OVERDENKING LAND- en TUINBOUW Mechanisering van het landbouwbedrijf In ons land wondt op het ogenblik nog te veel van paarden gebruik gemaakt in het landbouwbedrijf. Het jarenplan van Minister Mainsholt heeft dienaangaande indrukwek kende cijfers verstrekt. Het voer voo" het benodigde aantal paarden kost ons jaarlijks een 30 millioen aan deviezen. In economisch op zicht is het dan ook niet verant woord om dat bedrag uit te geven voor ons beschikbaar landoppervlak. Er zullen steeds voor allerlei werk zaamheden paarden nodig blijven doch men zal dit om redenen van zelfbehoud nu al moeten gaan be perken, Niet alleen de deviezen- kwestie speelt hierbij een grote rol. Een vrij groot deel van de beschik bare cultuurgrond moet nu nog worden afgezonderd voor weidiing- hotoibouw en de verdere voorziening in die voedering van paarden. Een meer algemeen gebruik van machinale tractie heeft naast het grote voordeel, dat het ons minder aan deviezen zai gaan kosten, ook nog het belangrijke resultaat, dat er dus een belangrijk groot ge deelte cultuurgrond vrij komt voor intensieve verbouwing. Vele kleine bedrijfjes zijn op het ogenblik nog gedwongen, om één of meer paarden aan te houden voor bet verriidhten van het nood zakelijke landwerk voor de aan- en afvoer van grond- en hulpstoffen en gerede producten. Voor deze die ren is vooral op' deze kleine bedrij ven geen volledige paarden-jaartaak beschikbaar. Dit heeft dan weer tot 'gevolg, dat de kostprijs van de producten van de landbouw node loos omhoog warden gehouden. De huidige situatie in de wereld is zo gesteld, dat oinze positie, op de wereldmarkt voor een groot ge deelte afhangt van een verlaging van de kostprijs van onze pro ducten. In tegenstelling tot de grote overzeese productiecentra Noord -en Zuid-Amerika en Canada waar men uitgestrekte landen ter beschikking heeft is er in ons land aan de ene zijde een tekort aan cultuurgrond, terwijl er anderzijds oip hoogtijdagen van de landbouw: oogsten, ploegen, zaaien, een nij pend tekort aan arbeidskrachten heerst. Mechanisatie van de landbouw is niet alleen wenselijk, maar ook zeer noodzakelijk. Van de vooruit strevendheid van onze landbou wers zal het verder moeten afhan gen, of de omschakeling van paar- den-tractie op mechanische tractie in een snel geleidelijk, dan wel met een horten en stoten-tempo zal kunnen plaatsvinden. Het zesjarenplan van het minis terie van Landbouw biedt voldoende garantie voor een stimulering en daadwerkelijke hulp in deze zin. Gemeenteraad Ellemeet Het bezoek der kinderen van Eil- kerzee aan de openbare school al hier op de lopende voorwaarden, is door Ged. Staten goedgekeurd Waar door de betreffende minis ter was vastgesteld, dat schrijvers ter gemeente-secretarie zouden ge lijkgesteld worden met Rijksschrij- vers 2e klasse, zal de minister ver zocht woirden gelijkstelling met id le Masse. Aan Ged. St. zal vergun ning worden gevraagd tot betaling van diensten aan personen, die be strijdingsmiddelen voor Rattenbe strijding distribueren. In de poJi- tie-verordening zal worden opge nomen een artikel, waarin bij straffe verb enden is dierlijke afval of etens resten neer te .gooien op voor ratten gemakkelijk te bereiken plaatsen en een tweede art., waarin met straf werden bedreigd zij, die genomen maatregelen voor Rattenbestrijding willen belemmeren of daaraan niet willen medewerken. De grond voor de Woningwetwo ningen is aangekocht. Van 'de eige naar, de heer L. de dopper is een verzoek ingekomen om tegemoetko ming overschrijvingskostan, waarop op voorstel van B. en W. door de Raad besloten werd daarvan de helft te betalen. Op een schrijven van B. en W aan mevr. de Wed. Bongerd, om alsnog tot verkoop van benodigde grond voor een nieuwe begraaf-i plaats, te willen overgaan, is gunstig bericht ontvangen, echter tegen de prijs van f0.50 per vierkant meter en de lasten van 1 Jan. 1948 voor rekening der gemeente. Gezien de abnormale koopprijs, zal, indien er inmiddels geen andere oplossing komt, aan het Prijzenbureau ver zocht worden bedoelde grond te schatten en de prijs te bepalen. Zo nodig zal' tot onteigening moeten worden overgegaan. Op aanbieding Staatsbosbeheer be zat verzocht worden omtrent lig ging ten 'opzichte van de polder- waterstand advies te willen uitbren gen en geschiktheid voor begraaf plaats van het perceel, in eigendom van bet Burg. Armbestuur, in vo rige vergadering aangewezen. Het verzoek van de ZL.M. om een bijdrage aan de Stichting Lagere Landbouwschool te Nieuwe,rkerk, werd voorlopig aangehouden. Aanbieding Staatsbosbeheer be treffende de beplanting van wegen zal niet worden ingegaan, daar de wegen te smal zijn. Nu KoiOitstra niet meer in staat is tot het ophalen van vuilnis heeft H. de Jonge zich aangeboden voor f250— per jaar, mits het in één keer rijden mee kan. Indien meer malen moet werden gereden, zal dan omtrent de prijs nog een over eenkomst moeten worden gesloten. Het 'Object is nu gesteld van Sla venburg tot tramhalte en van de daarin liggende woningen zal tot bestrijding der opha alk asten vuil een recht worden geheven van f4 per woning en per jaar. Ophalen, bedrijfsvuil f 10. Het aftredend lid van het Burg. Armbestuur, J. Hanse, werd her kozen met 4 stemmen. Ziet u, dat er niet staatsteek de lichten aan? het is dus niet: maak de versiering klaar, zet de kaarsen gereed, bereid u voor op het feest. er staat: wordt verlicht. d.w z laat u doorlichtenga naar de dokter en laat u doorlichten, er schort wat aan, er is iets mis welnu laat u doorlichten, laat zijn licht door u 'heenschijnen en dan weet ge wat het is en zijn licht is vurig genoeg dan dat de duistere plek zou blijven, op welke manier Zijn licht zal moeten schijnen, of het warmte zodat een wond ge neest, of met een bacteriën-dodende straal, of „gewoon" als licht, zodat u het opeens weer ziet; dat weet Hij wei. Aan U enkel omi u te laten door lichten. Eln het vermoeden is ;niet onge rijmd, dat U enkel de gordijnen hoeft open te trekken en. dan straalt al! de zon. Dat U enkel de ramen hoeft open te zetten om het gevoel van de bedompte lucht te ruilen voor frisse warmte. Laat het gebeuren. Maar als het aan zee gebeurt: één teen in het water en1 U rilt ervan, nog een teem en U zegtnee straks misschien, zoo. is het ook hier. Gelukkig als U dat noig weet. Stel U voor dat U niet meer zou weten dat er licht is! Of zoals iemand die nooit vis In de kasten van door Zondags- sehooikinderem stukgemaakte W.C. in het gemeentehuis ten bedrage van f65.zal door de kerk de helft worden bijgedragen. GetraC.it za'i worden de andere helft te ver halen op de ouders van de betref fende kinderen. Onder protest van de heer Dorreman en een opmer king van de heer de Graaf, dat er moeilijk te halen is waar niet is. Daarna sluiting. Gemeenteraad Bruinisse 36 woningwetwoningen zullen worden gebouwd In ide Woensdagavond gehouden; vergadering van de gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Een verzoek van „Bedrijfshoreca" en Bioscoopbond tot zo laag moge lijke tarieven van de Vermakelijk heidsbelasting wordt voor kennis geving aangenomen. De begroting 1948 van het „Wo ningbedrijf" wordt goedgekeurd voor de Gewone Dienst in ontvangst en uitgaaf op f 12658,17 en voor de kapitaalidienst op f 104648.50. Ingekomen is een ontwerp waarin de positie van het Bouw- en Wo ningtoezicht nader wordt vastge steld en geregeld. De hiervoor in het leven'geroepen studiecommissie stelt voor het aan tal vaste opzichters uit te breiden en op Bruinisse een vaste opzichter te benoemen, met als ambtsgebied Bruinisse en St.-Phil'ipsland. Besloten wordt de subsidie, tot dusver toegekend aan de Stichting „Herstel Zeeland" ad 10 cent per inwoner, nu genoemde Stichting op geheven wordt, toe te kennen aan hei- Economisch Technologisch Insti tuut. Dit instituut onderzoekt de mogelijkheid van het vestigen van industrieën in Zeeland en is ook voior Bruinisse van belang, dat no dig behoefte heeft aan industrie, ook onze plaats maakt dan ook een object vain studie uit, voor deze Stichting. Het verzoek van de Ver. van Brandweercommandanten om toe te treden als lid tegen een contributie van f25.per jaar wondt voor kennisgeving aangenomen. De com missie van deskundigen vooir de ont eigening stelt voor, dat voor reke ning van de gemeente een aantal heeft willen eten en bij' een maaltijd bet heerlijk toebereid krijgt opge diend en dan zegtnee, dat lust ik niet. U voelt er niet voor, niet waar? Daarom staat er: maak U op! Tegenover Uw kind zegt U: schiet op het is 'hoogste tijd, je moet naar school. Zegt U ook eens tegein Uzelf: schiet op je moet naar ;het licht; het is haast feest. Ondertussen dat U al deze be- slomrner'mgen in Uzelf overweegt, staat Hij te wachten. GesduiJdfg tot U komt. Zou. U ook zo geduldig zo bereid een ander kunnen wachten? E!n ais U de ander te lange leste ziet komen, kunt U dan ook als Hij zo eenvoudig weg enkel maar be schijnen, alleen maar verlichten, tot dat eindelijk alle duisternis mag verdwenen zijn. Daarvoor alleen kwam Hij' bij ons. Eli wij' zitten in onze overleggin gen en kunnen niet weg. Waarom? Gods woord nadert en zegt ons in Maak U op wordt verlicht, i Als U gaat zult U nauw merkbaar ■een nietigbeidje licht zien en dat al zal de vraag doen opkomen: is het toch waar? Hij wacht, tot U zeer moede aan de bron van hetlicht neerzit en erkent: het is waar! E. schuttingen en afrasteringen zullen worden geplaatst op de scheidingen ontstaan tengevolge van de verschil lende onteigeningen ten behoeve van de woningbouw achter Deestraat en Steinstraat. Aldus wordt besloten. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. tot het bouwen van, 36 Woningwetwoningen achter de woningen aan de Noorddijk, waar over in de vorige vergadering de stemmen staakten. De beer van den BergBeekman is nog steeds niet overtuigd, dat er, zoi'n haast bij de zaak is, gezien het feit, dat inog lang niet alle thans beschikbaar komende huizen, waar van de bouw1 begonnen is, verhuurd zij:n, terwijl bij de aanvragen die er zijn verschillende mensen zullen zijn, die thans in een Noodwoning wo nen. Deze zullen dus op hun beurt leeg komen te staan. Het verschil dat zal ontstaan wegens de minder te ontvangen overheidssubsidie, zal' in de toekomst wanneer bet bouwen evenals na de vorige oorlog .goed koper wordt, gecompenseerd wor den door deze prijsverlaging. Bo vendien wordt nog maar vermoed dat het subsidie zal verminderen, van 90 pet. tot 70 pet. De verlaging iis nog geenszins zeker. Nogmaals wil hij vaststellen, dat hij' tegen de bouw; van de woningen op zichzélf geen bezwaar heeft. Hij vreest alleen in de toekomst exploi tatietekorten. De voorzitter wijst eir op, !idat nog niet alie mensen van de evacuatie terug zijn. Velen wachten nog op woon, gelegenheid. Wethouder van Vessem motiveert waarom hij voorstander is van de bouw1. Datzelfde doet ook de heer Verspoor, die zegt dat de z.g- krotwoningen hun geld voor de eigenaars al dubbel en dwars heb ben opgebracht. Het wordt meer Idan tijicU dat deze huisjes worden gesloopt. De heer Bral' wijst eveneens op de noodzakelijkheid om de krotwoning gen oip te ruimen. Vooral is dat ook het geval met het oog op de vele t.b.c.-gevallen. 90 pet. der thans ver pleegden woont in zo'n krotwoning. De heer Hogerheijde, wiens be zwaren voornamelijk gingen tegen de onteigening van de tuingrond, wijst er op, dat de straat gepro jecteerd langs de tegenwoordige woning van de heer J. Roukema, slechts aan een zijde bebouwd zal worden. Kan ook de Zuidelijke kant van die nieuwe weg niet worden; bebouwd. Het onteigenen van een stuk bouwland vindt hij minder erg, dan het onteigenen van volkstuinen. De voorzitter wijst er op, dat bij bebouwing, zoals de heer Hoger- reijde bedoelt, de woningen ver van de haven zouden komen te liggen. Nagegaan wordt inog eens, of door het niet gebruiken van herbouw- pliehten, de lege gaten in het dorp zelf niet kunnen worden opgevuld. Het blijkt echter, dat velen van hun herb ouwpii dit gebruik zullen maken, terwijl Korte en Lange Ring voor zakenpanden gereserveerd blij ven en de Oudestraat niet elk type, woning verdraagt. Het voorstel, in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 52 stemmen. Voor de beide wethouders en de 'heren Bal, Verspoor en Hor gerheijde. Tegen de heren van de» B.erg en Goudswaard. Het schoonmaken van straten en wegen bij' sneeuwval zal gebeuren in D.U.W.-verband. Dit in antwoord op een vraag van de beer Bal. De heer van den Berg zal gaarne inzage hebben van de bestekken) voor de nieuwe woningen, waarte igen door B. en W. geen bezwaar wordt gemaakt. Ook wil hij de Bur gemeester Hagelaan doen sluiten voor zwaar verkeer. De heer Ver spoor wijst op de noodzakelijkheid van éénrichtingsverkeer voor Korte Ring en Oudestraat. Een voorstel daarvoor zal iin een volgende ver gadering worden gedaan. Hierna sluiting. „Maak u op, word verlicht" (Jesaja 60 1)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 5