STAD EN PROVINCIE HET NIEUWE BANKBILJET VAN TIEN GULDEN BURGH. In een der lokalen van |de O.L. School waren Dinsdagavond een aantal personen aanwezig om te komen tot deelname aan een Arbeiders-Avondschool, welke ge organiseerd wordt door de Stich ting Schol endienst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, het N.V.V. en de Dr, Wiardi Beek man-Stichting. Na een koirie uiteen zetting van de voorzitter, de heer Dusan, gaven zich een voldoend aantal deelnemers op, zodat daar mee de eerste Arbeidersavondsohool op ons eiland gesticht is. Aan deze schooi kunnen alle arbeiders deel nemen, ongeacht tot welke politieke richting men behoort. Er wordt 2 uur les per week gegeven, gedu rende 30 weken, door het hoofd der O.L. School, de heer de Ruijter. De kosten bedragen voor de gehele cursus f 15.—, zodat deze geen bezwaar behoeven te zijn, terwijl deze bovendien in gedeelten be taald kunnen worden. Getracht zal worden het aantal deelnemers nog uit te breiden. Ook in onze gemeente gaat het bouwen van woningen regel matig door. Zo is men dezer dagen weer begonnen met de bouw van 7 woningwetwoningen aan de Weel- deweg, n.l. een blok van 2 en een van 5 woningen. Wanneer deze klaar zijn, zal daarmee het woning- probleem in onze gemeente een stap in de goede richting doen. Jammer is echter, dat wegens gebrek aan bouwmaterialen, vooral cement, de bouw stagneert, anders zouden deze woningen binnen afzienbare tijli klaar zijd. HAAMSTEDE. Op het bedrijf van de heer I. C. Boot werdl Woensdagmiddag de eindles gege ven van de door de N.F.Q. georga niseerde verpakkingscursus van fruit, welke onder leiding stond van de heer J. A. V. dl. Weel, assis tent Rijkstuinbouwoonsulent. Voor deze eindles, waaraan tevens een wedstrijd verbonden was, bestond van de zijde der fruittelers veel belangstelling. Ook waren mede aanwezig Ir. W. v. Soest, adj, Rijks tuinbouwoonsulent, de heer W. Ro bijn, hoofdassistent Rijkstuinbouw oonsulent, P. v. d. Maas, voorz. afd'. Duiveland van de N.F.O., welke drie heren de jury vormden, de heer C. de Wilde, leraar in algem. dienst bij het Rijkstumbouwoonsulentsdhap als arbiter en de heer A. v. Oosten, hoofdassistent Rijkstuinbouwoonsu lent als secretaris der jury. De heer Jac. Priemis, voorz. afd. Schouwen van de N.F.O., heette de aanwezi gen welkom en sprak er zijn vol doening over uit, dat deze cursus mogelijk was en dat er zoveel be langstelling voo;r bestond, want er waren niet minder dan 28 deelne mers. Na de wedstrijd reikte Ir. v. Soest met een toepasselijk woord: die diploma's uit, waarin hij mee deelde datde resultaten van deze cursus uitstekend zijn. Hij weesver- der |Op het grote nut van derge lijke cursussen, vooral omdat er van de zijde van het publiek hoe langer hoe meer belangstelling komt voor goed, verpakt fruit, het geen tot uitdrukking komt in de hogere prijs die hiervoor betaald! wordt. Hij sprak dan ook de ver wachting uit, dat meerdere van de ze cursussen georganiseerd, zullen worden. Hij dankte tenslotte do N.F.O. voor het organiseren vwa deze cursus, de leider voor zijn ge geven lessen en de deelnemers V[Opr hun belangstelling. RENESSE. Woensdag 10 Dec. a.s. zaï het 3 jaar geleden zijn dat hier 10 trouwe vaderlanders dooir de Duitsers op zeer gruwelijke wijze om het leven zijn gebracht. Nu| deze datum weer gaat naderen staat het ons weer zo duidelijk voor de geest, en voelen wij weer op duidelijke wijze hoe ons dat met afschuw heeft vervuld,, en hoe wij toen met die nabestaanden mede leden. Daarom heeft door de Ge meenschap O.I.W. Nederland, kring Renesse weer een herdenking plaats ,op Woensdagmiddag 10 Dec. a.s. waar een ieder aan deel kan nemen. Deelname wordt zelfs op hoge prijs gesteld,. Wij kunnen en mogen immers die personen, 'die in hun verzet tegen de zij and nim mer het hoofd, hebben gebogen, maar hun lot met gelatenheid, en volle overgave hebben gedragen, niet vergeten. Bijeenkomst des namiddags om 2 uur in die Ned. Herv. Kerk, waar na allen in volgorde zich van daar uit naar het kerkhof' begeven, waar Ds. Cramer het woord, zal voeren. Daarna weer terug naar d,e kerk waar het af Schei, dswiqord wordt ge sproken. ZONNEMAIRE. Burg. stand, over Nov. Geboren: Lijntje H., di. v|.. J. M. Goemans en J. J. Langeraad,. Overleden: Johanna M. DAeleman (Wed:, v. Mj. v. id. Velde),, 82 j. Ge huwd: J. L. Smits, 27 j. en G. W- Fokker, 25 j. Loop der bevolking. Ingekomen: D. Bonhof van Zierikzee. Vertrok ken: R. Ml v. di. Meer naar Rotter dam. NIEUWERKERK. Burg. stand, over November. Geboren: 6. Mariinus J., z. v. A. J. Lievense en M. der Weduwien; 13. Nieolaas J., z. v. J. P. v. d. Velde en M. S. A. Everaert; 20. Joost, z. v. Joh. Foimer en C. RoWbemoint; 30. Laban J. H., z. v. A. T. Rooigaart en J. I. Porchet. Overleden: 13. A. Kluit, 58 j. (overl. te Noordgouwie)23. St. Landegent, 76 j.; 20. J, J. Geluk, 62 j., v. y. C. Priemus (overl. te Zierikzee), BRUINTSSE. In de Dinsdag ge houden vergadering van de gemeen teraad werd het voorster van B, em W. om iin 1948 over te gaan tot het bouwen van nog 36 woningwet- Woningen in de tuinen achter de woningen aan de Noordidijk, tussen de Ger. Kerk en H. van Zuidlamd,, aangehouden tot een volgende ver gadering wegenis het staken der stemmen over dit voorstel (3—3). Op voorstel van de heer Verspoor werdi besloten dat ook het gemeen tebestuur met klem zal aandringen bij de bevoegde autoriteiten om aah de mosselkwekers de gelegen heid, te geven weer opnieuw iin die handel te worden ingeschakeld:., Burg. stand, over November. Geboren: 4. Simone Elise, d. M- G. H. J. Marsman en B. J. Jens, Overleden: 22. Lambertus Jumelet 76 j., m. v. Joh.a de Waal. Gehuwd: 19, K. Hendrikse, 39 j, j.m. en Ma Geluk, 35 j. j.d. Tot hulpkommies bij de Directe Belastingen alhier is aangesteld de heer T|h. A. Haayman uit Hjopge- veen. BRUINISSE. De Varkenshouders- vereniging „Onderlinge Hulp" al hier hield 'haar jaarvergadering in Café Centrum. De voorzitter, de heer F. D. van Vessem, mem oreer de in zijin ope ningswoord, dat de actie om te komen tot het gewenste resultaat- leder die dat wil, houder van een varken, niet ten volle was geslaagd. Ook thans is zowel de veevoeder-, als de deviezenpositie nog van die aard, dat aan uitbreiding van de varkensstapel nog niet kan worden gedacht, zodat paraat blijven ge boden is. Hij herdenkt het in 1947 overleden bestuurslid, de heer A. I. Schipper, die meer dan 32 jaar zijn beste krachten aan ide ver eniging gaf. In het jaar 1946-'47 zijn aange geven 112 varkens. Ziekgemeli 47. Gestorven 4, opgeruimd 3 stuks. Bedrag dat door de vereniging aan gedupeerden is uitbetaald f 343.95- Totaal der uitgaven f 1259.65. Saldo, bij het afsluiten der boeken f 109.42 De voorzijde heeft als hoofdkleur blauw en draagt het portret van Koning Willem I De achterzijde heeft als hoofdkleur karmijnrood en draagt een afbeelding van het Limburgse mijngebied Tegoed bij Nutsspaarbank f 3179.92. Ledenaantal dier vereniging 169. De aftredende bestuursleden, de heren Jo,h.s Bal Az. en A. Padmos worden herkozen. Het Bestuur stelt voor ide uit kering van biggen en varkens gelijk te stallen en deze te vergoede» ad f 1.60 per k.g. Verder wijst het bestuur op de hoge kosten verbonden aan d!e in- leinting, waarmede meer dan de helft der uitgaven gemoeid waren. Voorgesteld wordt daarom niet meer in te enten zolang er zich geen ziektegevallen onder de var kens hebben voorgedaan. Wordt vlekziekte gesignaleerd, dan zal onmiddellijk tot algemene inenting worden besloten, doch niet meer zoals tot dusver gebruikelijk in een bepaalde maand. Het inleggeld wordt gehandhaafd op f2.50, ,de maandelijkse contri butie wordt verhoogd op f 1.Het salaris van de boekhouder wordt gebracht op f 130.—. Al deze be stuursvoorstellen worden z.h.s. aan genomen. SCHERPENISSE. De vergadering van het Groene Kruis werd gehou den in de O.L. School. De voor zitter deelde mede, dat deze alge mene vergadering is samengeroepen voor het aanstellen van een wijk verpleegster. Dat het aanstellen van een wijkverpleegster kosten met zich meebrengt, is te begrijpen, daarom zal het ook noodzakelijk zijn om ook de contributie te ver hogen. Zo komt dan eerst punt 1 aan de orde of men moet over gaan tot het aanstellen van een wijkverpleegster. Hiertoe wordt in principe besloten. De voorzitter stipt de voordelen aan van een wijkver pleegster, vooral wanneer het be treft ouden van dagen en hulp behoevenden. Dan komt de finan ciële kwestie aan de orde. Wat voor kosten brengt det mee en hoe denkt men die te bestrijden? De voorzitter deelt mede, dat tot de Gemeente, Ned. Herv. Kerk en Ger. Gem. een verzoek zal worden ge richt om in de kosten tegemoet te komen. Do,ch ook van de kant van het Groene Kruis zal iets moe ten worden gedaan. Het bestuur heeft daarom besloten om de con tributie van fl.op f5.te bren gen. Ook het inleggeld zal tot f5 worden verhoogd. Voor enkelen is dit wel wat te veel. De voorzitter antwoordt hierop dat 10 cent per week er toch wel' af kan. Naenige- disoussie wordt dit aangenomen. Deze nieuwe contributieregeldngi treedt 1 Januari 1948 in werking. Toit dien datum bedraagt de con tributie fl.en inleggeld fl. In verband met de aanschaffing van nieuwe materialen zal een, bron moeten gevonden worden van extra inkomsten. Besloten wordt om een Kjsteolleete te houden. De contributie zal in twee ter mijnen worden geïnd. De jaarver gadering zal' in Januari worden ge houden. Hierna sluiting. Dezer diagan :is 'te Antwerpen uit Hamburg de laatste zending Belgische kerkklokken aangekomen die tijdens ide bezetting door de Duitsers gestolen waren. Onder de ze klokken bevindt zich de oudste van België, namelijk die uit Esperi (Eupen-Malmedy), wielke het jaar tal 1392 draagt. Naar de voorzitter van de Bel gische vereniging van vermisten, tij dens een toespraak verklaarde, be vinden er zich volgens zijn mening nog 5000 Belgen iin de Sowjet-Unie. De beroemde Ghurka-regimenten zullen in het Britse leger blijven dienen, ondanks het Britse besluit om Vo'Or-Indië te ontruimen. Tengevolge van de orkaan, die langs de Portugese kust heeft ge woed, hebben tenminste vijf traw lers schipbreuk geleden. In het get heei zijn volgens tot dusverre ont vangen berichten honderd' vijf en zestig personen gedood of vermist. Evenals België heeft ook Italië zijn diepzee-expert. Het is ir. Pietro Vassena, die een kogel' heeft vervaardigd, waarin hij gedu rende 20 uur op een diepte van1 duizend meter het planten- en die renleven in het Meer van Como zal bestuderen. Door hiervoor speciaal ontworpen vensters zal hij foto's kunnen maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2