ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Beslissing in de Indische kwestie op korte termijn WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MAANDAG 12 JANUARI 1948 No. 15793 101e Jaargang ABONNEMENT Brij* pee 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/lh. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels), f 1,— per stuk. Nog deze week zal. het bekend worden, of de onderhandelingen tus sen idle Nederlanders en de Republi keinen, al dan niet sueöes zullen hebben. De politici in Djocja ont plooien een koortsachtige activi teit. Enkele hunner vlogen inaar Sin gapore om met Sjahrir te praten om daarna met hem naar Sumatra te vliegen en vandaar naar Bar tavia, om met de Commissie van Drie te confereren. Sjarifoeddin verklaarde te Singapore, dat de Republiek nog geen beslissing had igenoiman of zij zich z'al aansluiten bij de federale Verenigde Staten van Indonesië. "M" eer en meer is het de laatste tijd opgevallen, dat Oost-Indo- nesië een flirt is begonhen met Djocja. Het iis inmiddels nog niet duidelijk wat men van deze vrijage moet verwachten. Logisch is intus sen dat Djocja tracht zich zoveel mogelijk partners te verwerven om straks bij de vorming van een inte rim-regering met meer winstkaar- ten op tafel te komen. Dat juist OostIndonesië, dat toch ver- Anti-communistische maatregelen in Brazilië Na de Senaat heeft ook de Bra ziliaanse Kamer van Afgevaardig den het wetsontwerp aangenomen, waarbij die communistische afge vaardigden van parlement, en van de gemeenteraad van Rid Ide Ja neiro uit hun functie worden ont heven. In Rid voirmen de oomjmu- m is ten de grootste raadsfractie. Na het bekend worden van ile uitslag verzamelde zich op straat een menigte, die communistische .af gevaardigden wilden aanvallen. De WOt is drie uur na het aan-i neme» door de president van Bra zilië ondertekend. Tengevolge daar van zullen 76 staatsaf ge vaardigden, een senator en 18 raadsleden van Rio de Janeiro uit hun fuinetiesi worden ontzet. Het personeel van het commu nistische blad „Tribuna Popular" had zich met handgranaten en ge- wteren bewapend om de politie, i.lie het gebouwi wilde bezetten, daar mee te bestoken. T/ooh werd het gebouw in beslag genomen. Aan die grens Is gecontroleerd, dat veel communisten naar Uruguay zijn ge vlucht, iwiaar zij zijn geïnterneeroi. Raketschip gevonden Noorse vissers hebben voor de Nioorse iteust een verlaten „Raket- schip" OJV1. 146 gevonden. Zij tob ben het vaartuig op sleeptouw ge nomen en naar de haven H'augesund «f gebracht. Het sdhip bevond, zich in goede staat, doch er iwaren weinig aan wijzingen van de plaats van her komst. Alleen vond men een stuik krant in het Russisch of' Pools Waarop verscheidene namen ge schreven (Waren. Het schip was van staal en had twee machines en vier .ondersteld werd, zeer sympathiek tegenover het Nederlandse gezag te staan en dat als eerste op de bres heeft gestaan voor dit gezag zich daartoe leent, is wel zeer' merkwaardig. De naaste toekomst zal wel spoedig leren, wat de be doeling is van dit lonken van Djokja naar Oost-Indohesië. Het nieuwste bewijs van de sa menwerking, die de republiek zoekt met Oosi-indonesië, vindt men in .het communiqué hetgeen meldt dat Djocja 'de regering van Oost-Indo- nesië heeft uitgenodigd eenis te ko men praten over de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië. Een groot vraagteken is hoe het gebied van de republiek Indonesia zal worden. Wel wil' men in Djocja daaronder heel Java en Sumatra verstaan, doch die vlieger gaat na tuurlijk niet op. Want alles wijst ier op, dat Sumatra verdeeld zal worden in verschillende deelstaten: West-Sumatra, bet Padangse en Zuid-Sumatra. Op Java komen ook verschillende staten zoals men weet, o.a. West-Ja va. ZIJ DIE VIELEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgen de verliezen zijn gerappor teerd Kon. Marine: W. A. Ho nig uit Vledder (Dr.); F. Matteman uit Amsterdam. Kon. Landmacht: P. Niehuis uit Rotterdam; D. Miedema uit Minnertsga (gem. Barradeel! (Fr.); H. L. J. El- senburg uit Rotterdam; J. C. L. Meijer uit Stokkum (gem. Berg'h); M. C. Kristelijin uit Ellemeet; J. N.oiel uit.' Maas tricht; G. Diamant uit Rotter dam. Van het Kon. Ned-I n:d. Leger sneuvelden twee mi litairen. Eerste militairen uit Indonesië teruggekeerd De „Niieuwi Holland" is met de eerste groep gedemobiliseerde mili tairen uit Indonesië in Amsterdam bimmengalapen. Er waren 1188 manschappen aan boord: 83 van de landmacht, 149 marinemannen miet hun vrouwienm kinderen ien 181 beroepsmilitairen hing een sleepkabel en men ver moedt, dat ide sleepboot van het vaartuig veigann is. Nederland's belang bij Indië Prof. Weyer, voorzitter van het bestuur der Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, hield voor het departement Zuid-Lim burg dezer maatschappij een cau serie, waarin hij een uiteenzetting gaf van de economische belangen van Nederland bij Indië. Als bet Indonesische probleem voor Nederland niet bevredigend wordt opgelost, zal ons vaderland voor een economische ramp van| ongekende omvang komen te staan aldus prof. Weijer en hij stelde vast, dat ongeveer 15 pet. van het nationale vermogen van Nederland, d.i. ongeveer tien milliard gulden', bij Inidië betrokken is, en grote groeperingen van onze bevolking direct of indirect betrokken zijn bij de Indische belangen. Bijzondere nadruk legde prof. Weijer op de omstandigheid, dat Nederland al sinds lang niet meer ir oiaal irr dualisme". maar dat Insulinde een voortzetting is van het Nederlandse bedrijfs leven, waar Nederland zelf optreedt als ondernemer en werkt aan de door Nederlanders gestichte onder nemingen. Spreker noemde het een histo rische realiteit, „dat de besparin gen van onze natie bestemd zijn voor de opbouw van ons eeonior misch beleid in Indië en dat di|t zijn stempel heeft gedrukt op de economische structuur van ons land. Het passief vain onze Nederlandse handelsbalans werd gedekt door de Indische inkomsten, welke buiten- tenlandse deviezen brachten e,n het verlies van Indië zou betekenien, aldus spr„ „dat het levensniveau van het gehele Nederlandse volk wordt teruggebracht tot een peil!, zoals we dat generaties lang niet meer hebben gekend". De Britse marine is van plan om ©en onderzeeër lange tijd te la ten opereren in de Noordelijke IJs zee. Volgens de Daily Graphic zou de onderzeeër proberen meer dan een maand onder wiater te blijven. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 12 Januari: Meest zwaar bewolkt met nu 'en» dan regen, tijdelijk belang rijke stijging van temperatuur; aan vankelijk nu ©n d»an harde wiiniJj tussen Zuidï-Qost en Zuid, later af nemende en naar West draaieni© Wind. 12. Zon op 8.45>, oinder 16.52. 'Maan op 10.07, onder 17.42. Eerste kwartier 19 Januari. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Januari 12 4.12 v.m. 9 51 n.m.l van het KJST.I.L. met hun gezinnen, De laatsten komen met verlof naar Nederland. Over de reis waren allen zonder uitzondering tevreden. Het was wel1 ©en beetje saai gewieest, want er was geen ruimte overgebleven om b.v. wat aan sport te doen. Het ictien» was bijzonder goedi 'en zij legdien hierop de nadruk, omdat dit in Indonesië niet altijd het .ge val whs geweest. Vooral de mari niers klaagden hierover erg. Ook verhaalden zij van de slechte siga retten, diiie zij in Indonesië hadden gekregen, maar zij wilden het nu maar liefst zo gauw mogelijk ver geten. Voor hun toekomst hebben1 velen nog geen vaste plannen: sommigen (willen »de toestand in Nederland aanzien om eventueel, als zij geen behoorlijke baan kunnen krijgen, wieer naar Insulinde terug te keren, anderen hebben van hun verblijf in de tropen gebruik gemaakt oim con necties aan te knopen en gaan weer spoedig terug. In Februari komt Christiansen voor Volgendie maand begint te Arn hem het proces tegen Hans Chris tiansen, die man die Putten in brand liet staken, die mannelijk© bevol king heeft laten wegvoeren ien op wiens bevel te St.-Michielsgestel vijf Nederlanders wenden doodge schoten. Christiansen' volgdie eeirst de zee- manislaopbaan en bracht het tot kapitein op »die grote vaart. In 1913 zei hij» zijn beroep vaar wiel en wierdi vlieger. Hij was da bestuurder van de DO X die |op zijn wereld vlucht Amsterdiaim aandeed. Hitler benoemde ham tot oomlmandant van het vli'ögerfcarps. Eind. Meii 1940 kwam hij naar Nederland als Wiejhr- maehtsbefle|hlsbaber. En nu komt hij vioor de rechters die over zijn handelingen bordelen zullen. Op 300 km afstand van de Ja panse kust is ©en Russisch schip met 800 man aan boord, in zinkende toestand». Verschillende schepen zijn ter hulp gesneld.. Amerikaanse su- perforten zijn op weg met vlotten en andier hulpmateriaal. De hoge zee bemoeilijkt de hulp echter ten zeerste. Het ontwierp van wet, betreffen de de technische wijzigingen van de bestaande kieswet, zal in de loop van deze maand in ide Kamer wior- den gebracht. O.m. wordt hierin geregeld; het stemmen bij volmacht door militairen in Indltë.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1