ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Geladen atmosfeer in Parijs IN GEBREKE GESTELD WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Arabieren en Joden verdragen elkaar niet ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 No. 15764 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee 12.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m,m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Tenslotte hebben de duistere po gingen om het volledige Rode Kruis-rapport van 'de Commissie- Vorrink aan de openbaarheid te onthouden, niet kunnen verhinde ren, dat dit vernietigende requisi toir tegen hoge instanties en per soonlijkheden is gepubliceerd. Ein al is wellicht een gevoel van dank baarheid voor deze overwinning van de demooratie op de duisternisaan wezig, wanneer men van het rap- •port kennis neemt, wordt dit toch overheerst door laaiende, ziedende verontwaardiging, ails men de schrikbarende feiten in zulk eeru menigte en van zoi diepe ernst aan het geduldige papier toevertrouwd. Dit rapport toont aan, dat helt Londen Committee vain het Rode Kruis ea de Nederlandse regering in Londen met alle aan 'haar te dezen ondergeschikte organen, met een' koudbloedige fantasieloosheid ter kenschetsing waarvan wij niet in staat zijn de juiste termen te vin den, mensenlevens bij tienduizenden hebben geofferd op het altaar van wat op zijn zachtst is: misdadige onverschilligheid. Uit dit rapport blijkt: dat van de politieke „gevangenen, in Duitse concenitradekampen bij de bevrijding bijna vijftig procent was gestorven en circa 24 pet. vermist, tengevolge van het uitblijven van voedselpakketten dat aan de voorbereiding der re patriëring van Nederlanders uit Duitse gevangenschap en uit door Duitsland bezette gebieden zo vrij wel niets was geschied, dat ook na de bevrijding van Europa uit nazi- knechtschap duizenden en duizen den tengevolge van deze nalatigheid het Leven lieten; dat vluchtelingen uit de hel, die bezet Nederland was, in Spanje, onbezet Frankrijk en Zwitserland eenvoudig aan hun lot werden over gelaten, zo niet erger, door de daar gevestigde Nederlandse instan ties. Bij het samenlezen van deze zeer beknopte selectie uit een oceaan van feiten, die het rapport-Vor- rink Openbaar beeft gemaakt, die nen wij te bedenken, dat het rap port er zelf op wijst, dat het bij lange na niet volledig is. De com missie die werd ingesteld op instig- natie van het tegenwoordige hoofd bestuur van het Rode Kruis, is niet in staat geweest getuigenver- verklaringen onder ede te verkrij gen, hetgeen haar bij het trekken van conclusies tot grote voorzich tigheid dwong. Het rapport- Cleveringa, dat de gestie van hooggeplaatste rege ringsambtenaren in die „Loindense periode" aan een onderzoek on derwierp, is slechts ter vertrouwe lijke inzage verstrekt aan de leden van de Tweede Kamer; vooralsnog Ziet het er naar uit, dat het Neder landse volk hiervan kennis zal kon den nemen. Dhr. Harinxma thoe SLooten, de man in de hoogste mate verantwoor delijk voor wat ten aanzien van de voedselpakketten naar politieke ge vangenen is geschied of liever niet is geschied voor die oorlog gezant te Brussel, is na het Lon- idense intermezzo in zijn diploma tieke loopbaan, sedert de bevrij ding bevorderd tot ambassadeur. Ook ten aanzien van anderen, in belangrijke mate bij 'deze nationale schande betrokken, is uiteraard thans nog niets ondernomen. Met 'de openbaarmaking vain het rapport-Var rink is de eerste stap' gezet op' een moeilijke, maar eer lijke en democratische weg. Mogen de volgende stappen: openbaarma king der conclusies van de com missie-Cleveringa, snelle en gron dige afdoening van de enquête naar het beleid van de regering iin Lon den door de Tweede Kamer en, niet in de laaitisfe plaats, behande ling en berechting van de, bij de Rode Kruis-affaire door hun op treden gecomprami'tteieriden, met ge strengheid in ^overeenstemming met de ernst van wat ze misdreven, spoedig volgen. J. P. C. Luisterbijdragen zullen worden verlaagd Verlaging van de door de radio luisteraar te betalen luisterbijdrage ligt zeker in de bedoeling. De minis ter acht deze echter pas verant woord, zodra reserves voor nieuwe bouw1 zijn gekweekt. Hij' verwacht, dat in de loop van 1948 de exploita tie van de omroep een toonmate omvang zal hebben bereikt. Nadat de begrotingscijfers over 1947 >en de salarisinoraien definitief zijn vastgesteld, is de minister bereid de ze over te leggen. In Hilversum wilde een vrouw» haar main en dochtertje van het. leven beroven en stak daarom de woning in brand. Slechts ternau wernood konden de man en het meisje zich redden. De man ligt ernstig gewond in het ziekenhuis. Een kreet van verontwaardiging is opgegaan in Frankrijk, toen men Woensdag de misdadige aanslag vernam op die trein bij Atreelht en de afschuwelijke gevolgen daarvan, n.l. een twintigtal doden en een zestigtal gewonden. De directie van de Franse spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat deze aanslag alleen door vaklui, kan zijn geschied. Het overgrote deel van het spoorweg personeel is niet in staat zulk een terreurdaad tegen eigen landgeno ten te bedrijven. De communisti sche leiders hitsan echter hun vol gelingen zo op, d.at dergelijke da- 'dian vanzelf' uit de door haat ver giftigde atmosfeer voortvloeien. Langzamerhand echter verandert het maatschappelijk beeld, in Frank rijk. De communisten jagen zozeer iedereen tegen zich in het harnas, dat de rollen wel eens omgekeerd konden worden. Zo hebben Woens dag de stakers het station van de Parijse voorstad, Juvisy bezet, waardoor het grote station Aus- terlitz buiten werking werd, ge steld,. Niet de politie greep in, maar het w'as het publiek, dat de communisten uit het station joeg, zodat de dienst kon worden her steld! De atmosfeer in Parijs is dan ook zo zwaar geladen, dat rondom het paleis Bourbon uitge breide 'beschermingsmaatregelen zijn getroffen. Het wemelt langs de Seinekaden van politie en troepen. Vijf beambten van die spoor wegen allen communisten, zijn gear resteer d als medieplichtig aan een aanslag op een spoorlijn in de nacht van 2 op 3 December. Zij bekenden, gehandeld te hebben op last van een stakingscomité te Parijs. T> ritse troepen hebben de wacht betrokken bij het oude deel van Jeruzalem teneinde te voorkomen dat Joden en Arabieren elkaar naar de keel vliegen en eigendom men vernietigen. De oude -konings stad, die veel heeft van een beleger de veste, is door het Joodse leger in tien zones verdeeld, de Haganah heeft de beschikking over bewegelij ke patrouilles, welke onmiddellijk naar de bedreigde punten kunnen worden uitgezonden. In de Arabische landen uit men zijn verontwaardiging over de be slissing van de U.N.O. omtrent de verdeling van Palestina door het verwekken van ongeregeldheden. Zoi, hebben in Kaïro troepen en politie zich moeten verdedigen te gen duizenden betogers, die winkels bestormden en trams in brand sta ken. Verscheiden charges moesten worden uitgevoerd', eer de rust eni germate werd. hersteld. Te Alexan- drië bestormden vijfduizend gewa pende Arabieren het Engelse consu laat, maar de politie kom de aan val afslaan. Ook een aanval op het Nederlandse consulaat werd ver ijdeld. In Bagdad werd het gebouw van de Amerikaanse voorlichtings dienst aangevallen, geplunderd en in brand, gestoken. In alle Arabische land on davert het van oproepen tot de heilige oorlog, tot verzet tioit de laatste man. Met grote woorden en bedrei gingen zijn de Arabieren nooit zui nig geweest, maar daar blijft het helaas niet bij. De enige oplossing in Palestina zou zijn een internatio nale strijdmacht, maar daarmede heeft de U.N.O. tot nu toe nog niet veel succes gehad, Waar blijft het in Amerika aangemunte geld Meer dan eens is reeds de vraag gesteld, waarom de in 1944 in en kele Amerikaanse steden, op last van die Nederlandse regering in Londen, geslagen zilveren pasmunt nog steeds niet in omloop is ge bracht. Die lelijke, steeds zwfarter wordende zinken pasmunt is velen een dioorn in het oog. Maar al te graag zou men zien, dat het klein geld, waarmee wij nu onze kleine verplichtingen voldoen, vervangen ■w'erd; door het ons zo vertrouwde zilvergeld,! i f i SPREUK VAN DE DAG De nacht behoort aan de gedachte, de dag aan de daad'. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 6 December: Zwaar bewolkt met tij delijke opklaringen, regenbuien, aan vankelijk nog krachtige, aan dia kust harde, naar Zuid-West of' West draaiende wind, weinig verandering van temperatuur. 6. Zon op 8 31; onder 16.30 Maan op 1.06; onder 14.12 7. Zon op 8 32; onder 16.3Q Maan op 2.26; onder 14.25 Nieuwe Maan 12 Dec. 13.53 Hoogwater Je Zterlbzee over die maandi Dee. 7. 10.57 v.m. 23 45 m.m. 8. 12.08 v.m. n,m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater PASSAGIERSLIJSTEN Van het s.s. „Joihan de Witt" en het m.s. „Modjiokerta", die 16 December te Amsterdam zullen ar riveren, liggen de passagierslijsten ter inzage op hot kantoor van de Redactie. Het iln vier Amerikaanse steden in die U.S.A. in 1944 aangemunta g'eld, (ter waarde van 170 millioen gulden) is na de bevrijding van ons land uiteindelijk iin het bezit ge komen van die Rijks Munt in Utrecht Waarom nog steeds niet tot het in omloop brengen van dit geldl is overgegaan In die eerste plaats omdat de Staten-Generaai uiteinde lijk de beslissing moeten (nemen. Een goed half jaar geleden is het ontwerp vtoor ean nieuwe Muntwet ingediend', maar nog steeds is ide Memorie van antwoord, daarop niet verschenen. In dit verband' heeft men, met het oog op onze deviezenmoeilijk- heden, toet plan geopperd bet nieu we geld, weer ,om te smelten tot zilveren staven en deze aan Ame rika terug te zenden. In lamLoiop brengen van het in de VjS. -ge slagen geld, betekent namelijk 'dat wij in 1951 het zilver moeten te ruggeven, dat met de aanmunting in 1944 w'as gemoeid. En 170 milli oen guldian aan zilver is per slot van rekening geen kleinigheid! Met de hele klas naar Zwitserland De eerste prijs van de nationale Sint Nicotaas luisterwedstrijd voor het kind, georganiseerd door het Nederlandse Comité voor Kinder postzegels is toegekend aan do ze vende B van de school voor voort gezet gewoon lager oinderwijs aan de Wilbelmiinastraat te Rhenen, die hiermee ean verblijf van veertien dagen i;n Zwitserland in de zomer- vacantie van 1948 heeft verdiend. Sint Nicolaas kwam zelf, verge zeld van zijn knecht 'rti de radio- reportagedjenst aan de klas het 'blijde neuws meedelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1