WATERSCHAP „SCHOUWt» Röode Kruis protesteert tegen rapport-Vorrlnk Zes. voormalige leden vain het Dag Bestuur van het Ned. Rooide Kruis hebben een scherp- protest laten horen tegen het rapport van de Commissie-Vorriink, waarvan men die conclusies eenzijdig, licht vaardig ien op vooroordeel geba seerd, acht. Zij beschuldigen ide co|mmiissi-e er v.n.l. van dat diezei niet in die eerste plaats het tijdens de oorlog fungerende hoofdbestuur van het Ned.. Rqode Kruis heeft gehoord. Zij' ontkennen, dat het hoofdbe stuur zich formalistisch heeft ge houden aan de Conventie van Ge- nève, iwiaarim niet over politieke gevangenen wordt gesproken. Van December 1940 af heeft het hoofd bestuur zich bezig gehouden met de zorg vooir de politieke gevange nen in Nederland. Aan wat het Ronde Kruis op dat terrein heeft gedaan, hebbien naar hun mening duizenden Nederlanders hun leven te danken gehad. Bonnen voor sinaasappelen In het begin van het volgende jaar zal weer worden begonnen met distributie van verse zuidvruchten. De bonnenlijst van Donderdag zal voor alle consumenten een vooir- iinleveriingsbun bevatten, 'die tevens koopboin is. Personen van vijf jaar en ondier zullen op ideas bon 500 gram en kinderen van 0 \toit 5 jaar 1000 gram sinaasappelen kunnen krijgen. Zwendel met textiel Die justitie he»ft ingegrepen in ■een zwendel met uitvoervergunnin gen van textiel, die in de miïlliioienan loopt. Reedis zijn enkele arrestaties verricht, doch het onderzoek is nog -lang niet volledig. Verwacht kan worden, dut hog meer personen ge arresteerd, zullen worden. Bet be treft hier grote partijen flanel, con fectie, gabardine -en andere textiel- goederen, waarvoor uitvoervergun ning verleend 'was, doidh die door het ontbreken van controle dioo'r de betreffende ambtelijke instanties in de zwarte handel konden ver dwijnen. Wraaknemingen liefdesdrama Op 9 Juli van dit jaar werd Breda gealarmeerd, toen in de vroege morgen een geheimzinnig projectiel, dat was bevestigd aan een binnen deur van Hotel Suisse onplofte en de 24-jarige L. doodde, die deze deur opende. Op Sinterklaasavond bezorgde de P.T.T. een pakje bij Hotel Suisse, geadresseerd aan de dienstbode van de vroegere bewoners. Het pakje werd geweigerd en het nieuwe adres opgegeven. Het pakje werd onder een Röntgen-apparaat gebracht en het bleek, dat er vermoedelijk een scherp gestelde handgranaat in wss verborgen. In verband hiermede heeft de politie de gebr. M. uit Raamsdonkveer aan gehouden, die bekenden het pakje voor de dienstbode, die de omgang met een hunner had verbroken, ter post te hebben bezorgd. Met de aanslag op 9 Juli ontkenden beide broeders iets te maken te hebben, hoewel men aanneemt, dat hier dezelfde personen de hand in het spel hebben gehad. Commissaris der Koningin van Zeeland gaat heen Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 Februari 1948 aan de com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford» eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, onder dankbetuiging voor de vele door hem bewezen diensten. Jhr. Quarles van Ufford is in 1921 tot commissaris benoemd. Algemene vergadering De begroting 1948 In ide middagvergadering werd het idebat over de opheffing van Ide Commissie voor ide Grindwegen in Schouwen, met gesloten deuren gevoerd. Hierna kwam de begroting 1948 in discussie. Begonnen werd met de bespreking der uitgaven. Bij de post-Wegen, had de begro tingscommissie voorgesteld aller eerst het herstel van d e weg E1- kerz e e, tot aan de heul bij Loo- perscapelle ter hand' te nemen, al vorens over te gaan tot,het herstel- i tón vain de weg Scharendijke—El- kerzee. De voorzitter merkt op, dat 'deze wieg te slecht lissom te teren. Er zou eerst een degelijke fundering in aangebracht moeten worden. Het D.B. 'had' evenwel geld noch moed, hiertoe over te gaan. De heer van Citters acht het aan brengen van een slijtlaag over de Bicofluxweg zeer urgent. De voor zitter is daar ook wel van over tuigd, maar gezien de omstandig heden, is aa'n uitstel vooralsnog niiet te ontkomen. Op een desbetreffende vraag van ide heer Moiolepburgh, antwoordt de voorzitter, dat G.Si na een bezoek aan het eiland tot de conclusie kwamen, 'dat de toe stand 'der wegen, subsidie uit het Wegenfonds voor Schouwen niet rechtvaardigt. Het hersle' van de bètongloo-iïng aan het Noorderstrand, die de Duit sers lieten springen, is 'een post die ressorteert onder oorlogsschade Onder kosten buitengewone werken is een post uitgetrok ken voor zink- en stortwerken aan idle Langéndijk. De toestand is hier dermate gevaarlijk, dat langer wachten onverantwoord zou zijn. "Ook de situatie van de voor- oever Kou d e k e r k e' ontwik kelt zich ongunstig. De glooiing wondt hier direct bedreigd. Een zinkwerk je ter bescherming van diet vooroever Noorderstrand, is even eens noodzakelijk. Salariskwesties De begrotingscommissie had bij de poist-bezoildigingen 'en. schadeloos stellingen, geadviseerd ide- voorzit ter een gratificatie toe te kennen van f 500. Een voorstel van de heer van den Bout, deze gratificatie per manent te maken, hetgeen dus' neer komt op een salarisverhoging van f500, wordt m.as. aangenomen Het salaris van de Commies-Kassier lekt zeer veel debat uit, temeer waar de 'heer Gerritsen ©en verge lijking maakt met een bedrag van' f 4000.uitgetrokken voor een extra-hulp van de ontvanger-grif fier. D© voorzitter geeft hierop een nadere toelichting. Door de extra werkzaamheden, als gevolg van het ointwateringsplam, is ide gecombi neerde functie ontvanger-griffier in de verdrukking gekomen. Het ont vangerschap wordt tot op heden practisc'h waargenomen door de commies-kassier. Teneinde de extra werkzaamheden van -de griffier te kunnen opvangen, adviseerde de C.T.D., die zelf f 1800 aan het sala ris bijdraagt, tot -aanstellen van een extra hulp. Evenwel bereikt de ont vanger-griffier over-enkele ja-rende pensioen-gerechtigde leeftijd. Met het oog hierop, stelde het bestuur zich voor, een bekwame kracht -aan te stellen als „hulp", -die mettertijd de betrekking van ontvanger-grif fier eventueel zou kunnen vervullen. Juist o-mdat een bekwame kracht Noodzakelijk is, kan men het salaris 'niet laag -stellen. Dhr. G er-ritsen vindt het vreemd, dat 'de algemene vergadering in 1947, een beslissing voor 1949, wondt opgedrongen. Voo-rts is hij' van mening, -dat ide commies-kassier voor het waarnemen van het ont vangerschap dient te worden be loond. De voorzitter acht de alge mene vergadering geheel vrij te zijn „(Dat Dgs Gerritsen, „wij zijn 'pi moreöl gebonden". De heer de Boer informeert uit voerig 'naar de prestaties va-n de commies-kassier,' die volgens de entvangergriff,er bijzonder goed zijn. Gezien dit feit, zou de heer -de Boer, -definitief -de commies-kassier met het ambt van ontvanger belast willen zien. De voorzitter vindt dit op de toekomst vooruitlopen. De omstandigheden kunnen zich im mers wijzigen., zodanig, dat de ge combineerde functie ent vanger-grif fier zeer goed door één persoon is te vervullen. Na ampele discussie komt ten slotte een v-oorstel va-n de heer Gerritsen, de commies-kassier -een gratificatie te verlenen van f 500 te verlenen, in stemming. Het voor stel wordt met 13 tegen 11 stemmen aangenomen. Teneinde zeer duide lijk te laten uitkomen, dat de -alge mene vergadering met betrekking tolt de eventuele vaste aanstelling va-n -de - hulp voor de ontvanger- griffier zich op' generlei wijze gebonden acht, stelt hij verder voor diens salaris vast te stellen op f 3999. Ook idit Voorstel wordt met 13 tegen 11 stemmen aangenomen In de post wagenvrachten was een bedrag van f 500.— -opgenomen, als vergoeding vo-or het gebruik van -auto do-or ide voorzitter. De vergadering gaf met -alg. s-t. haar fiat hierop. B-ij verzekering ide'r gebcüwen tegen brandschade spreekt de heer Moolenburgh zijn verwondering erover uit, dat de bedragen waartegen is verzekerd inoig 'niet Zijn verho-ogd. De inspec teur der maatschappij heeft nog op zi-ch laten wachten, maar de voor zitter zegt toe, dat deze zaak ter stond z-al worden afgedaan- Verder ziet de heer M-oiolanbuirgh een mo gelijkheid tot besparing, indien ide aanslagbiljetten voortaan per post worden verstuurd. Ook dit zal wor den onderzocht. Bij' de bijdrage ten behoeve der Calamiteuze waterke ring van de polder Burgh- en Westland', informeert de heer Blotoi of de Meeldijk al gewaterpast is. Het komt hem voor, dat de Meeldijk het Waterschap1 Schouwen geheél niet beschermt. Getracht zal worden Onder deze verplichting 'tot beta ling uit te kunnen komen. N.a.v. het hoofdgebouw vain -het Stoomgemaal-, wordt opgemerkt, dat thans bij hogere beslissing, geien onderhoudswerk mag worden uit gevoerd. reden waarom dit gebouw nog niet is geverfd1. Ten overvloede wijst de voorzitter er -op, -d-at het oude gemaal tenslot te twee eleetrische po-mpen zal krijgen en het nieuw te bouwen gemaal in de Schelpho-ek één ge maal. De post premies inzake on gevallen, mvalidiiteiits- en ziekte wet, is aanmerkelijk gestegen door de kinderbijislagwet. N.a.v. de be grotingspost van f 1.500.000 voor de verbeterde ontwatering, acht de commissie het noodzakelijk, dat na beëindiging van het ontwateriings- pl'am een her-taxatie plaats vindt van. alle in het waterscha-p gelegen gronden. Het bestuur kan deze ge dachte slechts toejuichen. Alleen is her-taxatie een heel' werk. Middels bodemkarteTiing is evenwel veel mogelijk. Verschillende hoofdinge landen dringen tenslotte er met na-druk op aain, dat het bestuur toe zicht houdt op ide werken, die door de C.T D. worden- uitgevoerd. De voorzitter zegt, dat het plan nog altijd een marge vrij laat, voior eventuele suggesties van het be stuur. De begroting in ontvangsten Het buitengewoon d'ijkgeschot be draagt f 15.per h.a. van. de grond soorten 1—7 -en f3.— voor de grondsoorten 8—10. Het dijkgeschot op de gebouwde eigendommen be draagt f8.20 per flOO— belastbare verhogiiiij, komen. De voorzittei 0 |nen, dat op dit punt reeds a is geprobeerd, maar billijke over wegingen schijnen hier -niet te gel den. G.S. hebben deze zaak reeds sinds 1935 in behandeling, maar, nog steeds komt er geen schot in. Kennelijk .speculerend op een moge lijke overweging van G.S. „opdat 't Waterschap Schouwen niet ko-me en mij -het hoofd breke'', werd een voorstel van ide heer Steur, elke maand in een brief o-ver de suatiie- pen-nin-gein bij G.S. op afhandeling aan te dringen, m.a.st. aangenomen. Een lening zal worden aangegaan van f 500.000 voor het ontwate- riingsplam, per 1 Jan. 1949 a 3 pet. met -een looptijd van 20 jaar met aflossingen voor 19491950 f 15.000 per jaar. 1951—1967 f27000 per jaar en vo-o-r 1968 f 11000. Voor uit te voeren zinkwerken wordt opgeno men een lening van f 274.000 (het totaal' bedrag f 374000 wordt voor totaal bedrag f374.000) wordt voor f 100.000, zoals gemeld, gedekt uit het reservefonds), met aflossingen Ani 1949—1950 fll.000 en van 1951' 1978 f9000, tegen -een rente, zoals het beleggingsfront aangeeft. De commissie attendeert tenslotte op eein foutieve 'telling in. -het hoofd stuk belastingen en heffingen. De begroting 1948, met -een ontvang en uitgaaf van f 3.263.499.34 en een on voorzien van f 11649.26, wordt hier na in stemming gebracht en m.a.st. aangenomen. De voorzitter brengt de dank van het bestuur aan de begrotingscom missie ^over. Rondvraag Bij de rondvraag vestigt de heer I. W. Padmos, de aandacht op de pei.'sl^ten in den Osse, waarvan er nog vele dringend inodig gedolven moeten worden. De heer de Vrieze zou het gebruik van -een dragline in den Osse zeer efficiënt vinden. De voo-rz. brengt de dragline-tragedie hierop in-her innering. De heer Mo'Orlenburgh wil er op aandringen, dat bij meerdere hulp- van de ontvanger-griffier het ar chief zal worden geordend. Die hoofd-opzichter acht het mogelijk, dat in de toekomst gebruik ge maakt zal kunnen- worden van een aan -het Bureau voior Decimale Re gistratuur 'Ontleend systeem. Ten- Slotte informeert de heer Moolen burgh, of het on-twateringsplan op papier voor de hoofd-ingelanden ter inzage kan worden gelegd. De voor zitter zegt dit. toe. Ni-ets meer aan de orde zijnde, sluit -de voorzitter deze geannimeerde vergadering. Dr. B-eel :is in Batavia aangeko men. Met minister Neher gaat hiji naar Sumatra. Minister Dreas ver trekt heden naar Indonesië. Een 10-tal vnl. Haagse distribu tie-ambtenaren zijn gearresteerd, wegens fraude met distributiebon nen. In -de volgende zes maanden zal Engeland; slechts tien procent van d-e bezettingskoisten voor de En gels-Amerikaanse zóne van Duits land; betalen. Volgens Britse func tionarissen zou Engeland, tot 30 Juni 1948 slechts 70 millioen dollar aan bezettimgskosten behoeven te beta len. Het personeel van die bureaux der elf provinciale vioedseleommis- sarissen, die ton Wierk voor earn groot gedeelte hebben op het ter rein voor het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, zal op 1 Jan. over gaan in dienst van dit bedrijfschap. Bet aantal dio-den bij de botsing tussen fwiee tankschepen ter hoogt* van de Caracas-baai op Curasao in gestegen tot acht. Er worden nog( twaalf mensen vermist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 4