ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Franse staking ten einde WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DONDERDAG 11 DECEMBER 1947 No. 15768 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 reggls) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Wapenstilstandsplan van de Commissie van Drie Wilde ide C.G.T., het Franse Vak verbond, aanvankelijk de regerings voorstellen niet aannemen, men koos daarna de wijste partij, nadat .de stakers voor de keuze werden ge steld het werk te hervatten oif ken nis te maken met de sterke arm der regering. Daarop heeft de C.G.T. gecapituleerd en de order uitge geven het werk te hervatten. Maat regelen tegen de stakers zal de regering niet nemen, maar voor de dagen dat ze weigerden te werken zal geen loom worden uitbetaald. Voor de C.G.T. het stakingsbevel introk, hadden de militairen in verscheidene plaatsen van Frank rijk acties tegen de stakers uitge voerd. Het was, duidelijk dat bet geduld der regering uitgeput was. Het besluit o.m het werk te her vatten is genomen na een spoed- bijeenkomst van bet nationale star kingscomité, waarin de leiders van twintig stakende vakverenigingen zitting hadden. Er komt een mini mumloon met ingang van 1 Dec-.' stakers -en miet-stakers krijgen fa- milietoeslagen, welke met twintig procent verhoogd' worden. Er komt ■een maandelijkse duurtetoeslag van 1500 francs voo.r alle arbeiders, met terugwerkende kracht tot 24 November. Tot 1 Juni zal de re gering het plan om salarissen te blokkeren laten varen en er zullen maatregelen worden genomen ter stabilisering van loinen en prijzen toit die datum. Die mislukking van de revolu tionaire poging om Frankrijk de pas te doen aannemen van de reeds op het Cominform1 ingeschakelde landen, kan voor het ogenblik ,een wijziging van de tactiek der Sotw- jet-Unie te Londen wenselijk ma ken. In Frankrijk is .de voedings bodem hetzij ongeschikt of nog niet voildoende voorbereid bevon den, om van intentieve cultuur van de communistische bacil kansen op spoedig succes te verwachten. jje Commissie van Drie heeft aan boord van de „Renville'' aan de Nederlanders en Republikeinen een plan voorgelegd om tot een wer kelijke wapenstilstand te komen. Dit 'houdt in-, dat zij van beide par- tijiem een omschrijving vraagt vad de posities, welke kiji op 4. Augustus innamen voordat de order om het vuren te staken tolt uitvoering is gebracht. Op grond van deze ge gevens zou dan een demarcatielijn warden getrokken en vervolgens zou een gedemilitariseerde zone in gesteld worden, welke onder con trole van waarnemers van de Vei ligheidsraad zal staan. De Republikeinse delegatie kan zich met de inhoud van het plan verenigen, maar de Nederlandse de legatie wenste een nadere toelich ting en een bespreking er van. Bo vendien bracht zij een tegenvoor stel ter tafel, dat onmiddellijk van kracht zou kunnen worden. Die voorzitter van de Nederlandse delegatie heeft gevraagd een ver klaring te mogen afleggen, dat po litieke onderhandelingen met de Re publiek niet vruchtbaar kunnen zijn zolang het bevel om het vuren te staken niet volledig wordt nage leefd. t Indien de heer Abdoiel Kadir deze verklaring inderdaad aflegt, kan de Commissie van Drie dit beschouwen als een Nederlandse weigering om verder over politieke aangelegen heden te onderhandelen zolang de militaire kwesties niet opgelost zijln. De mogelijkheid bestaat dan, dat zij de zaak aan de Veiligheidsraad zal voorleggen. Rusland is boos op Frankrijk De Russische regering heeft de handelsbesprekingen mot Frankrijk afgebroken, daar dit land een vij andige houding tegenover de Soiw!- jet-Umie aanneemt. Het gevolg is, d'at Frankrijk het zonder de 300 duizend ton graan zal moeten stel len, welke het te Moskou hoopte los te krijgen :im ruil vopir Rransie indus trie-p roducten Enige uren te voren ihadi de Rus sische regering de Franse repatri- ëringsmissie te Moskou bevolen, on middellijk het land te verlaten. Die- ze maatregel is een represaille voor de door de Fransen getroffen maat regelen :in het Russische repatrl- ëringskamp in Frankrijk en voor de „vervolgingen, w'aaraan Russi sche ^onderdanen in Frankrijk zijn blootgesteld;". De Russsische repa triëringsmissie dn Frankrijk is naar Moskou teruggeroepen. In Franse regeringskringen heeft men met verrassing kennis genomen van het Russische besluit. Men ver wacht een' Franse verklaring over deze kwesties, welke de Franse re gering als twiee verschillende zaken beschouwt. Wanneer het land door com munisten in een chaos was geraakt, had; Moskou wellicht graag de ar me Fransen geholpen, maar nu de staking is mislukt, is men ver bolgen. De plannen tot grenscorrecties Dezer dagen is aan de leden van die Eerste >en Tweede Kamer eein rapport toegezonden over een in spectietocht van een Nederlands- Britse delegatie langs de Duitse grens. Hierin wordt gezegd', dat de Britten op sommige punten een an dere mening hadden dan de Neder landers. Zo vonden zij dat de door de Nederlanders begeerde strook grondgebied van weel belang wias voor de Duitse voedselvoorziening. Deze mening konden en kunnen de Nederlandse deskundigen niet delen'. De samenwerking met de Britten was voortreffelijk en vriendschap pelijk. Het Britse rapport ;is even wel niet volledig aan de Nederland se regering overgelegd, Bij de be sprekingen is nog nadrukkelijk ge zegd, dat onze regering ziidh het recht voorbehoudt om .grenscorrec ties van grotere omvang te vragen, indien niet aan verschillende ande re economische wensen zou Worden voldaan. De door Nederland gevraagde mijinbouwi-'ooncessies hebben een kleine Wijziging ondergaan. Het'ge bied, dat daardoor eventueel aiain ons landi zou wlorden toegevoegd, is echter niiet groter dan het oor spronkelijk in November 1946 ge vraagde. Jullie broeken wij rokken De jongens van de middel bare school te Byron in de Amerikaanse staat Illinois hadden er bezwaren tegen, (dat hoe langer hoe meer meisjes 'lange broeken gaan dragen. Zij besloten hiertegen maatregelen te nemen. Eem| ■dezer dagen kwamen zij op school in gebloemde jurken rokken met jumpertjes en an dere kledingstukken van het sc-hoine geslacht. Extra pensioen min loonbelasting j Van ide 'extra-pensioenuitkerinig wordt een vrij hoog bedrag aan loonbelasting afgehouden. Hoe dit komt? Eigenlijk moest het extra-kwar taal bij hetgewoine pensioen wor den opgeteld en over het totaal bedrag moest dan ide loionbelas-i ting worden berekend. Maar deze Wijze van berekenen kost zeer veel tijd en de gepensioirineerden, van wie velen niet meer kunnen wach ten,, zouden opnieuw enige weken of maanden geduld moeten uit oefenen. Om dit te vermijden, wordt de loonbelasting van het extrakwar- taal. afzonderlijk ingehouden. Ze valt nu wel wat hoog uit, maar het is zeer waarschijnlijk, dat het teveel betaalde later wordt teruggegeven Militairen kunnen pakjes sturen vrij van invoerrechten Tot dusverre waren voor pakket ten, gezonden door de militairen in Indonesië naar hun familie of vrien den in Nederland, ide normale in voerrechten verschuldigd. Na over leg met het ministerie van financiën SPREUK VAN DE DAG Het 'hart van een moeder is een diepte op welker bodem zich altijd een verontschuldiging bevindt. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 11 December Afnemende bewolking met in de avond en madht vorming van nevel of mistbanken, weinig wind iets kouder met hier en daar lichte vorst. 11. Zon op 8 37; onder 16.29 Maan C;p7.37oinder 15.35 Nieuwe Maan 12 Dec. 13.53. Hoogwater te Zierikzee ■over die maand Dec. 12, 3.10 v.m. 15 23 nffi. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwafër te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater is de NIWIN er in geslaagd voor deze pakjes vrijstelling van invoer rechten etc. te verkrijgen, waarbij echter aan sommige voorwaarden moet worden voldaan. Sigaretten worden goedkoper De prijzen voor de sigaretten gaan in Februari omlaag. De sigaretten die nu 84 cent kosten, worden dan tot 72 cent verlaagd; die van 72 tot 60; van 60 tot 48 en die van 48 tot 42 cent of minder. De prijzen voor kerftabak en shag gaan in overeenstemming hiermede eveneens omlaag. Doceurtje van f 4,of f 2,40 De regering zal1 een bedrag van f 4.aan houders van kollenkaarten; TA. 707 (gezinshoo'fdien) <en f2 40 voor T.B.. kaarten (kamerbewoners) verlenen, ter tegemoetkoming in de ■deze zomer doorgevoerde verhoog de koilenpr ijzen. Het dagboek van dr. Joseph Goebbels, de propagandaleider van het derde Duitse rijk, die tijdens ide laatste aanval van ide Russan op Berlijn zelfmoord pleegde, zal in het voorjaar in Engeland worden' ■gepubliceerd. Het door Amerika afgestane schip, de „Renville", waarop de be sprekingen van de Commissie van Goede Diensten met de wederzijdse delegaties gehouden worden' in de Baai van Priok.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1