ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MAANDAG 1 DECEMBER 1947 No. 15759 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. JODEN EN ARABIEREN gereed tot de strijd Tachtigduizend main vain ide H,a- gana, bet Joodse leger, heeft, in af wachting van die beslissing over bet lot van Palestina, de wacht be trokken langs die grenzen van het Beloofde Land. Zij 'hebben in het Noorden en Noord-Oosten operatie bases gevestigd. De Joodse neder zettingen ,i(n de voorgestelde Ara bische staat zijn op alles voorbe reid,; de alarmtoestand is afgekon digd. Ook de Arabieren tasten naar bun kromzwaarden. De Moefti, van Jeruzalem heeft plm. 1.200.000 Ara bieren in Palestina opgeroepen voer het vervullen vain hum heilige taak1: de verdediging van „hup vaderland, hun volk en hu|n geld". Zes der voornaamste^ leiders heb ben met de Moefti 'een stafbespre king gehouden, 'waarbij' hup instruc ties werden gegeven over de te volgen gedragslijn. Duizenden Jioiden begaven zich paar de Klaagmuur, een stuk tempelmuur uit Israëls .koningstijd,, om deel te nemen aan bet gebed,, opdat „de UNO de recht vaardigheid' van de Joodse zaak! moge inzien". Tot een beslissing iln de Assem blee t.a.v. de Palestijnse kwestie is bet nog iniet gekomen,, ojmdat een Frans voorstel om èe beslissing nog even uit te stellen, 'werd; aanvaard'. POLEN KLAAGT AAN Als de Duitsers de kans hadden .gekregen, zouden zij. nog igrofere concentratiekampen hebben ge bouwd. dan die te Auschwitz, Ora- niënburg, Sachsenhausen, Budhen- wald e.d. Dit is tijdens het proces te Warschau tegen oorlogsmisdadi gers aan het licht gekomen. Hftler Wilde alle Slaven, diiie zich tegen zijn regiem zouden verzetten, uit roeien. De openbare aanklager verklaar de voor het Poolse nationale ge rechtshof dat de nazi's bezig zijn geweest met die uitbreiding van het crematorium te Auschwitz, opdat men er dagelijks zestigduizend men sen uit de weg zou kunnen ruimen. Tachtig Poolse en veertig buiten landse getuigen zijn opgeroepen. Velen van ben 'hebben reedis hun verslag uitgebracht over de massa slachtingen iep de. medische expe rimenten te Ausch witz, die hebben geleid tot de dooid van vier milli- oen mannen ep vrouwen. Ambtenaren staken in Finland De Finse regering heeft de politie opgedragen de telefoon- en tele graafkantoren, waar het wieirk is neergelegd:, te bezetten. In Finland zijin nu 50.000 rijksambtenaren, in staking. De regering heeft verder bekendgemaakt, dat zij een „mobill- satiebevel" zal uitvaardigen, op grond, waarvan 10.000 stakers ge- d'wongen zullen worden het werk te hervatten. Meer dan de helft van alle rijks ambtenaren in Finland, is bij' de sta king betrokken. In die haven van Helsinki liggen 17 geladen schepen, die niet kunnen vertrekken, omdat er geen ambtenaren zijn om de scheepspapieren in orde te brengen. De politieke partijen, die met het oog pp ;de 5 December te houden gemeenteraadsverkiezingen een ver kiezingscampagne voeren, maken voor de verspreiding van propagam- da-materiaal van boodschappers ge bruik, daar bij de posterijen ge staakt Wordt. De vakvereniging van gemeentepersoneel heeft die rege ring doen weten, dat de gemeente diensten op 20 December het werk zullen neerleggen als niet aan de looneisen is voldaan. ZIJ DIE VIELEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in, de afgelopen, week de mavol- dende verliezen Zijn gerap porteerd K,oip. Marine: H. P. Spee uit Maastricht. Kon. Landmacht: G. H. Wulffaert uit Sas van Gent; J. Vaartjgs uit Den Ham; H Rh oen uit Haarlem; J. H. S travers uit Amsterdam; D. H. Seeger uit Den Haag; B Booi ui't Dubbeldam; E. van der Kelk uit Haaksbergen. Van het Kon. Ned-In- dis c h Leger sneuvelden- 6 militairen. Het was zwarte Piet niet Drie gemaskerde mannen hebben; jin het 'dorpje Rumpt in de Betuwe ide dienstbode en de kinderen van een notaris de stuipen op het lijf gejaagde Zij belden toien de notaris en zijn vrouw niet thuis waren ieni de dienstbode, die open deed'' dacht eerst met zwarte Pieten, als afgevaardigden van St. Nicola,as te 'doen te hebben. Ze zag echter di rect haar vergissing in, toen zij een revolver onder de neus ge duwd kreeg. De mannen drongen binnen, haalden, alles omver in huis en kantoor, maar namen niets mee. Met een luxe auto verdwenen zij 'daarna spoorloos. Een betreurenswaardig feit Op 23 November vertrok uit Boindowoso op Oost-Java een trein o.m. bestaande uit drie goederen wagens met een transport arres tanten. Bij aankomst van de trein in So-erabaja (volgens Aneta ongeveer 13 uur later) bleken 46 van de arrestanten te zijn overleden ten gevolge van het ontbreken vain de nodige verzorging gedurende de reis. De regering heeft met leed wezen, afschuw en verontwaardi ging van genoemde feiten kennis genomen. Terstond is een gestreng onderzoek ingesteld. Alle aanspra kelijke personen zullen op voor beeldige wijze gestraft worden. Enige arrestaties hebben reeds plaats gehad. Er zullen maatregelen genomen worden tot schadeloosstel ling van de nabestaanden ider slacht offers. Benzine weer duurder Tengevolge van een verhoging van de invoerrechten op benzine zal de prijs voor autobenzine in Ne derland met ingang van 1 December met vier cent, dus tot 26 cent per liter, worden verhoogd. Aanslag op taxi-chauffeur De Gebr. B., die werden aange houden tin verband met de twieia 'weken geleden gepleegde impioind op de R'damsie taxi-chauffeur, hebben een volledige bekentenis afgelegd. De misdaad1 i,s .geheel met voor bedachte rade gepleegd. Even be noorden Maassluis heeft de oudste broer die chauffeur verzocht te stoppen. Op het moment dat deze zijn aut'Oi tot stilstand, 'bracht, werd' hij met een schot in de jnek ge dood. Vervolgens hebben de broers het slachtoffer uitgeplunderd on het alle papieren ontnomen. H,et lijk werd; tussen voor- en achter bank gelogd,, met de bedoeling het later in het water te werpen. Een Opengebroken wegvak nabij Sassen- heim werd de onverlaten noodlot tig. Zij konden de 'wagen niet meer OP gang krijgen en het lijk van de chauffeur werd, ontdekt. De beide boosdoeners zijn voor geleid, vpoir de officier van justitie in Den Haag. Tweede Kamer Minister Drees heeft in de Twee de Kamer er geen twijfel aan laten bestaandie regering zal haar loon- en prijspolitiek gestreng handha ven. Zij Wil inflatie voorkomen, doicfa ontveinst zich daarbij - geens zins, dat deze politiek op zichzelf' Ons geen ^welvaart verschaft. Wi;l Nederland tot een hoger levensni veau stijgen, dan zal er meer ge produceerd moeten 'wordend Prijs verlaging is uiteraard, buitengewoon 'belangrijk; zij verhoogt de reële loinen, snaar bovendien stimuleert zij die export, hetgeen de invoer van allerlei noodzakelijke goederen mo gelijk maakt. De minister meende, dat hier ien daar nog hoge export- 'winsten gemaakt worden en dat ver-ciere prijsverlagingen ingevoerd 'dienen te Worden. Ten aanzien van een loonsverho ging in die landbouw, Waarop van verschillende zijden was aangedron gen, zei minister Dreas, dat verbe tering der positie van de landar beiders zeer 'wiel mogelijk is, maar dat deze niet tot uitdrukking mag komen in een verhoging van de prijzen dier landbouwproducten. Problemen van Wederopbouw Wat betreft de vraag, hoe de vooruitzichten voor 1948 zijn, zei'de minister Neher op een persconfe rentie, dat het volume van '47 een belangrijke overloop zal hebben naar het komende jaar en dat dan alle arbeidskracht nodig zal zijn om die overloop gereed te maken. Er zal ook nieuw werk moeten worden uitgegeven, maar geleidelijk moet de arbeidsintensieve laag per bouw werk groter worden. Verwacht kan worden, dat het volgend jaar alles gereed zal komen, dat nu is be gonnen. Het cijfer zal maan schatting 28.000 woningen zijn. De financieel-ecoinomisehe toe stand blijft echter de grote rem, Als het plan-Marshall niet Wordt gerealiseerd, dan is het de vraag waar het eerst een ernstige breuk zal komen. Wij hebben niet alleen huizen te bouwen, wij moeten ook denken aan onze industrieën, waar van het aantal aanvragen ver uit gaat boven de mogelijkheid. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 1 December: Wisselend© bewolking met enkele verspreide regenbuien, vooral in d© kuststroken, over het algemeen 'weinig Wiihd;, hier en daar nevel of' mitst; 's nachts tempera tuur om het vriespunt, overdag zelfde temperatuur. 1. Zon op 8.24, onder 16.33. Maan op 19.23, onder 12.10. Laatste kjWajrtier 5 Dec. 1.55. Hoogwater te Zierikzee 2 5.52 v.m. 18 23 n.m.. over die maand November Hoogwater te Bruiinisse 15 min. later dan te' Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Overal in de wereld is men Gaande met uitbreiding van de industrie om de export te vergro ten; als wij er te laat mee zijn, veroveren anderen onze plaats. Voorts de scholen. Wij hebben 800 stuks nodig, maar het is onmoge lijk, ze alle te bouwen. Alles moet worden geplaatst in het raam der financiële mogelijkheid, geboind'eni aam onze deviezenpositie. Binnen deze limiet 'rhoet een zo juist mo gelijke verdeling worden gemaakt. De tijdelijke stopzetting van het onderhoudswerk zal het volgende jaar ongetwijfeld weeir geschied'en ©n dan oiyer een nog langere pe riode dan drie maanden. Er is de laatste jaren veel 'arbeidskracht en materiaal (veel zwart) aan onder houdswerken besteed' en veelal ging dat uit van opdrachtgevers, die hun eigen belangen stelden bo ven het algemeen belang. Schade-enquête-commissie stopt eind 1949 Onvoorziene omstandigheden voor behouden, mag worden verwacht, dat de werkzaamheden der Schade- enquête-eommissies tegen het eind van 1949 Vullen zijn beëindigd. Voorzover de werkzaamheden dit toelaten, zal men reeds voor die tijd een aantal der commissies op heffen en de overgebleven zaken onderbrengen bij andere commis sies iOif bij het centrale orgaan:, het commissariaat voor oorlogs schade. Afwikkeling van de geldzuivering De minister van financiën heeft enige beschikkingen getroffen diie betrekking hebben op die afwikke ling van die geld'zuiveriing. Bezitters van geblokkeerd: geld', voorzover zij hun tegoed, niet dienen aan te wenden voor de betaling van ver- mogensaanwasbelasting, vermogens- heffing ineens ©f oud,e belastingen, kunnen tegen 1 Juni 1948 minimaal 300 gulden vrij krijgen ;en maximaal 700 gulden, n.f. wanneer het ge blokkeerde, 'bedrag ten minste 3500 gulden bedraagt. Na een jaar kan men dan rw©er een bedrag vrij krij gen enz. tot dia 3500 .gulden zijn vrij gemaakt. Wie meer dan 'dit bedrag geblokkeerdi heeft, kanzidh met die Nederlandse Bank in ver binding stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1