ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Frankrijk* Italië en Oostenrijk moeten geholpen Complot in Suriname verijdeld WOENSDAG 12 NOVEMBER 1947 Noi. 15744 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij -vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel, 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Marshall Voor tussentijdse hulp aan bo vengenoemde landen vraagt gene raal Marshall 597 millioen van het Amerikaanse Congres tot 31 Maart van het volgend jaar. Vpor thulp op lan ger termijn aan de landen die be trokken zijn bij de uitvoering van hel Hl vo'ledige plan- Marshall is 16 tot 20 milliard nodig. Deze bedragen zijn lager dan die welke president Truman enige tijd geleden noemde, doch hoger dan de schatting van de „commissie van negentien". Volgens Marshall is hat succes van die hulpverlening vol strekt niet verzekerd, maar er be staat een behoorlijke kans op slagen Rusland steekt geen hand uit voor het herstel van Europa, terwijl Amerika, Engeland en Frankrijk alle moeite doen om het oude wereld deel weer gezond te maken. De beloofde hulp zal worden ver leend in die vorm van schenkingen of leningen, wat afhangt van de toestand van zaken in het betrok ken land'. De invoer van voedsel, kunstmest en brandstof zal over het algemeen uit schenkingen wor den gefinancierd. Een economisch gezonde wereld is essentieel voor de veiligheid en het welzijn van alle landen. Wan neer de economiën bezwijken, wor den de politieke toestanden onze ker, raken vrije instellingen in ge vaar, hebben de vrijheden v.an de Griekenland moet geholpen worden Voorzichtig heeft president Tru man in het Congres laten doorsche meren idat er misschien meer da:n Ide reeds beschikbaar gestalde drie honderd millioen dollar nodig zou zijn orn ;het plan voor hulp aa;n Griekenland te doen slagen. In zijn verslag over die hulpverlening aan Griekenland; en Turkije, zei de pre sident dat de Amerikaanse rege ring zich inag steeds ongerust maakt over de toestand in Griekenland. Hij noemde zeven punten, die een ongunstige invloed hebben gehad' idp Ide toestand, sinds de Ameri kaanse hulp begon, waarvan het belangrijkste is, dat het geld voor het grootste, deel moet worden ge bruikt voor militaire zaken en niet ten goede kon komen aan het eco nomische herstel. Van de hulp aan Turkije gaf de president het volgende overzicht: Vijf millioen dollar is bestemd voor het herstel en de bouw van wegen, bijna vijftien millioen voor de zee macht, bijna 27 millioen voor de luchtmacht, 48 millioen voor de landma *t en vijf millioen voor de rerbete ig der arsenalen. i iverbete ig enkeling de neiging om te verdwij nen en wordt de vrede in gevaar gebracht \T oor ziji hun voornemen ten uit voer konden brengen, heeft de politie in Suriname ide hand ge legd op tachtig personen, die een 'samenzwering tegen de regering hadden op1 touw gezet. Bijna alle samenzweerders iw'aren uit Indo nesië teruggekeerde Surinaamse oorlogsvrijwilligers. Het lag in de bedoeling der samenzweerders gou verneur Brons te arresteren en -een. voorlopige regering te, voirmen. Aan het hoofd daarvan zou dan iemand van eigen keuze komen te staan. Enkele vooraanstaande Nederlan ders zouden ''Worden gegijzeld en daardoor hoopte men de instelling van een nieuw onafhankelijk be stuur te kunnen afdwingen. Ai deze plannen hebben schip breuk geleden, doordat de politie tijdig ingreep. Zij wist, dat de sa menzweerders Vrijdagavond gou verneur Broos wilden arresteren, d'e militaire barakken wilden bezet ten, 'het hoofdkwartier van de po litie en de telegraaf- en telefoon- ijnstallaties. Voor die tijd arres teerde zij:n Sanehes, de leider der samenzweerders, id.ie dertien jaar in Nederland had vertoefd en vijf tien anderen, ouder wie zeven Su rinaamse militairen, U.it alles blijkt, diat een .groepje teleurgestelden door verkeerde in- blazingen van 'enkelen tot een sa menzwering is gekomen, Welke bij voorbaat tot mislukking was ge doemd, omdat zij geen banden had met de massa. Europeese kolenproductie beneden vooroorlogse maat Overal in Europa blijft 'de k'olen- productiie nog aanzienlijk tem achter bij' idie van voor 'de oorlog. Die pro ductie in Engeland nadert met 95 procent het meest het vooroorlogse peil, gevolgd, door het Saargehied met 88, Tsjieclhosloiw'akije met 79 en Nederland met 75 procent. Polen len België produceren 73, Frankrijk 70, Turkije 63 en Italië 61 procent., Duitsland, komt met '57 procent op id;e laatste plaats. Zijn productie is echter 16 procent hoger dan die van vorig jaar. Hioie groot het gebrek aan kolen i:n Duitsland, is, blijkt uit de vele plunderingen van kolentrièinen, die nu de win te." weer in aantocht is, het kolentransport dreigen te be lemmeren. Speciale politie-eenhedien houden ide Wacht bij kolenvoiorraden. Niet alleen tot ide treinen strekt 'deze „kolenslag" zich uit. Houten hekken en banken zijn reeds uit de steden en dorpen verdwenen. Ook de bossen moeten het ontgelden. Ruïnes van gebombardeerde ge bouwen worden nogmaals iop 'brand baar materiaal doorzocht. Planter ontvoerd en omgebracht Ook een employé van de rubber- onderneming Bodjppg Giadeh bij Bui tenzorg blijkt het slachtoffer van ieen moordenaarsbende te zijn ge- 'wlordien. Verleden 'week' hebben ex tremisten hem op klaarlichte dag ontvoerdi en daarna omgebracht. Dit is binnen veertien dagen reeds het tweede geval van die .aard'. Zo als men vorige Week in dit blad! heeft kunnen lezen zijn de eerste twiee doden onder ide teruggekeerde planters gevallen op die thee-onder neming Gamboeng bij Bandoeng. Ongetwijfeld' zullen de autoritei ten die hoognodige aandacht aamj de- zie gebeurtenissen schenken. Het is echter te Wiensen, dat zijl niet <te veel tijd, laten voorbijgaan voordat maat- iregelen 'worden genomen. Er zijn nu reeds drie mensenlevens te be treuren en d,at zijn er drie teveel}.. De planters, die maar burn onder- nemingen terugkeren om mee te werken aan het herstel v.an die Ne derlandse en de Indonesische wial- vaairt, hebben recht óp' bescherming. SCHAAMT U De politierechter te Liver pool legde dezer dagen een van de merkwaardigste straf fen op in de geschiedenis! van de Britse rechtspraak, toen zes, mannen terecht stonden wegens het stelen van voedsel en kleding. Hij gaf bevel d'e mannen drie uur vast te houden en onderwijl hun, vrouwen en moeders in de gerechtszaal te ontbieden. Toien deze aan kwamen, roep' hij hen voor zich en zei„Ik wens, ld,at jullie zullen kijken snaar jul lie mannen, terwijl zij in de beklaagdenbank staan en zult zien wel* een droevig beeld' zij opleveren". Daarna zei hij tot de man- nen: „Wat moeten die vrou wen zich vopr jullie schamen" ■en 'hij liet ze met een voor waardelijke straf gaan: Indische militairen kunnen ongelimiteerd schrijven Voortaan zullen de militairen in Indonesië zoveel piost mOigen ver zenden als ze zelf' verkiezen. Echter zullen ze hiervoor - uitsluitend de „poistbladien" mogen gebruiken, als Zij ten minste portvrij! willen cor responderen. Deze post bladen zul len voortaan ongelimiteerd; ter be schikking wioirdien gesteld. Het maxi mum van twintig per maand, waar tegen veel protesten waren gere zen, is d.us thans vervallen. De penny van Prinses Beatrix rukte zich los, toen z'e naar de weide achter bet Paleis Soestdijlc werd gebracht. Het dier werd op de drukke verkeersweg Amsterdam Amersfoort door eén auto ge grepen en zodanig verminkt, dat het ter plaatse moest worden af gemaakt. De 'choliera-epi'diemie in Egypte begint langzaam af te nemen. Na 7 weken bedraagt het aantel sterf gevallen tienduizend. WEERBERICHT Verwachting tot de avond va,n 12 November Zwaar bewolkt met nu en dan re gen, in 'het Noorden tijdelijk ver anderlijke wind', overigens nu en dan krachtige aain de kust tijde lijke harde Westen wind, zacht voioir de tijd van het jaar. 12. Zon op 7.53; onder 16.55 Maan op 7.17; onder 16.47 Nieuwe maan 21.01 Hoogwater te Zierikzee over die maand November 12. 2.57 v.m. 15.09 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. La,a,gw:aiter te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater De Koningin is herstellende Naar de Nieuwe Courant ver neemt, is de gezondheidstoestand van de Koinihgin dermate verbe terd, dat zij overweegt, aan het einde van deze maand ;ha,a.r taak weer te hervatten. Trouwboekje en burgerlijke stand blijven ongerept Voor die president van de Gro ningse rechtbank stond dezer da gen een vrouw terecht, die in haar trouwboekje een kind van andere ouders had doen inschrijven. Een juffrouw uit Eelde, die medelijden had gekregen met haar ongehuwde zuster, die een baby verwachtte., ;en 'dit niet aan ide ouders durfde mede t-e idele'n, had voor deze in schrijving gezorgd. De zuster adverteerde de komen de baby'in de krant. Een dame', die die graag een babywilde 'adopteren, kwam een dag na de geboorte het kostbaar kleinood in ontvangst ne men. D© medelijdende zuster ging toien met het trouwboekje van de peeuldio-moeder (naar de burgerlijke stand en liet daar het kind valse lijk inschrijven. Hierdoor moest zij' zich' voor het gerecht verantwoor den: Zij hoorde een gevangenisstraf van 6 maanden tegen zich eisenj, terwijl de officier van justitie een verandering in de boeken van! de burgerlijke stand, wil doen aan brengen. Een bravourstukje heeft 'n leer ling van het te Enkhuizen liggende opleidingsschip Prinses Juliana wil len uithalen door langs een ver bindingslijn van de ene mast maar ■die andere te klimmen. Halverwege stortte hij echter naar beneden. In het ziekenhuis is hij' aan zijn ver wondingen bezweken. Tussen dé 30 en 40.000 Franse vissers zullen van nu af tot eind November niet kunnen uitvaren, om dat de rantsoenering van brandstof fen aan vissersboten met 75 pet. is verlaagd. Honderdduizenden in de visverwerkende industrieën zul len werkloos worden en Frainkrijks visvoorziening zal bijna, geheel op bonden: De senaat der universiteit van Amsterdam heeft besloten, het ere doctoraat in de rechten te verlenen aain de heer W. L. Mackenzie King, minister-president van Canada.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1