ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BALKAN BLIJFT HET KRUITVAT WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 RUSSISCHE Balkanfederatie m emeer is deze gang van zaken, die de Balkan muurvast in de ygreep van Moskou voert, tragisch, waar koning Michael een onder zijn volk bemind vorst was. Geruime tijd schroomden de Roemeense com munisten het probleem van die staatsvorm aan de oirde te stellen, waar zij vreesdien, dat het volk heftig zou reageren. De herinnering aan de jongste „Franse revolutie" lagen nog vers in het geheugen. Nu is evenwel gebleken, dat de Rus sische dictatuur zelfs in staat is ko permuziek op de pleinen te toveren, op 'een dag, dat het laatste symbool van 'een zelfstandig koninkrijk wioirdt weggejaagd. WERELDNIEUWS Roemenie in de greep van Moskou ZATERDAG 3 JANUARI 1948 - No. 1578S 101e Jaargang ABONNEMENT Brij* per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Het aftreden van koning Michael van Roemenië vjormt een onderdeel van het Russiisdhe plan om zoi snel mogelijk te komen tot een Balkam- fedieratle, die geheel oip Rusland is afgestemd. Deze „Anschluss-poli tiek", gaat na het mislukken der Lcnaiense conferentie in versneld' tempo verder. Amerika weet zich thans minder gebonden, aan Rus- sisdhe verlangens, diaar Ihet voldoen hieraan geenszins een sfeer van vriendschap ten' goede komt, doch sinel en onafwendbaar tot een her haling va» het Mündhen-drama zou leidiein. Als gevolg hiervan houdt Amerika zidh het nacht voor, de economische «h politieke organisa tie van West-Duitslaind, volgens' eigen inzicht ter hand te nemen, in overeenstemming met zekere Euro pese verlangens op dit punt. Vormt dit een Amerikaanse zet, de Russische Balkanstrategie is de tegenzet, waarvan het gelikwideer- de koningschap van Roemenië, een welsprekend, symptoom vormt. Roe menië is thans overgeleverd aan een „rocte koningin", 'da meedogen loze vrouw, Anna Pauiker, minister van buitenlandse zaken, die door de golf van revolutie, uit haar cel is gespoeld, en thans de teugels strak in handen houdt, onder hoge besdhernüng van haar Russische vriendien. Het is voor een juist be grip van 'de Balkansituatie maar goed,, dat er een einde is gekomen aan de verwarrende komimgskludht in Roemenië, Waardoor op eenmaal die Russische bedoelingen in een meedogenloos licht zijn komen te staain. 1 Men heeft het doek laten zak ken zonder te veel prestigeverlies en volgens communistisch commen taar: „beeft de democratische ont wikkeling in Roemenië, de monar chie overbodig gemaakt". Was Sta lingrad een steekvlam, die, zij het onder andere omstandigheden, de militaire macht van de Sovjet-Unie verraadde, Roemenië is een steek vlam, die de wereld de Russische politieke inferioriteit verraadt. Zo min Hitier tevreden 'Was met Oos- tenrijk, zo min is thans die Russi sche agressie-honger gestild, met de Roemeense kluif. In de bergen van Griekenland, wordt 'de volgende zet voorbereid., die als het van Moskou afhing zou eindigen met de offi ciële machtsovername door de guerilla-generraal Marcos. Er werd, aan het begin van het nieuwe jaar KntrntbPiSlö dtSHliO- schreven. Het is slechts te hopen, dat de manishejd in het 'algemeen ■an de politieke leiders to het bij zonder, niet opnieuwi zee kiezen, voor deze „rode" waarschuwing in duidelijk verstaanbare taal is over gezet. Rusland schafte de distributie af maar nu zijn er weinig levensmiddelen De afschaffing van de rantsoe nering in de Sowjet-Unie heeft in korte tijd tot ernstige moeilijkhe den geleid. Aan het einde van de eerste week kon men reeds spreken van een chaotische toestand. De Prawda, het orgaan van de commu nistische partij, geeft toe, dat „in sommige gebieden de voedselvoor ziening geen gelijke tred houdt met de vraag". In de eerste dagen ging alles prachtig. De winkels hadden goe deren opgespaard, de regering had voor extra voorraden gezorgd en het publiek kon weinig kopen, om dat het nieuwe geld nog schaars was. Maar na 19 December werden de salarissen en de lonen uitbe taald in nieuwe roebels. Er kwam snel' meer geld in omloop en de goederen waren spoedig uitver kocht. Voor de winkels vormden zich lange rijen. Niemand mocht in één keer meer koper, dan beperkte hoe veelheden boter, vlees, suiker, kaas en andere voedingsmiddelen, waar bij' met de grootte van het gezin geen rekening werd gehouden. Brood was practiseh niet meer te krijgen en wat er was, was vain slechte kwaliteit. Het gevolg was, dat de prijzen op de vrije markten met sprongen omhoog liepen. Op deze markten mogen de boerderijen, wanneer zij hebben voldaan aan hun leverings- plicht, het restant van hun produc ten vrij verkopen. In het begin prees de Russische pers de afschaffing van de distri butie, maar toen alles in de war bleek te zijn, bewaarde zij het stil zwijgen, dat pas Zondag verbroken werd,, toen zowel' de Prawda .als de Iswestia toegaven dat er lange rijen mensen voor de winkels ston den. De moeilijkheden worden ge weten aan fouten in de organi satie en niet aan gebrek aan goe deren. Generaal Marcos, de leider van de Griekse rebellenregeiring, heeft in een Nieuwjaarsboodschap ver klaard, dat 1948 een jaar zal wor den van „roem en succes". De feiten zijin voorlopig in tegenspraak met zijn beweringen, want op de eerste Januari heeft hij een belang rijke nederlaag geleden. Het gelukte die dag de regeringstroepen de stad Konitza te ontzetten, welke plaats Marcos als zijn hoofdkwar tier had verkozen. Zijin troepen moesten de ingenomen stellingen verlaten, waarop zij Zich in da omringende heuvels terug moesten trekken. De tegenregering van Maircas werd misschien door enkelen aanvankelijk gezien al,s een onschuldig mariomet- tangebaar, allengs begint het 'duide lijk te worden, dat hierin een ge vaar van ongekende grootte schuilt T,to, de leider der Zuid-Slavenj, heeft ml. verklaard, dat hij' voorne mens is de regering van Marcos te erkennen, de nabuurstaten zul len volgen op voorbeeld van Rus land, wanneer Griekenland een de mocratisch (lees 'communistisch) re gime krijgt. E,r zou dan onmiddellijk een voor de Europese vrede uiterst gevaar lijk Balkan-pact tot stand komen weshalve de regering te Athene kenbaar maakte, uit te zullen zien naar buitenlandse hulp. De Balkan-Commissie der V.N. heeft haar mening uitgesproken,, 'dat de regering van Markos „een bedreiging vormt van de interna- tionale vrede en veiligheid" en in Athene neemt men het standpunt in, !dat iedere erkenning van de ..redering in de bergen een eerste brei'ding van het ccmflipt en. als ^ge lijkstaande met een aanval gewa penderhand" zou worden be schouwd. Hoewel het aftreden van koninjg M:chael van Roemenië wordt ge weten aan het feit, dat zijn rege ring zich verzetten zou tegen zijn voorgenomen huwelijk met prinses Anne de Bourbon Parma.. Het is duidelijk, dat de werkelijke oorzaak van zijn gedwongen heen gaan is, dat in de Russische zone en bij1 voortgaande sowjettisering daarvan, geen koningschap meer past. De vorm van dictatuur, welke Rusland bevordert, berust op een kaste van partijleiders, welke geen kointog haast zich kan duiden, noig1 afgezien van de republikeinse ideologie der leidende Stalinisten. Indien het vertrek van Michael een symptoom is van de Russische oppermacht over Roemenië, dan is daarmee een ontwikkeling afgeslo ten, welke ten voordele van Rus land een einde maakt aan jaren lange strijd om de monding van de Donau. De huidige regering van de com munist Groza, die geleidelijk alle departementen onder communis tische leiding bracht, heeft van Rcie- menië geheel een vazalstaat van de Sowjet-Unie gemaakt. De laat ste en onvermijdelijke phase in deze ontwikkeling moest het aftreden zijn van een koning, die wellicht heeft gepoogd, om de onafhanke lijkheid van zijn land door conces sies te redden, doch die zijn eenza me vorstelijke positie te midden van communisten niet heeft kunnen handhaven. De gelijkschakeling NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor eiken dag. 410 januari Zondag Lucas 2. vs. 4052 Maandag 3, vs. 1—14 Dinsdag 3, vs. 15—22 Woensdag 4, vs. 1—13 Donderdag 4, vs. 14—30 Vrijdag 4, vs. 31 44 Zaterdag 5, vs. 1 11 WEERBERICHT Verwachting tot die .avond van 3 Januari Meest Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen, matige, nu en dan vrij krachtige, Zuid,-Westelijke Windzeer zacht voo,r de tijd van het jaar. 4. Zon op 9.48, onder 16.41. Maan op 1.34, onder 12.46. 5. Zon op 9.48, .onder 16.43. Maan op 2.42, onder 13.00. HOOGWATER TE ZIERIKZEiE over de maand Januari 3. 8.11 v.m. 20 45 n.mi., 4. 9 '03 v.m. 21 43 n mt Honigwater te Brutoisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Terreurorganisatie ontdekt ^Het Dagblad" (Batavia) meldt, dat de politie 9 Indonesiërs heeft gearresteerd, die betrokken Zijh bij de te Batavia onlangs gepleegde serie bomaanslagen. Zaterdagavond wierp wederom een Indonesiër een handgranaat maar een groep mi litairen, waardoor twee militairen en éen Indonesisch, burger licht gewond werden. Hoewel de da der niet op heterdaad werd be trapt, gelukte het de politie enige uren later, bij een inval in een huis, waarvan men reeds een tijd lang het vermoeden had, dat daar de draden der aanslagen samen kwamen, 9 Indonesiërs te arres teren. Uit de aangetroffen 'schrif telijke bewijsstukken bleek, dat de gearresteerden allen behoren tot een beruchte terreur-,organisatie. Hierbij bleek ook, dat de aanslagen bij de Capitol-bioscoop op het Sluis- brugplein en in de Rijswijkstraat bij het Britse consulaat-generaal,» eveneens te wijten zijn geweest aan de activiteit dezer organisatie. Het onderzoek duurt voort. In de buurt van Poperinge (Zuid West Vlaanderen) is het geraamte van een mammoeth gevonden. Ben landarbeider, die bezig was een,1 put te graven, stootte op een diep te van 8.5 meter op een laagkeienj die waarschijnlijk een vroegere ri vierbedding vormt. Tussen deze keien vonid hij het gebeente van een geweldig dier, dat, nadat deskun digen van het natuurhistorisch mu- sseum te Brussel een onderzoek hadden ingesteld, een mammoeth bleek te zijn. Bovendien werden op dezelfde plaats de geraamten van een voorhistorisch hert en een neus hoorn gevonden. Soekarno heeft voor radio-Djoeja verklaard, dat hij hoopt de Neder-, landers de vriendschapshand te kun nen drukken in het pas begonnen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1