GEMEENTERAAD ZIERSKZEE Winkelsluiting op Dinsdagmiddag Gereèd gekomen is het vooront werp voor de nieuwe wet op de winkelsluiting. De verplichte slui tingstijd wordt zowel voor de zo mer- als voor de wintermaanden vastgesteld op 18 uur. Op de Zon dagssluiting worden geein uitzon deringen meer toegestaan, zodat ook de melkverkoop op Zondag komt te vervallen. De belangrijkste wijziging is ove rigens wel, dat volgens het ontwerp een algehele winkelsluiting zal wor den ingevoerd op Dinsdagmiddag. Indien het ontwerp wet wordt zul len dus alle winkels op iedere Dins dag gesloten moeten zijn. De gemeenteraad krijgt evenwel de bevoegdheid om op grond van bijzondere omstandigheden een an dere middag voor alle winkels of vooir bepaalde igroepen winkels als sluitingsdag vast te stellen. Aan, de ze besluiten moet de Kroon evenwel goedkeuring verlenen. Het nieuwe wetsontwerp voorziet in een ver- plidhte sluiting tussen de middag. De sluiting voor vacantie wordt overgelaten aan de gemeenteraad. De tribunalen blijven werken tot 1 Juni 1948 Minister van Maarseveeh heeft bij de behandeling vain da Justitiebe groting medegedeeld, dat de Tri bunalen tot 1 Juni 1948 zullen blij ven doorwerken. Oorspronkelijk lag het :in de be doeling de Tribunalen per 1 Jan. a.s. pip te heften.' Sprekend over de P.R.A., zei hij: q.m. dat als op 1 Juli de P.R.A. Wördlt afgeschaft, dan heeft men drie jaar gelegenheid gehad, collaboratiegevallen te pp- derzoeken. Maar als er na 1 Juli een ernstig geval van collaboratie wordt aan gebracht, dan zal dat wlordera onder zocht door de politie ieu bereciht door die organen, die dan met de berechting belast zijn. De minister kon niet zeggen hoe veel mensen bij die gemeejntepioilitie w'or-den ondergebracht. Voorschot-toelagen op pensioenen Aan die gepensioneerden ten laste van het Rijk, het Algemeen Burger- piemsioenifiondis zal over 1947 een fpensioenfonds zal over 1947 een voorschot iworden uitbetaald! .in af wachting van nadere maatregelen ten aanzien van de pensioenen. Dit voorschot zal Sin. het algemeen 25 pot. van het jaarbedrag vain het pensioen bedragen, met een maxi mum per persoon van f 500, f 350,—, f 150—, en f 75,—, rasp. voor 'eigen pensioenen, Wieduiwle-pen- sioenen ien de pensioenen vanvolle- ien halve wiezan. Die betaalbaarstel ling van het voorschot wielkie zal geschieden op de Wij'ze, als voior de pensioenen gebruikelijk is, zal voor het merendeel der gepensioh- neerdien reedis iin de looip van de maand. December 1947 plaats vinden. Echter zal voor een aanital gepan- si,oneer den uitbetaling van een voor schot niet of voorlopig niet mqga- lijk zijn. Bloemproducten weer op de bon Een groot aantal bloemproducten zullen weer op de bon komen. Bij vaststelling van ©en nieuw- distributieschema zullen de navol gende producten op de keuze- broodbon komen; biscuit, beschuit, koekjes, gebak ontbijtkoek, vermi celli, macaroni, spaghetti, tarwe- griesmeel, puddingpoeder, maïzena, aardappelmeel, aardappelsago en aardappeltapiooai. Citroenen voor kinderen V,oor personen, geboren in één der jaren 1928 t,ot ian met 19.33, .zal' 250 gram Italiaanse citroenen ver krijgbaar wprden gesteld, Wlaar- voior uiterlijk op- 13 December bon Reserve 045 moet worden ingeleverd bij de winkelier. Aflevering zal z,o spoedig mogelijk geschieden. AASGIEREN De politie te Den Bosch heeft -die hand; gelegd op' taan zestal mannen, die buitengewoon a-sociaal te werk zijn gegaan: die mannen hadden er tan practijk van gemaakt minder gesitueerde gezinnen aan zich te binden dooir die bonnen dezer men sen op te kopen. Indien de verko pers geheel zonder levensmiddelen kwamen te zitten, kondien zij weer een deel hunner bonman van de opkopers terug krijgen tegen ver- hqoigdie prijs;!! Het zestal is ter be schikking gesteld van de justitie. Onze veestapel loopt achteruit In bijina het hele land is gedu rende die laatste tien jaren de vee stapel, teruggelopen. De .rundvee stapel' is, vergeleken met 1938, te ruggelopen tot 84 percent, de var kensstapel toit 46 percent, de scha penstapel toit 72 percent, ide hoen ders tap el tot 49 percent. Slechts de paardenstapel onderging een uit breiding. Het aantal paarden be draagt thans 115 percent van dat in 1938. Kaas verdringt boter in onze export Het „zes jaren natiomaliisatieplan voor de lamdlbouwi" van minister Mansholt wordt overal gaarne over genomen. Aldus inr. J. Linthorst Hio- man, die als voorzitter van deAlg. Nedi. Zuivelboind in Utrecht over de zuivelbereiding in ons landi sprak. Veestapel en vakbekwaamheid, zijn voldoende, maar men moet waak zaam blijven, het vakkundig ondier- zoek uitbreiden en in coöperatief' verband; wierk-en. In die toekomst zal Nederland vermoedelijk meer kaas dan boter uitvoeren, Want de productie van boter 'wordt nadelig beïnvloed door het grot© prijsverschil tussen bo ter en margarine. Paulus de Ruyter berecht V.oior het Gooise tribunaal had. zich „Pauluis de Ruijter", de leider van het iin de bezettingsjaren be rucht geworden Zondagmiddagcaba- het, te verantwoorden, v.n.1'. als de auteur van de samenspraken van Keuvel "an Klassebes, 'die drppen van nazi-proipaganda. De 50-jarige Jac. van Tjol, voor de oorlog bekend) als de schrijver van tallqzd revue teksten en liedjes, die vpor deze feiten terechtstond,, trachtte zich te verdedigen an voerde to-t zijn ver weer aan dat hij veel illegaal werk had, verricht. Jac. van Ton is totaal geruïneerd, an zijn gezondheid ern stig ondermijnd1. Uitspraak 19 Dec. Zijn vrouw vermoord Te Amersfoort is de 31-jarige van Z. gearresteerd wegens mcord op zijln 29-jarige vrouw. Het misdrijf is vermoedelijk Diolm iderdagavond gepleegd. Er schijnt blijkens de gevonden voorwerpen, behorend tot kleding en kapsel van het slachtoffer, een worsteling aan te zijn voorafgegaan. Het lijk lag op de spoorbaan. Op enigeafstand daarvan heeft men een bloedplas gevonden. Het lichaam was door de trein in twee stukken gereden en lag voorover op de .rails. De motieven tot deze gruwelijke daad zijn vermoedelijk gelegen in huwelijksmoeilijkheden. De Britse minister van oorlog, Emanuel Shinwell, heeft verklaard,, dat de Britse militaire uitrusting in het Midden-Oosten en de gebieden van die Indische ooeaam naar Oost- Afirika zal worden overgebracht. Hij voegde er aan toe, dat het plan be staat om 100 k.m. ten Noord-Westen van Moirbbasia (Kenia) een grote mi litaire opslagplaats te biojuwen. (slot) De heer V. d. Doel licht toe dat hier toen wel van een nalatigheid van een ambtenaar sprake zal zijn. daar het vermoedelijk de bedoe ling zal zijn geweest dat van Wan- rooy die onder zijn hoede nam, die er voor had moeten zorgen. Spr- acht het billijk deze schadepost te vergoeden. De heer Liinders wijist er op dat er hier toch van ham- sieren sprake is geweest. Als men ziet hoe de mensen er in bezet tingstijd bijliepen. B. koin zi. beter f 150.— boete betalen. De heer Brouwer acht deze woorden hier niet op hun plaats, daar de raad er niets mee te maken heeft wat Bi. met zijn goederen w'ilde doen. Het gaat alleen om de' goederen die hier verkocht zijn. De heer Groenen dijk acht de toenmalige hou ding van de politie, maréchaussee en gemeente-ambtenaren zeer te la ken en acht het juist dat er nu een goed overzicht is gegeven van wat er gebeurd is. De heer v. d. Eijinde zou het prettig vinden als de zaak hiermede afgedaan was. Spr. mist echter nu het voorstel van B:. en W. inzake rechtskundig advies en-of een procédure. De voorzitter herinnert er aan hoie het gegaan is, B. en W. wilden eenprocedure, doch de raad mi-et en zo is er nu een tussenweg ge vonden, met als gevolg dit rapport. De heer Gatsboek verkrijgt en kele inlichtingen over de prijis van het. manteltje en de laatste afdracht van Sies. Weth. Gerritsen vindt het erg vreemd -dat er 12 stuks goede ren meer verkocht dan overgeno men zijn, .waardoor z.i. de fa. B. teveel heeft ontvangen. Het is dus niet redelijk ook het manteltje nog eens te betalen. De heren. Brouwer en v. d. Doel leggen uit hoie dit komt. W-eth. du Croo merkt op, dat als de raad het rapport goedkeurt B. en W. aain de fa. B. schrijven dat zij', iin antwoord, op haar eis bereid zijn f85.75 uit te betalen!. Verder moet worden afgewacht. In stemming gebracht, wordt 'het rap port m.a.s. goedgekeurd.. Wat het resterende sal-doi betreft wordt na enige discussie besloten, zulks op voorstel van de voorzitter, dit voo'r diverse nuttige doeleinden (kleine subsidies e.d.) te bestemmen, in plaats vam in ide .gemeentekas te storten. Het bestuur der Stichting „Sportpark Bannink heeft een plan tot verbetering eni uitbreiding van het Sportpark in gezonden met een begroting van kosten en een exploitatieoverzicht voor -de toekomst. De totale ver betering en uitbreiding wordt ge raamd oip f 83000. Aan subsidies is een bedrag ad f16000.— geraamd, terwijl het ka pitaal va'n de stichting „Soepko kerij" f 8000 bedraagt. Totaal is dus f 59000.benodigd. B, en W. stellen voor dit bedrag renteloos, te verstrekken einder verplichting van een jaarlijkse aflossing ad f 1000.Teneinde de stichting in staat te stellen tot deze aflossing en het sportpark zoveel' mogelijk zon der verlies te exploiteren, stellen ïen B. en W. verder voor: le. in de jaarlijkse exploitatiekosten een sub sidie te verlenen ad f 1500 waar van f 1000.aan te wenden ware toit jaarlijkse aflossing van de ver strekte geldlening; 2e. de jaarlijkse bijdrage voor het gebruik van het sportterrein door de drie gemeente scholen te verhogen van f 50— tot f 300.— per school, alzo een verho ging van f750.— per jaar. De ex ploitatierekening na de uitbreiding en verbetering Wijst in ontvangsten aan f3450— en in uitgaven f4230. Het bestuur der stichting merkt o.a op, dat 3 velden geregeld ter be schikking moeten staan en dat het voordelig saldo der exploitatie rekening 1943 f341.69 bedraagt. Alvorens toit behandeling van dit voorstel wordt overgegaan deelt de voorzitter mede, dat alsnog een; brief is ingekomen van A. I. Moer- moind, die verzoekt ernstig te wil len rekening houden met zijln be langen, daar hij door de uitbreiding pl'.m. 10 gemeten grond kwijtraakt. De heer Brouwer verklaart altijd de gedachte gehad te hebben dat het sportterrein aan idie gemeente zo-u worden overgedragen. De sport-, verenigingen moeten veel. bijdragen. Spr. betwijfelt of zij zulks in de toekomst zuilen kunnen blijven doen Met de jaarlijkse subsidie zal de gemeente in de toekomst niet klaar zijn. De exploitatie zou bij de ge meente in goed© handen zijn. De heer den Boer verklaart een voorstander van gezonde sport te zijn, doch wil de nadruk leggen op de punten Zondagsrust en! exploitatie. Het eerste houdt ver band met het te nemen besluit, daar het voor hem verschil maakt oif ide gemeente ide exploitatie in handen neemt of dat die in han den van de stichting blijft. Ook de plaatselijke overheid heeft te waken voor ide Zondagsrust. Al' is spr. daar principiëel vcor, hij wil ook gewetensvrijheid, aan een -ander waarborgen. Behoudt de Stichting de exploitatie, dan wil spr. aan subsidiëering -door de gemeente de voorwaarde vastknopen, dat er 're kening met de Zondagsrust wordt gehouden. De heer Linders verklaart ook een voorstander van Zondagsrust te zijn, maar als er niet onder kerktijd gespeeld mag worden kan men het sportpark beter sluiten. Spr. wil voor- en tegenstanders in huin 'Opvatting vrij! laten. De heer v. id- Doel wij'st de heer Liinders er op, dat met „onder kerktijidi" wordt verstaan „voor 12 uur 's middags. Wat het voorstel zelve betreft heeft spr. berekend, dat ide gemeente, als zij1 de f 59000 leent pl.m. f 59225 aan rente zal moeten betalen, terwijl 59 x de jaarsubsidie aid "f 1500.f88500 be loopt. Bovendien moeten de scholen meer gaan bijdragen, wat een ver kapte subsidie betekent van f 53100 toitaaT dus f 200825. Het opgezette uitbreidingsplan houdt geen reke ning met de slechte financiële toe stand der gemeente. De gemeente schenkt gedurende lange jaren een groot kapitaal, waarvoor zij niets terugkrijgt, Spr. zou de stichting willen uitnodigen de pachtrechten; die zij! heeft op de gronden van bet legaat-Dekker over te dragen aan de gemeente en een besluit genomen willen zien door de raad dat wordt overgegaan tot de stich ting van een „Gemeentelijk Sport park B-annink". Weth. du Croo meent, dat men Ideze zaak ruim moet zien. Er ko men veel klachten binnen over het terrein, maar de verbetering stuit ep financiële bezwaren. Het geldt hier een zaak van algemeen belang waarbij ook de Overheid er op aam-dringt, dat er een goed sport terrein: komt. Spr. meent dat de heer v. d. Doel de zaak te somber inziet. Hij' onderschat de bezwaren van onteigening niet, maar het 'al gemeen belang moet hier voorgaan. Vanzelfsprekend moet schadeloos stelling volgen. Lapmiddelen willeni B. en W. niet, doch een definitieve oplossing. Ook ide heer v. d. Eij'nde acht liet niet juist dat de gemeente be taalt, doch geen medezeggenschap beeft. Verder is spr. ook 'tegen1 sport vóór 12 uur n.m. en zou hij' wensen dat de gemeente oiok de bijdragen -der andere scholen voor haar rekening nam. Spr. voelt niet voor het vo-orstel in de vorm z.ials het wordt aangeboden. De voorzitter waarschuwt tegeu ge meentelijke exploitatie en zou alleen enkele raadsleden in 'het bestuur willen zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 4