ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HET INDONESISCHE PROBLEEM Het Londense beleid WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Staf kwartier van T*N. f. gebombardeerd Planters in de Preanger vermoord 'm de Tweede Kamer VRIJDAG 7 NOVEMBER 1947 No. 15740 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag- Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. In 'het gebied van Poerworodjo (Java) kwam- 3 November een mijn tot ontploffing, die aan vier Neder landse soldaten het leven kostte. Drie hunner werden zwaar en één licht gewand. Om een herhaling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen zijn maatregelen, genomen tegen een stafkwartier van het republikeinse leger. I:n de omgeving van Poerworedjo hadden de Nederlanders al geruime tijd' overlast ondervonden van re publikeinse activiteit. Toén op 3 November de mijn op Nederlands gebied tot ontploffing kwam, is besloten om correctiemaatregelen te nemen tegen het stafkwartier van de republikeinen te Bandjarnegara, omdat bij onderzoek was gebleken, dat de activiteit in dit gebied in opdracht va;n het T.N.I -commando geschiedde. Volgens berichten van republi keinse zijde hebben zeven Neder landse vliegtuigen het stafkwartier gebombardeerd en beschoten. Qe eerste slachtoffers onder de planters, die naar hun onder nemingen, waren teruggekeerd, zijn gevallen. Het zijn de heren C. J. A. Artz, administrateur en Ch. van Gent, employé op de onderneming Gaboerig, nabij Bandoeng. Zij .zouden beginnen de verwoeste plantage op te bouwen en 'de ver armde bevolking weer arbeid te verschaffen. Reliefgoederen hadden zij meegebracht en de oude ge trouwen hadden hen 'hartelijk ver welkomd. Maar toen de patrouille, welke met hen was meegegaan, wa:s te ruggekeerd, zijn er rampokkers ge komen en hebben beiden afge slacht. Zowel de heer Artz als de heer Van Gent hebben jarenlang in de Preanger gewerkt te midden van het nijvere So,endanese volk. Nu waren ze teruggekomen om een begin te maken met de economische opbouw van het land. Vroeger vonden twaalf millioen mensen in de cultures van de Preanger een goed bestaan. Thans werkt er nog één millioen. Het was een ideaal van beide mannen zo snel mogelijk het aantal van twaalf millioen weer te be reiken. Zij hebben dit ideaal niet kunnen verwezenlijken. Anderen zullen hun taak overnemen en zorgen, dat o,ok in de Preanger de welvaart terug keert. De wereld komt 10 millioen ton graan tekort Sir John Boyd Orr, de directeur- generaal van de F.A.O., de organi satie voor voedsel en landbouw!, heeft deze week op de openingszit ting van de wereldvoedselraad ver klaard, dat de voedseltoestand sinds de oprichting van de raad in Sept. slechter is geworden en dat de vraag naar graan het (aanbod met 10 millioen ton overtreft. Het ver schil was aanvankelijk opi 9 rniliioen ton geschat. Er bestaat geen hoop, zo zeide Sir John, 'dat er met de oogst van 1948 een eind komt aan het tekort. De voorraden zijn zo klein, dat zelfs met een overvloedige oogst vele landen wellicht gedwongen zul len zijn in 1948 de broodrantsoene- ring te handhaven. Het tekort aan vet en oliën en vee zal nog veel langer duren. Orr gaf als zijn mening te kennen, dat indien de inspanning der vol keren wordt gebruikt voor de ont wikkeling van landbouw en in dustrie, in dezelfde mate als voor de productie van vernietigingswa penen tijdens de oorlog, een wereld van honger binnen vijf jaar in een wereld van overvloed kan veran derd worden".. Beperking van de Europese veestapel De commissie voor veevoeder van de werel'd-voedselraad heeft aan laatstgenoemde instelling voorge steld de veestapel in West Europa te verminderen, teneinde een zo goed mogelijk gerechtvaardigd ge bruik van de onvoldoende voor raden veevoeder te waarborgen. De commissie verklaarde' dat een dergelijke vermindering onvermijde lijk is aangezien het onmogelijk is iets te ondernemen om het tekort aain veevoeder in de komende win ter en lente, te verlichten, al erken de zij, dat deze maatregel oata- strophale gevolgen zal hebben op de toekomstige productie' van dier lijke voedingsmiddelen en op de gehele agrarische economie van West Europa. Volgens de commissie zijn de to tale oogsten van Nederland en De nemarken 20 procent kleiner dan iin 1946, terwijl er in beide landen een nog grotere achteruitgang is in de productie van hooi, wortelen en andere soorten veevoeder. In vele Europese landen is de situatie even slecht en in sommige geval len zelfs nog slechter. Als gevolg van deze tekorten zal de productie van zuivelproducten aanzienlijk da len en zal er een belangrijke ver mindering noodzakelijk zijn van de varkens- en pluimveestapel. Loop onzer bevolking De inataliteit, die in de eerste na-oorlogs-tijd zo sterk was ge stegen (tot meer dan 50 percent bo.ven het gemiddelde van 1936'39, van 20.2 per 1000 inwoners in dit tijdvak tot 30.2 in 1946), blijkt thans weer te dalen, al was het cijfer vo-or het eerste half jaar van 1947 (29.4), hoewel lager dan het over eenkomstige voor 1946 (31.3), loch nog belangrijk hoger dan het zo even genoemde cijfer voor 1936—'39. De totale bevolking van ons land beliep op 1 Juni' van dit jaar 9.619.533 zielen, dit is 785 556 meer dan op, 1 Januari 1940, ondanks de zware verliezen 'aan mensenlevens tijdens de oorlogsjaren en zij is ,ook sedert 1 Juni 1946 nog met 230.485 zielen toegenomen. De vestiging uit de overzeese gebiedsdelen en uit 'het buitenland van 20.910 personen bleef in het eerste halfjaar van 1947 iets achter bij de emigratie van 22.540 personen. Het algemeen sterftecijfer was in deze periode gelukkig lager dan in 1946, t.w'. 9 2 per 1000 der bevolking, tegen 9.5 in het voirig jaar; maar het overtrof toch nog het gemiddelde voor 1936 —'39, dat 8 7 bedroeg. In 1945 was het echter tot 15.1 geklommen. Rijnvaart ligt stil Het pe.il van de Rijn toeft een dieptepunt bereikt, dat in de geschiedenis van deze ri vier nog nooit werd, geregis treerd. Tengevolge van deze lage waterstand, is alle ver keer op die rivier nagenoeg 'Stilgelegdhet vervoer, dat plaats vindt, geschiedt op eigen risico. Bij Cau'b', tussen Bingen en Koblenz, ,iis de stand slechts 43 cm, zó laag als sinds het invoeren dier registrering niet meer ,is voorgekomen! De Tw'eede Kamer zal zich uit spreken over het voorstel van mr. van der Goes vain Naters, om een parlementair onderzoek in te stel len naar wat er gebeurd is van kort vóór Mei 1940 tot 20 Juni 1945, toen het kabinet-Gerb'randy aftrad. De heer Tilanus (c.h.) ver klaarde zich tegen aanneming, om dat hij de practische uitvoering te problematisch vond. Mr. de Wilde (a.r.) sloot zich 'daarbij ,a.an. Hij vreesde, dat het onderzoek geen betrouwbare resultaten zal opleve ren en ,do,or een serie onaange name debatten in de Kamer zal worden gevolgd. Mr- Donker (p.v.d a.) achtte een enquête noodzakelijk opdat op vele, nu nog duistere zaken, het volle licht kan vallen. Dr. Blerema (p.v.d.v.) vond, dat het onderzoek moet lopen tot 23 Juli 1946, zodat ook onderzocht kan worden wat er onder het kabinet- Schermerhorn-Direes is gebeurd. Prof. Romme (k.v.p.) schaarde zich einder de voorstanders, onder voor- Waarde, dat de enquête-commissie geen rechterlijk college worden zal. Mr. v'. d. Goes van Naters voridl verlenging van de termijn, waar over het onderzoek zich zal uit strekken, onjuist, waarop Dr. Ble rema een amendement indiende om het onderzoek tot 20 Nov. 1945 uit te breiden. Het Joods nationaal fonds heeft zich tot taak gesteld, iin het pas begonnen Joodise jaar 5708 o.ver de gehele wereld een bedrag bijeen te brengen van tien milioen pond Jen behoeve van grondaankoop in Pa lestina. SPREUK VAN DE DAG f Ook waar juet In art tn i; e t vjoil va'n Is vloeit dikwijls de mjopd over, terwijl hij zwijgt over ^datgene waar tot hart iwièl vol van is. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 7 November: In de nacht plaatselijk vorming van nevel en mist, lichte nachtvorst. In het Noorden hier en daar een buitje. Overigens drooig weer, minder bewolking, kouder, weinig Wind'. 7f. Zon pp 7.44, ondier 17.03. Maan op 0.31, onder 15.34. - Nieuwe Maan 12 Noiv. 21.01. Hoogwater te Zierikzee over die maand November 7. 10.v.m. 22.58 p.m. Maximumprijzen voor groenten Het 'diilreetoiraabganieraal voor de prijzen stelt op het ogenlbiik pop gingen in het werk om waar te komen tot vaststelling van maxi mumprijzen voiojr groenten. Tegen 'die plannen is van de ziijidie dar tuinders, die dit jaar onder zeen ongunstige jomstandigheden hebben gewierkt, verzet (gerezen. Zij vre zen, diat hierdoor de rentabiliteit van hun bedrijven 'wordt bedreigd. Babies krijgen meer melk Kinderen tot één jaar zullen met ingang van 10 November dé|n liter melk per twice Wieken extra ont vangen, zoid,a.t hun totale melkrant- soan voortaan 'elf liter bedraagt!, Deze extra litar komt echter in die plaats vain het kaïasrantisjoen van honderd 'gram, dat van dezelfde dag af wordt ingetrokken. De Prinses-Regentes plant een boom in het Bellamypark te Vlissingen, ter gelegenheid van de boomaanplant op Walcheren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1