Vermiste Nederlander terecht Op Eerste Kerstdag koerde ge heel 'Onverwachts, in zijn woon plaats Berlicum (N. R.) terug die schilder A. J. Peters, die sinds 1945 vermist werd. In Februari 1945 werd, de heer Peters in Frankrijk, toen daar een Duitse muinitietreiin ontplofte, met zestien Franse arbeiders, als ver dacht vain medeplichtigheid aatti de ze aanslag gevangen genomen. Hij Wierd, naar Amiens overgebracht, Wiaar hij enige dagen in een door gangskamp verbleef, om vervolgens naar Parijs te worden doorgezon den. Enige tijd later wierd hij op transport gesteld, naar Duitsland', waar hij in eeln gevangenis in de buurt van Breslau belandde. Hier moest hij tankvallen graven voor de te verwachten Russische inval. Inderdaad vielen de Russen en kele dagen later Breslau binnen. De gevangenen, waaronder de heer Peters, werden naar Rusland ge transporteerd,, waar zij op ruim 200 kilometer van die Poolse igrens :m een Russisch kamp werd,eh te werk gesteld,. Zij' moesten hier wegen aanleggen, In tegenstelling met oe kampen in Duitsland was de behan deling niet slacht. Contact met de buitenwereld was voor de uit vier honderd arbeiders valn alle natio naliteiten bestaande groep niet mo gelijk. O pi hun herhaald, verzoek om naar hun land, te mogen terug keren, kregen zijl telkens een af wijzend, antwoord. Dat zij bondge noten waren, maakte geen enbal verschil uit. Tenslotte beraamde Peters met twee Franse arbeiders; een ont- vluchtingspogiing. Een Franse Chauf feur, die dagelijks op een vracht auto grote afstanden moest afleg gen, nam omstreeks 13 Septelmjbiar 1947 om. die heer Peters ,im zijn, vrachtwagen mee. Na ruim 400 kilo meter naar het Westen te hebben gereden, (wierden zij door twee dronken Duitse .soldaten aangehou den, die ide wagen in beslag .na men, doclh de mannen ongehinderd, lieten. Zich overdag schuil houdend en 's nachts verder trekkend', bereik ten zij tenslotte Duitsland. Met de grote stroom vluchtelingen naar het Westen geraakten zij1 niet zonder lotgevallen ien allerlei ontbetingen buiten door Rusland bezet gebied en belandden zij op een plaats, waar juist een Amerikaanse ver- loifistrein naar Frankrijk vertrok. Door clandestien met deze trein mee te reizen bereikte die hear! Peters tenslotte met zijn beide met gezellen Frankrijk. Hier nam hij afscheid van zijn Franse vrienden en het lukte Ihern tenslotte d,e Ne derlandse grens te bereiken. Het behoeft wel geen betoog, dat hij iQ_ Berlicum door zijln gezin met oipien armen wierd, ontvangen. Cats' landgoed in Amerikaanse handen „Zorgvliet", het bekende buiten te 's-Gravenlbage, zal vpior een belang rijk deel in buitenlands bezit over gaan. De Amerikaanse regering is het met die eigenaresse, de familie Goekooyj, eens geworden over de aamkopp van het grootste stuk van dit oude landgoed, om 'er ©ein 'am bassadegebouw te stichten. In 1930 (heeft de eigenaresse het om niet aan de Staat .aangeboden, mits deze er een voor geheel Ne derland representatief gebouw zou stichten. T,ien jaar lang hebben da toen malige regeringen erover kunnen nadiemken wat zij zou moeten en kunnen doen, maar ide tien jaar, welke die familie Goekoop haar had gegeven om haar plannen uit te werken, zijn niet voldoende geweest om tot een beslissing te komen. „Zorgvliet" is het buiten gewieest van Jacob Cats, de bekende Zeeuw se dichter, die van 16)29 tot 1631 het belangrijke ambt van raadpen sionaris van Holland, heeft vervuld. Later .is het landgoed' door ver erving in het bezit gekomen van het Huis Saksen-Weimar. Omstreeks 1900 heeft een lidi van de familie Goekoop het van het Huis Sakseri- Weimar gekocht, waardoor het weer Nederlands eigendom werid. TJoen wias die uitgestrektheid van Zorgvliet veel groter. Schip liep op mijn Noodsignalen, die Zondagmorgen het vermoeden van een ernstige scheepsramp wekten, bleken later op de dag wat voorbarig te zijn geweest. Het Amerikaanse vracht schip „Pionier Grove" liep vijf en zestig kilometer tem Wiesten van Terschelling op een magnetische mijn en vroeg bijstand. Later be richtte de kapitein echter, dat de schade gering was, de bemanning voorlopige voorzieningen had ge troffen en dat de reis op eigen kracht naar Londen zou worden voortgezet. De sleepboot,, Holland" zal het schip voor alle zekerheid! begeleiden. Ziekenvervoer per helicopter Voor het eerst .in Nederland' is Zaterdagmiddag een zieke per hef - ■sdiroiefvliegtuig vervoerd,. Het Was een employé v.ah het vliegveld, Ypen'burg, die eein hersenschudding had, gekregen ein nu moest over gebracht worden naar Gelderland. Het vliegtuig dat (hem vervoerde, wias de Sikorsiky S 51. In veertig minuten w.'as die patiënt op, de plaaits van bestemming. De helicopter heeft op .andere vervoersmiddelen dit voor, d,at men geeh last van in trekken heeft iep d,at zij' ;op ,de meest .afgelegen plekken in dit geval fwfas het in die 'buurt \yan Kootwijk kan lapdien. Vogels van internationale pluimage op Avicultura Op 23, 24 en 25 Januari zullen de Houtrusthallen in Den Haag een verzameling var, duizenden hoen ders, dw'erghoenders, watervogels, sier- en postduiven, konijnen en kanaries bevatten. Ditmaal worden niet alleen dieren uit Nederlanid,i maar ook grote inzendingen uit Frankrijk, België, Luxemburg en .Zwitserland verwacht. De tentoonstelling zal Vrijdag 23 Januari worden geopend door de minister Mansholt. Grote brand te Bergen-op-Zoom Zaterdagavond is het kledingma gazijn van Terhorst in die Kremer- straat te Bergen pp> Zoom niet die aangebouwde ateliers tot de gropd toe afgebrand,. De brandweer rukte met al het beschikbare materiaal uit en bestreed, het vuur met twaalf stralen. Van vier punten kon men het vuur insluiten. De .aangrenzende winkelpanden van de firma Haren en van die firma van Dijk leden^ zeer veel waterschade doich bleven behouden. Uit het kjedingmagezijn kon niets wjorden gered!. Omtrent die oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Die schade Wiordt op ruim honderddui zend, gulden geschat. Concentratie landbouw- bedrijfsverenigingen De oprichters van de bestaande 8 landfoouWi-bedrijfsverenigingen ter uitvoering van die diverse sociale verzekeringswetten, zijnde de be sturen van de drie centrale land en tuinbiouWi-organisaties en van de algemene, Ghr. en Kath. land,arbei dersbonden, hebben zich bijl meer derheid! uitgesproken voor combi natie of concentratie der vereni gingen. Het ligt in die bedoeling een nieuwe centrale of algemene bedrijfsvereniging voor land- en tuinboiuwi op te richten, waarvan die thans bestaande verenigingen in het vervolg afdelingen zullen vor men. De nieuwe vereniging zal haar eigen directie krijgen, waaraan de afdielingen dan al of niet de ad ministratie kunnen opdragen. Van deze concentratie wordt 'behalve vereenvoudiging en uniformiteit in de uitvoering van de sociale wetten ook verlaging van -die administra tiekosten verwacht. V1SSER1JBERICHTEN De mosselhandel Het gaat de mpisselhandel !0n de mpisselkwekers momenteel voor de wind. Tpch is ook hier h,og niet alles goud Wat er blinkt, daar ook thans de mpsselkwiekers de nodige tegenvallers te incasseren krijgen. Dit is voornamelijk het geval op het gebied, van de kwekerij' zelf, daar veel mosselen die gezaaid Wor den nooit terechtkomen. Naast stor men ien schadelijk gedierte is het dikwijls [ook de zich wijzigende stroom, die moisselpieroeien Welke vroeger tot de baste behoorden, in korte Tijd. waardeloos kunnen ma ken. De percelen in die buurt van Brou wershaven hebben 'al! jaren te lij den van deze zich steeds Wijzigen de eb' en vloed stromen en ide kwie kere die hier mosselen kweken1 heb ben 'te rekenen miet een steeds gro ter wordend' jaarlijks verliespercen tage. Waar het in sommige geval len kwiekere betreft die weinig an dere percelen bezitten, deze werden zoals bekend, bij', toewijzing ver deeld, is een dergelijke schadepost natuurlijk dubbel erg. LANDBOUW en VEETEELT Uitvoer van uien De uiensortaermachiues hebben het druk, Want dé vraag haar dit product van ZeeuWsen bodem is groot, veel groter d,an verWacht werd. Zoi groot dat Engeland, an ders onze voornaamste afnemer maar Weinig krijgt. De prijs die Engeland, betalen Wil iof kan is belangrijk lager, d.an de prijs die de export naar andere landen op levert. Zo wondien thans veel uien uitgevoerd, naar TsjeChO' Slowakije, België, die Scandinavische landen, Ierland, het Engelse bezettingsle ger, IJsland, West. Indië, maar ook naar Indonesië en Afrika. De kwa liteit is nitstekend,. De grote vraag naar Nederlandse uien zal wiel het gevolg zijn van de mislukte oioigs't in .ahdere landen. TpoUwiens pok hier bleef alles klein van stuk, doclh alles wordt verkocht 'en d© tijd is niet ver meer, dat de voorraden geruimd zullen Zijn. Tussen Chicago en New York heeft een trein een bobslee, vol gepakt met kinderen, aangereden, waardoor 10 kinderen wferden ge dood en 2 gewond. De Amerikaanse rubb'er-industrie heeft alle ramingen voor het trub- berverbruik in 1947 overtroffen en in dat ja,ar 1.110.000 ton nieuwe rubber verbruikt, waarvan voor een waarde van 3 milliard dollar aan afgewerkte producten werd ver vaardigd. Duizenden valse toewijzingen! voor boter en margarine zijn. de laatste tijd in omloop gebracht. Een clichémaker uit Amsterdam en drie drukkers uit de residentie zijn aan gehouden. Bij een botsing tussen twee Pa- cifie-treinen in Missouri, tijdens een zware sneeuwstorm, zijn een vijf tiental mensen om het leven, ge komen. Ex-koning Michael van Rumenlë is in gezelschap van zijn moeder Koningin Helena, per trein in Lau sanne (Zwitserland) aangekomen. 55 Het hoofdkwartier van de Ara bische Jeugdorganisatie te Jeruza lem is opgeblazen, waarbij 6 per sonen werden gedood. RADIO PROGRAMMA Woensdag 7 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram,; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 kerkkoor; 8.30 Mozart-pro- gramma; 9 voor de jonge zieken; 9.30 gram.; 10 zang en piano; 10.30 morgendienst; 11 kamermuziek; 11.15 hoorspel; 12.15 stafmuziekcorps 12.30 weeroverz12.33 verv. 12.15 1 nieuws; 1.15 piano; 1.45 lich te orgelklanken2 Continental-quin tet; 2.30 gemengd omroepkoor; 3 gram.; 3.15 Doinauklanken3.45 voor de kleuters: 4 voor postzegelverza melaars; 4.15 zangklasse; 4.45 voor de jeugd; 5.30 regeringsuitzending; 5.35 Amati-trioi; 6 Ned;, koren en korpsen; 6.30 regeringsuitzending; 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 actueel ge luid; 7.45 Engelse les; 8 nieuws; 8.05 programma-proloog; 8.15 om roeporkest; 9.15 voordracht; 9 35 piano;; 10 Chr. Mannenkoor; 10.30 nieuws; 10.45 avondoverdenking; 11 gram.; 11.4012 gram'. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuws; 8.18 gram.; 8,50 voor de huisvrouw; 9 concert; 9.30 waterstanden; 9.35 strijkkwartet; 10 morgenwijding; 10.20 onze keuken; 10.35 gram.; 10,45 voordracht: 11 gram.; 12 orkest Carloi Careassola; 12.30 weerpraatje 12.33 voor het platteland; 12.38 Ki-** lima Hawaiian®; 1 nieuws; 1.15 ka lender; 1.20 Viincentino; 1.50 gram. 2 gesproken portretten; 2.15 jeugd- fcoinoert; 3 hoorspel vooir de jeugd; 330 ide Roodborstjes; 3.45 de Re genboog; 4.15 vragen staat vrij; 4.45 het stond in de krant; 5.15 Rus sische muziek; 5.45 regeringsuitzen- (ding; 6 nieuws; 6.15 VARA-varia; 6.20 The Ramblers; 6.45 P.vjd.A,.; 7 piano; 7.15 regeringsuitzandingi; 7.30 lezing; 7.45 lezen in de bijbel; 8 nieuws; 8.05 dingen van de dag; 8.15 Metrop.oïe-orkest; 9 hoorspel; 9.30 kwartet; 9.50 beroemde or kesten; 10.15 zang en gitaar; 10 30 mannenkoor; 10.45 boekbespreking; 11 nieuws; lj.15 zang; 11.3012 lichte avondklanken. Nieuwe Amerikaaanse auto-modellen Binnenkort zullen de eerste wer kelijke na-oorlogse auto's op de Amerikaanse markt verschijnen. Tot dusverre waren de auto's, dieisedejEt VJ-idag de fabrieken in Detroit en elders verlieten, niets meer dan herziene modellen 1942, die met dezelfde stempels vervaardigd wer den als ide laatste vooroorlogse mo dellen en waarvan slechts een wij ziging in het roosterwerk, of iets meer ehronium, het type een ander aanzien gaf. Thans 'bereidt vrijwel iedere Amerikaanse autofabriek nieuwe modellen voor de verkoop in 1948 voor. Te rekenen naar de voorlopige berichten zullen alle fa brieken zich richten op de „New look",. De carrosseriën worden daarbij! breder en hangen over de wielen en spatborden en treeplanken, ate bij vroegere modellen,, ontbreken. Behalve in een geval, schijnen er geen radicale motorwijzigingen te komen. Wel zullen ide hoger ge prijsde modellen vermoedelijk de automatische versnelling hebben, die het met de hand overschakelen overbodig maakt, en die reeds met extra kosten op sommige modellen voorkomt. De prijzen der nieuwe modellen zullen bijna 50 pet. boven die voor oorlogse liggen en het zal nog ge ruime tijd moeilijk zijn de nieuwe modellen te bemachtigen. Het staai- tekort, dat door de uitvoering van het plan-Marshall nog langer zal duren, zal volgens ide autofabri kanten het nog 2 j,aar doen duren alvorens ide productie van worden opgevoerd tot zodanige hoogte, dat aan de vraag voldaan kan worden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2