■■Ill i i I II II I 1 I II IIlll i ill th' 'ill Commissaris der Koningin in Zeeland gaat heen Met ingang van 1 Februari 1948 is eervol ontslag verleend als com missaris der Koningin in de provin cie Zeeland, aan Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, onder dankzeg ging voior de veie door hem be vy ezen diensten en wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Jhr. Joiha'n Willem Quarles van. Ufford werd 7 April 1882 te 'Loos* duinen op Oud-Rozenburg geboren. Nadat hij het gymnasium had be zocht, studeerde hij rechten te Lei den. Daar promoveerde hij in 1908 toit doctor in de rechtswetenschap pen. Van 1907 toit 1910 was hij commies-redacteur op de gemeente secretarie van Rotterdam. In het laatstgenoemde jaar werd hij be noemd tot chef van een afdeling der Provinciale Griffie van Overijssel te Zwoille. In 1917 werd jhr. mr. Quarles van Ufford, griffier der Provinciale Staten aldaar. Deze functie bekleedde hij, tot 'hij met ingang van 1 Mei 1921 benoemd werd tot Commissaris der Koningin in Zeeland. In September 1940 werd hij door de Duitsers uit zijn ambt ontzet en uit de provincie verbannen. Na de bevrijding was hij wederom Com missaris der Koningin. Van de werken, die gedurende de ruim zes en twintig jaar van de ambtsvervulling van Jhr. Mr. Quar les van Ufford tot stand kwamen, kunnen worden genoemd de electri- ficatie van grote delen der provincie Bijna overal werd in Zeeland elec- triciteit verkregen. Voorts kwamen er de provinciale stoombootdiensten. De aanleg van de drinkwaterleiding vorderde en de landwegen werden voortdurend verbeterd. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. Vorige iw©ek Vrijdag is de vlag gehesen :op ©en der drie en dertig nieuwe woningen, welke op 'een terrein tussen Slabtoerswerf en Zuid-Wellestraat verrijzen. Voots is een begin gemaakt met het op knappen van onbewoonbare en slechte woningen. Op 'de plaats waar thans nog zeven bouwvallige pakhuizen 'en krotten staan, zullen vijf nieuwe arbeiderswoningen wor den gebouwd. Deze percelen zijn gedeeltelijk aangekocht en gedeel telijk onteigend, Wanneer men nu nog een aantal onsolide panden sloopt, hoopt men met de afbraak daarvan nog een twintigtal goede woningen te bouwen. De lang ver beide Oostenrijkse woningen schij nen .ook eindelijk te zullen arri veren. Na vijf jaren kreeg de heer N. J. Sdhults, agent van politie al hier, van het ministerie van jus- title, via Ihet Roadie Kruis, zijn pols horloge terug, dat hij eenmaal in de gevangenis te Riheihbach, tussen Keulen en Bonn, heeft moeten af geven. Wonderlijk genoeg, loopt het klokje weer als te voren, hem herinnerend, aan de dagen in gevan genschap doorgebracht, tot het licht der bevrijding in 1945 ook) voor' hem eindelijk opging. Woensdag j.l. vondi in de bo venzaal van „Concordia", de door het Comité toit wederopleving van V.V.V. belegde vergadering, plaats, die redelijk goed bezocht was. D© voorzitter van Ihet Comité, de heer G. C. Anker, wees er in ©en kort openingswoord, op, hoezeer het voor Zicrikzee noodzakelijk is, 'dat het V.V.V.-werk weer op poten ge zet wordt. Door overdrukke werk zaamheden is het oude bestuur hier niet meer toe kunnen komen. Op de man af heeft de hoer Anker, de oude bestuursleden afgevraagd, of zij nog in functie waren, hetgeen niet het geval bleek te zijn. De weg was toen vrij om voorbereiden de maatregelen tot activering •der vereniging, te treffen. Een secreta riaat werd voorlopig waargeno men, hetgeen belangrijk is, daar met een goed, beheerd secretariaat, het V.V.V.-iwerk staat of valt. De heer Anker gaf hierna een klein over zicht van de plannen, die ten uit voer gelegd, moeten worden, o.m. het samenstellen van ©en artistieke folder, die tevens het gewenste 'do* cu men t aticm ateriaal bev at Uit de vergadering kwamen hier na stemmen, die ihet Comité een wat wonderlijke figuur vonden, daar immers het oude V.V.V.-bestuur nooit officieel is afgetred'en. De heer Anker verklaarde niet beter te wieten, d.an dat het oude be stuur niet meer bestond,, hetgeen de oud-voorzitter, de heer -Gerritsen, hem persoonlijk had, medegedeeld. De juiste visie is tenslotte, d,at het oude bestuur het voorneman koes terdie, af te treden, hetgeen zou ge beuren op de in het voorjaar ge houden algemene vergadering, die eveniwiel wegens gebrek aan be langstelling niet door kon gaan. De burgemeester verklaarde n.a.v. dit debat, deze kwestie volkomen 'Ondergeschikt te vinden. Het gaat er om, het 'werk van V.V.V. weer ©en nieuwe impuls te geven, hetgeen thans staat te gebeuren. Het initia tief daartoe is slechts toe te jui chen. Om tenslotte tot zaken te komen, ging die vergadering over tot stemming vain een nieuw1 be stuur, hetgeen geruime tijd, iin be slag nam. Na een driemaal herhaal de stemming, kwamen tenslotte de volgende namen uit de bus, die ge zamenlijk het nieuwe bestuur vor men, t.wi. de heren Gt C. Anker, Ohr. Geuriink, J. Volksri, H. Plan ting, A. J. Argelo, R. v. Beverehj en C. F. van Berend,onek'. Nader vernemen wij, dat het nieuwe bestuur, hoewel gekozen door ©en vergadering, die zichzelve competent verklaarde', voornemens is zich intensief met het oude be stuur te verstaan, opdat ook aan, de gevoelens van de minderheid in de vergadering wioirdt voldaan. HAAMSTEDE. Niet het hele be stuur van de afd Haamstede van de Bond1 voor Oorlogsgetroffenen bedankte als lid. Van de 4 aanwe zige bestuursleden bedankte de voorzitter niet. Van de 3 niet aan wezige bestuursleden bedankte 1 lid. De voordracht voor Hoofd der 0.L. Schoot in onze gemeente luidt 1. J. Kuperij te Steendieren2,. A. J. Bravenboer te Alkmaar; 3. H. Klinge te Jutphaas. RENESSE. In de buitengewone algemene vergadering van de Ver. v. Ziekenhuisverplegtag „Noord* welle ien omstreken", iln de zaal van de heer Steiinvoort, werd met algemene stemmen besloten, tot op heffing der vereniging met ingang van 1 Jan. 1948. In een uitvoerige toelichting toonde de voorzitter, de heer J. M. de Nooijer aan, (dat door verhoging der 'welstandsgrens voor het ziekenfonds tot f 3750 zo veel leden zullen afvloeien en reeds afgevloeid zijn naar het Alg. Mij. Ziekenfonds Schouwen en Diuive- laindi, afd. vrijwillig verzekerden, dat een voortbestaan der vereniging welhaast ondoienlijk is. Hoewel het bestuur met grote spijt en wee moed, deze mooie vereniging, die van het begin van haar bestaan, in October 1929, lange tijd ruim 90 pet. der bevolking omvatte, ziet verdwijnen, durft het bestuur met d,i:t voorstel te komen, daar er iets beters voor in de plaats komt, n.l. de „Stichting voor Ziekemhuisver- plegrng Schouwen en Duiveland", die met ingang van 1 Jan. a.s. haar werkzaamheden aanvangt. Van deze Stichting kunnen lid, worden, die genen, die geen lid zijn of willen zijn van het ziekenfonds, doch die zich wel willen verzekeren" tegen ziekenhuis- en bijkomende kosten. De contributie zal 20 cent per week bedragen voor elk lid van 16 jaar en ouder. Gezinsleden jonger dan 16 jaar zijn van contributiebeta'- ling vrijgesteld. Met het oog op de grote risico' is besloten de toetre- denden ©en wachttijd van 3 maan den op te leggen. Evenwel is over eengekomen, dat leden van de be staande ziekanhuisverplegingsver- enigiingen zonder wachttijd leiden der Stichting kunnen worden. Ter compensatie is echter besloten, dat de contributie voor het eerste jaar voor hen 25 cent per lid zal bedra gen. In vergelijking met de bestaan de worden de verstrekkingen aan zienlijk uitgebreid,. In het bestuur dier Stichting zullen o.a. de voor zitter en de seer.-pienn.m'. de heer D. C. Steur zitting nemen. Nadat het betoog van de voor zitter onderstreept was door de seer.-p'enin.m., die met cijfers de de plorabele financiële toestand van de vereniging aantoonde, werd met 53 stemmen voor en geen tegen, het bestuursvoorstel aangenomen. De heer K. Viergever, bestuurslid sinds de oprichting, memoreerde in Welgekozen bewoordingen de wor dingsgeschiedenis der vereniging. Hij bracht vooral d,ank aan de voor zitter, die bijna al die jaren de lei ding had en meermalen ook als secretaris-penningmeester moest op treden. In zijn slotwoord' deelde de voor zitter mede, dat de vereniging sinds 1 Jan. 1930 aan uitgaven boekt© f 47069,75, waarvan f 42595,63 recht streeks ten goedie der leden kwam. H'ij bracht d,ank aan de vroegere en tegenwoordige bestuursleden, aan de bodes, aan de lichamen, die subsidie verleenden, en aan de dok toren met wie in die 18 jaar in de beste verstandhouding is samenge werkt. i t ZONNEMAIRE. De voetbalver. „Zoinnemaire" zal op1 Vrijdag 26 Dec. a.s. 'en op Donderdag 1 Jain, d.a.v. opvoeren 'de bekende revue: „Daar zit 't 'm in'", door H. Nie- meijer en P. Maissimkoff1. Wij' twij felen er niet aan of' ook dieze voor stelling zal zeer in de smaak val len van het publiek, gezien de re sultaten van vorige seizoenen. Herbouw toren Burgh In tegenwoordigheid van raads- ledien, Ds. Enklaar, Ned. Herv. predikant, kerkvoogden en notabe len, het architectenbureau Ir. P. H* Dingemans, B. V. v. d„ Bergh en Sj. Woud,a Jr. te Utrecht, het Hoofd van het Streekbureau, dhr. Argelo, aannemers en ambachtslieden, ter wijl ook de schoolkinderen deze een voudige plechtigheid bijwoonden, heeft Jhr. A. v. Citters, als burge meester en presidiênt-kerkvooigd', de eerste steenlegging verricht. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen, memoreerde hij hoe reeds op 22 September 1945 over eenstemming werd, bereikt tussen B. en W. en het Kerkbestuur over de te benoemen architect voor de herbouwvan tomen en kerk. Later werd, tussen heide colleges overeen stemming bereikt over de herbouw van de toren, n.l. dat deze ijn de stijl zou worden herbouwd van vooir de brand iln 1925. Hij prees de grote activiteit van het architectenbureau Dingemans, waardoor het mogelijk was reeds spoedig met uitgewerkte plannen te kunnen komen, waarbij ook de grote medewerking van dhr. Ar- geloi gereleveerd werd. Ook het vele werk aan de voorbereiding verbon den, hetwelk door oud-burgemeester Boot verricht werd,, beeft bijgedra gen 'een en ander snel tof zijn recht te jdoen komen. Ondanks het "feilt dat met 'de voor bereiding van de herbouw' van de toren vroeger begonnen werd,, is reeds in 1946 met de bouw' van woningen begonnen, daar dit neig noodzakelijker was. Daarnaast meet evenwel ook kerk en toren, als het gebouw Gods, iln het centrum der RADIO PROGRAMMA Zaterdag 20 December. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws, 7.15 gymn.; 7.30 gram.;; 8 nieuws; 8.18 tango-rumba-orkest; 8.40 lichte morgenklanken; 9.30 gr.; 10 morgenwijding; 10.20 radio*feuil leton; 10.35 piano; 11 voor de arbei ders in de continubedrijven; 12.00 Vinoentino; 12.30 weerpraatje; 12.33 orgel; 1 Ned. strijdkrachten; 1.30 Barcarole; 2 als eein bonte vogel vlucht; 2.15 harmonieorkesten; 3.00 lezing; 3.15 men vraagt4.00 lezing; 4.15 kleinkunstprogramma; 4.45 om en nabij de twintig; 5 IS volksconcert; 6 nieuws; 6.15 sport- praatje; 6.30 regeringsuitzending; 7 klein vrouwenkoor; 7.30 voor de jeugd; 7.40 jeugdinieuw's; 8 nieuws; 8.05 VARA-varia; 8 08 dingen van de dag; 8.15 en nu..,, oké; 9.15 socialistisch commentaar; 9.30 week end-orkest; 10 Adriaan en Olivier; 10.30 The Ramblers; 11 nieuws; H.15 hobby-hoek; 11.30—12 orgel en piano HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 ochtendoomeert; 9.30 waterstanden; 9.35 gram.; 10 voor de kleuters; 10.15 concert; 11 de Zonnebloem; 11.45- Tsjechische koor werken; 12.03 zang en orgel; 12.30 weeroverzicht12.33 Metropale-o,r- kest; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.15 welk boek?; 1.20 vervolg 12.33; 1.40 filmkwartier; 1.50 graml; 2 de toneelkijker; 2.10 gram.;. 2.20 En gelse les; 2.40 gram.; 3 impressies uit Zuid-Afrika; 3.15 debutaniten- coocert; 3.45 K.R.O.-kiosk; 4 gram. 4.20 causerie; 4.30 muzikale causerie 5 de wigwam; 6 volkslied erenkwar- tet; 6.15 journalistiek weekover zicht; 6.30 Lord Jumpattti; 7 nieuws 7.15 Kath. nieuws; 7.20 omroepka- meroirkest; 7.45 banden die binden; 7.55 gram.; 8 nieuws; 8 05 actuali teiten; 8.12 volle neef; 8.20 gram- raadsel; 8.30 lichtbaken1; 9 en mor gen is het Zondag; 9.40 een koets vol verhalen; 10 gram.; 10.10 week end-serenade 10.40 de Van Rooyenis 10.45 avondgebed; 11 nieuws; 1115 —12 concert. gemeente op het eerste plan ge bracht Worden. Ook iwees hij die opzichter Beuse- kom, op zijn verantwoordelijke taak in deze en sprak zijn vertrouwen uit, 'dat hij steeds zijn plicht tal deze zal doen. Hierna werd, met assistentie van, 'de opzichter, ©en koperen buis, welke speciaal hier voor door de heer M. den Engels man was vervaard,iigd', waarin zich een oorkonde met de volgende in houd, bevond', ingemetseld. „Heden, de 17e December 1947, werd door mij, Jhr. Albert van Citters, Burgemeester van Burgh en President-Kerkvoogd der Neder lands Hervormde Gemeente te Burgh, de eerste steen gelegd tot herbouw dier Gemeentetoirein en herstel der Kerk. De Kerk w'erd voor 1/4 gedeelte 'en de toren ge heel verwoest door een bomaanval der geallieerden op- 5 Januari 1945. De toren wiordt opgebouwd1 volgens tekening van het Architectenbureau Ir. P. H. Dingemans, B. V van den Bergh ten Sj. Woud a Jr. te Utrecht, iln de stijl van voor de brand van 1925. Het werk wordt uitgevoerd door die aannemers L. C. Bom en Mj. den Engelsman alhier, bijgestaan door plaatselijke ambachtslieden. „Mcge Dit BouWwerk, In Het Cen trum Van Het Dorp Gelegen, Mid delpunt Van Ons Geestelijk Leven Door De Eeuwen Heen Blijven". Hierna sprak Ir. Dingemans een kort wtoiord;, waarin hij Burgemees ter van Citters lof toezwaaide voor zijn grote activiteit ©n de prettige samenwerking waardoor uiteindelijk dit resultaat is ontstaan, dat nui reeds met de herbouw van de to ren en het herstel der kerk ka» worden begonnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 4