ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het Fransche kabinet Ramadier trad af WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Winter-off'ensief Engelse bruidjes boffen l Roofoverval te Sittard DE ENGELSE KONINKLIJKE FAMILIE VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 No. 15751 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sueeesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Er wordt in Europa door de.com munisten verzamelen geblazen, op het toumoioiveld der grote politiek, maar evenzeer in die onderscheidene landen, |Om Frankrijk alleen als voorbeeld te noemen. Hier ,en daar wordt gesproken van het „winter offensief" van de Comiinform en rwij nemen deze term gaarne over. In derdaad is de winter 'die tijd, waar van. de communisten het grootste effect hunner onverantwoordelijke praktijken verwachten. Het d,oei, dat de .middelen heiligt, is er op gericht, door het stichten van de grootst mogelijke wanorde, de wettelijke regering omver te wer pen-, Dat blijkt b.v. uit een ppen-i lijke oproep vain de leider van d'e Communistische Bond, van Vakver enigingen in het Saine-dep art amen t, waarin wordt .gesproken over de: „mobilisatie van de arbeidersmassa voor die strijd tegen de regering}". Van een duidelijker signatuur kun nen de -communisten hun optreden niet voorzien. Geiwiel-d, eh waanzin nige stakingen worden geprocla meerd, om -dit doel te bereiken., V|oor zijn vertrek maar Europa (op wieg naar -de conferentie -der Grote Vier te Londen), heeft mi nister Marshall,-het Russische op treden nog weer eens van een waarheidsgetrouw -commentaar voor zien. Die S.owjet-Uiniie is niet geïnte resseerd- 'bij een toekomstig herstel van Europa, ombat alleen een cha otisch en tot -op- het 'been verarmd Europa, geschikt ;is, om als een willoize prooi in Russische hana-en te vallen. De Ru-ss-en verwijten, zo als biekend., -de V-er. Staten steedis, dat zij met het oud-e werelddeel imperialistische bedoelingen hebben. De feiten spreken even-wel een an d-ere taal. Amerika w-il Europa po litieke zelfstandigheid teruggeven, door het toedienen van economische injecties, die het zieke lidhaam weer op -de been kunnen helpen, IJ -an -onbevooroordeelde opmerker, zal moeten -concluderen, -dat het Russsisdhe optreden i:n Europa meer reden tot bezorgdheid geeft. Het is wel heel listig, ach -en wiee te roepen over -de kapitalistische plan nen, d.i-e Amerika t.-o-.v. Europa koestert, maar -dat betekent toch niet meer -dan een 'handigheidje o-m- de aandacht van eigen doen e-n laten a-f te l-eiden. Zo onder -de hand door heeft Rusland -een gebied van 300.000 km.2 geannexeerd, -en een bevolking va-n 20 millioen mens-ern in -de ban van -d-e -dictatuur geslagen. In -die demo cratisch geregeerde landen heeft Moskou de tij-dbiommen -der revolutie neergezet in de vprm van -commu nistische partij-en, -d.i-e er -w'el voor zullen zorgen, dat het Ruasisiehe vuurtje in Euro-pa 'brand-ende blijft. In Frankrijk is reeds zo'-n Mosoo- 'vische bom ontploft -en h-et land trilt ,op zijn grondvesten. De situatie i-s -dus langzamerhand w'el heel doorzichtig geworden. De grote vraag is nu maar, of de we reld, zout genoeg in zichzelf heeft, jOrn aan -d,it schaamteloos drijven van Rusland, paal -en perk t-e stel len. Het maken van een keuze tus sen' Oost en West kan tegen deze achtergrond,, geen probleem zijn. H-et gaat er ni-et ,om, de Westerse cultuur van all-e vlekken schoon te wass-en -en Rusland- uitsluitend als h-èt zwarte schaap voor t-e stellen-. Het gaat pim het al of ni-et voortbe staan van ©en vrije wereld-, waarin weliswaar v-el-e -distels omhoog schie ten, ihaar (och -altijd, inog -de blo-em' van die persoonlijke vrijheid' tot schone ontwikkeling koimen kan. De vr-e-es voor pprlo-g kan mogelijker wijs velein parten spelen. Lat-e-n zij beden-ken, -dat elke Westerse aarze ling, Rusland de kans geeft, zonder p-orloig, waarop- het ni-et aanstuurt, het doel te 'bereiken, dat van del grond,l-egging -der bolsjewistisch© re volutie af -op -de voorgrond heeft gestaanwereldheerschappij. WEERBERICHT Verwachting tot d-e avond v. 21 No|v. Meest zwaar bewolkt met hier en idaar enige regen o-f motregen ein -op vele plaatsen nog nevel o-f mist, aan -de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, belang rijke stijging va-n temperatuur. 21. Zoin o,p 8j08, ondier 16.42. Maan op 14.36, onder Hoogwater te Zierikzee over die maand Nov-emher 21. 8.42 v.m. 21.30 m.m. Hoogwater t-e Bruinisse 15 min. later -dan te Zi-erikzeé. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater WERELDNIEUWS „Agrarische hervormingen" in bezet Oostenrijk zicht. Het gist gevaarlijk van d'e Pyr-eneën tot aan het Kanaal. Een krachtige regering in -de, politiek verscheurde Republiek zal oird-e ,op zaken moeten stellen, wil in Frank rijk d-e chaos uitblijven. /TJ esteund en aangevoerd -do-o-r -de bonzen van de communistische partij in Oostenrijk, zijn de OoiS-tem- rijk-s-e boeren zelf aan het hervor men geslagen. Hc-ewel de regering zich tegen d-eze „agrarische -hervor mingen" verzet, -ein de politie op dracht heeft gegeven daartegen krachtdadig op te treden, gaat -de agrarische -slag gestadig voort, on> dat de politie alleen durft optreden wanneer (je Russische bezettings- auto-riteiten zich er niet tegen ver zetten. Uit de aard der zaak -doen zij- dit weinig of helemaal -niet, daar dit systeem ook in Rusland reedis eerder toepassing heeft gevonden. D-e -communist-en beweren, -dat alL -l'eein hun partij bereid' is, oinmijd- d-ellijk agrarische he'rvoirmingien in Prinses Elizabeth heeft be kend gemaakt, dat zij.' van de 25 japonnen, -die zij ,ails'huwe lijksgeschenk van, het N-ew Yorkse Instituut voor Mode- ontwerp -heeft -ontvangen, er 20 zal weggeven aan 20 bruid jes, die evenals zij: in Novem ber trouwen-. Zij is van me ning, -dat. zij in -de huidige m oeilïjke tijdsomstandigheden in haar vaderland al -deze ja ponnen ni-et zelf kan behou den Bij1 de verdeling zal die voorkeur worden- gegeven aan meisjes van -dez-elfdie leeftijd' als zij, -d'i-e o,p 19, 20 oif 21 November -in het huwelijk tre den. Leon ölum De Franse premier is afgetreden tóp-dat -er stappen kunnen worden gedaan, welke er toe leid-en, dat a-lle partij-en verantwoordelijkheiid kunnen dragen voor de gang van zaken in Frankrijk. Aldus een offi cieel communiqué. De Franse pre sident Vincent Aurio-I is onmiddel lijk begonnen besprekingen te voe ren, ten-einde -een; (nieuwe stuur man voor het zich in een gevaar lijke -stroming bevindende -schip van staat, te vinden. Maar het zal nog wel -even -duren eer men de -stuurman achter het kompas heeft. Reynaud, idi-e reeds eenmaal premier was, heeft al laten weten, -dat men oip hem niet reke nen moet, o-mdat slechts een socia list in -staat is om -d-e -nodige maat regelen tegen -de communisten: te nemen. Inmiddels heeft L-eon Blum- zich bereid verklaard te trachten' een nieuwe „etat major" samen te stellen, -die d-e nodige maatregelen in het door stakingen verscheurde Frankrijk zal mo-eten nemen. In Marseille, -de grote zeehaven aan d-e Azurenkust, staakt 85 pet. van -de arbeiders; in Noord-Frank rijk liggen de mijnen verlaten, 350 duizend metaalarbeiders houden -d-e wacht bij hun machines, -die niet draaien; 12000 onderwijzers blijven uit de scholen weg en een ambte- narenstaking ligt in het vooruit- Op -de Kromw-e-g t-e Sittard i-s d'e handelsreiziger H. van achteren aangegrepen d'oioir -een individu, dat -hem van zijn portefeuille met f 500 beroofde. D-e vermoedelijke dader, zekere J. S., is 's-nachts van zijjn bed -gelicht -en- ina verhoor in het -huis van bewaring te Maastricht ingesloten. t-e voeren. Omdat -d-e andere partijen er -niets van willen w-eten, moeten -de boeren zelf toit actie n-vergaan. D-e volkspartij', welke -de meeste grondbezitters vertegenwoordigt, i-s zeer gekant tegen -de illegale her vormingen -en -de socialistische par tij', hoewel voorstander va-n her vormingen, keurt het onwettig iinl bezit in-emen van land ten zeerste iaf. De Oostenrijkse regering heeft d-e minister van l'andbauw gemachtigd om het in bezit genomen' land weer aan de wettige eigenaren terug te gev en. Alle burgemeesters hebban in structie gekregen, -de bevolking af te 'houden van- illegale acties. in het Buckingham Palace na de huwelijksplechtigheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1