ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MOLOTOV BLIJFT WANTROUWEND WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MISLUKTE speculatie Stalin's doelstelling ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 RedactieLange Nobelstraat -A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/'h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m], (4 regels) f 1,— per stuk. De tijd is in het nadeel der Nederlanders. Dat is de feitelijke gedachte, die aan de handelingen der Republiek ten grondslag ligt. Zet alle plannen op lange termijn) uit en houdt het vuurtje door kleine geniepige en zonodig ook bloedige plagerijen brandende en dan; zullen de Nederlanders prompt eieren voor hun geld kiezen, d.w.z. in dit geval, genoodzaakt zijn het gezag over de bezette gebieden prijs, te geven. De jongste republikeinse regeringsver klaring spreekt daarover onomwon den taal en stelt de eis, dat de Ne derlandse troepen worden terug getrokken. De republiek1 zal dain de veiligheid en de vrijheid van beweging van het Indonesische volk herstellen. Een grapje, dat Djocja natuurlijk zelf niet gelooft, maar 'dat wellicht eetn of andere gedele geerde in de Veiligheidsraad wel serieus zal' opvatten. Reeds nu evenwel kan worden .gezegd, dat deze sinistere republi keinse speculatie is mislukt, omdat het leven in de bevrijde gebieden stelselmatig doorgaat en zich geens zins ongunstig ontwikkelt. Het ligt niet in einze aard onkel maar te praten, er wordt gewerkt ook. Wij' wachten niet met de armen over elkaar, totdat er eindelijk eens overeenstemming is bereikt. De ge zondste politiek is ,nog steedis, de hand aan de ploeg en dat wordt op Java wel heel duidelijk' bewe zen. Het bestuursapparaat w'ordt opgebouwd, terwijl de ontplooiing van het economische leven gestadig verder gaat. Onnodig te zeggen, dat het Ned. Indische gouvernement een dankbaar gebruik maakt van het in de diverse eeweston alom zich open barend 'Streven naar het vormen van regionale besturen. Hierdoor immers wordt juist de mogelijkheid geschapen op aanvaardbare wijze aan de onder het volk levende ver langens tegemoet te koimen. Een wijze, 'die de republikeinen te Djocja ini hun verwatenheid verwerpen, maar die volkomen blijkt aan te passen bij het zelfstandigheidsistre- ven van de met waarachtig natio nalisme bezielde Indonesiërs. |"T iteraard is deze ontwikkeling voor Djocja onverdragelijk. No- lens volens moet de republiek in zien, dat het goed samenwerken is met de Nederlanders. De repu blikeinen hebben zelf deze kansen gehad, maar zij hielden vast aan dermate uitzinnige eisen, dat de mogelijkheid tot verwerkelijking van hun aspiraties steeds kleiner werd. Zelfs de meest prominente onder hen, 'die de republiek als enige vertegenwoordiger van de Indische massa, in een primitieve begrips vereniging, dik placht te onderstre pen, zal nu toch wel moeten er kennen, dat de invloed ,op de massa met de dag vermindert. Waar de zaken zo; staan, daar heeft de republiek niettemin haar maatregelen genomen. De kat in het nauw maakt rare sprengen. Het geen in dit verband betekent, doe al -het mogelijke om het herstel van de samenleving te verstoren. Dit negatieve doel ligt ten grondslag aan de vijandelijke activiteit. E,ven wel ontplooit zich ook op dit punt WERELDNIEUWS Molotov Op een bijeenkomst ter viering van die dertigste verjaardag van die October -revolutie de Russi sche tijdrekening verschilt enigs zins met die West-Europese heeft Molotov, na die geschiedenis van de Soiwjct Unie te hebben besproken, een overzicht gegeven vain die po litieke toestand, in het buiiteinlajnd. Moskou wenst tot het uiterste de vrede in de we reld, te verdedigen igietuige het vijfja renplan, diat daar- iop ;is ingesteld. Hoewel ze econo misch verschillen, hebben gedurende die laatste wereld- oorlog die Soiwjet Unie, de Ver. Sta ten en Grojol Bri-t- tannië nauwi isa- men gewerkt om die As te breken 'en- Japara uit te schakelen. Waarom zou, zoi vroeg Molotov, die samenwer king thans onmogelijk zijin? Maar hij begint zelf met wantroiuiwtsn te zaaien, door hieraan onmiddellijk toe te voegen, diat „de imperialis tische landen nieuwe militaire en maritieme bases aam het vormen rij;n en dat zulks gebeurt met agressieve bedoelingen. Er is niets nieuwis ondier de zon.: Het motief diat anderen zich zouden aangorden tot nieuwe strijd, Wordt' misbruikt om het Rodie leger -ani 'dito vloot zo, sterk mogelijk te ma ken en diaaroiin moet het Russische volk gesuggereerd, worden dat men het bedirejgt! TV ertig j aar geleden grepen de bolsjewisten in Rusland: onder leiding van Lenih en Trotsky naar de macht in het Tsarenrijk, dat] roemloos ten ondier ging. Die U.|S. $.R. handhaafde zich in de volgen- die japen, ondanks homgarb'lokikade en agressie van buiten af. Z,ij werdi tot de tweede grote mogendheid op aarde, hielp bet verderfelijk na- tionaabsoeialisme in die tweede we reldoorlog verslaan en vormt nu de Nederlandse activiteit. Wij rapen ide handschoen op en de opbouw geschiedt aldus met troffel en zwaard. Het js bitter dat hierdoor kostbare mensenlevens moeien val len, maar dat is het grote ongeluk waarvan de historicus Burekhardt reeds gewaagde, m.l. „wanneer een crisis in handen van een vreemde interventie valt". Deze interventie belet Nederland' tijdelijk, datgene te doen, wat krachtens traditie en rechtsopvatting, reeds gedaan had moeten worden. Voor het ogenblik geldt in ieder geval het woord van mr. van Kleffens, die vooruitlopend op het door de Commissie van Drie te bereiken resultaat, de Veilig heidsraad meedeelde: „wij aanvaar den geen positie, waarin wij vol komen passief, de eventueel voort gezette republikeinse agressie zullen moeten ondergaan". met een oppervlakte van meier dan één zeisdie van do gehele aardie en een bevolking van ongeveer twee honderd miHicien zielen de antipode van 'de Ve;r. Staten-. Leinih stierf en Trotsky moest het Kreml ont vluchten, oim plaats te maken- vooir Stalin die hamer en isikkel ging hanteren. Iir, die. jaren diie volgden iwCr-di een socialisering van de in dustrie, het .transport, de mij man, de banken, de handel eh de land bouw bereikt. Dit alles werd slechts bereikt via dictatoriale geweldda dige weg en ten koste van oiqnoieme- lijk individueel leed en talloze men senlevens. Groot was de technische voor uitgang in jhet achterlijke landi om- - dier de leusAmerika oprij en voor- bi] streven.; gropi was ook die cul turele en sociale verheffing van die achterlijke bevolking, idiife echter geen individuele vrijheidsrechten heeft; die klassegedachte staat voor aan. Er is maar één politieke partij grondwettelijk toegelaten en de icandidaatistielling yopir de verkiezin gen zijn niet vrij. Wat is Stalin's doel? Niet 'de so cialistische wereldrevolutie, die met ihaar einddoel de tijdelijke dictatuur moet rechtvaardigen, maar die na tionale 'expansie staat vooropdie economisch© era politieke wiBreldi- heerselhappij Met vraagstuk van lonen en prijzen Die geruchten als zou die regering besloten hébben die loonstop te handhaven zouden volgens die heer A. Vermeulen, bestuurder van het NjVjV., onjuist zijn. Er is een die- NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 915 November Zondag 1 Samuël Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 8, vs. 1 9 8, vs. 10-22 9, vs. 1 16 9, vs. 17—27 10, vs. 1 16 10, vs. 17-27 11, vs. 1 15 SPREUK VAN DE DAG Ongelijk bekennen vgreiisit dikwijls meer zelf overwinning idiahi de 'be kentenis iets misdaan te hebben.; WEERBERICHT tot de -avond van Verwachting 8 November Rustig droog weer, tijdelijk af nemende bewolking, doch hier en daar neve] of mist, iets kouder. 8i. Zon pp 7.46, onde'r 17.01. Ma-ain lop 1.56, pndier 15,50. 9. Zon pp 7.47, ondier 17. Maan oip 3.18, priider 16.03. Nieuwte Maan 12 Nov. 21.01. Hoogwater te Zierikzee over die maand .November 8. 11.28 v.m. man. 9. 0,21 vm. 12.45 m.m». pairtementale commissie ingesteld-, die bestat uit vertegenwoordigers» van die regering en de Stichting van die Arbeid. Deze commissie bestu deert de vraag wait er met de pro ductie moet gebfeurtem en op »wejk© wijze die prijsverlaging dier goede- - ren het beste kan wioirdien uitge voerde Er zal »een rapport over het resultaat v-an die onderzoekingen der commissie worden uitgébraclht en waarschijnlijk zal een regeringsver klaring ten islotte de te volgen richt lijnen duidelijk maken. Tijdens de boomplantdag op Walcheren was een hoog gezelschap te Middelburg bijeen: Minister-president Attlee. H.K.H. Prinses Juliana. Mrs Attlee, Z.K.H. Prins Bernhard en de burgemeester van Middelburg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 5