ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FRANKRIJK HEEFT WEER EEN REGERING Nieuwe besprekingen WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Rusland en het plan-Mar shall DINSDAG 25 NOVEMBER 1947 No. 15754 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithiaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. .Be,gi;n December wordt het wei- Willend, door de Amerikaanse rege ring beschikbaar gestelde onderlhain- dielmgssclhip iin de Javaanse Wateren verwacht en dan kunnen de bespre kingen tussen Nederlanders en re publikeinen, met die Commissie van Goede Diensten als bemiddelaarster, een aanvang nemen. Wat betreft die voorbereidende maatregelen, is deze commissie niet loinpractiisidh te werk gegaan. Zij beeft iaën beroep, gedaan iop beide partijen, om provocatie van Wielke aard; dan ook, te vermijden. Het kwam haar dienstig voor, eerst de atmosfeer 2» goed mogelijk te zuiveren en daarna de plaat® aan die eonferentietafel in te nemen'; Dit alles kan evenwel niet wiegne- raem, dat er radian te pver is, iom to.v. bet uiteindelijk resultaat, vol komen sceptisch te zij». A priori geen bewonderenswaardige houding weliswaar, maar de feiten geven er nu eenmaal aanleiding toe. Hoe toch liggen thans de verhoudingen, in vergelijking met de tijd, toien de basis-overeenkioimst van Limggacijati werd; opgesteld1? In de tijid rond Linggadjati werd vain Nederlandse zij de, de Republiek als een gelijk waardige partner baschoiUi'wd, het geen thans niet het geval iis. Daar komt nog bij', dat hetgeen destijds de Republiek representeerde, tot een minimum is teruggebracht. De poli tiële actie verkleinde het republic keins. gebied.. Inwendig veranderde het beeld, van de situatie aanmerke lijk, -door het opnemen van diverse andere groeperingen in de republi keinse gelederen. Door Nederlands toedoen en geforceerd optreden der Republiek kwamen deze verande ringen tot stand,. Vlopr zover hel) Djocja betreft, zijin deze wijzigingen evenwel niet afgestemd, op de wer kelijke verlangens vain de Indone sische volkeren. Hetgeen duidelijk blijkt mit de overal zich steedis meer openbarende afecheidingstendenz bij: diverse bevolkingsgroepen. T\ eze argumentering is onvolledig, als niet ook de wederzijdse ge- schenden achting, wordt genoemd. De maanden na het bevel „staakt het vuren" hebben zoveel bewijzen van ontrouw, hatelijkheid, ,en boos aardigheid opgeleverd, dat het on nodig is, hierop nog nader iin te gaan. Bezien van Nederlands stand punt, zijn de toekomstige onder handelingen niet meer, dan de on vermijdelijke konseikwentie van de interventie der Veiligheidsraad. Bij na zou men in dit verband durven zeggen: baat het niet, da» schaadt het niet. Voor de Republiek evenwel, ligt de zaak anders. Langzamerhand is nu wel tot Djocja doorgedrongen;, idat het getij bezig is te yerlppen.; Nnidh politiek, noch militair, noch in binnenlands, noch in buitenlands verband, gezien, heeft de Republiek de wind in de rug. De Republiek speculeert er d,aarLoim thans pp als minimum resultaat, een erkenning die jure en het terugtrekken der Ne derlandse trpepen toit adhiter de oorspronkelijke demarcatielijnen, als buit, uit de komende onderhandelin gen, Weg te •slepen. Op deze ver wachting, is ons pessimisme ge grond. Op 'deze punten zal er aan Nederlandse zijde, geen transigeren Impgelijk zijn. Er is, speciaal na Ihet bevel „staakt het vuren" niets geweest in het republikeinse op treden, dat pok maar enigszins als argument voor de jure, erkenning zou kunnen dienen. Daar benevens zou een terugtrekking van de E.M,, Op de door Djocja gewenste schaal, betekenen, dat Nederland honder den doden en voer millioenen gul dens materieel aan een nutteloos experiment heeft ppgeoffierd. Het. prijsgeven van die bevrijde gebieden maakt van Java, een tweede Pa kistan, 'effent die wieg vpoir de repu blikeinse dictatuur en is ©an lafhar tig verraad van allen, die goed en bloed voor de Indische zaak offer den en dit dagelijks »og doiei\. Mikolajczyk over Polen In ieen interview: met het Britse blad, „Sunday Dispatch" heeft Mikpi- lajezyk, de onlangs gevluchte lei der van de Poolss boerenpartij, ver klaard,, dat Polen meer en meer een politiestaat whirdit. Hij zei, 'd,at de Poolse politieke po litie uit loingevaer 230.000 man be staat ien d.at zij iin Htyijidl met id$ geschreven wetten ihaar arrestanten voor icinbiepaaide tijd mag vasthou den. De meeste berechtingen- van zaken tegen politieke gevangenen geschieden door militaire gerechts hoven, aldus Mikola'j'dzyk, wat in ciie meeste gevallen betekent, dait het vonnis reedis is vastgesteld voor dat ide zitting begint. Verdachten WERELDNIEUWS Met 412 tegen 184 stemmen heeft de~ Franse Nationale Vergadering haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe kabinetsformateur, Robert Schumann, die ogenblikkelijk aap het werk toog om een ministerie, het negende sinds de bevrijding samen te stellen, wat inmiddels ge lukt is. Het nieuwe kabinet telt zeven ministers, die lid zijn van de M.R.P., zes .socialisten, vier radicalen en. een onafhankelijke, benevens vijf staatssecretarissen. Bidauït blijft minister van buitenlandse zaken, wat met het oog op de besprekin gen op de conferentie te Londen, die heden begint, gewenst is. Paul Reynaud neemt geen zitting in het nieuwe kabinet. Leon Blum, wiordt vice-premier en minister van soci ale zaken. De nieuwe premier, Robert Schu mann, is 61 jaar oud, en uit een, uit Luxemburg stammende Loth,ar ringer familie geboortig. Hij i)s advocaat en was na de eerste we reldoorlog afgevaardigde in de Na tionale Vergadering, waar hij een belangrijk aandeel heeft gehad in de inlijving van Elzas-Lotharingen, idat na 1871 Duitsland' als oorlogs buit in handen viel. Dë eerste taak van Schumann zal zijn, met het oog op de dreigende algeméne staking, de sociale span ning te verminderen en het finan cieel en economisch herstel tot een later datum uit te stellen. TT et is buiten kijf, dat de uit- voering van het plan-Marshall de spanning tussen de Verenigde Staten en Rusland niet zal vermin deren. Rusland heeft tegenover het 'plan-Marshall het plan-Molctov ge steld voor zijn satellieten. Zhada- notf'is rapport voor de „Cominfoirm" plaatst tegenover het plan-Marshall, dat herstel van de Multilaterale handel beoogt, de stelling, dat her stel) van Europa -slechts mogelijk is dlcor, bilaterale handelsverdragen met die Sow jet-Unie, die „onver moeid strijdt voor wederkerige po litieke ,ein economische overeen komsten uitsluitend gebaseerd op de beginselen van gelijke rechten; en wederkerige eerbied- voor dë* souvereiniteit". West-Europa zou hierdoor ech ter in een afhankelijke positie wor den gebracht, niet ongelijk aan die wielke de Balk onlanden in de laatste jaren voor de oorlog tegenover Duitsland hadden, een positie, welke die landen thans tegenover Rus land innemen. Het moeilijke voior de West Euro pese landen is nu, dat zij, die politiek al tussen hamer en aam beeld' zitten, economisch ;nog ster ker tussen, de Ver. Staten en Rus land in ,die kinel kuin'nen komen. mogen niet zelf hu(n verdediger kiezen. Tevens 'beschuldigde Mikolajczyk die Pciclse politieke politie er van, d,at zij gah'éel is georganiseerd) naar het model van en wtoirdt gecontro leerd, d'Oo,r de Russische. Evenals 'di© Russische krijgt ook de Poolse geheime politie door geestelijke en lichamelijke kwielling haar arrestan ten er toe schuld, te bekennen. Extra bon voor suiker, versnaperingen of jam Met het oog op St.-Nicolaas zal pen extra bon worden beschikbaar gestelid voor suiker, versnaperingen of jam. Het C.D.K. deelt mede, dat op de bonnen 026 en 524 200 gram suiker of versnaperingen wordt ver strekt of 400 gram jam. Deze extra bonnen verliezen op 13 December a.s. 'huln geldigheid'. SPREUK VAN DE DAG Verworven deugd moge verdienste lijker zijn, die aangeborene is wel zo aantrekkelijk. >-* WEERBERICHT Verwacht 'tot de avond van 25 November: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien, matige tot krach tige Noord-Westelijke wind, over dag weinig verandering van tempe ratuur; in de nacht op tegen de W'ilnd beschutte plaatsen hier en daar nachtvorst. Hoogwater te Zierikzee 26. 1.36 v.m. 13.48 n.m., over die maand November Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Koning George en Prinses Elizabeth, gevolgd door een ere-escorte bij het verlaten van het Buckingham Palace.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1