ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Britse algemene verkiezingen nog niet te verwachten WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Hulp aan Marshall voor Spanje gevraagd WOENSDAG 5 NOVEMBER 1947 No. 15738 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Ofschoon die uitslag van de Brirse gemeenteraadsverkiezingen voor La bour ©en diepe teleurstelling meet zijn, staat Ihet vast dat de, regering- Attlee niet over bet uitschrijven van nieuwe algemene verkiezingen denkt In die komende wieken- moeten vijf tussentijdse verkiezingen voor Par lementszetels worden gehouden en afgewiacht dient te Worden ,of ook idieze verkiezingen -conservatieve overwinningen zuilen brengen. De .gemeenter aadisv-erkiez ingen ihöbltoeh ©en plaatselijk element in de ver- kiezingsistrijdi gebracht, waardoor vele politiek onverschilligen geprik keld: bij voorbaat -d-opr sterk ver hoogde gemeentelijke 'belastingen, tegen Labour h-ebibien gestemd.1. In die kringen van -de Labour Party bestaat geen neiging de ge leden verliezen „dn bagatelle" te beschouwen. Hoe men echter ook met de verkiezings cijfers goochelt, vast staat, dat bij- deze verkiezin gen vooir het eerst sinds 1945- weer fdiooir 75 pejt. van het kiezerscorps is .gestemd;, ©n -dat de politiek on verschilligen faun gewiichft duidelijk tot uitdrukking hebben gebracht aan- conservatieve kant. Het is,deze gro te middenmoot van politiek onver schilligen Waar het om gaat bij een reclamecampagne van -die hui dige regeringspartij. IJrien-den van Gil Robles, de Spaanse -leider der Katholieke monarchisten, hebben medegedeeld-, dat Robles in -de naaste toekomst naar Amerika zal gaan, teneinde de hulp van Marshall in te roe pen hij de omverwerping van de regering van Franco. De -hulp van id© Ver. Staten acht men onont beerlijk, evenals de aanzienlijke c!re- d'ieten uit Amerika noodzakelijk zijn voor het herstel -der Spaanse eco nomie. Voor onlusten tijdens dei om wenteling behoeft men volgens-deze groep niet bevreesd te zijn, daar het zeker -i-s, dat het leger valn don Juan een der zoons: van ex-koining Alfonso, die in Portugal vertoeft zal steunen en alle ordeverstoringen zal onderdrukken. Hulp vain buiten bij! het afzetten van -de Ca-ud-illo achten de monar chisten ongewenst, omdat daaruit internationale verwikkelingen het gevolg va!n zouden zijn, welke- men w-i-1 vermijden, gedachtig aan -de burgerstrijd, die het Iberisch schier eiland fel beeft geschokt -en waar van ide sporen nog niet zijn uitge wist. Het -is zeer da vraag of Amerika, met het oog -op de internationale verhoudingen, gehoor zal geven aan het verzoek der Spaanse monar chisten, Franco; ter zijde te- stellen -en Don Juan op cie troon in het Escorial zal -helpen, die zijn vader zo; plotseling heeft moeten verlaten, om daarna al-s balling verder zijn -dagen in Italië te sluiten. Het huwelijk van de Engelse Kroonprinses Te Londen zijn- maatregelen ge troffen om met behulp van -radio, pers ien film het meest nauwkeurige verslag, dat ooit van een histori sche gebeurtenis in Engeland ge geven is, wereldkundig te maken. Op -die dag van het (huwelijk van prinses Elizabeth van Engeland; met luitenant Philip Mountbaitteni, 20 November a-s„ zull-en verslaggevws uit alle windstreken- de plechtig heid; beschrijven. De B.B.C. zal gedurende twee uren in acht talen een verslag uit zenden. Ook zul len commentators van belangrijke buitenlandse zend stations aanwezig zijn voor -d;e luis teraars in Zuid- Amer-ika, Frank- rijk, Noorwegen nnse5 Elizabeth en andere landen1, alsmede voo-r dia Dominions. In Westminster Abbey zijn 21 mi crofoons opgesteld, die het moge lijk maken -de gahel-e dienst uit te zenden. Een honderdtal verslag gevers zal op ©en bijzondere tri bun© een plaats krijgen. Speciaal geïnstalleerde telefoons zullen hen in staat stellen het nieuws spoedig door te zenden. Ontmanteling der Duitse fabrieken definitief Sir Brian Robertson, Brit-s opper bevelhebber en militair gouverneur in Duitsland, heeft in ee,n in het Duits voor Duitsland gehouden ra diotoespraak -er de nadruk op ge legd, dat het jongste besluit om fabrieken, -die voor de oorlogsin dustrie werkten, in -de Britse en Amerikaanse zone van Duitsland te ontmantelen, definitief is en dat men zje'h in de Britse zone niet al leen aan de opbouw1 kan wijlden- De opbouw van Engeland in Duits land definieerde Robertson -als volgt: herstel van de democratische levenswij-z-e in- Duitsland en hulp aan Duitsland, .opdat het zijn plaats al-s zichzelf achtend lid van de gemeenschap van vredelievende vol ken herovert. Robertson kondigde aan, datEjn- gelanid de gewone voedselrantsoe nen in Duitsland- toit 1800 -caloriën per dag wil verhogen, „zodra bet noodzakelijke voedsel beschikbaar gesteld kan worden", de kolenpro- d-u-ctie in de Britse zóne onmiddel lijk tot 300.000 ton per dag en zo spoedig mogelijk tot bet voor oorlogse peil wil verhogen, het ver voer wil1 verbeteren -en- :de export wil doen toenemen. St. Nicolaas en Kerstmis Reeds is blekend gemaakt, dat zo wel ter gelegenheid, van St. Nico,- laas .als van Kerstmis iedereen 200 gram suiker extra krijgt. Daartoe I's besloten, omdat de voedsielvopr- zi-eningsautoiri-teiten overtuigd; zijn van -d© 'betekenis van iets extra's voor -de viering van -deze feesten en alleen de siuikerpoisiti© deze 'bij zondere verstrekking toelaat. Maar daarmede zijn dan ook de grenzen van het mogelijke bereikt. Aan verzoeken o-m daarboven nog één of andere extra- toewijiziin-g te mogen ontvangen voor feestelijkhe den van afzonderlijke groepen z,al ntet voldaan kunnen worden. Cor respondentie hierover dient reeds bij- voorbaat tals nutteloos be schouwd; te worden en de betrokken instanties zullen het daarom -op prijs stellen wanneer ze ter voor koming 'van veel nodeloos werk achterwege blijft. Salariëring van M O leraren De minister van Ondierwijs zal ©eni wijziging in het systeem vafa die salariëring der leraren bevorderen, teneinde de gegromde 'bezwaren te gen ©en- uur-bezoldiging w-eg te ne men Doio-r een verhoging vafa de aainvangswedid-e zal de juiste ver houding toit de bezoldig,ing der on derwijzers wioirden hersteld. Boven dien is hij bereid te bevorderen!, diat de honor er ing van het lcraars1- ambt in overeenstemming wordt ge bracht met -die van -de vergelijkbare intellectuele beroepen. Deze toezegging deed minister Gielen in antwoord! op d-e vragen van het Tweedie-Kamerlid' J. C. Deering van d© Partij van de Ar beid-. Die in Utrecht gehouden buiten gewone vergadering van de „Alge mene Vereniging vafa Leraren bij het Middelbaar Onderwijs" heeft iniiet besloten tot een collectieve 'Ontslagaanvrage. De leraren achten het niet gewenst over te gaan to:t maatregelen, die het verstrekken van goed, en geregeld middelbaar iondierwijis nog bezwaarlijker maken dan reeds tengevolge van idle rege- ringspolitiek het geval ils. Regeling vrachtvervoer langs de weg De Regering Wefast ook het ver voer van goederen met vrachtauto's te gaan regelen. Zij! 'heeft daartoe een wetsontwerp bij' ide Tiwieed© Kamer ingediend'. D-e hoofdinhoud hiervan is, dat voor het goede renvervoer langs de wieg -een ver gunningsstelsel zal worden inge voerd. De z.g. eigen vervoerders vallen daar thans inog buiten. Maar ook zij zullen bij ongewij'zigd-e aan neming van de Wet ni-et meer ge heel vrij' zijn in hun- -doen en laten. De Regering wil voor ben een in schrijvingsplicht instellen. In de toelichting op het wets ontwerp woird-t gezegd, -dat een goede onderlinge aanpassing van ,de onderscheidene vervoersdiensten -en vervoerstakken noodzakelijk is. Zonder tussenkomst van -de over heid woirdt die onderlinge aanpas sing onbereikbaar geacht. Dit wets ontwerp houdt zi-c'h alleen- bezig met het goederenvervoer langs ide weg, maar het zal spoedig worden gevolgd door een ander voor de regeling van het goederenveryoer te water. SPREUK VAN DE DAG Ware vertrouwelijkheid moet wéderkerig zij-n; men kan geen gemoedsg-eheimen openbaren aan iemand die ze-l-f .over de zijne ste-eds een diep stilzwijgen bewaart. WEERBERICHT Verwachting to,t 'ide avond' van 5 November. Vr'iji veel bewolking met gedeelte lijk enige regen, meest matige wind uit Westelijke richting, weinig ver andering van temperatuur. '5. Zon op 7.40, ondier 17.06. Maan op 23.04, onder 14,50. Laatste kwartier 18.03. Hoogwater te Zierikzee over die maand November 5. 7.29 v.m. 20.11 m.m. H-o.ogw'ater te Bruini-sse 15 min. later dan te Zierikzee-. Laiagwait-er te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Gemeente-ambtenaren kunnen naar Indië De Minister van binfasnlandise za ken heeft aan- die gemeentebesturen; meegedeeld, dat ambtenaren- blij1 de Indische gouvernementsdienst kun nen -worden gedetacheerd. Ziji bie- houdien hun positie en pensioen rechten en kunnen eventueel een fro-p-entoeslag of ean salaris op ba sta van d© Indische bezaldigingsrie- gelingen krijgen. In béide gevallen zullen- zij bovendien nog een bonus Ontvangen, -welke na terugkeer hier te lande zal worden uitbetaald. Hoewel er ju Nederland ook ge brek is aan vakbekwame ambtena ren-, vertrouwt die minister, -dat men bereid, zal zijn alle miedewie-rking te verlenen, want l|ni Indië is heit gebrek nog veel groter. De republikeinse senator Arthur Vandenberg iheeft een pleidooi ge houden voor een afzonderlijke vrede met Duitsland, indien de vier mi nisters van buitenlandse zaken het niet eens zouden kunnen worden. Pohl, de vroegere generaal der S.S. en -de -expert .op het gebied' vap concentratiekampen, is .door 't Amerikaanse militaire gerechtshof te Neurenberg schuldig bevonden! aan misdaden tegen de mensheid. Het vonnis luidtdood door de strop. Een bende Indiërs heeft een katholiek -klooster te B.aramoela, in Kasjmir, overvallen1. De moeder overste jen twee Engelsen, luite nant-kolonel Dykes en zijn echtge note, zijn- vermoord. De kinderen- van het echtpaar, die in het kloos ter op school' gingen, worden ver mist. Door bet Amerikaanse departe ment van landbouw zijn de graan- exporttoewijzingen- voor December voor Nederland en Ned.-Indië vast gesteld op re-sp. 33.50-0 tofa en 9.000 ton. De uit elf leden bestaan-de be manning va-n de Nederlandse tafa-; ker Mildred, -die nabij de kust van IJsland aan de grond i-s gelopen, vertrok Zondag per Constellation van de K.L.M. uit Reykjavik naatj het vaderland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1