ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Wat geschiedt met geblokkeerd geld Marshall verdedigt zijn plannen tot hulpverlening aan Europa Houding van Djocja blijft onzeker WEERBERICHT RICHARD TAUBER ZATERDAG 10 JANUARI 1948 No. 15732 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Ziedaar een vraag welke dikwijls wordt gesteld, aangezien bet voor die leek bijna niet doenlijk is uit de talrijke voorschriften ien bepalin gen wijs te wordien. Aan de hand van die diverse gegevens heb ik een eenvoudig schema samengesteld van die voorschriften, welke vooir ieder de belangrijkste zijn. Geblokkeerde saldi van f 100,— of daar beneden zijn van 5 Januari af vrij. Geblokkeerde saldi bene den f 5 00,worden automatisch door de Bankiers, Spaarbanken en andere instellingen op optie-Teke ning geboekt, van welke rekeningen per 1 Juni a.s. f 300,wordt vrij gegeven, of' indien het bedrag la ger is dan f 300,— Ihet gehele be drag! Voo r geblokkeerd,e reke ningen boven f 5 00,moet de overboeking naar een optie-re kening bij de instelling waar de gelden zijn gedeponeerd, worden aangevraagd, waartoe persoonlijk formulieren moeten worden gete kend:, echter gebeurt de overboe king in zoverre tot een maximum van f 3500,Onder zeer bepaalde omstandigheden kan dit bedrag wqr- dien verhoogd, tot een maximum van 75 piet. van het uitstaandie bedrag per 30 Juni 1939. Van deze optie-rekening of wel beieggkigsrekening genaamds, wordt telken, jare te beginnen 1 Juni 1948 een vijfde deel vrijgegeven, met een minimum' van f 300,Ter vol doen in g v an hef f in gein kun ne a bel a stings chu 1 di i gen, na verkregen vergunning der Ne derlandse Bank, Onroerende goede ren, schepen enz. overdragen ot bezwaren aan of bij een houder van een optie-rekening, welke nieu we houder echter deze nieuwe be zittingen binnen dirie jaren mag vervreemden of bezwaren. Ook kunnen van een optie-reke ning bepaalde door den Minister aan. te wijzen effecten worden ge* kocht, Welke dian echter toft 1 JamT 1951 bij de Bankiers geblokkeerd! blijven'. Tien laste van optie-reke ning kunnen koopsommen van le vensverzekering, lijfrenten enz. be taald Worden, welke verzekeringen echter piet vqotr 1 Januari 195.1 moge® wordien afgekocht of be leend. Ook kam met gelden van optie- rekening op Investeringscertificaten welke rentedragend zijn, worden in geschreven met ©en minimum van f 5O0,welke onvenhaindelbaair zijn, maar welke in 5 jaarlijkse ge deelten werden omgewisseld in met vrij geld verhandelbare certificaten. Met deze certificaten kunnen edhter geen heffingen of belastm- gen worden betaald. Deze certificaten wordien verstrekt in cou pures van f 1Q0,f 500,en f 1000, Inschrijvingen Grootboek 1946 Deze inschrijvingen zijn verhan delbaar vla de Bankiers, met dien verstande, dat voor bedragen tot 500,geen toestemming wordt vereist van de belastingautoriteiten, siteldi op 98 pet. Deze inschrijvingen kunnen Oick 'worden geruild tegen onroerende goederen of hypotheek, mits de inieuwie verkrijger de in schrijving grootboek gebruikt voor belastingen of heffingen. Hiervoor is edhter toestemming dier Neder landse Bank nodig, en wordt slechts eenmaal verleend tot een bedrag van f lOOiOO,— Overboekingen geblokkeerd te goed, van de ene naar de andere Bankinstelling, op naam van de zelfde rechthebbende, blijft toege staan zender vergunning der Ne derlandse Bank. Belastingen van vóór 1946 en heffingen, kunnen ook worden betaald uit optie-rekenin gen, beiaggings- of hérbeleggings- rekeningen. Aflossingen van hypo theken geschiedt thans uitsluitend op vrije rekening. Aflossingen van levensverzekering-polissen, móts niet aangegaan met geblokkeerdi geld, geschieden in vrije betaalmiddelen. Aanslagen waterschappen enz. be taling van' boeten, vervallen voor 5 December 1945, mogen niet meer uit geblokkeerd, tegoed1 of optie- rekening worden betaald. Giften aan charitatieve instellin gen mogen niet meer uit geblok keerd, tegoed of optie-rekdhing. Ge blokkeerde bedragen, welke niet zijn aangewend' voor belasting of over boeking naar optie-rekening, wor den drie maanden na aankondiging naar de Schatkist overgebo'ekt. Dus tijdig de geblokkeerde rekeningen opheffen. Geldien geblokkeerd uit gekeerd, door Molest Verzekering Maatschappijen wordien gecredi teerd bij de Hierstelbank. In 't al- 'gemean kan hierover slechts Wor den beschikt ten behoeve van her bouw1 of aanschaf voor vernielde of verloren gegane goederen. De algemene vergunningen der Neder landse Bank zijan vrijwiel alle in getrokken, terwijl .indien hoog no dig nog wordt gedeblokkeerd vooir noodzakelijk levensonderhoud, stu diekosten ten voor kosten in ver band, met een te sluiten huwelijk. J. L. L- Te Rcü&ogkovaralja in Hongarije is een groep zigeuners het onbe woonde kasteel Ziehy binnenge- drc-ngen. Zij namen er vijf schilde rijen van oude meesters uit mee vier Tiuaans en een Velasquez. Zij kookten de schilderijen in water en gebruikten het linnen om er schoe nen van te maken. Lor d Moran, de particuliere ge neesheer van Winston Churchill, heeft verklaard, dat hij geen reden heeft te geloven, dat Churchill niet tegen het eind van die maand voor ide opening van het parlement in Engeland terug zal kunnen zijn. De Tsjechoslowaakse regering heeft besloten, dat de 1500 textiel handelaren in het land met hun zaken zullen moeten ophouden. De distributie van textiel zal door regionale regeringsinstellingen ge schieden. WERELDNIEUWS Voor de Senaatscommissie van buitenlandse zaken, heeft generaal Marshall een beroep gedaan op het Amerikaanse Congres om zijn pro- grammma tot hulpverlening aan! Europa goed te keuren. Wanneer de Republikeinen blij ven aandringen op verlaging van de totale som, dan trekt Marshall zijn plan in, met alle gevolgen van dien. De poging van de Nieuwe Wereld om de Oude te helpen vormt een weloverwogen risico. De tot nu toe gevolgde levenswijze staat op het spel1. De totale kosten voor de periode van vier en een, half jaar zullen, liggen tussen vijftien en achttien milliard dollar. Marshall stelde de eis, dat de Leveranties niet gerbuikt mogen worden om de souvereine rechten van de Europese landen afbreuk te doen. Nadrukkelijk betoogde Marshall, dat het Congres niet moest trachten stuitende politieke of economische voorwaarden aan de hulpverlening vast te knapen. „Wij hebben te doen met democratische regeringen waarvan wij niet kunnen verwach ten, <dat zij zichzelf verplichten tot aanvaarding van voorwaarden, die het volk tegen de borst stuiten. -am van stapel wachten, dat zij als organisch deel van dat program hun overeenkom sten nakomen". Uiterlijk 1 April a.s. zou het hulpprogram in wer king moeten worden gesteld. A3 ederland zou aan de Commissie van Drie hebben medegedeeld, dat bet zich het recht van handelen, in Indonesië voorbehoudt, tenzij er spoedig een overeenkomst tot het staken van het vuren met de Re publiek tot stand komt. In Batavia had men verwacht, dat de terug keer van de republikeinse delegatie een opheldering van de situatie zou brengen, doch dat is niet het geval geweest. De republikeinse delegatie heeft geen enkele verklaring afgelegd, waaraan men enig houvast heeft. Juist de onzekerheid, welke er over het staken van het vuren blijft be staan, maakt de toestand bijzonder moeilijk. Ook is de verklaring, wel ke de republikeinse radio, heeft uit gezonden,- dat Djocja bereid was op het verzoek om tot de federale Ver enigde Staten van Indonesië toe te treden, nog niet officieel over handigd. Hoe noodzakelijk een overeen komst over het staken van het vuren is, blijkt uit de Nederlandse verliescijfers van Woensdag. Toen sneuveliden vier soldaten en wer- NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 11—17 Januari Zondag Lucas 5, vs. 1226 Maandag 5. vs. 27—32 Dinsdag 5, vs. 33 39 Woensdag 6, vs. I ll Donderdag 6. vs. 12—9 Vrijdag 6, vs. 20—26 Zaterdag 6. vs. 27—38 Verwachting tot de avond! van 10 Jan.: Meest zW'aar bewolkt met nu ten dan regen vooral in het Midden en Niöordien, later overgaande in sneeuW1 bij dialing der temperatuur tot ongeveer het vriespunt, toene mende fwtod uit richtingen tussen Zu'iidi en Zuid-Oost, later draaiend naar Nioiondielijike richting. 10. Zon op 8.46, onder 16.49. Maan op 8.34, onder 15.34. 11. Zon op 8.45, onder 17.50. Maan op 9.29, einder 16.34. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Januari 10. 2.48 v.m. 15 09 n.m. 11. 3.30 v.m. 9.13 n.m. De wereldbekende zanger Richard Tauber is deze week in de leeftijd van 55 jaar overleden. In October was hij geopereerd wegens een ab ces in de buik. 1 Tauber werd, op 16 Mei 1892 m Linz aan die Donau geboren. Eigen lijk twas hij dius Oostenrijker. Maar zijn vader, een meestal Teizend to neelspeler werkte hoofdzakelijk in Duitsland. Als jongen ging Tauber in Wiesbaden op school. Zijn eerste muzikale studies deed hij aan het conservatorium in Frankfurt a.M. Tauber heeft letterlijk alle grote opera-rollen gezongen, waarin hij maar kon schitteren. Daarnaast ging zijn hart uit naar de liedkujnsq, Franz Lehar, die beroemde operette componist heeft zeer veel voor Tau ber geschreven. De politiek scheid de hen tenslotte. In de beginperiode van Hitler's bejwiind, stak Tauber naar Engeland Over, hu|widie daar met ©en f'Mmar- tiste en veriw'ierf de Engelse natip-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1