PAARDENFOKKERIJ Wederopbouw en Volkshuisvesting Na lezing vafn d;e memorie van antwoord betreffende het IX hoofd stuk A (wederopbouw en volkshuis vesting) der rijksbegroting 1948 meent die begrotingscommissie der Tweede Kamer in haar verslag, dat omtrent enkele punten uit het voor lopig verslag nog niet voldoende klaarheid is verkregen. Nadere in lichtingen omtrent deze punten adht zij daarom 'wienselijk. kn de memorie van antwoord zegt de minister o.m., dat het niet doenlijk is voor elke provincie aan te geven, welke be zuiniging door ide samenvoeging van de bureaux van de wieder op bouw met diie van de volkshuisves ting zal worden verkregen. In het voorlopig verslag werd echter o.m. gevraagd, hoeveel ambtenaren .door •deze samenvoeging hebben kunnen afvloeien. Gaarne zal de begrotings commissie deze vraag alsnog be antwoord zien. Op maer dan een plaats in de memorie van antwoord wordt gesproken over'de vooruit zichten voor de woningbouw. De minister laat zich daaromtrent wel in zeer vage termen uit. Mede in verband met idle onrustbarende ge ruchten, welke omtrent de afnemen de mogelijkheden tot financiering van de wiederopbo.uw de rende doen, zou de begrotingscommissie het zeer wenselijk achten, indien het mogelijk zou zijn omtrent deze vooruitzichten althans iets concre tere mededelingen te doen. De com missie heeft zich afgevraagd., of het niet mogelijk is ©en berekening te maken van de verhouding tussen de personele en materiële uitgaven van die onderdelen van het depar tement, welke zich rechtstreeks met het bouwen bezighouden enerzijds, en het totale bedrag, dat aan1 bouw van nieuwe woningen in 1947 ver werkt is of in 1948 verwerkt zal w|ordien, anderzijds. Er bestaat bij velen ernstig»* twijfel, of de nut tigheid van het ambtelijke appa raat wel in een juiste verhouding staat tot de totale productie. Congres Vreemdelingen verkeer Op 11 en 12 Februari ajs. zal er in de Stadsschouwburg te Utrecht een congres van „Vreemdelingen verkeer" worden gehouden waar voor naast de besturen van het vreemdelingenverkeer ook nog die hoge autoriteiten uitgenodigd zijn, die rechtstreeks dan wel zijdelings toet het vreemdelingenverkeer te maken hebben. Het doel van dit congres is ld© aandacht van het Nederlandse volk en in het bijzonder van de over heid op het wierk van de V.V.V-fls en het belang hiervan voor het land te vestigen. Fantast wekt valse hoop In het Brabantse plaatsje Ber- l'icum leeft een huisschilder. Peters heet hij. Hij werd een beroemd man, toen hij ina een lange afwe zigheid, kort gelieden weer in zijn plaatsje opdook ©n er hele verha len ophing over zijn ontsnapping uit een Russisch arbeidskamp, waar hij volgens zijn zeggen te zamen met 1500 andere Nederlan ders door de Russen gedwongen v/erd hard te werken. Zijn verhaal schonk hoop aan vele Nederlandse huisgezinnen wier dierbaren nog steeds niet uit Duits land terugkeerden. De Russen had den hen ongetwijfeld vastgehouden, zo dacht men. En toen Peters zijn verhalen de wereld instuurde, werd de hoop in 1500 Nederlandse ge zinnen weer levendiger de dierba ren eens terug te kunnen zien. Peters kreeg legio brieven uit het gehele land, waarbij men hem nadere gegevens vroeg. Ook tal rijke bezoeken ontving hij. De be roemdheid van de man kreeg een lelijke deuk, omdat hij niets meer wilde vertellen. Zelfs heeft men de indruk gekregen, dat de huisschil der zijn verhaal totaal fantaseerde. Van overheidswege wordt de man nu nader aan de tand gevoeld omdat men het terecht redicaal ver keerd acht, dat er berichten ver spreid worden, die waarschijnlijk kant noch wal raken. Postpuzzle prompt opgelost Nederlands is moeilijk, zelfs voor de voorlichtingsdiensten van buiten landse luchtvaartbedrijven, die toch krachtens hun aard „voorlijk" moe ten zijn. Een dezer diensten be zorgde Tante Pos een Nieuwjaars verrassing in puzzlevoirm. Het raadsel werd prompt opgelost. Kent u: „mr. A. Nederuadsch, Parstraat 32, 's-Gravenhage, Hol land"? Tante Pos wel. Het aldus geadresseerde tijdschrift werd prompt bij het Algemeen Neder lands Persbureau, Parkstraat te 's-Gravenhage bezorgd. De zending klopte. Roofoverval te Raamsdonk Onder de gemeente Raamsdonk is Zondagavond een roofoverval' ge pleegd op de 32-jarige mevrouw B. uit Raamsdonkveer. Zij werd door een onbekende, die een eind met haar opfietste, plotseling be wusteloos geslagen. Toen twee fiet sers naderden, vluchtte de dader met medeneming van haar porte feuille. De Rijkspolitie te Raamsdonkveer, lichtte des nachts de 23-jarige Van G. van zijn bed, die een volledige bekentenis heeft afgelegd. Het mo tief was roof. De vrouw verkeert in zorgwekkende toestand. Zuid-Slavië heeft bij het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen de wei gering van de regering der Ver enigde Staten om tussen de veertig en vijftig millioen dollars aan goud aan Zuid-Slavië te geven. Dit go.ud is vóór de Duitse bezetting van Zuid-Slavië naar de Verenigde Sta ten gebracht. Een soldaat van het Amerikaanse leger, genaamd Bro.wn, heeft het algemeen Amerikaanse hoofdkwar tier medegedeeld, dat de bewoners van het eiland Samoa in de Stille Oceaan hem tot koning hebben uit geroepen. De soldaat is op bet eiland .geboren en zijn oorspron kelijke naam is Faoai Lauvala Lutu Poini. Hij heeft verklaard de troon te zullen bestijgen, zodra hij gede mobiliseerd is. De Belgische Veiligheidspolitie stelt een onderzoek in naar de illegale verschepingen van Ameri kaanse tanks uit Antwerpen naar Argentinië. Het betreft hier Ameri kaanse tanks, afkomstig uit de in België aanwezige legervoorraden die aan Belgische firma's verkocht waren om tot „scrap steel" voor de hoogovens verwerkt te worden. INDISCHE IMPRESSIES Een tochtje per vliegtuig is voor een militair im Indië leen buiten y kansje. Als hij voor een paar uur in een comfortabele Skymaster stapt voor overplaatsing naar een andere stad, om demoibilisatiersdenen of 'wat anders, dan gaat z'n militaire blubber- .en zweetleven voor een poosje vervagenZin bagage wordt voor hem verzorgdl en hij hoeft zich alleen te laten zakken in de zachte stoelen'. Alles eigenlijk veel te mooi. Hij' weet nauwelijks raad; met z'n plom pe soldatenkisten en voelt zich als een schoorsteenveger in een kraak heldere ziekenkamer. ZelfS het witte slaaphoesje over die stoelleuning wordt niet door zin hoofd beroerd. Als tenslotte de zelfbewustheid eb de gedachte: „Ik heb er toch voor betaald" (of althans het leger) de innerlijke rust doen weerkeren, kan hij zich kalm verdiepen in de na- tuurpradht, die als een film onder en boven de zilveren vleugels ver glijdt. Boven een peilloos, verblindend' blauw azuur. Benedien een fijnrim- pelendie, groene zeespiegel, in het Zuiden begrensd door een paarse bergkarteling. De bedding van de Javazee heeft zich op vele plaat sen uitgestulpt in zandbanken. De ondiepten liggen als opengesneden oesters met een gToenparelmoer binnenste. In het midden de parel, een plekje sierlijke palmen Dan glijdt de zoeker weer verder naar de zilveren vleugel met de Holland se driekleur. Het blauw zo blauw als het stoelenpluche. Het wit zo helder als de jurk van het Chinese meisje, dat door het loopgangetje dribbelt en het rood' zo vurig als de lippen van de stewardess De heerser van de lucht glijdt door de eerste wolkjes, steeds ho ger tot boven de donzige wattende ken. Land en wiater hebben plaats moeten madeem voor een ijlwitte, onafzienbare poolvlakte. Het hobbe lige wolkendek vertoont overeen komst met die kruiende ijsmassa aan het IJselmeer. Stil en statig vaart het luchtschip over de doodse be nedenwereld en de stoottroeper waant zich in een zachte leunstoel voor het Taaim van ©en gezellige huiskamer. ROOD - WIT - BLAUW en GROEN Dan opeens ©en smeltplek in de Wlitte dionslaag. Het groen van de Sumatraanse 'wouden wordt zicht baar. Achter, een goudglanzend wolken rij'k met grottenfantasieën. Vooruit beneden, de reuzenboeren- kool; het geheel ondier een glan zend© koepel, waarvan het blauw met het vleugelzilver versmelt De mensen hebben het bereikt. Niet langer aan de aarde gebonden. Die vliegmachine laat hen in hoger sferen schouwien. Toppunt van 's mensen kunnenmaar niets, nog helemaal niets vergeleken bij' de wondere scheppingen Gods. De daling begint. De Stoottroeper kijkt. Eimdie van comfort en schoon heid. Biegiin wiaer van blubber en zwleetDe propellers beschrij ven hun laatste cirkel. Hij stapt uit en loopt van het vliegveld. Plunje- zak iop de rug, gewieer over de schouder, een bruine knuist aan de draagriem. Op naar zin post. Het hoofd van de plaatselijke politie te Zierikzee herinnert, dat het volgens artikel 8 der paarden- wet 1939 verboden is een hengst van twee jaren of ouder te hou den zonder in het bezit te zijn van een bewijs van aangifte. De aangifte moet geschieden bij de ftamboekvereniging, als de hengst in een stamboek is inge schreven en anders bij het hoofd van de plaatselijke politie der ge meente, waarbinnen de hengst ge houden wordt. Deze verstrekt 'de aangever een bewijs van aangifte. Het bewijs van aangifte is slechts geldig voor de daarop vermelde houder, zolang deze binnen de ge meente van aangifte is gevestigd, en voor de daarop vermelde hengst,: zolang deze binnen die gemeente ter .dekking is gestationneerd. Indien een bewijs van aangifte niet meer geldig is, moet de houder het terugzenden aan de stamboek- vereniging of het hoofd van de plaatselijke politie, die het heeft verstrekt, onder opgave van de veranderingen, welke tot de ongel digheid hebben geleid. De stamboekvereniging of het •hoofd van de plaatselijke politie verstrekt een nieuw bewijs. Indien de veranderingen echter een andere gemeente betreffen d.an die van het hoofd van de plaatse lijke politie, die het bewijs van aan gifte heeft verstrekt, doet deze van een en ander mededeling aan het hoofd van de plaatselijke politie van die andere gemeente. Formulieren voor het doen van aangifte zijn verkrijgbaar ter Ge meente-Secretarie te Zierikzee, 3e afdeling. Zierikzee, 8 Januari 1947. Het hoofd van de plaatselijke politie voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. De bekende Oostenrijkse postze gel, de „Merkur Rose", uit de tijd van het Oostenrijks-Hongaarse kei zerrijk, werd te Wenen op een, auctie voor 19.500 Oostenrijkse shil ling verkocht. In de loop vain 1947 zijn 75.000 immigranten, onder wie 7.000 ver plaatste personen, in Canada aange komen, aldus een woordvoerder van de Canadese regering. Naar een der grote vleesve^- pakkingsmaatschappijen te Buenos Aires meedeelde, heeft de Argen tijnse regering het verlenen vah uitvoervergunningen voor vlees naar Engeland gestaakt. Op verschillende plaatsen werden te Batavia handgranaten neerge worpen voor het Engelse Consulaat, de uitgang van een bioscoop en voor de Theresiakerk. Militairen zoeken met detectors het voorplein voor de St. Theresiakerk naar scherven en granaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6