648, de vrede van Munster en ven-volgde: „de vrede betekende de erkenning rechtens van de onafhankelijkheid, die de Nederlanden sedert onge veer een halve eeuw reeds feite lijk bezaten. Het betekende het ein de van de oorlog met Spanje en dat de duur gekochte vrijheid tot ons onbetwistbaar eigendom werd verklaard. Een vrijheid, die anders moge zijn geweest danWij haar thans, drie eeuwen later, verlangen, doch die in die dagen toch maar betekende, dat Nederland als vrij volk ging aan de spits der volken van Europa. Groter vrijheid dan hier trof men nergens ter wereld aan. Wie 1648 zegt, zegt ook gouden eeuw. Een Nederland, welvarend in handel en bedrijf, uitblinkend in kunst en wetenschap. Een Neder land ook, dat klein in oppervlak: en met niet meer dan twee millioen inwoners, gerekend mocht werden tot de grote mogendheden. In het Europese conoèrt dier dagen blies de republiek der Verenigde Ne derlanden een eerste partij. „Wan neer het er oim ging de belaus der krachten, die Europa moest be schermen tegen overheersing door Ingezonden Mededeeling bevat méér vitamines dan levertraan, bovendien mout, suiker en sinaas appelsap. Onmisbaar voor Uw kinderen. Onovertroffen in smaak. Eis Sanostol origineel '41Jj product Spoorwegen gaan drastisch bezuinigen De Ned.. Spoorwegen 'gaan dras tisch sanerein. Een speciale commis sie, wlelke met deze taak is belast, onderzoekt afdeling na afdeling. Op een afdeling werden drie van de vijf' ambtenaren wieg gesaneerd. Op grond van de tot dusver verkre gen resultaten gelooft men, dat cp de meeste kantoren der N. S. Vijf tien procent van het personeel ge mist kan wtorden. Misschien wilton de Spoor wiegen deze commissie eens lenen aan Vadertje Staat...... Op departementen, rijks bureaux enz. zou het zeker niet tot 15 pet. be perkt blijven. Aanslag in een trein In de trein, die Vrijdagavond iom 18.50 uur uit Leeuwarden vertrok m de richting Groningen, is tussen Veanwjoudien en Zwaagwiestieind© een moordaanslag gepleegd. Bij aan komst in Zwiaagwestemde vioind men in een donkere coupé de 53-jarige W. Vlietstra uit Groningen, diie he vig bloedde uit verschillende [hioofid- wioindien. Een militaire arts, die met dezelfde trein reisde, kon het isladht- offer ve.rhiindien. Twee personen, die bij V. in de coupé hadden gezeten;, waren verdwenen. Waarschijnlijk zijn. zij kort voor de aankomst uit die nog rijdende, trein gesprongen. De politie uit Zwiaagwesteindie is direct in actie gekomen en Zater dagmorgen arresteerde zij; ireeds twiee daar woonachtige personen, d.ie teen volledige bekentenis afleg den. Zij zijn opgesloten in Dokkum ion Veenwioudien. De toestand van een natie, die op de hegemonie was belust, dan wias Nederland daarbij «onmisbaar, ja had het daar bij vaak de leiding. In 1748 is het beeld in zijn tegen deel verkeerd. Ook dit jaar 48 is ©en keerpunt. De geschiedschrij ver Japikse neemt, het als eindpunt van Nederlands positie :als grote mogendheid. Ons land komt in toe nemende mate onder buitenlandse invloed. De grote materiële wel- ivaart van zijn koopmansstand doet de energie verslappen. De regeer ders zijn onmachtig ,aan de binnen landse staatsinstellingen de hervor ming te geven, die zij behoeven; De partijtwist gaat het land ver scheuren. Zij neemt Zoi nu en dan het karakter' ;a,an van een burger oorlog. Zo gaat de oude republiek haar ondergang tegemoet. Het jaar 48 der negentiende eeuw betekent opnieuw een keerpunt. De grondwetsherziening legt de grond slagen voor een geheel nieuwe staatsrechtelijke constructie. Zij' opent daarmede de weg voor een tnodern gemeentelijk leven. Wij mo gen Zonder overdrijving zeggen, dat 1848 is het geboortejaar der zelf standige Nederlandse igemeente. Verbazingwekkend, is in de honderd jaren sedert dien haar ontwikke lingsgang verlopen. Er is bijzondere aanleiding de laatste halve eeuw te herdenken omdat zij, tevens is de halve eeuw van de regering van Koningin Wil- helmina. het slachtoffer is thans redelijk goed.. H'ij had f 1400',— bij zidh, maar dit bedrag hebben de aanran ders hem niet kunnen ontroven. In Noprdi-Brabant zijn het Oude Maasje ©n die Dphge bu|iten bun oevers getreden. De polders vab de Langstraat zijn veranderd in uit gestrekte watervlakten. Alle wegen van Waalwijk naar het Noprdien st-aam blank .en die veerdiensten lar ten die passagiers, waar ze zijn./ Hét 2982, ton metende Noorse isebip „Veni", bevohdi zich ter hoog te van Colromsey Jni Schotland, m zinkende toestand. Een Engels wleer- sdhiip is onmiddellijk Ba ontvangst van .de noodseinen het zinfcenlile schip, te hulp gekomen, De gehele bemanning van 28 koppen kion wlor- den gered1. Met de eerste vlucht India-Rome van de K.L.M. kwamen Zaterdag avond, zeventig aipen op het vlieg veld Ci.ampLno aan1, waar de onge- wlone passagiers -de nacht door brachten, alvorens naar Amsterdam te worden doorgezonden. De apen zijn bestemd voor Artis. Prof. Eliis Berven, de Zwteeds© kankerspecialist, die onlangs plotse ling naar Moskouis geroiepen, is wieer naar Stockholm teruggekeerd. Hij heeft te Moskou advies verleend! inzake de ziekte van ©en niet nader genoemde patiënt volgens prof. Berven niét Stalin en tevens een bezoek gebracht aan het Russische instituut voor kanker-onderzoek. aan de rattenbestrijding Ja Doet dit dan door te zorgen dat zij, die de ratten komen verdelgen, niet voor gesloten huizen, pakhuizen, opslagplaat sen, terreinen enz. komen. Werk mede, dat deze mannen -in Uw eigen belang - vlot kunnen doorwerken. De sultan van Marokko heeft de Franse regering verzocht Marokko ,als toegevoegde staat in de Frans© Unie op te nemen ien ihiet protec toraat te beëindigen, zo verneemt Reuter uit betrouwbare bpon te Parijs. De diopir Amerika aan Grieken land verleende hulp ten bedtaga van 300 millioietn dollar zal pp 1 Juni geheel zijn opgenomen, zo heeft Grisw'old;, het hoofd van de Amerikaanse missie in Griekenland verklaard. Een groot gedeelte van de voor het herstel van het laindi bestemde :gelden zijn voor militaire doeleinden gebruikt. Het jaar 1948 is het jaar dier; herdenkingen hij uitstek. Het gou den regeringsjubileum van onze Ko ningin, het 300-jarig bezit van onze onafhankelijkheid, iqn tenslotte het eeuwfeest van ieen waarlijk demo cratische grondwiet, dat is zo ld© trits van nationale gebeurtenissen, die we dit jaar gaan vlieren'. Volgens het A.N.P. is de maat schappij De Schelde te Vlissingem ernstig van plan ©en vast dok te bouwien, dat tot de grootste dok ken van Nederland zal behoren. Het zal 260 meter lang en 30 mater breed zijn en groot genoeg om ©en schip1 als de „Willem Ruys" te be vatten. Deskundigen van lenig© departe menten, hebben een onderzoek inge steld naar de mogelijkheden, otm da algemene vergadering van de UNO in Nederland te doen houden. Het plan wordt binnenkort in de mi nisterraad besproken. In de mijn Vuillemin te Petite Roi- selle bij Saarbrücken heeft ziiöh een ernstige ontploffing voorgedaan, tengevolge w'aarvan negen mijnwer kers zijn gedood ien 38 gewpnld'. Waarschijnlijk bevinden zich nog vijf man ondergronds. M.en stelt alles in het wierk om hen te redden. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 14 Januari1. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 orgel,; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.30 ochtend-potpourri 9 voor de jonge zieken; 9.30 werken, van Grieg; 10.30 morgendienst; 11 hobokwartet; 11.15 Musette-orkest; 12 gram.; 12.30 weeroverzicht; 12.33 Aueora-trio; 1 nieuws; 1.15 piano; 1.45 Radio-cembalo-gezelschap2.15 Musette-klanken; 2.30 causerie; 3.00 jeugdconcert; 4 voor de kleuters; 4.15 kinderkoor; 4.45 voor onze jongens en meisjes; 5.30 lezing; 5.35 viool en piano; 6 koren en korpsen 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 piano; 7.30 actueel geluid; 7.45 Engelse les; 8 nieuws; 8.05 pro- grammme-proiloog; 8.15 orgel; 9.00 lezing; 9.20 ensemble „Extase"; 9.45 kamerorkest; 10.30 nieuws; 10.45 avond overdenking; 11 fluitsonates van Bach; 11.30—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuws';' 8.15 lichte morgenklanken8.50 voor de huisvrouw1; 9 gram.; 9.30 water standen; 9.35 koorzang; 10 morgen wijding; 10.20 onze keuken; 10.35 gram.; 10.45 voordracht; 11 popuilair programma; 12 orkest; Carlo Car- eassolla; 12.30 weerpraatje; 12.33 voor het platteland; 12.38 Küima Haw'aiïans; 1 nieuws; 1.15 kalender 1.20 The Ramblers; 1.50 gram.; 2 gesproken portretten; 2.15 jeugjd- coineert; 3 hoorspel; 3.30 de Rood borstjes; 3.45 ide 'regenboog; 4.15 vragen staalt vrij; 4.45 het stopd in de krant; 5.15 accordeonorkest; 5.45 regeringsuitzending; 6 nieuws; 6.15 VARA-varia; 6.20 orgel en piano; 6.45 P.v.d.A.; 7 jodel zang; 7.15 regeringsuitzending; 7.30 Am sterdam 1948; 7.45 lezen in de bij bel; 8 nieuws 8.05 dingen van ide dag; 8.15 dansmuzek; 9 hoorspel; 10 opera; 10.45 in de tuin der poëzie; 11 nieuws; 11.15—12 gram. Visser ij vereniging Zaterdagavond 10 Jan. j.l. vond de jaarvergadering plaats van ito. visserijvereniging „Helpt Elkander" te Zierikzee, .ondier Voorzitterschap van die heer B. Schot, in het zaaltje van ide heer Verstr.ate. Dp schip pers hebben op deze eerste verga dering in 1948 .gelegenheid geyon- den hun hart eens te luchten en vele tere puntjes letterlijk .en fi guurlijk stuk te praten. De voorzitter opent de vergade ring 'en maakt gewag van een ge zonde ontwikkeling van het visse rijbedrijf in 1947, waarvoor z.i. re den tot dankbaarheid is, hetgeen evenwel bij vele ledien nogal eens iQntbreekt. De secretaris leest zijn jaarverslag, waaruit wij memoreren', dat momenteel nog vijf'schepen zoiek zijn, tengevolge van de Duitse vor deringen. Er bestaat ©en zeer ge ringe kans, dat deze schapen dp vloot ooit nog zullen aanvullen. De vereniging bestond op 1 Jan. 1948 uit 50 leden en 55 donateurs. HIet aanwezige mosselkwantum is vol doende, om ook de gunstigste leve ringsvoorwaarden- te kunnen garan deren. Twiee ongelukken vonden plaats :ïn 1947, t.w. een ernstige ontploffing oip het schip van die heer Vieiburg, terw'ijl die Z.Z, 24 bij mistig weer, vrij' onzacht met de glooiing in aanraking kwlam. Ook de penningmeester geeft zijn jaarverslag. De vereniging beschikt Op de bank 'en in kasgeld over een bedrag van f 1085',771/2. Hierna vindt stemming plaats, ter vervulling van de vacatures, ont staan door de afgetrden bestuurs leden, de heer L. Blommaert, pen ningmeester en die heer L. Sdhet, commissaris van orde. Na herhaal-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2