ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NA LONDEN, MARSHALL S-PLAN WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Magneet voor hel Oosten VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 No. 15775 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uiig.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sueeesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Het is na de mislukking der Lou- dense conferentie wel duidelijk, dat geen overijlde stappen zullen wer den gedaan, om de huidige status van Duitsland te wijzigen en dat de economische problemen voorlopig de meeste aandacht zullen opeisen. Bij de besprekingen oiver !het plan- Marshall zal de positie van Duits land onvermijdelijk aan de orde zijn, doch het economische hersiteil zal daarbij op de voorgrond staan.' De meeste aandacht is momenteel oip Frankrijk gericht, dat nog steeds vasthoudt aan het speciaal regiem' voor 'de Ruhr, waartegen Amerika zich verzet, maar waarvoor wellicht een compromis te bereiken valt. Bid a uit heeft zich bereid verklaard een fusie van de Franse zóne in Duitsland met de Anglo-Amerikaan- se in overweging te nemen, op voorwaarde van: economische utile met Let Saargebied; een speciaal' bestuur voor het Ruihrgebieid 'en het Rijnlandvoortgezette bezetting en1 een federaal bestuur voor Duitsland. De plaatsvervangers van de Grote Vier, na het mislukken van de con ferentie, belast met het zoeken maar een oplossing van het Oostenrijkse probleem, hebben besloten tot na Nieuwjaar, opdat men dan over meer gegevens hoopt te beschikken. He Duitsers zelf koesteren de hoop dat een aeeooM ter elfder ure nog tot stand zal komen. Zij schijnen van mening te zijn, dat de kloof tussen Oost en West nog overbrugd kan worden, wanneer de Grpjte Vier tot een nieuwe comfe- rentié zouden kunnen besluiten. Het feit,, dat ér ondertussen aan. .aller kanten aan de vorming van een West-Duitse bondstaat wordt - ge werkt, zal de Duitsers ook deze laatste hoop wel ontnemen. Duitsland is geen eenheid en 50 millicen mensen in. de Westelijke zö'nes moeten kunnen leven. Dit kam alleen door een reorganisatie vani de Economische Raad der gecombi neerde zones. Een voorlopig parle ment is daarom voor bet grondves ten van een gezande economie mo gelijk, die een „magneet van het Oosten" zou worden en 't commu nisme de wind uit de zeilen zou nemen. Zevenhonderd emigranten voor Zuid-Afrika Het geheel gerestaureerde m.s. „Sibajak" 'komt heden weer im d'e vaart; de eerste reis van het door ■de regering gecharterde schip gaat naar Zuid-Afrika. De passagiers zijn ISO emigranten met hun gezinnen tezamen zeven honderd personen, allen geschoolde arbeiders. Waar de Zuid-Afrikaanse regering auto monteurs zoekt wegens die groei van de auto-industrie, bevinden zich 'Ook twintig automonteurs onder die emigranten. Er gaan ook personen mee voor gezinshereniging. De Belgische koningskwestie De Belgische koningsgezindien ge ven hun pogingen om Leopold, iweer pp de traan te krijgen niet op. Na dat zij tijdens de laatste Kamer zitting tegenover d'e socialisten, die dreigden hun medewerking te zul len ontzeggen bij het tort standi komen van het vrouwenkiesrecht, indien de Katholieke Volkspartij haar houding ten aanzien van de koning niet wildie herzien, hebben moeten zwichten, bereiden zij thans een nieuwe aanval voor. Vrijwel alle Katholieke ministers hebben namelijk redevoeringen gehouden, Waarin zij ihun toehoorders duidelijk maakten dat er nu nog slechts een oplossing voor de koningskwestie mogelijk i!s: die volksraadpleging, De socialisten zijn hiertegen scherp gekant. In hun ogen is een plebis ciet in strijd, met de grondwet, die slechts nieuwe algemene verkiezin gen toelaat. Een volksraadpleging zou, naar hun mening, schade kun nen berokkenen aan het prestige dier wetgevende Kamers. Het tijdschrift „Syndicate", het orgaan van het algemeen Belgisch Vakverbond., heeft er intussen nog eens aan herinnerd, dat het „alle middelen, de .algemene staking in begrepen, zal gebruiken om de te rugkeer van koning Leopold te ver hinderen". Republiek Indonesië houdt voet bij stuk De Republiek heeft het Neder landse voorstel om 'enige verande ring aan te brengen in de order om het vuren te staken, volgens Reuter, verworpen. Zij wenst bij haar besluit te blijven om alleen de onvoorwaardelijke >en oorspron kelijke voorstellen te accepteren, •welke 'die Commissie van Drie heeft gedaan. Zij meent, dat deze recht vaardig en uitvoerbaar zijn. Zoals men weet, wenst de Ne derlandse technische commissie, dat .de vijandelijkheden onmiddellijk ge staakt worden en 'de republikeinse troepen uit de „zakken" achter de demarcatielijn geëvacueerd. Verder wenst zij 'datgene uit te voeren, Waarover reeds inzake het staken, van het vuren overeenstemming was bereikt. Bij zijn aankomst in Batavia heeft id,r. Beel verklaard, dat een prak tische doorvoering van het bevel tot staking van het vuren en een daadwerkelijke beëindiging van alle super sieve acties voorwaarde is voor een vruchtbaar voeren van die politieke besprekingen Versnelde gezinshereniging In het kader van die versnelde gezinshereniging is de „Indrapoera" naar Indonesië vertrokken- met f00 vrouwen en kinderen aan boord; er zijn slechts vier mannen (behalve de bemanning dan) aan boord, n.l. een dokter, een predikant en twee r.k. geestelijken. Al wordt de maand Dec. dan ook een reoordmaand 3000 personen tegenover 1000 in „gewone" maanden er staan nog steeds 4000 personen op de wacht lijst. Kerstbomen met versieringen zijn er ook voor Kerstfeest aan boord.. Vrijstelling wegens broederdienst Aan te zware offers, .die grote gezinnen bij onbegrensde toepassing van de dienstplicht zouden moeten brengen, wil man tegemoetkomen door een regeling waarbij recht op vrijstelling wordt verhouden aan een minimum-aantal broeders uit een gezin, .dat in dienst is of is geweest. Dit minimum-aantal zal waarschijnlijk drie bedragen. Het is een van de ingrijpendste regelingen, vervat in een ontwerp tot wijziging van de Dienstplicht- Wiel, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, indien er na aftrek van de benodigde sterkte aan gewone dienstplichtigen nog goedgekeurden overblijven, wil men hen, van wie twee broeders in dienst zijn of gediend hebben, tot buitengewone dienstplichtigen maken. Voorts wordt voorgesteld de alge mene oefentijd van elf tot twaalf maanden te verlengen. Zorg voor oorlogsinvaliden De sociale zorg voor de Ooirlogs- invalidien van Zee- en Landmacht (K.N.I..L. inbegrepen), die in de Meidagen van 1940 en later, o.m. in Ned,. Indie, invalide zijn geworden, alsmede de zorg voor de militaire Ciorlogsiweduwen, is voor het over grote deel regerinigsiziorg. Zij om vat pensioen voor de ooirlogswedu wen en voor de oorlogsinvaliden, iom- en herscholing, plaatsing, pen sioen en naar bepaalde regelen ge neeskundige verzorging 'en vrij ver voer. Drieling geboren Te Boeket (N.B.) schonk de vrouw van de grondwerker L. Verhofstad het leven aan een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en drieling, die in het ziekenhuis te Gernert verblijven, maken het uit stekend. Het gezin Verhofstad—Pen ning telt thans 8 kinderen. Op de vooravond van Kerstmis wordt tussen 22.20 en 23.00 uur een programma uitgezonden oinder de titel „Mijlpalen op Weg naar de Vrede". 'In korte toespraken zullen negen burgemeesters de aangrij^ pendste stadia uit de o.orlog her denken. Prinses Juliana zal Zaterdag nabij het voormalige concentratiekamp te Vught een gedenkteken voor de ge- fusilleerden onthullen. Verder zal Zaterdag te Westerbcirk een moi- nument voor degenen,, die daar ge vallen zijn, worden onthuld. Argentinië i,s bereid geleidelijk een bedrag van vijf milliard dollar uit te trekken voor het plan van Marshall, zo heeft de leider van de Argentijnse delegatie op de in ternationale conferentie voor han del en werkgelegenheid te Havanna verklaard. Radio-Moskou deelt mede, dat de Sowjet-troepen het Bulgaarse grondgebied hebben ontruimd, in overeenstemming met de clausules van het vredesverdrag. j WEERBERICHT Verwachting toit de avomid vain 19 December: Geleidelijk van het Noorden uit toenemende bewolking metlater op enige plaatsen sneeuw of regen, tin de nacht met in het Zuid-Oost en; op veie plaatsen lichte vorst, over dag enige stijging van temperatuur' later opnieuw toenemende wind uit Noordelijke richting. 19', [Zon op 8.44, einder 16.29. Maan op 12.55, orader, 23.27. Eerste kwartier 20 Dec. 18.43. Hoogwater te Zierikzee over die maandl Dec, 20. 8.01 v.m. 20.40 n.mL,' Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwatar te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Jhr Mr A F C deCasembroot Commissaris der Koningin Met ingang va|n 1 Februari 1948 is Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester van West Kapelle, be noemd tolt Commissaris der Konin gin in Zeeland. Jhr. de Casembroioit werd in 1906 geboren. Met ingang van 27 Mei 1932 werd hij benoemd toit burgemeester van W©st Kapelle. Bovendien was hij' adjuinct-seeretaris van de Zeeuwse Polder en Water- sehapsboinid. In 1942 werd hij lid van Ged. Staten. Na de bevrijding werd hij militair commissaris op Walcheren. Op 15 Januari 1946 werd hij opnieuw benoemd tot burge meester vain Westkapelle. Zes en dertig papagaaien vlogen van Curasao naar Nederland. Een; K.L.M.-Constellation vervoerde deze bont gekleurde en spraakzame pas sagiers uit Baranquilla in Columbia naar Schiphol.' In de expeditieleed,5 aldaar kregen de vogels gelegenheid om te acclamiatiseren, alvorens zij naar hun plaats van bestemming 'het dierenpark in Tilburg werden, vervoerd, Volgens officieuze Chinese be richten heeft een ciommunistisöhe le germacht van 7.000 man een hevige aanval ingezet tegen de Mamsjoe- rijse stad Fakce, die 80 km. ten Noorden van Moekdein ligt. Onge veer 150 km. teil Noord-Oosten van Fakoie trekt een ander communis tisch leger op. Binnen enige da gen zal, zo ver neemt Associated Press, een pause lijke encycliek worden gepubliceerd, waarin de Katholieken worden op gewekt voor de vrede te bidden. De enquête-commissie Regerings beleid 19401945 heeft een voorstel van wet ingediend, waarbij onder meer de mogelijkheid wordt ge opend om' oud-ministers voor een einquète^commissie verklaringen te doen afleggen over wat zijzelf en anderen in de ministerraad hebben gezegd. Met 1 Januari zullen de vijf mili taire gewesten waar Nederland nu uit bestaat, worden samengetrokken toit vier gewesten. Een der gevolgen ■vain deze reorganisatie zal zijn het verplaatsen van troepen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1