ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Scheepsramp eist zes-en-twintig mensenlevens NIEUWJAARSNUMMER WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Noorse vrachtvaarder liep op een mijn. Roemenië heeft een vrouwelijke minister NIEUWJAARSNUMMER MAANDAG 29 DECEMBER 1947 Na. 15781 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Ten Nqoirdjen van IJmuiden heeft zach :iln die Kerstnacht ©en scheeps ramp voorgedaan, die 26 leidiein. van idie Noorse vrachtvaarder „S.kog- feaug" bet leven heeft gekast. De enige .overlevende, een 24-ja- prige stoker, is, na ruiim twaalf uur iin ©eh open step langs dié kust te hebbeln gedobberd1, bij' Kamper duin aan land gekomen. In uitge putte toestand wénd! 'dis zeeman doiotr voorbijgangers gereld. Een tweede sloep, waarin die lijken van twee pmdere Noren, spoelde uren later :op dia kust aan, evenals een aantal reddingsboeien. De uitgeva ren reddingsboten keerdien onver - irichterzake te/rug. De „Skoighaug", g(roiOt 1950 ton, was Woensdagmiddag uit Rotter- diam, met lee'n lading kolen naair Oslo, vertrokken. Volgelns de ver warde medédeliingein van de gered- idie stoker is bet schip' deis inachtls dioioir een hevige ontploffing uit el kaar gereten. Die stoker rendie naar boven, waag pep onbeschrijflijk© chaos heerste, temidden waarvan1 -die kapitein be'vel gaf, de twee red dingsboten over boord te zetten. V©rseh|eidiehe opvarenden waren dooir de ontploffing over boord ge slingerd, andere' gedoold. Die radio- installatie iwprktef niet meer. Zij Was of onklaar of werd door het verlies van 'dé marconist niet be diend. Zo zijn igee'n seinen aan de kustsitatioins opgevangen. Nauwe lijks Waren die sloepen overboord! gezet of dié Noior verdween in de diepte. Slechts vijf opvarenden be vonden zich toén in de' boten. Met die stoker bevonden zich nog twee opvarenden in dié sloep. Dieze wa ren gewondi e'n overleden aan kou de |en uitputting. Dé geredde sto ker is naar bet Getotraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoérdi. Het Noorsp vrachtschip is na bet verlaten van de Waterweg, waar schijnlijk tebgevolgé van de storm uit de koers getaakt en ter hoogte van IJmuidien op ©eb mijn gelopen. Griekse partisanen vormen een eigen regering In het Noorden van Griekenland, waar "de strijd der partisanen tegen ide wettige regering te Athene voortduurt, hebben de opstandelin gen 'Onder leiding van hun bevel hebber, generaal Markos, een te genregering geproclameerd, die be trekkingen wenst aan, te knopen met ide Sovjet-Unie. Onmiddellijk heeft de Griekse re gering maatregelen genomen tegen de communisten, die zich biraniein haar gebied bevinden. Het bestuur wordt van alle communistische ele menten gezuiverd. In de Kerstnacht heeft de politie te Athene enige honderden aanhangers v'ain Moskou opgepakt. Vier van hen bekendieni een samenzwering op touw te heb ben gezet, op bevel van generaal Markos. Die gevangen genomen; communisten zullen op een der vele eilanden in de Griekse archipel worden giïnterneerd. De partisanen krijgen uit de landen, die in het Noorden aan Griekenland grenzen, wapens en .steun in .andere vorm. Zo is ia Bulgarije, dat sterk onder communistische invloed staat, een comité 'opgerecht voor hulp aan het „democratische" Griekse volk. Op Koritza hebben de opstande lingen een nieuwe fanatieke aan val gedaan. Wanneer blijkt, dat de vorming van de rebellen-regering slechts eenl symbolisch gebaar is, verandert er in ide toestand in Griekenland eigen lijk weinig, - aldus diplomatieke krin gen te Londen. Maa.r in dién Rusland en zij'n satellieten de nieuwe rege ring diplomatiek steunen, zal dat een grote stap betekenen op de weg naar een onherroepelijke split sing van E'uropa. Italiaans gezant te Stockholm door krankzinnige vermoord De Italiaanse gezant te Stock holm, Alberto Rieci, is door een vrijgelaten krankzinnige met een schaar vermoord. De moordenaar, een Italiaan, had met Kerstmis het krankzinnigen gesticht mogen verlaten, op voor waarde, dat zijn vrouw: hem naar huis zou begeleiden. Hij ontsnapte haar echter, begaf zich naar de Italiaanse ambassade en wist de gezant te 'bewegen, hem te woord te staan. Gezant Rieci, die binnenkort zou vertrekken naar Chili, zat met zijin medewerkers aan de maaltijd, toen er werd gebeld, Op de stoep stond een man met een brief. De eerste secretaris las de brief en zei dat er niets bijzonders in stond. Rieci zei echter: ,,'t Is vandaag Kerst mis, laten wij vriendelijk zijn, en die man te woord staan". In de brief stoind, dat de bren ger een uitvinding wilde, demon streren. Toen de gezant met hem samen was, haalde de vreemdeling, Giusseppe Capocci, een schaar en een schroevendraaier te voorschijn. Rieci schrok en probeerde de man het huis uit te krijgen. Deze viel daarop de gezant .aan en stak hem enige malen met de schaar in de horst. Op' Ricei's hulpgeroep kwa men de bedienden toegesneld, doch zij konden niet beletten, dat de moordenaar zijn slachtoffer nog meer wonden toebracht. Spoedig verscheen die politie ten tonele, die de moordenaar overweldigde. De gezant was bewusteloos en bloedde hevig uit talrijke wonden. Men bracht hem naar het ziekenhuis waar hij' korte tijd later overleed. Ook met Kerstmis geen rust in Palestina In het Heilige. Land. heerste ook dit jaar met Kerstmis geen vrede, maar stonden Arabieren en Jiodan elkaar naar het leven. Na die dienst iin die Anglicaanse kerk te Jeruza lem, kwamen Britse soldaten tus senbeide ih gevechten tuss'en Joden ien Arabieren bij de poort van Da mascus. In Bethlehem wpiohden slechts Weinigen de dienst in de geboortekerk bij. Alleen Britse sol daten, die hun wlapens bij zich hielden, waren tegenwoordig. Ara bieren plunder den een 'trein, van 5 wagens met .kerstartikelen. Ook in Jaffa en Tel Aviv kw'am het tot een treffen tussen Jodien en Ara bieren, waarbij aan waerszijdien djq- dien ietn gewénden vielen. Van de Roemenië heeft een vrouwielijke minister van buitenlands© zaken, n.l. die 53 jaar pude Anna Pauker, een dame, niet zonder enige re putatie. Zij' Werd geboren als Anna Rabinson tussen de Karpathen en de Dinjestr in het korenland van Noord-Roemenië. Anna had het verlangen voo.r arts te studeren, maar eenmaal studente, begon Zij al spoedig aan politiek té doen en stond, weldra bekend als een aanhangster van uiterst links. Dit feit belette ihaar, die medische stu die te voltooien, temeer ook, waar zij Roemenië moest verlaten. Tij diens ©an verblijf in Zwitserland huwde zij haar geestverwant Marcel Pauker. Intussen had, haar naam grote bekendheid gekregen. Zij was ©en bekend spreekster op vergaderin gen en meetings. Toen die IJzeren Gardie, in Roemenië de kop begon op te steken, keerde Anna Pauker naar haar vaderland terug. Daar waren de autoriteiten haar nog niet vergeten. Zij w'ordit toit een aantal kleine straffen veroordeeld. In 1936 slaat het Militair Gerechts hof te Boekarest toe: Anna Pauker, inmiddels moeder van een zoon ge- Worden, ziet zich veroordeeld tot tien jaar tuchthuisstraf. In de oei cel naar het groene kussen wlordit haar tweede zoon gebeuren. De Russen komen Meermalen poogt zij' te ontvluch ten. Bij ©en dezer gelegenheden Wordt zij door een geweerkogel in het been verwond,. Met de Russen komt echter de kans voor Anna Pauker. De Sowjet-troepen bezet ten in 1940 Besarabië. Bij idiie gele genheid, valt een afgevaardigde van 'de Roemeense boerenpartij in Rus sische handen. Deze gevangene wordt uitgewisseld tegen Anna Pauker. Zij reist naar Moskou en onderhoudt een nauw contact met Stalin. In 1944 rukten de Russian Roemenië binnen en Anna keert als majoor van het Rode Leger in Boekarest terug. Opeens zijn de rollen omgekeerd,. Spoedig wordt zij benoemd, tot minister van Bui tenlandse Zaken. Zij werd' 'de op volgster van Tatarescu, minister president in de tijd dat zij' 'het vonnis van tien jaar tuchthuisstraf kreeg opgelegd,. Intussen doet dit verhaaltje tragisch bekend, aan. Men kan ook zeggener is niets nieuWs ondier de zon, al deze dingen zijn voorheen geweest. NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 29 December3 Januari Maandag Johannes 1, vs. 113 Dinsdag 1, vs. 14—18 Woensdag Psalm 90 Donderdag 91 Vrijdag 93 Zaterdag 95 WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 29 December: Geleidelijk afnemend© Zuid-Westelijke wind1, later wimd' uit uiteen!opende richting, meest Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, daling van temperatuur. 30. Zon op 8.48, ondier 16.36. Maan op 19.54, onder 11.21. 31. Zon op 8.48, onder 16.37- Maan pp 16.37, onder 11.15. Laatste kwartier 3 Jan. 1948 Hoogwater te Zierikzee over die maandl Dec. 30. 5.01 v.m. 31. 5.48 v.m. 17 28 n.m, 18 23 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater De dagen van uitgifte, Dinsdag en Woensdag, worden samen gevoegd, opdat het op tijd zal kunnen worden uit gegeven. De Nieuwjaarskrant wordt Woensdagavond naar de agenten verzonden en Donderdag morgen in de stad bezorgd. De Administratie De Republiek' heeft aan - de Commissie van, Goede Diensten een verzoek gericht een onderzoek te willen instellen naar het gebeurde in 't Krawangse, waar 150 bende leden worden neergelegd. Turkije treft maatregelen te voorkomen, dat de cholera in Syrië oiver de grenzen komt. De Zuid- Oostgrens is door soldaten afge zet. Een medische missie zal naar Syrië worden 'gezonden, teneinde de gevreesde ziekte te bestrijden. Een Amerikaans senator heeft een plan gelanceerd om een kam aal te graven door het smalle ge deelte van Mexico', dat 300 K.M!* lang zou zijn en in betrekkelijk korten 'tijd kan worden gebouwd. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft via de gezant va,n Zuiid-Afrika een bedrag van f 50.000 ontvangen, bestemd, voor de orthopaedische inrichting voor invaliden te Leersum (U.) New York beleefde met de Kerstdagen de zwaarste sneeuwval sedert de eeuwwisseling. De sneeuw! lag in de straten van de millioeoen- stad een halve meter hoog. Het verkeer ondervond geweldige ver traging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1