ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WILLIAM L. MACKENZIE KING Truman's boodschap tot het Congres WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Het doolhof van vraagstukken WOENSDAG 19 NOVEMBER 1947 No. 15750 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. „Voor zeer uitmuntende ver dienste :iin het belang van. de menselijke vrijheid, en recht vaardigheid, en de bevrijding van het Nederlandse volk, zijd wetenschap ,en zijn universitei- ten". Aldus motiveert de doctorsbul, !d;i,a in. de afgelopen week door idd gemeente-universiteit vah Amster dam werd uitgereikt aan de pre mier van Canada Willia m L. Mackenzie King, het eredoc toraat waarmee zij deze staatsmain heeft willen begiftigen. Slechts één van die eerbewijzen was dit doctoraat, onder de vele dia deze (hoge en zeer wielkomle gast zijn ten dieal gevallen bij zijn korte bezoek aan Nederland. Nui is het ©en feit, dat in deze hulde veel, zeer v'eel, meetrild© van de dank die ons volk het Canadjesei volk wieet, niet slechts voor het feit, dat de Canadezen onze bevrij ders waren, maar ook en niet ini die laatste plaats voor de liefdie-i rijke gastvrijheid, prinses Juliana en de kleine prinsesjes betoond, tij diens. hun verblijf. Hiet compliment, dat de heer Mackenzie King onze prinses maak te, in die rede, die hij in de Staten- Generaal heeft gehouden, n.l. >dat zij onze beste ambassadrice was, kunnen wij de grijze premier reci proceren. Want op zijn beurt heeft hij; door de grote hoffelijkheid, die ©en van die voornaamste kenmerken van zijn toespraak was, veler har ten in Nederland veroverdi. Niet in het minst door de improviserende vorm van zijn speech, die er het karakter van een gesprek vain-ihart- tot-hart aan verleende. Opmerkelijk is, dat, ook tijdens die voorbereidingen van zijn bezoek zo weinig de aandacht is gekvijd aan die geschiedenis en de achter gronden van de figuur Mackenzie King, terwijl die carrière van deze staatsman toch bijzonder foelajng- wiekkend is. Daar is in die eerste plaats het, waarlijk niet slechts voor Canada unieke feit, -dat hij needs meer dan twintig jaar het ©erste-minis- tersohap waarneemt. Niet minder vermeldenswaard is het, dat deze figuur de eigenschappen van we tenschappelijk werker, publicist en politicus in zich verenigt. Hij kwam iin -die politiek terecht door zijn humanistisch-wetenschap- peiijke belangstelling. Als jiong stu dent n.l. ondernam King, geheel op eigen initiatief ©en onderzoek naar de mensonwaardige toestanden die er bestonden in de achterbuur ten van de steden van Canada. Een jaar daarop, hij zal toen ongeveer 25 zijn geweest, werd, hij, teng3- volge van dit onderzoek, door de regering uitgenodigd, mede te wer ken aan die opbouw van ©en nieuw in te stellen ministerie van Ar beid,. Na enkele jaren werd hij val dit departement plaatsvervangend minister. Van die liberale partij, tot welke hij inmiddels was toegetreden, werd hij voorzitter en in 1926 werd, hij minister-president. Dat hij die functie zo, lang heeft bekleed,, is temeer opmerkelijk, daar hij' op ©en bepaald, punt zijin stand punt stelde >en wist door te voe ren tegen de mening van zijn meeste landgenoten in. King was n.l. eein warm voorstander van ©en zeer hechte verhouding tussen Ca nada en het Britse moederland1. Hij heeft, uit hoofde van dit standpunt steeds geijverd voor de rol van Canada in de laatste wereldoorlog en dieze zeer gestimuleerd. Ook dit is een reden temeer voor Oinzie 'diepe erkentelijkheid. Mackenzie King is thans 73 jaar; hij is vrijgezel en groot kinder vriend, en niet het minst is hij da die hoedanigheid gesteld op onze oudste drie prinsesjies, die hij in Canada van inalbij heeft leren ken nen. Jt. P O. Oogstverbranding in Argentinië Over het verbranden van oog sten in Argentinië deelt het Argen tijnse Consulaat te Amsterdam het volgende mede: ,,De voornaamste beschuldiging welke men richten wil tot ons land is die, dat wij niet voldoen aan de dringende vraag na,air graan voor West Europa en dat wij dit zou den verkopen tegen zulke hoge prijzen, dat het onmogelijk is het graan ,op de wereldmarkt te bren gen. In werkelijkheid vergeet men: le. dat in Juni 1946 de staats president, generaal Juan Peiron het nodig achtte met alle mogelijke middelen deel te nemen aan de hulpverlening ten behoeve van; de door de oorlog geteisterde landen en die, welke zonder zelf in oorlog geweest te zijn, toch de gevolgen daarvan hebben ondervonden; 2e. dat naar aanleiding hiervan, vrije handelsverdragen zijn gesloten met Spanje, Frankrijk, Italië e,a 3e. dat Argentinië belangeloos graan heeft geschonken aan Spanje, Frankrijk, Italië en Griekenland; Indien Argentinië niet meer deed, was dit niet, omdat men niet wilde, maar en dit is geheel iets an ders omdat men niet kon en, in dit geval door een oorzaak waaraan wij geen schuld hebben. Deze oorzaak was de economische blokkade, welke aan ons land op gelegd werd. Deze blokkade, welke de invoer heeft verhinderd van ma chines, automotoren, vrachtwagens en andere werktuigen en die direct betrekking hebben op industrie en landbouw, hield de consequentie in het verbranden van oogsten voor meer dan 2.000 miilioen pesos. Weldadigheidszegels Oio,k dit jaar zullen weer Wielda- digheidszegels met een toeslag ten behoeve van het kind, worden uit gegeven. Ze worden van 1 Decem ber ajs. tot en met 5 Januari- op -die postkantoren verkodht en zullen tot en met 31 December 1948 voioir1 die frankering geldig blijven. Ze ver schijnen in die volgende waardien ©n kleuren: 2 ©ent (met een toeslag van 2 (canlt) roodbruin; 4 cent (-)- 2 cent) green; 7i/2 eent (-J- 21/2 cent!) donkerbruin10 cent (-j- 5 cent) nood' en 20 cent (-f- '5 cent) blauw:. „Indien ©en deel van Europa dez© winter ineenstort, omdat wiij het verschil tussen middelen en behoef ten niet overbruggen, bestaat er geen kans op leconomisch herstel". Met diezie boodschap richtte de Amerikaanse president zich tot Ihet Congres, daarbij steunend Mars hall's verzoek om 597 miilioen dol lar ter beschikking te stellen om, Frankrijk, Oostenrijk en Italië op die been te houden. Het plan-Marshall legt misschien duidelijker dan iets anders het ver hand bloot aan de Amerikaanse bur ger tussen buitenlandse en binnen landse politiek. Dat er steun nodig is voor Europa om chaos en af-, glijding naar het communisme te voorkomen, wordt dooir vrijwel nie mand, betwist. Onmiddellijk daarop rijst -die vraag over de consequenties voor Amerika's binnenlandse eco nomie. Wie zal de credietën van milliarden dollars opbrengen? Op timisten zijn van mening, dat het Marshall crediet hoofdzakelijk zal kunnen worden gefinancierd uit het batig saldo op de Amerikaanse be grotingen, voor het volgend, jaar loip 4 a 5 milliard, geschat. Een an dier deel der publieke opinie wenst dringend belastingverlaging, en wil daarvoor het overschot gebruiken. En vlak voor het verkiezingsjaar is het moeilijk om aan dat ver langen niet althans in zekere mate te voldoen. üuropa, plan-Marshall, eommunis- me, de atoombom, Griekenland, China, Korea, -demobilisatie om ar beidskrachten vrij te maken voor een noodzakelijke hogere produc tie, -en bezorgdheid over ©en te grote verzwakking van het defen sie-apparaat in ©en uiterst -onsta biele wereld,; en in Europa het ver deelde Duitsland1, wiens toekomst straks op die conferentie iin Londen van de vier ministers van buiten landse zaken zonder veel hoop op ©en oplossing zal worden toesp ro ken, datzelfde Duitsland waarvan Amerika althans het Westelijke deel als productieve kracht weer in de herbcuw; van het oude continent wil inschakelenal deze problemen hangen samen, en in Amerika be ginnen steeds meer mensen dat te beseffen. Een doolhof van vraag stukken. En de -ervaring oom in zo groot internationaal verband, te den ken, is nog maar jong en gering/ Geen wonder dat veler zenuwen stérk gespannen staan, -en dat ,.le toon bijwijlen wat heftig wordt. WEERBERICHT Verwachting tot de avoind vah 19 November: Aanvankelijk meest zwaar be wolkt, later met tijdelijke opklarin gen, plaatselijk enige regen af sneeuw en bier en daar nevel of mist, veranderlijke wind, koud, met plaatselijk lichte vorst in de nacht. 19. Zon op 8,.05, ondier 16.45. Maan jop 13.59, ondier 22.08. Eerste Kwartier 20 Nov. 22.44. Hoogwater te Zierikzee over die maand November 19. 6.58 v.m. 19 26 njm. Hoogwater te Bruimisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater „Rijkseenheid" protesteert Het comité „Handhaving Rijks- eenheid" heeft het volgende tele gram doen toekomen aan de minis ter-president „Het „Nationaal Comité tot Hand having vair, -de Rijkseenheid acht zich verplicht ernstig te proteste ren tegen het wederom voeren van onderhandelingen met de republiek Djocja, welke blijkens uw medede ling in ide Kamer, reeds in gang zijn. Het comité moet met diep leed wezen vaststellen, dat blijkens die mededeling tot het zoeken van nieuw contact met de republiek oi.m. hebben geleid tot overwegin gen, verband houdend met de bin nenlandse politiek. Het comité kan deze mededeling niet and-ers opvatten dan -als het opofferen van de levensbelangen van ons volk en de volkeren van Imdië aan een partijpolitiek, welke jn het verleden tot niets dan schade schande en smaad heeft geleid, die dagelijks het leven kost aan Ne derlandse soldaten en talrijke in heemsen en die de getrouwe be volking steeds meer van ons ver vreemdt". Volgens kringen, die in nauwe relatie staan met de Finse regering, hebben de Sovjet-Unie en Finland tijdens het bezoek van -de delegatie der Finse regering aan Moskou een wederzijds verdedigingspact gete kend. De Finse delegatie zou voorts verzocht hebben o-m verlenging van de termijnen vooir schadevergoeding daar de productie belemmerd woirdt door gebrek aan electris-ehe stroom. Te Poortugaal is overleden een der oudste mannelijke inwoners van Nederland, de heer M, Molenaar De heer Molenaar bereikte de leef tijd van 103 jaar en acht maande». Naar te New-Delhi bekend wordt hebben tot dusver meer dan zeven miilioen Vluchtelingen de grenzen van Pakistan in beide richtingen overschreden,. Het. bestuur van het nationale verbond van Britse mijnwerkers heeft toestemming gegeven tot het werven van 30.000 mijnwerkers in Europa. I Uit Australië zijn de twee eerste groepen van een expeditie naar de Zuidpool vertrokken. Het doel is een permanente waarnemingspost te vestigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1