ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KONING MICHAEL VERLAAT DE RUMEEKSE TROON WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Rumenië wordt een volksrepubliek WEERBERICHT VRIJDAG 2 JANUARI 1948 No. 15785 101e Jaargang ABONNEMENT Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m- (4 regels) f 1,— per stuk. Carol's zoon en opvolger, koning Midhael ihaeft per radja zijn volk medegiedieeM dat hij afstand doet van de Romaanse troon, omdat Ihij zijn volk niet in de weg Wil staan bij de beslissing ;over een nieuwe staatsiorde, nu het parlement een wetsontwerp heeft aanvaard waar bij Rumenië ©en „volksrepubliek" wordt. Na Bulgarije heeft mien ook in Rumenië de „volksrepubliek" ge proclameerd. De bedoeling is dui delijk. Die 26-jari:gö koning was het middelpunt geworden van alle Ru lmanen, die van Moskou 'en deszelfs satellieten niets moeten hébben. Door de afstand1 van Midhael wor den de krachten van de oppositie zeer verzwakt. Haar lot zal hetn zelfde zijn als de oppositiepartijen in Bulgarije ien Hongarije. De com munisten geven onverholen van hun opvatting blijk, n.l- diat de bui tenlandse politiek een nieuw karak ter krijgt en zich baseert op de vriendschap1 Van Moskou. JTuid-Slavië, Albanië, Bulgarije >n Rumenië lopen nu alle vier voor het karretje van Moskou. Op de Balkan is nu nog maar één 'mo narchie over, n.l. Griekenland., dat hevig in het spel 'der politiekje intrige is betrokken en welks troon op zwakke grondvesten rust. Bnige uren nadat Michael bekend MICHAEL VAN RUMENIE had gemaakt, dat hij. afstand deed van de troon, is hij met onbekende bestemming uit Boekarest vertrok ken. Tweemaal bezette Midhael de Rumeanse troon. Die eerste maal als regent van 1927—1030 en in 1940, toen zijn vader Carol afstand deed, voor de tweede maal. Onlangs werd. zijn verloving aangekondigd met prinses Ajnna de Bourbon Par ma, met wie hij samen een korte vacantia in Zwitserland, doorbracht. De moord op Rieci Het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat een speciaal vliegtuig ter be schikking zal worden gesteld om ttét stoffelijk overschot van Al berta Bellardi Ricci, de Italiaanse gezant in Zwaden, die op de Eerste Kerstdag door de Italiaan Sapocei «werd vermoord, naar Rome te ver voeren. De toestand van de Itali aanse zaakgelastigde, die Ricci te hulp kwam en door Gapocei met een schaar door bedde wangen ge stoken werd, is beter geworden. De vrouw van Capoeci, bij wie de moordenaar op Kerstmis enkele uren mocht verblijven, is na haar verhoor door de politie vrijgelaten. Capoeci werd verpleegd in een krankzinnigengesticht te Stockholm Nederland blijft verant woordelijk voor Indonesië Do Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia heeft er in een communi qué nog eens op gewezen, dat de groind, vajn het geschil met de Re publiek vooreerst is de weigering van Djokja, om in afwachting van de vorming van de Verenigde Sta ten van Indonesië gedurende lie overgangstijd de handhaving van ,oe souvereiniteit 'en 'de verantwooT- delijkheid van de regering van het* Koninkrijk werkelijk te aanvaardien. En toch was dat in Linggadjati overeengekomen. Voorts was er de onwil of het on vermogen van de republikeinse re gering pm de vijandelijkheden te staken 'en Nederlandse medewerking te aanvaarden bij het herstel van - J A»-1-, -V'M DlCH «;1 l'. tiële actie is uitgevoerd om dezlö orde, veiligheid en vrede ineen deel van Java, Madoera en Suma tra te herstellen. Er moest eeh einde worden gemaakt aan een on houdbare toestand, o:ok iom met de uitvoering van het program van Linggadjati te kunnen beginnen. Nederland heeft zich niet willen onttrekken aan die volledige ver werkelijking van het in de overeen komst van Linggadjati neergelegde staatkundige program. Zonder andere steunverlening dan bescherming tegen de voortdurende openlijke en bedekte bedreigingen van Djokja hebbien zich bewegingen georganiseerd', welke op basis van Linggadjati met Nederland willen samenwerken.. Deze samenwerking aanvaardt Nederland natuurlijk, maar diaarbij is het noodzakelijk, d.at zo snel mogelijk een deugdelijk politie-apparaat wordt gevormd. De politietaak van de Nederlandse troe pen is steeds als een tijdelijke taak gezien. Geschenkpakketten uit Indië Naar schatting hebben die militai ren overzee in die laatste weken! meer dan tweehonderdduizend ge- sehenkpakbetten naar Nederland ge- zondien, die voor zover mogelijk, met Sint Nieolaas en Kerstmis door de Niwin in Nederland zijn uitge reikt. Bovendien heeft de Niwitï een grote hoeveelheid, Indische pro ducten als geschenk van Indische ondernemers en burgerij naar Ne- dierland verscheept. Van deze goe deren zullen honderdduizend nieuw jaarspakketten worden samenge- =o4H, die als nieuwjaarsgroet van die militairen aan hun vrienden en verwanten zullen worden uitgedeeld' waarschijnlijk ongeveer half Fe bruari1. Prof. Schermerhorn over de Indonesische politiek In het R.A.I.-gebouw te Amster dam hield deze week de federatie Amsterdam van de Partij van de Arbeid, een demonstratieve verga dering, waar o..m. prof. Schermer hoorn het woiord, heeft gevoerd ever het Indonesische vraagstuk. Men kan spreken van een jaar vaini ge miste kansen; eigenlijk is dat be gonnen op de Hoge Veluwe (April' 1946)Tjoen waren er nog moge lijkheden, groter dan die welk© nu in het verschiet schijnen te liggen en zelfs groter d.an 'die welke het door de motie RommeVan der Goes aangeklede len bedorven Ling gadjati bood. Mijn tweede grief is, aldus prof. Sehermerhom, dat mag veel te wei nig mensen inzien' d.at men in het ontwaakte Azië van na de twieede wereldoorlog alleen maar gezag kan uitoefenen met ©en grote mao'ht. De tijd dat Nederland zich daar met een minimum aan macht kon hand haven, is voorbij. Ook al erkent men dat Indonesië'» politiek onvermogen nog uit vele diingen blijkt, zegt spr., toeh is 'de 'onige weg haar vrede in Indonesië dié van een aanvaarding 'der Repu bliek met al haar onvoldragenheid. „Wij moeten het kind, met mes en vork leren laten omgaan, al ver wondt het zich daarbij! toit bloedens toe." „Ik ben niet gerust op die politiek dier Nederlanders in In donesië", verklaarde prof. Scher- merhom. Het .in partjes verdelen van Java zal ons eenmaal berou wen, tenzij wij1 uitdrukkelijk vast stellen dat wij' daar ©en zekere provinciale autonomie mee beogen en niets meer. Hiet is mijn heilige overtuiging dat het in Nederlands belang is dat de Republiek niet wordt weggewerkt. Verwachting tot de avond van 3 Januari Wisselende bewolking met plaat selijk enige lichte regen, matige aan de kust vrij' krachtige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind, temperatuur ver boven normaal. 3 Jan. Zon op 8 48; onder 16.39 Maan op onder 12.32 HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Januari 2. 7.24 v.m 19 59 ,n.m.| Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater De kunstschilder Han van Mege- ren is in de Valerius Kliniek te Amsterdam, waarin hij na zijn ver oordeling to,t 1 jaar gevangenisstraf was opgenomen, overleden. Minister Beel heeft de uitnodi ging ontvangen, voor zijn vertrek naar Nederland een bezoek aan Australië te brengen. In de bomnenlijst, die op 8 Jan. gepubliceerd wordt, zal een bon worden bekend gemaakt, die voor alle leeftijdsgroepen recht geeft op het kopen van een ei. Op Woensdag 24 December is de productie van de gezamenlijke Nederlandse steenkolenmijnen over 1947 de tien millioen ton gepas seerd. Naar het A.N.P. verneemt, zal de Rijksconferentie met de West. op 21 Januari a.s, te 's-Gr,avenhage beginnen. De invoer van wol in ons land is voorlopig stopgezet, teneinde eens balans te kunnen opmaken van de voorraden. De leiders van de Spaanse com munisten, Augustin Zoroa en Lucas Nun iz, zijn terechtgesteld. Men neemt aan, 'dat ze zijin gefuisil1- leerl. Het doodvonnis der drie an deren is in gevangenisstraf gewij zigd. HET ZWEEDSE S.S „PLATO" liep Maandagmorgen zonder loods de haven van IJmuiden binnen en moest dit duur betalen. Door de sterke stroom werd het schip op de strekdam geslagen. Dinsdagmorgen heeft men het schip vlot weten te krijgen en is het op eigen kracht naar Amsterdam gevaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1