Akkerbouwproducten moeten worden verhoogd Geen beleid dat de deugd straft OVERDENKING Ingezonden Mededeeling Belangrijk wereldprobleem In een belangrijke rede heeft de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Nederlands Landbouw-Comité, de eis gesteld, dat de prijzen van de landbouwproducten worden ver hoogd. Hij ziet voor ons. volk slechts twee mogelijkheden: öf het wordt In één keer zijn werkelijke armoede aangezegd 'door de lonen te hand haven, ondanks de gestegen kosten van levensonderhoud, öf na een derde loonronde, met inbegrip van afschaffing van de consumenten- toeslagen, verhoging van de prij zen der landbouwproducten, der pachten en huren, moet worden af gewacht hoe het met onze gulden staat. De heer Louwes meende ook, dat de boeren een vergoeding behoren te krijgen vooir de schade, welke zij dit jaar tengevolge van de droogte hebben geleden. Dit klemt maar zijn oordeel te meer, omdat grote groepen boerein sinds dé be vrijding te weinig hebben ontvan gen en „een onevenredig groot deel hebben gedragen van de lasten., nodig om ons volk goedkoop' te laten leven. Voor de toekomst is hij voor stander van een votrm van verze kering, om de boeren niet het ri sico van slechte weersomstandig heden te laten dragen. Naar zijn inzicht, zal dit meehelpen om grote conjunctuurschommelingen te voor- Woningbouw in Zeeland De hoofdinspecteur van de volks huisvesting in Zeeland,, jhr. ir. J. de Ramitz, Iheeft een uiteenzetting gegeven hoe de bouw1 in 1947 in Zeeland i® verlopen. Het contin gent voor Zeeland. 'w!as 2700 wo ningen, gegund zijn er vorig jaa:r 2200. Zeeland, is door verschillen die oorzaken ver achtergebleven bij het Overige d eel van het land. Het woningcontingent was vastgesteld, op 28.000. Na de opheffing van de contingentering in Juni heeft een groot aantal aanbestedingen plaats gehadi, zodat het aantal gegunde Woningen 35,000 bedraagt. Om een "behoorlijke materiaalvoorziening te verzekeren, is de tijdelijke bouw- stop voor woningwetwoningen af gekondigd. Na een diepgaande bespreking omtrent de financiering van de bouw1, te weten die Harbouwrege- limg dier in de oorlog verwioieste pandien, de Financi'aringsregeling 1947 en de Woningwetbouw, gaf die heer De Ramitz een uiteenzetting vain de bouwplannen voor 1948. Het bouwprogram 1948 bevat als bouwvolume de contingenten van J946 iem 1947 tezamen, dus een aanmerkelijk groter contingent dan in 1947. Wil Zeeland haar portie winnin gen toegewezen krijgen, dan is het zaak, dat de gemeentebesturen tij dig gereed zijn met hun plannen. Hier geldt: „wie het eerst komt, bet eerst maalt". Wanneer in 1948 de contingentering weer wordt op geheven, zal dit vroeger geschieden d,an dit jaar. Tlot Juli zal niet gewacht worden. Zeeland heeft te kampen met grote moeilijkheden, maar wanneer energiek wordt aan gepakt, kan Zeeland de toegewe zen portie woningen krijgen- Bietenoogst viel tegen Vooral in Zeeland, West Brabant en de Betuwe verwachtte men, dat die Suikerbietenopbrengst aanzien lijk minder zou zijn dan de oor spronkelijke raming. Nu de cam pagne aan de gang is, blijken dé bieten van die Zuid-Hollandse eilan den behoorlijk van gewicht te zijn met een redelijk suikergehalte. komen. Want tweederde van de wereldbevolking vindt haar bestaan in de landbouw en als de land bouwers een stabiel element in de wereldhuishouding vormen, kunnen er geen grote schokken in die huis houding tot ontwikkeling komen. De. Nederlandse boeren hebben zich tot inu toe zeer fatsoenlijk gedragen en ide voedselvoorziening niet gesaboteerd, noch zich aan zwarte practijken schuldig gemaakt. Zijn nationaal fatsoensbesef heeft hem echter tot slachtoffer van zijn eigen fatsoen gemaakt. Hij waar schuwde ertegen de boog te strak te spannen deer kortzichtigheid en verkeerde zuinigheid. Er moet een sterk landbouwbeleid komen, geen beleid mag er blijven, dat de deugd straft. De landbouwers zelf bezwoer hij geen scherpe woorden of dreige menten, dat de gehoorzaamheid zal worden opgezegd, te gebruiken. Blijkt de Regering niet tot een goed beleid te kunnen komen, dan zal -de landbouw1 zich tot de volks vertegenwoordiging moeten richten. Dit is niet de aankondiging, dat er 'een „groen front" zal worden gevormd, maar een daad van ver antwoordelijkheid tegenover het volk. Dezelfde eis van discipline, welke hij aan de landbouw stelde, wilde hij ook van de georgani seerde handel ep industrie doen uitgaan. Anders is het gestald'in Zeeland, waar vooral in Zeeuwsdh-Vlaande ren de bieten een slecht gehalte hebben en hovend,ien aan gewicht niet meer zullen opleveren dan 80 pet. van de oorspronkelijke schat ting. Op die Zeeuwse eilanden is het iets beter. Sommige gebieden leve ren goede bieten met een redelijk gehalte, andere streken daarentegen zeer slechte bieten met een wisse lend: slecht en goed gehalte. Hier Opdat ik in Hem gevonden worde, niet hebbende mijne rechtvaardigheid, die uit de wet is.' maar die door het geloof in Christus is. Fil. 3 9 Een mens toiil gaarne rechtvaar dig zijn >en van geen schuld weten- Worden we van iets beschuldigd, dan zijn we verontwaardigd. Welk een belediging vooir een onrecht vaardig mens uitgekreten te wor den! Dat komt onze eer te na. We gaan ons dadelijk vrijpleiten, we trachten ons te rechtvaardigen. De mens wil zich ook rechtvaardigen vooir God,. Dat gaat natuurlijk niet zo gemakkelijk als vooir de men sen, want God weet alle dingen en Hij proeft hart ien nieren. Toch onderneemt hij het. Hij stemt bet niet spoedig toe, dat Wij onrecht vaardig is, dat hiij in de grond der zaak een verkeerd,, slecht, godde loos mens is. Dat komt nok zlijn eer te na. Hij probeert bet ook tegenover God vol te houden dat hij niet zo slecht is als Deze hem in Zijn woord, tekent, dn dat er toch veel goeds bij hem gevonden wordt, en hij trouw zijn plicht doet, zijn naaste wel eens helpt, ook wel vroom is 'en naar de kerk gaat. Neen, zp slecht is bet met hem niet gesteldi. Hij vindt zich nog rechtvaardig en zó behoort de Here God hem ook te beschouwen. Er zijn heel wat rechtvaardigen in de wienel d,. Do'ch zie, zo iemand, leert bijbel licht van Gods Woord en Geest zichzelf kennen. Wat doet hij dan Een der meest belangrijke wereld problemen in boeiende romanvorm „ZOON VAN AMERIKA", door Richard Wright, de beroemde negerauteur, die met zijn sensationele boek thans de wereldpers en de wereldopinie in beroering brengt. Deze cultuurserie- uitgave is voor zo ver de voorraad strekt, nog verkrijgbaar bij uw boek bandelaar. Een herdruk is in voor bereiding. schat men de productie op 85 petj. van de oorspronkelijke raming. Ai deze factoren jn aanmerking genomen, raamt mien de totale pro ductie van deze campagne op 1500 millioien k.g. (dus 100 milliioen k.g. minder dan in 1946), waaruit ruim 200.000 ton - „Witsuiiker" geprodu- cceerd' kan worden. Voor onze sub kervoorziening behoeft deze pro ductie geen bezwaar op te leveren, aangezien er op die wereldmarkt Wel enige suiker te koop fej. - PT.T. Pakketten voor Indië De P(.T.T. vestigt er, met bet oog op de komende feestdagen, de .aan dacht op, dat de pakketten voor) Indië deugdelijk verpakt moeten zijn en geen aan bederf ondeirheviga levensmiddelen moeten bevatten. Men zorge voor een volledige in vulling van de douaneverklar ingen. De postkantoren verstrekken nadere inlichtingen- Gemeenteraad Burgh Ondier voorzitterschap van de bur gemeester, Jhr. van Citters, kwam de gemeenteraad Dinsdagmorgen in voltallige zitting bijeen. Aan een schrijven van de gemeente Diever betreffende de classificatie der ge meenten, werd adhaesie betuigd. Goedkeuring was ontvangen van het collége Algemene Commissie van Wederopbouw, voor h e r bouw kerk en toren, waarmee inmid dels een begin is gemaakt. De be- een 'ontstellende lomtdekking! Is bij dan te voiren blind geweest, dat hij dat allies niet gezien beeft? Wat al verkeerde dingen, wat 'n boosheid in zijn hart. En dat z ij n hart;! Diat had hij niet gedacht. Neen, nu kan hij zich niet langer rechtvaardigen vooir God,. Hij moet zichzelf ver oordelen. En toch moet hij: vooir God, recht vaardig zijn, anders gaat hij' verlo ren. Wat zal bij doen? Hij zal zicfr ijverig op bet volbrengen van de Wet toeleggen, dan zal hij wel vrede vinden. Hij zal allerlei goede werken verrichten. Zo deed Luther, en hij spande zich in als geen ander. Maar hij vond geen rust. Onrecht vaardig, onrechtvaardig. Hij kan vooir God niet bestaan. Arme man,, ineen, gélukkige man. Hij moet eigen werk, eigen wets volbrenging er aan geven.. Dat brengt geen heil. Daar is ©en andere, betere weg. Diiie leer de Luther kennen. Hij kwam tot het geloof in Christus. In Christus,, die gekomen was om onze zonden te verzo>enien, wat wijzelf nooit kun nen, die onze zonden droeg aan bet kruis ,en ons met Zijn gerechtig heid bekleedt- Het geloof .in Christus, diat is de Weg. Dun is men in Christus één met Hem. Dun is Zijn gerechtig heid de .onze, ons toegerekend. In ons zelf onrechtvaardig, 'enkel zonde •en schuld,, ziijn we rechtvaardig vooir Gdo. Dat is een wonder. Dat is ge nade. Dat heeft de Hervorming weer op de voorgrond gesteld. Zij pre dikt, dat God de goddeloze recht vaardigt, om niet, door bet geloof in Christus. S- Di. J. groiing voor de sehoolartsendienst, waaruit bleek, dat 17 cent per in woner daaraan moet worden bij gedragen, werd goedgekeurd. Gedi. St. hebben goedkeuring verleend aan het besluit van de Raad om de vervoerskosten voor het dochtertje van wed. B,akker-Bakk:er, voor re kening der gemeente te nemen. Aan het gemeente-personeel zal een gratificatie vain 2 pet. tot een maximum van f 50.worden ver leend. De rekening over het dienstjaar 1944 werd goedgekeurd met ont- ontvangstan f 51819uitgaven f 57459 alzo met een nadelig slot van f 5640. De begroting van het Burgerl. Arm bestuur voor bet jaar 1948 werd goedgekeurd, terwijl de rekening vain dieze instantie over 1946 werdl goedgekeurd met een batig saldo van f 245.19. Toit lid van het Burg. Armbest. wterd herkozen de heer L. v. d. Zande. Hierna werden verschillen de verordeningen goedgekeurd, o.a. voor de begraafplaats, reinigings rechten, leges en besmettelijke ziek ten. De begroting voor de vlees- keuringswet, waaraan door de ge meente f 155.85 moet worden bij gedragen, werd goedgekeurd. Ook de begroting voor het ziekenhuis ,Sehouwen-Duive".and", waaraan pee inwoner f 1.50 moet bijgedragen) worden, werd eveneens z.h.st. goed gekeurd. In dit verband merkte de heer L. v. d. Klooster (P. v. d, A op, dat inaar zijn mening Zierikzee bet ziekenhuis grote concurrentie aandoet.' jf i Bij idle nu volgende rondvraag dleelde de voorzitter mee, dat er in West© n-S «houwen een jeugdherberg zal worden ge opend, waarover t.z.t. nadere mede delingen zullen volgen. De beer v. d. Klooster'merkte op', dat in een vorige raadsvergadering is besloten, de sloot achter het dorp aan bet hoge Burgh te rio- leren en te dempen, waardoor een mooie weg zou ontstaan. Dit be sluit is niet uitgevoerd en de daar voor bestemde grond heeft een1 andere bestemming gekregen, waar door de gemeente bij eventuele la tere uitvoering voor hogere kosten komt te staan. Voorgesteld werd de school van waterclosets te voorzien en de rio lering hiervoor aan de Kloosterweg te brengen. In verband hiermee stelde de heer Kloet voor, ook de riolering achter de woning van Versluijs te verleggen. Besloten werd door de gemeenteopzichter! hiervoor een begroting te laten) maken. Een voorstel van de heer v. d. Klooster om aan de raadsleden regelmatig een uittreksel van de notulen te verstrekken werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Ver der vroeg hij naar het aantal ge meente-ambtenaren, zulks met het oog op de aanstelling van de heer Fokker, als administrateur der wo- njngwetwoningen, hetgeen de voor zatter toelichtte. Hierna sluiting. Radio Warschau heeft bekend' gemaakt, dat te Stedlce bij War schau de graven van 20.000 dooi} de Duitsers vermoorde Sowjet- krijgsgevangenen zijn ontdekt. Bij een voordracht voor een tij delijk leraar scheikunde aan het gymnasium te Delft tekenen B. en W. van Delft aan, dat de betrok kene nog student is en volkomen onbevoegd tot les geven. En zij voegen aan deze mededeling toe: ,.er is geen ander". De bisschop van Landen, dr. Wint, heeft zijn vrees erover uit gesproken, dat de Duitse omge ving demoraleserend zal werken op de jonge recruten ie het Britse bezettingsleger. Hij pleit voor een betere zedelijke en godsdienstige scholing der reoruten, alvorens hen naar Duitsland te zanden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 5