ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VOORPOSTENGEVECHT WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 No. 15763 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De ontwikkeling van die toestand: in Frankrijk is dermate verontrus tend, dat !wij andermaal hierop te rug komen'. De gezagscrisis in het lanidi van Marianne, stelt de rega- riingstaak in een bijzonder licht. Re geren 'immers is een complex van (handelingen, die naar gelang de om standigheden o>p eed bepaalde wij ze ten uitvoer worden gelegd, zij het met plooibaarheid,, met strak heid of met vastberaden kracht. In het Franse geval, schijnt alleen het .laatste, het aangewezen mid del :om althans met enige kadis up succes, uit de politieke en 'econo mische moeilijkheden te geraken. Hoe is die toestand? Uiterst links staat tegenover uiterst rechts üni daartussen in is een middenstof, aan de democratische inslag waar van niet mag wiorden 'getwijfeld, maar die in de praetijik niet altijd de standvastigheid aan den dag leg de, die gezien de politieke verhou dingen zo dringend nodig Wais. Die speculaties der communisten zijner op gericht geweest, de regering voor uiterst links weer te doen ca- pi tuieren, dqar wear partijleden van dieae groep, iin het kabinet pip te nemtan. Hadt het .Franse volkp die re gering overgelaten aain die reactie, dan- zou blijken, dat de communisten hiervoor reedis de boontjes in de week hadiden gelegd. Eveneens, zij het itn mindere mate, geldt het zelfde, met betrekking tot de thans gevormde regering. Waar de. com munisten die zetel op het groene kussen wordt geweigerd, daar ligt nog atijd de weg maar de vak verenigingen open. Zondier de me dewerking der vakbonden immers kan geen regering het uithouden. Zijn deze „legale" middelen ten slotte ontoereikend om het gestel de doel te bereMsen, dan predikt die communistische revolutie het ge weld. Merkwaardig, waar juist de Franse communisten, altijd, nog zich eerst Ihun Franse nationale plichten herinnerden, terwijl daar na de internationale geaardheid te berde kwam. Het lidmaatschap van de Comiinfoirm, heeft blijkbaar, de ze goedie uitzondering op de re gel, uitgewist. Tji rankrijk heeft als alle andere landen buitengewiooin moeilijke jaren meegemaakt. Die crisisjaren drukten een armoedestempel op het lano, terwijl de uitputtende oorlogs jaren de laatste reserves deed weg slinken. De regeringen, -die na de bevrijding het bewind- voerden, kan men zeker niet verwijten-, d;at zij sociaal gezien, geen progressieve politiek hebban gevoerd,. Zij heb ben veel gedaan, als tegemoetko,- ming aain de arbeidersklasse. Toich heeft deze toegeeflijkheid niet het gewenste resultaat gehad,. De eco nomische moeilijkheden konden niet zo afdoende worden opgelost, dat de huidige „wanhoops-politiek" kon Worden voorkomen. Met opzettelijk voorbijzien van de legale mogelijkheden hebben de communisten gepoogd, hun 'doelstel lingen te verwezenlijken. De jongste verkiezingen, brachten die commu nistische partij een gevoelige Map toe. Het prestige moest 'dus wor den hersteld1. De maisisa- van Ifoets Franse volk, inzonderheid de jeugd, moest weer van de alleen-reddende mogelijkheden van het communisme worden overtuigd. Ben revolutie was daartoe hst geëigende middel. Een revolutie, due tot inzet had!, het plain Marshall, raedis 'bij voor baat tot een mislukking te maken. Eén ding immers is volkomen dui delijk, Wanneer West-Europa er .in slaagt met behulp1 van het Mars hall-plan, die gewenste -economische stabiliteit -te bereiken, dian als de kans voor die communisten voorbij. Speciaal die huidige moeilijkheden in Frankrijk toewijzen op welk een laakbare wijze thans in West-Euro pa politiek en economie met el kaar worden vermengd1. Gelukkig zijin er enkele hoopgevende teke nen, 'diat 'de Franse arbeider het spelletje door heeft en ter elfder ure Weigert zich vo.oir deze kar te laten spannen. De. troebelen in Frankrijk, zijin de voorpostenge vechten, diie karakteristiek zijn voor de grote strijd tussen demo cratie en dictatuur, die overal in de wereld wordt gevoerd, als was er geen zes-jarige oorlog tegen (niet Nazi-regiem geweest. Koningskinderen terug naar België De Belgische minister-president Paul Henri Spaak heeft onlangs in politieke kringen een voorstel gedaan, volgens hetwelk aan de drie kinderen van de Belgische koning zou worden toegestaan om uit Zwitserland naar België terug te keren. Dit voorstel is in het'geheim naar koning Leopold, die te Genève ver blijft, gezonden. Volgens geruchten te Brussel zou de koning het aan bod hebben aangenomen, zodat 'de 17-jarige kroonprins Boudewijn, de 13-jarige prins Albert en de 20- jarige prinses Josephine Charlotte, allen kinderen uit het eerste huwe lijk met prinses Astrid van Zweden naar hun vaderland, dat zij 31/2 jaar geleden hebben verlaten, zul len terugkeren. De koning zou aan de terugkomst van zijn kinderen de voorwaarde hebben verbonden, d,at de Belgische regering verklaart, dat koning Leopold tijdens de Duitse bezetting heeft gehandeld, overeen komstig de belangen van zijn land. De regering zal waarschijnlijk bin nenkort een verklaring over de ko ningskwestie afleggen. Nieuwe biljetten van tien gulden Binnenkort zullen er, naast de thans circulerende bankbiljetten van 10 gulden, biljetten van dezelfde coupure van een nieuw model uit gegeven worden. De nieuwe mo dellen zullen dezelfde handtekenin gen en dezelfde datum dragen. De hoofdkleur van de voorkant is blauw, verder draagt deze zijde de beeltenis van koning Willem I met daaronder op sommige biljet ten de jaartallen JL7881843, op andere .biljetten de jaartallen 1772 —1843. Op de achterzijde, die kar mijnrood1 is, staat een afbeelding van het Limburgse mijngebied, in een omlijsting van groen en rood, terwijl de serieletters en de num mers rood zijn. Het watermerk luidt Phoenix en het formaat is 7.8 bij 13 8 c.m. TWEEDE KAMER Bij die (behandeling van zijin be groting in die Tweede Kamer heeft minister Lief'tinck heel Wat klaag liederen te aanhoren gekregen. De mini-ster kreeg ,er echter die tranen niet van in. zijin ogen en aarzelde geen moment toen hij de Kamer leden ging doceren boe hij de ver schillende kwesties zag. Die begro,- ting ging er dian oiok zjh.st. door., Een vrij algemene klacht bij die debatten Iwas niet alleen de ge compliceerdheid der aangiftebiljet tenvoer diverse belastingen, maar da© van bet belastingstelsel in bet algemeen. Die heer Hofistra (airb.) bepleitte in diiit verband ide tot standkoming van een soort helas- tingwétboiek. Uiteraard kon de mi nister dit moeilijk op korte termijn toezeggen; wiel hoopte hij, diat „een regering" er nog eens toe zou kun nen komen, die beginselen in een wettelijke regeling uit te stip pelen, volgens welke belastingen (hier te lande dienen te wlprideiï geheven. Landgenoten die tijdens ide be zetting, en die bevrijding, ernstig in ihun bezit zijn getroffen, kunnen spoedig het wetsontwerp over ver goeding van materiële oorlogs schade verwiadhtan. Gedenkboek Wiihelmina Ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin. zal iin. 1948 een fotoboek het licht zien, getiteld: „Wiihelmina", geschreven en samengesteld door dr. Jane de Ioing en drs. M. Kohnstamm. Dit boek is een bio grafie in foto's met tekst. Door een zorgvuldige keuze uit het aan schouwelijke materiaal, aangevuld met uitspraken van de Koningin zelve en van anderen, 'hebben de samenstellers een beeld ontworpen van de levensloop en de ontwikke ling van onze vorstin. De typogra fische verzorging berust bij' Henirft Priedlander. K L M. rendabel bedrijf Voor het eerst sedert haar be staan heeft de K.L.M. in 1946 winst geboekt. Het subsidie van de Staat dat voor 'de oorlog steeds tekorten moest helpen dekken, was het laat ste boekjaar niet nodig! Integendeel: die schatkist zal uit de winst der K.L.M., welke in totaal 822,000 gulden bedroeg, een bedrag van ruim 600.000 gulden aan be lastingen ontvangen, overeenko mend dus met 73 pet. Aandeelhou ders zullen een dividend van 4 pet. uitgekeerd krij'gen, hetgeen neer komt op ruim1 16 pet. van de winst en tens,lotte ontvangen het perso neel, de directie en de commis sarissen tezamen ruim 83.000 gul den aan tantièmes, ofwel ruim 10 pot. van de winst. Dat de KLM. in dit eerste Vre desjaar winstgevend kon werken, dankt zij' aan een enorme vergro ting van haar werkzaamheden: het vervoer, dat in 1938 een aantal van! 8.5 million tankilometers omvatte, steeg in 1946 tot 41.8 millioen ton- kilo,meters. De inkomsten uit dat vervoer stegen van 10.1 millioen, gulden in 1938 tot 66.6 millioen- guMen in 1946. Het grootste ver voer weri verricht op de lijn Am- SPREUK VAN DE DAG Het geweten is een rechtbank, van .Welker uitspraak geen beroep mo gelijk ;is. WEERBERICHT Verwachting to;t de avond van 5 December: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of' sneeuw, meest ma tige wind, uit Zuidelijke richtingen, iets hogere temperatuur. 5. iZoin pp, 8.30, onder 16.31. Maan op. onder 13.58. Laatste kwartier 1.55. Hoogwater te Zierikzee Over de maand Dec. 6. 9.42 v.m. 22 35 n.m„ Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater sterdam—Batavia, waar het passa giersvervoer bijpa 6 maal, van post 3 maal en van goederen 2 maal zo groot was als voor de oorlog. Op voorstel van een voormalig R.A F.-vlieger, die thans zij!n „eerste liefde", ,de visserij' weer opgezocht heeft, zal onder auspiciën van de Britse regering dezer dagen een proef worden genomen met het vervoeren van vis door de lucht. Al driehonderd Nederlandse sol daten zijn in Indië gesneuveld sirJdjs het stopzetten van de politiële ac tie. Tot 18 November zijin die juis te cijfers294 doden, 868 ;gew|onden en 24 vermisten. Dezer dagen zal het eerste half millioen oesters, waarvoor een con tract was aangegaan met een En- Engelse importeursgroep, door han delaars uit Yeirseke geheel geleverd zijn. Over het algemeen gelooft'men te Yerseke niet, dat opnieuw een inschrijving voor verdere export zal worden gehouden. MICHAEL VAN RUMENIË Volgens inlichting uit gezaghebbende Roemeense kringen te Londen zou binnenkort de aankondiging te ver~ wachten zijn van de verloving van koning Michael van Roemenië met prinses Anne de Bourbon Parma, dochter van prins Renè de Bourbon- Parma.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1