ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMERIKA DUITSLAND S NIEUWE GRENZEN WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 No,. 15761 liOle Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. wil ons helpen Het plan-Marshall, waarover men in West-Europa de momd vol heeft en waarvan dit verarmde stuk va,n het nude continent alle heil voor de, anders wel bijzonder uitzicht loze, toekomst verwacht, wordt in de Verenigde Staten bij een andere naam genoemd, het heet daar: „European recovery and American aid" - (Europees hersteil en Ameri kaanse hulp). In deze benaming ligt iets opge sloten van de motieven dieide Ame rikanen leiden bij hun pogingen! de patient Europa weer op de been te helpen. Geen verstamjdig mens zal loochenen, dat de voor naamste reden voor Oom' Sam's hulpvaardigheid is, dat hij vo,or zijn eigen werelddeel slechts belang heeft bij een redelijk-wel varend Europa en er voor hem sllechtsi onheil voortvloeit uit een noodtoe stand in de oude wereld. Niemand zal tegenspreken, dat vrees voor een politieke Chaos (lees: toene mend opdringen van Russisch-com- munistisehe invloeden) te onzent voorzeker zijn stempel heeft ge drukt op dit enorme plan tot af doende hulpverlening. Maar er dimt toidh niet te worden vergeten, dat wel degelijk in de Verenigde Staten de menselijke invloed een rol speelt, dat men gevoel heeft voor de pro blemen waaraan Europa thans het hoofd heeft te bieden. En al is het Amerikaanse volk niet onaanzienlijk geschrokken van president Truman's anti-inflatie- program van tien punten, dat o.a binnenlandse rantsoenering van con sumptie-goederen inhoudt, de kans dat wij de hulp die het plan over weegt zullen krijgen, is waarlijk niet gering, al moet het Congres zich nog over de voorstellen uit spreken. Weliswaar zullen we niet zoveel krijgen ais we hebben ge vraagd. Op de conferentie te Parijs, waar zeventien Europese tanden te zamen .zijn gekomen om hun ver langlijstje op te maken, hebben deze landen gezamenlijk een bedrag ge vraagd van 22 milliard dollar over vier jaar, terwijl Marshall in zijn Congres-rede sprak van 16 tot 20 milliard, maar hierbij zijn de le ningen bij de Wereldbank ten be hoeve van het verwerven van ka pitaalgoederen buiten beschouwing gelaten. Ook moeten we wel inzien dat deze bedragen niet in dollars en als de Amerikanen hun zin krijgen zelfs zo min mogelijk in dollars zullen worden verstrekt maar in goederen. Tenslotte heeft Amerika er weinig belang bij, otns dollars te geven om in een derde land goederen te kopen Tenslotte willen we niet nalaten te wijzen op de bijzondere aspecten die dit hulpverlenings-plan voor ons land heeft. Wil Nederland er boven op ko men, dan moet onze export toene men. Het Marshall-plan vergroot onze export-mogelijkheden, doordat het ons in staat stelt in Amerika grond- en hulpstoffen, halffabrika ten en, niet in de laatste plaats; kapitaalgoederen (werktuigen en machines) aan te schaffen, waar door wij concurrerend kunnen aan bieden op de exportmarkt. Nog in de afgelopen week heeft prof. G. Brouwers in een perscon ferentie er op gewezen, dat voor lopig de kosten van (het -levenS onderhoud: hier te lande niet ver der zullen dalen. O.a. zei hij daarbij, dat in de toekomst bij1 het bepalen van :de prijzen, meer aandacht zal worden geschonken aan de belan gen van het bedrijfsleven, in, ver band met de investeringen ter ver krijging van een goed productie apparaat. Onze „prij'zeinidietatoir" zal daarbij voorzeker ook hebben gedacht aan het belang van de export voor Nederland, willen wij op de lange duur eens uit het moeras komen. J. P C. MASSALE VLUCHT UIT HONGARIJE Volgens een telegram uit Boe dapest van het Sowjet-Russisehe nieuwsbureau Tas.s, hebben die Hon gaarse autoriteiten^ aan die grens met Oostenrijk ©en speciale con trole van papieren .georganiseerd,, waarbij over een grensgadieelte van ongeveer vijftien kilometer, in een iweek tijdiS meer dan zeshonderd personen (werden gearresteerd, 'die trachtten Hongarije te ontvluchten. Volgens het Russischeagentschap waren het voor het merendeel Duitsers, (waaronder voormalige S.S. liedm, die illegaal naar Hongarije (waren gekomen, en andere politieke vluchtelingen, smokkelaars en be ruchte misdadigers. Polen en het Saargebied Nu 'de Londe,nse conferentie als tweede punt op de agenda de vast stelling der grenzen van het nieuwe Duitsland aan de orde heeft gesteld, is een der tot heden vrijwel ver meden netelige problemen aange sneden, welke vooral Frankrijken Pollen raken. Immers, de verlangens van de Benelux-landea .naar grens correcties zijn niet van zo grote betekenis, zodat slechts het Saar gebied ein Ooist-D'uisland theoreti sche problemen vormen. Wel heb ben ook 'de Russen een deel van, Oost-Pruisen geannexeerd, met Ko ningsbergen, doch daartegen zijn weinig protesten vernomen. Hoewel het Saargebied niet wezenlijk door ide Fransen is geannexeerd, slechts economisch met Frankrijk is ver bonden, is het toch van Duitsland geheel1 losgescheurd en zal het wel in de toekomstige Franse Unie worden opgenomen. Werkelijk betwist w.cirdt echter de grenswijziging van Polen, dat thans, na het verlies van zijn Oos telijke provincies, aan Rusland, door aanhechting der voorheen Duitse ge bieden, als Oost-Pruisen, Pommeren, een klein deel van Brandenburg ;en van het belangrijke Silezië, een afgerond geheel vormt, met drie goede zeehavens (Bantzig, Gdynia Etettin) een rijk mijn- en industrie gebied en veel bouwland. Aanvan kelijk scheen het ook, of Polen, dat .geweldig had geleden door de Duit se agressie en bijna zes en een half millioem mensen had verloren, aller goedkeuring had voor de verschui ving naar het Westen. Inmiddels stijgt de Poolse export Z'ij' 'bedraagt reeds meer dan 25 millioen dollar per maand. Het is duidelijk, dat voor de Amerikanen deze laatste kwestie de kern der zaak raakt. Wil het plan-Marshall slagen, 'dan moet gans Europa zich zelf ten slotte bedruipen. De bij drage der Pelen is hiertoe onmis baar. Hun export moet ten goede komen aan de noodlijdende gebie den, die Polen in goederen terug betalen ofmet Amerikaansecre- dieten."Aan de Polen is het echter ■door de Russen verboden, deel te nemen aan de reorganisatie van Europa volgens het plan-Marshall. Eerst indien de Amerikanen over tuigd werden, dat het Poolse beheer ider voorheen Duitse gebieden aan heel Europa ten goede komt, zul len zij de nieuwe grenzen definitief goedkeuren. Tot zo lang zullen de Polen ide nadelen ondervinden van het tot, dat hen tof vazallen der Sowjet-Unie, en hun grens tof een v ooruitgesehoven, Russische linie heeft gemaakt. De wederopbouw van boerderijen Er zijn in ons land door oorlogs geweld 8212 boerderijen verwoest en wel 205 in Groningen, 56 in Friesland, 162 in Drente, 518 en Overijisel, 2109 in Gelderland, 120 iin Utrecht, 1.88 in Noiord-HoIIand, 208 in Zuid-Holland, 776 in Zeeland 2697 in Noiord-Brabant en 1175 in Limburg. De bedcielihg is, dat het oude aan- WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 3 December: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige' sneeuw' of regen, temperatuur om 'het vriespunt, later tijdelijk iets zachter, meest matige, gelijdelijk verder naar Noordelijke richting (draaiende wind. 3. Zcin op 8.27; onder 16.32 Maan op 22.17; onder 13.21 Laatste kwartier 5 Dec. 1.55. Hoogwater te Zierikzee oyer die maand Deo. 4. 7.33 v.m« 2014 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater tal door inieuwe bouw geleidelijk weer zal worden bereikt. Van Sep tember 1946 af zijn thans nieuw aangebouwd in Groningen 19 boer- iderijen, in Friesland 7, in Drente 19, in Overijsel 55, in Gelderland 224 (zomede 30 definitief hersteld) in Utrecht 37 (definitief hersteld 9) in Noord-Holland 17, in Zuid-Hol land 23, in Zeeland 47 (definitief hersteld 183), in Noord-Brabant 220 (definitief hersteld 63), in Limburg 99 (definitief hersteld' 41). Met een en ander wa.s een bedrag gemoeid van 30 millioen. Met de samenstelling van het nieuwe ontwerp Burgerlijk Wetboek zal een tijd van niet meer d!an drie jaren gemoeid' zijn. Het ligt Sm het voornemen om het werk boek voor boek tot stand te brengen. De invoering zal plaats vinden als het hele nieuwe B.W'. klaar is. De Amerikaanse senaat heeft het 597 millioen omvattende program voor tussentijdse hulp aan Frank rijk, Italië en Oostenrijk goedge keurd. Een wel zeer originele gift gaf Radio Luzanna aan Prinses Elizabeth ter ere van haar huwelijk. 20 Londensche kinderen van oud-strijders mogen een maand vacantie doorbrengen in Zwitserland. Hier het vertrek per vliegtuig uit Londen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1