Ingezonden Mededeeling De sluiers opgelicht Gemeenteraad Nieuwerkerk RADIO-PROGRAMMA Op zeer bevattelijke en vlotte wijze schetste spreker ide .grote be tekenis van 'de stichting, welke be doelt te zijn een samenbundeling van alle grote Landbouworganisaties in ons land, waaraan in de toekomst misschien publiekrechtelijke rechten zullen verleend worden. Het is dan uoik de Stichting -voor de Land bouw, die de belangen, zoals die in idle afdelingen via- de grote or ganisaties, zoals de Z.L.M., tot Uiting komen, bij: ide Regering ken baar maakt en zodanig verdedigt. Verder schetste spreker het vele en velerlei werk, dat hiertoe bij de Landb-organisaties, zoals voor Zeeland bij de ZL.M. ten grond slag ligt, waarmee ten volle het bestaansrecht dezer organisatie is bewezen. Met een dankwoord tot mr. Schliogeman volgde sluiting. HAAMSTEDE EN BURGH. Dat de jongens i|n Indonesië die boor het plaatselijk; Niiwtovöamité uit onze beide [gemeenten gezonden pakket ten |op prijs stellen, blijkt uit ©ein diriietat brievan, die het comité deze wieek uit Indonesië lontving. Uit de ze brieven, die iqns ter kennisname wierdien afgestaan, blijkt dat de jon gens niet alleen: het gezondene op hoge pirijis stellen, dioch dat pok voorat die wetenschap dat man hiier miet hen meeleeft, hen isterkt in de vaak moeilijke en zware taak, die ze daarginder moeten vervullen, ter- tw'ijlt zij zich daardoor verbonden weten met het moederlandl. „Ieder stukje uit Holland brengt ons weer even terug, zij' het pok in gedachten; in het vaderland", schreef er één en dat mioge voor een ieder dip er aan heeft meegewerkt dieze pak ketten samen te stellen, een redieci .zijn lom wanneer eventueel wteer eens een beroep op' hen jgedaap Wlordt, daaraan weer hun volle steun en medewerking te verlenen. Het zal tenslotte voior het Niwin- comité een raden zijln lom met haar zegenrijk iwterkverder te gaan. RRUINISSE. In die Donderdag avond, gehouden vergadering van de Landlbouwver., afdeling van de Z. L.M. alhier, heette die voorzitter die vrij talrijk opgekomen aamwtezi- gen welkom. Bdj die ingekomen stuk ken Werd1, enige tijd stilgestaan bij het komende Piensioienfionds voor de Landbouw. Die administratie daar van zal tamelijk omvangrijk zijn en Waarschijnlijk zal wprdien overge gaan tot het aanstellen' van een ad ministrateur voor het gehele eiland,, die daaraan een volle dagtaak kan bestedien. Da voorzitter wekte ver volgens de aanwezigen pp, vooral ■die jongeren, tot hat volgen van de Waterschapscursus, die momenteel in Zierikzee wjordit gegeven. De Coöp. Aankoopver. te Zierikzee, die in 1946 een winst maakte van f 15878,20, heeft belangrijke uitbrei dingsplannen Pp stapel staan, P.m. ©en drppg-inrichting ©n een poter- bewaarplaats. Volgens mededelingen van „Landbouwherstel" zouden da „levensonderhoud vergoedingen" in Januari tegemoet kunnen worden gezien'. De algehele afwikkeling van1 de inundatie-schade wiaöht pp aan neming van de wet op de schade vergoeding aan de oorlogsslacht offers. w Verschillende landbouwers p:ro- testeerdien tegen het feit dat de lo nen door de Heide Mij,, aan D.U.Wi.- arbeidiers betaald, hoger zijn dan. de contractlonen in ide landarbeid. Door de Heide Mij. Wlordt thans aan vrije larbeiidiers bij het herstel der Waterleidingen 75 cent pie:r uur betaald, terwijl D.U.W.narbeidersbij: maximum' prestatie 72 cent per uur kunnen verdienen. Het normale landiarbeidersloon bedraagt 64 cent per uur. Dit heeft tengevolge dat normale landarbeiders afvloeien naar die Heide Mij., terwijl het voor vaste landarbeiders oiok niet pret tig is, dat bij het delven van sloten zij zelf 64 cent verdienen1, terwijl die naast hen werkende Di.U.W> arbeider voor hetzelfde werk 75 cent krijgt. Beïnvloeding van idie„-ar- beidspirestatie in verband1 hiermede is niet denkbeeldig. De heer Bois, opzichter bij de Ned,. Heide Mij;., idie inmiddels sa men met idie heer Starkenburg van Landbouwherstel en de heer Keste- l'oo, ter vergadering is gakoimeni, deelt made, idat door Landbouw!-* herstel de eis wlordt gesteld, Idat de werkzaamheden tot herstel van iinundatieschade nah wiegen, Water leidingen, sloten ienz. in Duiivelandi voor 1 Mei 1948 moetan zïjin be ëindigd1. Het idelvan van de secun daire leidingen Waar dit nog gebeu ren moet, zal dus op1 tamelijk korte tijd tmpeten geschieden. De land bouwers blijven vrij' dit te do©n met ©igen personeel en in eigen beheer, wharvopr dan een zekere vergoe ding wprdt gegeven, doch het kah ook 'gebeuren dipor de Ned. Heide Miji., zonder dat idiit kopten mee brengt voor betrokkenen. Ook de uit de waterleidingen uit komende grond langs de hoofdlei dingen kan in eigen beheer w;ordien Opgeruimd;, idioch pok hiervoor kaïn van de diensten van de Heildle Mij:, gebruik wjorden gemaakt. Da grpndl kaïn met de dragline wprdien ge spreid, of met handkraöht op wa gens wloirden geladen, Wanneer het de bedoeling is de grond voor ver betering elders aan te Wendien1. Op de plaats van bestemlmliing is het dian alweer de Heide Mij', idie voor die verdere verwerking zorgt, doch geheel kosteloos zal dit niet zijn. Over het Ioomvertsdhil tussen D.U.Wi. arbeiders ien landarbeiders geeft ide heer Bos enige toelichtingen1, alsimia- idie over de vergoedingen v|0|0|r het dielven in eigen beheer. De heer Bos deelt mede, dat voor die bunkers naar ©en oplossing Woirdlt gezocht. Men wil uit diafamsiie-oiog- punt pomniige bunkers intact laten zodat eerst moet wlorden uitge maakt iwlat Wel ien wat niet kan worden opgeruimd. Eerst daarna kaïn Landtoiouwfaerstel, al of hief in samenwerking met de Heide Mij', de werkzaamheden tot herstel van ide betreffende percelen 'cultuur grond ter hand nemen- De vergoedingen voior drainage zullen', indien ze gegeven wlorden, uiterst gering ziijn, aangezien proe ven hebben uitgemaakt, dat «de draiinieerbuizen doioir da inundatie, tegen die verwachting in, niet zijn dicfatgeslibt. Hierna volgde sluiting. THOLEN. De [oudiereommissile van |de O .L. sdhiool zal op 6 Dec. a.s. im'idie zaal van hötel Hoek' voolr de sichoolkiinderien leien St.-N'ilqolaasfeest organiseren. Die inzameling hiervoor bij' de ouders plaagde uitstekend1. 207 etiketten wierdien in Tjholen verkocht voor de NiwÏÏn-Kerstpak- kettenactia tof een waarde van f 1035;. 1— Die Prins Bennhardi-cloillecte bracht hier PP de som van f 58,50'. - Bijl idie te Middelburg [gehouden Turnwiedstrijdien behaalde „Olym- pia' met het hoogste aantal pun ten de eerste prijs. Mej,. P. v. Zan ten won een lie prijs voor het mot vrije brugaefeiningen en m-ej. C. v. Zanten vooir eenzelfde oefening een derde prijs. De in Engeland geliefde schrijfster Margaret Morrison heeft in haar roman „HOOG IN DE LUCHT", waar van de Engelse drukken meer dan 100.000 exemplaren bedroegen, op frappante wijze het leven getekend van die moedige klaine schare van jonge Nederlandse vrouwen, welke door onze K L.M. stewardessen wordt gevormd, Een fleurige en gezonde roman vol „inside information". Aan trekkelijk voor alle jeugdige harten van 17—70 jaar. Uw boekverkoper weet er meer van. Vergadering van Donderdag 20 November. Aidhaesie wordt betuigd aan het adres van de gemeente Diever, ge richt tot de voorzitter van de Raad van Ministers, waarin met klem wordt aangedrongen op opheffing van de classificatie der gemeenten. Voiorts is ingekomen een verzoek van het Dag. Bestuur der Z.L.Mj, waarbij wordt toegezonden de be groting voor het bouwplan en de 'exploitatiekosten van een in deze gemeente te stichten lagere land bouwschool. Gevraagd Wordt een besluit te tnemen, waarbij gedu rende de exploitatie van ide school met ©en minimum van 20 jaren een subsidie te verlenen, bestaande uit: a. een bijdrage van f 0.10 per H.A.* over de oppervlakte der gemeente; bi een bijdrage van f 010 per in woner, te rekenen naar het in wonertal1 op- 1 Januari van ieder jaar; o. een bijdrage van f 10.per leerling, welke uit deze gemeente het onderwijs der school volgt. Uit het verzoek blijkt, idat het de be doeling i£, dat deze school zal voorzien in de onderwijsbehoefte op dit gebied voor het gehele eiland. Bi. en W. stellen voor het verzoek ïn te willigen', waartoe besloten wordt. Thans komt ter tafel een ohtwerp-verondening, als bedoeld in artikel1 30 der leerplichtwet. Aan de politie wordt de bevoegdheid toegekend 'leerplichtige kinderen bij wijze van idkvaing naar school te brengen, indien deze tijdens school tijden op de openbare weg worden aangetroffen. De raad gaat met het ontwerp accoord. Ged'. Staten^ brengen het stand punt der regering, dat in z'.g. „noodlijdende gemeenten" alle be lastingen, die in ide gemeente mor gen worden geheven krachtens de Gemeentewet, met name de Reini- gingsbelasting, ook inderdaad beho ren te worden ingevoerd. Thans wordt in de bebouwde kom van gemeentewege gratis haardas en keukenafval .afgehaald. De kosten hiervan bedragen per jaar rond f600.Met eein belasting van f2 per gezin kan worden volstaan. Hierna volgt vaststelling dezer ver ordening. In verband mét het voorgaande besluit is het noodzakelijk de Al gemene Politieverordening aan te vullen, teneinde te voorkomen dat in ide gedeelten der gemeente,1 waar as enz. van gemeentewege wordt opgehaald', dit vuil niet meer zou worden meegegeven nu er voortaan voor betaald moet worden. Een tweetal artikelen waarin deze ver plichting wordt omschreven en voorts verplicht gesteld wordt het afval in behoorlijke emmers enz. op te bergen, wordt vastgesteld. De voorzitter wordt verzocht de politie op te dragen verscherpt toe zicht te houden op het deponeren van vuil. Hetgeen geschieden zal Vervolgens stellen B. en W. von>r de thans bestaande verordening op de keuring van waren in te trekken en een nieuwe verordening vast te stellen. Hiertoe wordt besloten. Hierna wordt vastgesteld de ver goeding; voor de bijz. school alhier, als bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1946. De nog te betalen vergoeding wordt vastgesteld op f4767.78. Vervollgens wordt ingevolge art. 55 dier wet, over 1946 a. het bedrag, dat de gemeente werkelijk heeft .uitgegeven, voorlo pig vastgesteld op f2477.92; b. het bedrag, dat overeenkomstig het krachtens art. 55bis dier wet per leerling bepaalde bedrag in ver band met het gem. aantal leerlingen beschikbaar is .gesteld voor de sub a. bedoelde uitgaven, voorlopig vastgesteld op f 90 tweederde maal f41.22 is f3737 28; c. het verschil' tussen de sub a Dinsdag 25 November. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuwis7,15 gymn.; 7.30 gram 7.50 VPRO 8 nieuws;; 8.15 aubade; 8.45 Amerikaanse muziek; 9.15 mor genwijding; 9.30 werken van Raüh; 9.45 arbeidsvitaminen; 10.30 van vrouwi tot vrouw; 10.35 uit Zuid- Amerika; 10.50 voer de kleuters; 11 orgel en zang; 11.45 monoloog; 12 ensemble Jetty Cantor; 12.30 weerpraatje; 12.33 ons platteland; 12.43 piano; 1 nieuws; 1.15 Vaude- ville-oirkest; 1.45 piano; 2 niet naald en schaar; 2.30 radio matiine; 4 30 viool; 4.40 de schoolbel; 5 dat kun jij: ook; 5.30 bioscooporgel; 5.45 Rijk overzee; 6 nieuws6.15 piano; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 het klokje van 7; 7.05 New Yoirkse correspondent; 7.15 beroemde lie- derenreeksen7.45 Niwin-klanken; 7.50 rubriek van de- wederopbouw; 8 nieuws; 8.05 reportage; 815 bonte trein; 9.30 contact; 10.15 buitenlands overzicht; 10.30 Mendelssobn-her- king; 11 nieuws; 11.15—12 muziek uit Oost-Europa. HILVERSUM II (415 m.)j 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.30 lichtbaken; 9 hoog mis; 10.15 wie komt er in mijn hokje 10.30 piano; 10.40 voordracht; 10.50 gram.; 11.30 als ide ziele luistert; 11.40 gram.; 12.03 harp en hobo; 12.30 weeroverziicht; 12.33 dansmu; ziek; 12 55 zonnewijzer; 1 nieuws; I.15 welk boek?; 1.20 orgel; 1.50 gram.; 2 Berlijns philharmomiseh1 iorkest; 2.30 onder ons; 3 Domstad- kwartet 3.45 de Comedian Harmo nists; 4 ide zonnebloem; 4.30 zie- ikenloif; 5 na schooltijd; 5.15 gram.; 6 volksliedjes; 6.20 sportpraatje; 6.30 Sylvestre trio; 7 nieuws; 7.15 Kath. nieuws; 7.20 piano-concerten van Mozart; 7.45 jongelui; 8 nieuws; 8.05 actualiteiten; 8.12 de gewone man; 8.20 radio philharmonisch or kest; 9.35 Ned. kamerkoor; 10.10 de van Rooyens; 10.15 avondgebed; 10.30 nieuws; 10.45 kamermuziek; II.20—12 dansmuziek. en b genoemde, bedragen voorlopig vastgesteld' als volgt: het bedrag sub a voor het open baar gewoon lager onderwijs is f 1259.36 minder dan het bedrag sub' b voioir dit onderwijs. Op voorstel' van B. en W. wordt aain 'de gemeentebode voor het ge bruik van zijn eigen rijwiel voojr dienstaange'egenhelen .een jaarlijkss vergoeding van f 20 toegekend, ingaande 1 Januari j J. Uit de hierna aan de Raad aange boden gemeenterekening over 1946 blijkt 'dat het batig slot van de gewone dienst f3222,28 .en bet na delig slot van ide kapitaaldienst f 1336,49 bedraagt. De eveneens aan geboden rekening van het burger lijk armbestuur wijst voor de ge wone dienst in inkomsten en uit gaven aan een bedrag van f 5117 09 en de kapitaal'dienst een bedrag valui f 700.De algemene reserve be draagt f700.—. Thans brengt de voorzitter de herbeplanding der algemene be graafplaats ter sprake. In verband met het jaargetijde zegt spreker! opdracht te 'hebben gegeven tot be doelde berbeplanti'ng. De leden zijn algemeen vain oordeel, dat het toe te juichen is, dat de opdracht reed's is verstrekt. Het gevraagde besluit wordt alsnog genomen. De kosten zullen ongeveer f 2000.be dragen1. Op verzoek van de heer A. de Later, caféhouder, om een tege moetkoming in de door hem gele den bedrijfsschade, in verband met het niet opnieuw verlenen van een vergunning toit bouw van een ga rage, wordt met algemene stemmen afwijzend beschikt. Tenslotte wordt nog een crediet verstrekt van rond f250.— voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3