ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 het HUIDIGE RUSLAND DINSDAG 23 DECEMBER 1947 Na. 15778 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tei. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Na 'de geïdzuiverimg in Rusland heeft de Sovjet verschillende arbei ders voor de radio laten komen, teneinde hen te laten getuigen van hun grote trots, dat nu de distribu tie was opgeheven, zodat de meer derwaardigheid van het Sovjet systeem boven dat van het „kapi talisme" zou zijn gebleken. De Rus sen vernemen niet anders dan dat die „kapitalistische wereld" hon gert, door stakingen wordt ver scheurd en de communisten in het Westen lokken acties uit, om de Sovjetpers gelegenheid te geven daaruit af te leiden, hoe 'droevig het buiten de Soivjet-Unie is gesteld. Vergeten yrordt idan de nuchtere werkelijkheid1, dat in Rusland nu de zwarte prijzen enigszins ver laagd vrije prijzen zijn geworden1 terwijl de lonen slechts officieel er zijn ook zwarte tweemaal zoi hoog mogen zijn als voor de oorlog. Vandaar dat, tegen de roe- beikoars van nu 33 cent, een onge schoold arbeider of arbeidster 65 150 gulden per maand verdient, een geschoolde arbeider ongeveer 200 gulden. Dat Rusland ontzaglijk heeft geleden door oorlog en bezet ting verklaart veel tekort en ar moede. Maar is er dan reden, zoi hoog van de toren te blazen en' de werkelijkheid te verdichten? Ook al dalen straks de prijzen in Rus land bij ruimer aan'bod, dam nog blijft het leven duur in het rijk van Stalin. T? r is in Rusland veel geïndus trialiseerd, veel atmiphabc'.isme bestreden, veel oorlogsschade her steld. Doch de voorstelling van grote idealistische leiders, die in dienst van hun land zich zouden hebben geofferd, moet blijkbaar her zien wonden. Etr is geen droever beeld van onderling wantrouwen, moord,, enz., dan dat der geschied schrijving van de Russische leiders- kaste, welke het opbouwende werk blijkbaar heeft overgelaten taan de mindere, maar nuttiger technici. Troitsiky schrijft in zijn boek over Stalin: ,,Ons tijdperk is voioral de periode van de Idugen". Hij verwijt aan de Stalinisten de verschrikke lijkste misdaden en de monsterpro cessen', waarbij vrijwel alle oude bolsjiwiki zijn geliquideerd". Zij ga ven een voorbeeld,, „hoe de Goden naar wraak dorsten". Daartegenover hebben Savers an Kahln een lijvig pamflet geschreven, waarin de misdaden werden op gesomd, waaraan de Tritskisten zich in samenwerking met ide buitenlan ders zouden hebben schuldig ge maakt. Van beide Zijden is het beeld van de Ieperskliek er een van weerzin wekkende machtswellust van elkaar naar het leven staan. Men mag voor het Russische volk hopen dat het niet zo erg is! Maar in dien men leest dat beide partijen elkaar er van beschuldigen Maxim Gorki te hebben vermoord, dan wendt men zich toich niet zonder alkeer af van de „sfeer", waarin Russische politiek wordt bedreven. IV iemand kent de volle waarheid over heel Rusland, maar wel mag man concluderen dat de Rus sen vrees koesteren met buiten landers om te gaan, dat de on gelijkheid onder hen zeer groot is. Uit zich zelf zijn 'zij' weinig gedis ciplineerd, hebben een streng ge zag nodig. Maar het huidige ab solutisme is niet vaderlijk, eerder" een spionnerenide kracht die, alom tegenwoordig, ingrijpt, om de ge hoorzamen te prijzen als voorbeel dige mensen, zoals nergens ter we reld bestaan. Vele gebeurtenissen an uitwassen in Rusland zouden door de Europese communisten worden bestempeld als de ergste uitbuiting en slavernij, indien zij zouden wor den aangetroffen buiten. Rusland. Djoeja blijft rebels De 'Officiële reactie van de Repu bliek op het laatste beroep, dat dr. Beel Vrijdag op Djokj a heeft gedaas, is niet erg bemoedigend. Het republikeinse ministerie van voorlichting zegt, dat de redevoe ring „in feite een laatste uitdaging is aan de Republiek over de hoof den van de vertegenwoordigers van de Commissie van Drie heen en buiten, de nu aan de gang zijtaide omderh an del imge'n" Eea andere republikeinse beschul diging is, dat bet tijdstip van het uitspreken van deze verklaring eb de inhoud en de formulering er van nauwelijks in overeenstemming kunnen worden geacht met de faze het karakter en de belangrijkheid van de onderhandelingen. Evenmin aeht Djokja de redevoering in over eenstemming met de zin voor ver antwoordelijkheid, welke in de te genwoordige omstandigheden! zou kuinnen worden verwacht. Over het deelnemen aan onder handelingen voor de toekomstige fe deratie zegt het ministerie van voorlichting, dat dit programma wel Idoor leden van Indonesia Serikat naar voren wordt gebracht, maiar !dat het kennelijk het programma van de Nederlandse regering zelf is. De Republiek is bereid op de Ren ville te spreken over een federatie van so.uverem en democratisch kar rakter, maar zij noemt de Neder landse activiteit op idiit terrein een poging om aan idle onderhandelingen onder toezicht van de Commissie vain Drie te ontkomen. Zij' vindt deze poging ook strijdig met de methode van oplossing, waarmede de Nederlandse regering Zelf ac- coord is gegaan. Nieuw stakings-offensief in Engeland verwacht Communisme, fascisme en natio naal-social isme zijn loten van de zelfde stam. Het communisme heeft ziidh thans reeds meer over de wie- reld, verbreid dan eens het fascis me, zegt een manifest van een aan tal vooraanstaande Engelsen. Zij betogen, d,at Rusland de con trole over die atoom-energie onmo gelijk (heeft gemaakt, waardoor die wereld, ten zeerste wordt bedreigd. De ondertekenaars merken op, dat die communistische agressie er Jiiet zo, dak is opgelegd als dia van de nazi's. Zij1 is „subtieler", maar even gevaarlijk. Tenslotte waarschuwen de Engelsen tegen de communisti sche vijfde colonne in Groot-Brit- tannië. Ook die. Labioiurpiartij .wiaaTscfiiuwt tegen het communisme. De laders,, van de partij verwachten in het voorjaar een hieuw1 communistisch stakimgs-jOffiensief, waarin ook Enge land, zal worden- betrokken. Mor gan Philips, die secretaris-generaal van Labour heeft op alle Engelse socialisten een beroep gedaan om pal te staan, watnneer die sahotage- campagnie va|n die communisten be gint. Munitiedepot ontploft in Zwitserland Acht mensen zijn gedood en 12 worden er vermist tengevolge van een ontploffing in een Zwitsers munitiedepot bij Blausee-Miftmolz aan de lijn Bem-Loietschberg-Sim- pton. De munitie, die was opgeslagen in de roitskélders en aan het Zwit serse leger behoorde, kwam kort na middernacht tot ontploffing. De explosies duurden toit in de late morgenuren. Het plaatsje Blausee is ernstig beschadigd. Er braken talrijke bran den' uit. De bewoners Vluchtten, ve len in nachtgewaad, door de hoge sneeuw' de bossen in. Het station: van Blausee-Mittholz en, vete woon huizen zijn volkomen vernield. De stationchef wend gedood. Deblokkering voor levensonderhoud De nieuwe gelldzuiveri'ngsvoioirsohrif- teni zijn thans zo, gewijzigd, dat het ide Nieid. Bank mogelijk is: de tot dusverre toegestane periodieke de blokkering voor levensonderhoud en studiekosten voorlopig voort te zet ten. Deze maatregel dient .ter over brugging van de, periode, waarin bij de omzetting van geblokkeerde re keningen in optierekemngani, feite lijk van de opties geen gebruik kan werden gemaakt. Op groinld van de nieuwe be schikking 'kan eveneens in zeer drin gende gevallen toch deblokkering worden verleend aan sociale en charitatieve instellingen. Het ligt niet in de bedoeling aanvragen tot deblokkering voor oudere doelein den in behandeling te nemen. Geknoei met pakketten van militairen in Indië Militairen in Inidi'ë hebben op eigen gelegenheid in pakketten ver zending georganiseerd onafhankelijk van ,de reeds bestaande mogelijk heid om pakketten van drie kilo aan familie te sturen. Bij' 'deze verzending zijin onregelmatigheden! voorgekomen, waardoor de geadres seerden rniet datgene ontvingen waarvoor de soldaten in Indië had- iden betaald. Zoiwel in Indië als ,in Nederland, zijin enige personen ge arresteerd. Een hevige brand dreigt de ge hele binnenstand van Eiktom in de Verenigde Staten in de as te leggent Twee hotels en verschillende huizen zijn reeds geheel vernield. Er heb ben zich geen dodelijke ongelukken) voor gedaan, Benige brandweerlie den raakten gewend. WEERBERICHT 4 Verw.adhting tot die avond van 23 DecemberWisselende bewolking met enkele 'buien, iets kouder vooral 's nachts iin het Oosten, aan de kust tijdelijk krachtige, overigens meest matige wind; tussen Noord-West en West. 23. Zon op 8.47, omder 16.31. Maan top 13.46, emder 3.08. Voll-e Maan 27 Dec. 21.27. Hoogwater te Zierikzee over die maand Dec. 24. 12.14 v.m. hml, Hoogwater te Bruimisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur. na hoogwater Passagierslijst s s. „Nieuw Holland" De passagierslijst van het s.s. „Nieuiw: Holland", dat vermoedelijk 9 Januari te Amsterdam zal aan komen, ligt ter inzage op het bu reau van 'de Redactie. SCHEEPVAART Huiplicht gedoofd Voi.t de schaap vaart is het be langrijk te melden dat het onder broken licfht te Stavenisste weer is ontstoikien. Voorlopig is het echter nog een rondiom schijnend wit lucht. Het hulp licht is gedoofd. KERKNIEUWS DREISCHOR. In de plaats van de heer P. G Barend,regt, die geko zen is als kerkvoogd, is als no tabele gekozen de heer A. M,. de Vlieger. RENESSE. Gekozen tot notabelen der Ned. Herv. Kerk, de |heren J. M. Bienefielt en J. E. v. d. Hoek'. De Nieuw-Hoillamd,die op 12 Dec. met 1230 Nederlandse repatri ërende militairen uit Batavia is ver trokken, wordt op 9 Januari te Amsterdam verwacht. „Den vaderlamt ghetrcuwc blijf ick tot in den doet". Deze regel uit het Wilhelmus is gebeiteld', 'in de gele steen van, het monument in het concentratiekamp Vught, dat Zaterdag door Prinses Juliana is onthuld. De namen, van alle geval lenen zijn op het monument aain- gebhacht. Staün werd Zondag 68 jaar. Hij jwierd bij de gemeenteraadsverkiezin gen in Moskou met algemene stem men herkozen. Het ontwerp-werkloosheidswet zal binnenkort bij die Tweede Kamer worden ingediend. Het houdt in, 'dat werknemers verplicht zulten zijn zich te verzekeren tegen de gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid. -Op 23 December zal minister ManSihoi te Londen de Nederland se gescheinkzanding vaarzen, offi cieel aan de Britse regering aan bieden. Het grootste gedeelte van deze zending, die in totaal uit 500 stuks bestaat, is reeds verzonden1.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1