ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE CHURCHILL VRAAGT AFTREDEN VAN HET KABINBT-ATTLEE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Indïè in de Veiligheidsraad 1 DINSDAG 4 NOVEMBER 1947 No. 15737 luie Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sueeesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Attlee Hadden gemeenteraadsverkiezin gen voorheen weinig betekenis als politieke barometer, langzamer hand hebben zij het karakter van ■een algemene krachtmeting aange nomen. Men heeft kort geledien in Frankrijk te dien aanzien ervarin gen opgedaan met die partij vatn de Gaulle. Nu doet zich in Engeland een diergelijk ge val vooir. In ongeveer 400 Engelse gemeen t©- iradiem heeft de stemming ondub belzinnig aange toond dat die Labour Party ©en nederlaag heeft geleden; bijna Te helft van die 1400 door haar be zette zetels gingen verloren. Da con servatieven daarentegen konden hun aantai zetels verdubbelen. In 1945 gebeurde juist het omgekeerde, toen die Labtour Party met een grot® meerderheid aan die macht kwam. Die conservatieven hebben uit de ze istembuisstrijdi hun conclusie ge trokken. Churchill, de grijze oor- logsleider en aanvoerder der; conser vatieven, heeft op die regering-Atjt- lee ©en beroep gedaan om af te treden en nieuwe verkiezingen voor het Parlement uit te schrijven. Men ziet in de overwinning van de con servatieven een bewijs voor de anti- linkse stroming in Europa, maar de Labour Party ziet in deze stem busuitspraak geen politieke ver schuiving, hoewel erkend wordt dat die uitslagen teleurstellend zijn. M a drie maanden gediscussieerd te hebben heeft de Veiligheids raad ©en resolutie aangenomen, welke voor ons land, gunstiger lijkt d,an aanvankelijk werd verwacht -en ten doel heeft in Indië een einde te maken aan de schietpartijen. Aan de Nederlandse ,em Republikeinse strijdkrachten woirdt aanbevolen di rect, of door bemiddeling van de commissie van Drie in overleg te triedien over de onmiddellijke uit voering van het bevel „Staakt het vuren!" Daar heeft men nu drie maanden over geredekaveld! Gromyko ver klaarde zich natuurlijk tegen, even als het in het kielzog van Moskou koersende Polen. In de tekst van ■die resolutie is, in wat gezegd en verzwegen is, een aantal punten op genomen, welke mr. Van Klef fens in zijn rede van Vrijdagavond en in vroegere redevoeringen heeft aan geroerd,. Zo veroordeelt de resolu tie ophitsing via die iradiipi en an- diere propagandamiddelen. Verder wordt er uitdrukkelijk in gezegd, d,at maatregelen moeten worden ge nomen ter beveiliging van mensen levens; en eigendommen!. De vertegenwoordigers van Ne derland te Lake Success zijin over de tekst van de resolutie tevreden. Nederland wordt niet als aanvaller gebrandmerkt. Bovendien wordt geen eenzijdige terugtrekking' van de -troepen geëist, maar wordt hier omtrent overeenstemming vaffi 'bei- die partijen verlangd. Verder is men tevreden over het feit, dat de Vei ligheidsraad een voorbehoud heeft gemaakt ten aanzien van het coim- petentievxaagstuk. Men realiseert zich echter wel, dat de volledige oplossing van het Indonesische pro bleem nog ver af is. Amerika leeft mede met Nederland De Amerikanen hebben bijzondere belangstelling voor Nederland, daar zij in de oorlogsdagen nergens meer hartelijkheid, vriendschap en gezonde vrijheidszin ontmoetten dan juist in Nederland, aldus de bur gemeester van Nijmegen, waar de Amerikaanse manschappen van de 82e Airborne Divisie, welke een be langrijk aandeel had aan de be vrijding der stad, bijzondere gast vrijheid genoten. De sympathie cfer Amerikaanse bevolking voor Nederland nam nog toe, daar geen land in Europa reeds zoveel voor de wederopbouw heeft gedaan, zijn industrie weder zo hoog heeft weten op te voeren en zulk een voorname plaats in de lucht- en zeevaart inneemt, dat het de bewondering maar vooral het vertrouwen won van het Ameri kaanse volk. Bij zijn bezoek aan Albany en Washington kreeg mr. Hustinx, de burgemeester van Nijmegen, die, ge lijk men weet, ook door president Truman op het Witte Huis werd ontvangen, de indruk dat Amerika grote belangstelling heeft voor da wederopbouw in Nederland, doch id,at men vooreerst niet te rekenen heeft op voorziening van bouw materialen uit Amerika, waar zelf ook een groot woningtekort is. Wolkenkrabber voor de UNO Het plan om voor de U.N.O. te New York een wolkenkrabber van 45 verdiepingen te bouwen, is in principe goedgekeurd doorde meer derheid van het speciale comité van 16 landen, dat -de plannen en de Onkosten bestuderen moest. De com missie heeft verzocht de zetel, der U.N.O. onmiddellijk naar Manhat tan te doen overbrengen, op het terrein dat door Rockefeller be schikbaar werd gesteld aan de oever van de East River. Trygve Lie heeft meegedeeld, dat financiële besprekingen worden gevoerd, om de uitvoering der plannen te be kostigen. Het dodencijfer, tengevolge van de cholera in Egypte, loopt lang zaam terug. Zondag stierven 338 mensen, terwijl 625 nieuwe ziekte gevallen werden geconstateerd. Nieuwe bonnen voor fietsbanden Tot en met 31 December a.s. is op de bennen C 32 en C 33 van de 'insohrijVingsbewijzen voor ver vanging van fietsbanden B.I. 612 resp. B.I. 701, een toerbuitenband verkrijgbaar. De bcln D 43 en D 44 van de insch rij v ingsbew ij zen voor fietsbanden B.I. 610 resp. B.I. 611 zijn toit en met genoemde datum geldig voer een binnenband. Verder is eveneens tot genoemde datum op bon A 08 van het in- sChrijvingsbewijs voor eerste mon tage een buitenband en op bon B, 08 van dit iinschrijvihgsbewijs een b innenb and verkrij gbaar Ook de Tsjechen moeten bezuinigen Sir Stafford Cripps blijkt met zijn tot in de kleinste details uitgewerkte bezuinigingsscae- ma's school te hebben ge maakt in Tsjeeho'slowakije. De Tsjechische regering zal voortaan geen „bonloze" 'ban ketten meer aanrichten en op officiële recepties zal van nu af aan iemand met een, isehaar gereed, staan om zelfs van de bonkaarten van buitenlandse bezoekers de nodige bonnen te knippen. Alleen kinderen en ouden van dagen krijgen voortaan nog melk en boter. Aardappelen worden nog ge rantsoeneerd en kaas is uiterst schaars. I;n duisternis en schaarste be treurt Tsjechoislowakije de lange droogte en het ophou den van de hulpverlening der UNRRA. 4.. Zon op 7.38, ondier 17.08! Maan op 21.39, ouder 14.1r4. Laatste kwartier 5 Nlov. 18.03. SPREUK VAN DE DAG Vijandschap wordt eerder door liefde en grootmoedigheid, dan door ha,at en strijdlust oipgeheven. WEERBERICHT Verwacht tot d.e avond van 4 November: Matige aan die kust tij delijk nog vrij krachtige wind, tus sen West en Zuid, wisselende be wolking maar overwegend drojog en tamelijk zacht weer. Hoogwater te Zierikzee over die maand November 4. 6.39 v.m. 19.'09 injm. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Jeep ramde autobus Op de weg EdeApeldoorn bij, Otterloi is een bus van de Veluw'se Autobusdiensten, bij het passeren, van geparkeerd staande auto's, in botsing gekomen met een jeep, die plotseling de weg opreed. Op de de treeplank stond de 18-jarige B. S. uit Den, Haag, die levensgevaar lijk werd gewond en enkele uren later in het Juliana-ziekenhuis over leed, De bus wprd licht bescha digd, de, jeep vernield. De bestuur der van de jeep had geen rijbewijs. De Hilversumse recherche heeft een inbrekersbende gearresteerd, bestaande uit vier Hilversummers. Gedurende de laatste weken heb ben ze in een aantal villa's in bet Gooi ingebroken. De buit bestond uit een grote partij textielgoedeiren, radiotoestellen en gouden en zil veren sieraden. "1 Dinsdag 28 October werd het wilde zwijn onder Noordwelle, na een opwindende jacht neergelegd. Bovenstaande photo vertoont de jagers met de buit voor het slachthuis van de heer Schell te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1