ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BLUM'S POGINGEN MISLUKT WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MAANDAG 24 NOVEMBER 1947 No. 15753 101e Jaargang; ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/'h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Het zwarte schaap De regering heeft thans een ant woord ingezonden op het verslag van de commissie voor. de Rijks uitgaven uit de Tweede Kamer in zake de verslagen van de buitenge wone algemene rekenkamer te Lon den .over de periode 1 Juli 1941 31 December 1944. In dit antwoord meent de rege ring, dat de financiële administra tie van de gezantschappen en de consulaten over 't algemeen geens zins onbevredigend heeft gewerkt. De regering erkent, dat bij de regeringsvoorlichtingsdienst inder daad niet altijd de nodige zin voor zuinigheid en voor een juiste beste ding van 's lands gelden bestond. De regering is van mening dat te kortkomingen in het genoemde fi nanciële beleid moet worden ge weten aan de moeilijke omstandig heden, Waaronder werd gewerkt. Het waren „onvermijdelijke conse quenties". De toenmalige minister vain bui tenlandse zaken protesteert tegen de voorstelling van zaken als zou in de eerste periode een vabanque mentaliteit hebben bestaan. Honderdduizend paar handen te weinig Het tekort aan arbeidskrachten bedraagt in Nederland' niet minder dan 75.000 mannen en 26.000 vrou wen, deelt de minister van sociale zaken mede in zijn memorie van antwoord op het voorlopige ver slag van de Tweede Kamer.Een op lossing van dit vraagstuk zal men dan ook op korte termijn niet kun nen verwachten. Het ligt in de bedoeling:te komen tot een verplichte wachtgeldverze- kering die werkgevers en werkne-' mers in 'het algemeen zullen moeten bekostigen. De regelingen zullen naar gelang van de aard der be drijfstakken uiteenlopen. Verder is een ontwerp in voor bereiding, waarin een wettelijke re geling wordt gegeven voor bedrijfs pensioenfondsen waarvan op het ogenblik anderen dan zij, die krach tens collectief contract deelnemer zijd, geen gebruik kunnen maken.1 De premies voor de bij het Land- bauwongevallenfonds aangesloten werkgevers zullen met ingang van 1 Januari een verhoging van tien procent ondergaan. Weduwen van personen die in loondienst werkzaam waren, zul len kinderbijslag krijgen. Een wets ontwerp hiervoor is in voorberei ding. Restauratie van het Prinsenhof Bij de thans plaats hebbende res tauratie van het Prinsenhof te Delft, waar het volgend jaar de Herden kingstentoonstelling van de Vrede van Munster 16481948, zal plaats hebben, is een zeer bijzondere ont dekking gedaan. Men heeft n.l. een achter de muren ingemetselde trap kunnen blootleggen, waarvan men tot dusver het bestaan niet kende. Wel vermoedde men, dat ten tijde van Willem van Oranje daar ter plaatse de situatie anders was ge weest, doch het bleef bij een ver-, onderstelling. Daardoor kon ook nooit de voor stelling van de vlucht van de dader, Balthasar Gerarts, in overeenstem ming worden gebracht met de wijze, waarop deze in het protocol van Rombertus van Uylenburgh (vader van Saskia, Rembrandt's vrouw) is verhaald, n.l. dat de moordenaar over de binnenhaven en door de tuin naar de stadswal (thans Phoenixstraat) vluchtte en daar gegrepen werd. Immers, Rembrandts schoonvader, die op de noodlottige dag van 10 Juli 1584 bij Willem van Oranje te gast was, behoorde tot de eersten, die de gewonde Prins hulp verleen den. Aan hem danken wij ook het bovengenoemde nauwkeurige proto col der gebeurtenissen. Nu de achter de muren ingemet selde trap echter weer is vrijgelegd, stemmen de feiten geheel overeen met de situatie. Deze uit een histo risch oogpunt zo zeer belangrijke ont dekking heeft allerwege grote be langstelling gewekt. Regeling voor bouwvak arbeiders bi] vorstverlet Daar zich reeds gevallen van vorst verlet in de bouwbedrijven hebben voorgedaan, deelt het bestuur van het Risicofonds voor de bouwbedrij ven mede, dat dit fonds met ingang van 80 November in werking is ge treden. Van die datum is iedere werk gever in het bouwbedrijf verplicht negentig procent van het wettelijk vastgestelde uurloon uit te betalen aan zijn werknemers, gedurende de tijd dat zij als gevolg van vorst min der uren werken dan de wettelijke arbeidsduur. WERELDNIEUWS Als de Londense conferentie mislukt Die grijze Frainse socialistenleider LeiOin Blum, heeft in die Nationale Vergadering niet de vqilgehs de grondiwiet vereiste absolute meer derheid gekregen, die het vertrou wen zou uitspreken oim Ihiam een groep; ministers uit te laten zoeken teneinde het Franse schip van Staat dat Lijkt te zullen stranden, naar de veilige haven wlaar orde en rust heersen, te koersen. V|oo:r de Kamer tot stemmen overging had, Blum een rade gehou den, 'w'aarin hij1 van leer troik tegen de communisten en dia aanhangers van generaal de Gaulle. Het enige lichtpunt dat Blum de afgevaardig den kom aanwijzen om uit de eco nomische ellende te komen, Was de beloofde financiële hulp diooir da Ver. Staten. Inmiddels versombert het politieke firmament in Frankrijk meer en meer. Nieuwe groepen sta kers hebben zich bij de pude ge voegd;. Marseille alleen al telt 200 duizend stakers. 370.000 jpingems en meisjes hebben een extra vacantia gekregen, omdat hun onderwijzers het schoolbord, en de schriften imi idie steek lieten, teneinde dooir sta king die verlangde salarisverhoging te forceren. Om Parijs, het brandpunt vam dia politieke chaos, wiemelt het van troepen, die uit die bezettingszone van Duitsland en Oostenrijk zijn ge haald,. Die staatspresident houdt on onderbroken besprekingen met de politieke kopstukken teneinde een oplossing te vinden. Het is een wedloop geworden tussen een spoe dige regeringsvorm en het streven der communisten om een sfeer van revolutie te scheppen. Allies wijst er op dat'; het deze wieek' \gaat spannen. lyTarshall is naar Londen vertrok- ken om deel te nemen aan de iconefrentie dier Grote Vier, die een vredesverdrag voor Duitsland zullen opstellen. De verwachtingen daar omtrent zijn niet hoiog gespannen, noch in Europa, noch in de Ver. Staten, wier doeleinden gericht blij- -ven op de vorming van Duitsland tot een economische eenheid, wel ke, naar Amerika's inzicht, aan de uitvoering van die nader vast te stellen ihersteiclausules dient voor af 'te gapn. De Ve:r. Staten houden ppk vast aan hum :reedis eer-der geformuleerd voorstel tot een verdrag ter waar borging van Duitslands ontwape ning, -d.at idle Ver. Staten bereid zou den zijn met Birittannië, Frankrijk en de Sow jet-Unie te sluiten als garantie tpgen een herleving van Duitslands militaire macht. Ook t.a.v. die vrede met Oostenrijk blij ven die Ver. Staten hun reeds Oer dier pml-ijnde voorwaarden hand haven. Niettemin is Washington zJileh be wust van de noodzakelijkheid om alternatieven te overwegen voor het geval die conferentie te Londen geen tastbare resultaten oplevert. Dieze zoudien wellicht kunnen gaan iin die richting van een bedhtera organisatie van Westdiuis gebied' als een eenheid, onder gezamenlijk Ame- ;rikaains-Frans-B:ri'ts bewind,, ten ein de Duitslands industriële wederop bouw 'te bevorderen, opdat het bij Europa's economische herstel de rol kan spelen, welke het naar bevoegd Amerikaans oordeel dient te wiorden -toegekend,, altijd met inachtne ming van de passende waarborgen -tegen een militaire bedreiging van Duitsland,. Op een te Tilburg gehouden ver gadering van alle Nederlaïidse Stu dentenorganisaties zijn plannen be sproken om te komen tot een mas sademonstratie van studenten ter gelegenheid van het regeringsjubi leum in 1948. De marine-voorlichtingsdienst te Batavia meldt, dat de Nederlandse torpedojager „Evertsen" op 17 Nov. een kleine kano miet 9 Indonesische opvarenden heelt opgepikt. Hun prauw' was vergaan. Dientengevolge hadden zij reeds 3 etmalen zonder voedsel rondgezworven. Op hun eigen verzoek werden zij naar Soe- rabaia gebracht. De Japanse regering heeft be kend gemaakt, dat 80.000 voormali ge officieren van het Japanse leger <en de marine geen openbare func ties meer mogen- bekleden. SPREUK VAN DE DAG De ernst mo,et zich hullen in een kieeid van scherts en humor, wil hij toegelaten worden in- het ge zelschapsleven. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 24 November: Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk buien, krachtige, aan de kust stormachtige wind tussen Zuid-West en Noordwest, -daling van temperatuur. 24. Zon op 8.13; onder 16.39 Maan op 45.14; onder 2 59 Volle Maan 28 Nov. 8 45 Hoogwater te Zierikzee 25. 0.52 v.m. 13.03 n.m! over die maand November ZIJ DIE VIELEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: A. Smits uit LeidenA. Klarenberg uit Den Haag. Koninklijke Landmacht: B. Altena uit WonseradeelJ. Beekman uit DoornutG. Bor- gers uit BarneveldL. Bra- venboer uit BarendrechtK. Breeuwsma uit Wymbritsera- deelM. J. Ham uit Leidschen- dam K. Keesman uit Hoog- karpsel (N.-H.)A. F. Kok uit 's-HertogenboschJ. Moe- selaat uit Den HaagF. H. Santing uit ZwolleM. Schon- thaler uit HaarlemH. V isser uit Wymbritseradeel; H.War- tena uit Menaldumadeel (Fr.) Rectificatie: Sold. P. J. Willems van 4-3 R.I., werd op 11 Augustus 1947 gemeld als overleden na ver missing. Betrokkene is echter nog in leven en op 8 Novem ber 1947 teruggekeerd. Van het Kon. Ned.'Indisch Leger sneuvelden 2 militairen. Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg Op 15 November 1947 stood,en ingeschreven 816 (64) personen, waarvan -er ©09 in de D.U.W. waren tewerkgesteld,. Over -die week ein digend 15 November 1947 werden 273 (32) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen be droeg 2035 (194). De tussen haakjes geplaatste cij fers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: TholenBouwvakarbeiders, bank werker-draaier, eleetriciën-loodgie- ter, bakkersknecht. Schouwen-Duiveland,Bouwvakar beiders, stoffeerder, meubelmaker, smid, lijnwerkers, loopjongen, jong ste bediende. Naaister, huishoude lijk personeel. Aanbiedingen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkantoren te Tlho-len ien Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1