fix RAPPORT OVER INDONESIË IS THANS VERSCHENEN PRIJS- RAMADIER'S LAATSTE KANS ABONNEMENT Prijs per 3 maanden, bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. beheersing De zitting van de tuchtrechter voor de prijzen, heeft het pro bleem der prijsbeheersing in het algemeen weer eens aan .de orde gesteld. Als er een overheidsmaat regel is, die aain de meest onbarm hartige critiek heeft bloot gestaan, dan is het wel de prijsbeheersing. Het lijkt daarom alleszins dienstig de kwestie hier nog eens ter sprake te brengen. Wat heeft de overheid bewogen, tot prijsbeheersing over te gaan en waardoor wordt de critiek der opposanten ingegeven De overheid wil, middels prijsbe heersing, het publiek beschermen tegen te hoge prijzen der onder scheidene verbruiks- en eoflsumptia- goederen. Reeds door de schaarste aan, goederen vertoont de prijs nei ging tot stijgen. Kleine aanvoer!, grote vraag, hoge prijzen, dat is nu eenmaal het abc der economie. Daarenboven heeft de overweging gegolden,, dat de lasten, die de na- oor'.ogse tijd ons volk te dragen geeft, gelijkelijk over alle .groe peringen van het volk verdeeld die nen te worden. De boer, zo goed als de kruidenier, de slager en de bakker hebben niet het recht zich middels .ongelimiteerde prijsopdrij ving, van deze last te ontdoen en deze af te schrijven op de schou ders van anderen. Kennende het menselijk egoiïsmei, is het begrijpelijk, dat deze over wegingen niet altijd de waarde ring vinden., waarop zij recht heb ben. De .onderscheidene groepen hebben allen voor zich het gevoel, dat .de strijd om de stabilisatie der nationale economie op hun rug wordt uitgespeeld. Zo is het zeer stellig niet, iedere groep heeft een offer te brengen aan het algemeen belang en in zoverre is prijsbeheer sing een acceptabele vorm van over heidsbemoeiing. De overheid kiest de cijfers van een goedgeordend bedrijf als norm, waarnaar prijzen en winstmarges worden berekend. JCu is evenwel de vraag gewet tigd of de overheid niet ge neigd is aan de prijsbeheersing nog een wijdere strekking te geven, dan uitsluitend overbrugging van de „schaarse tijd". M.a.w. bestaat het gevaar niet, dat de prijsbeheersing schakel wordt 'in een politiek-eco- jnomisöh plan, zodat het meer wordt gezien als gewenste omstandigheid, dan als noodzakelijk kwaad. Dit bij voorbaat als vaststaand aan te nemen, is een fout dia vaak wordt gemaakt. De tijd, die zovele onverwachte veranderingen èn koerswijzigingen mogelijk maakt, zal dit leren. Zeker is, dat de vrije concurrentie, als prijsnivellerende factor, thans door goederensehaar- ste is uitgesloten en het publiek mag 'daarvan de dupe niet worden. Anderzijds zijn er vele dingen, rond de prijsbeheersing, die zorge lijk kunnen stemmen. Het gevaar van muggenzifterij is lang niet denkbeeldig gebleken. Het onopzet telijke vergeten prijsje en deenkele grammen onderwicht, waar vaak meerdere grammen overwicht tegen overstaan, worden met klinkende boeten „beloond". Het ambtenaren- leger, dat de dagen met het op sporen van deze futiliteiten vult, al deze 'dingen zijn voldoende om de wrevel van velen te begrijpen. Het bestrijden van de typische eco nomische schavuiterij sta. voorop, maar voor de rest is soepelheid wel gebiedende, eis. Anders wordt het initiatief geknoeid en de „char me" van de handel langzaam maar zeker weggenomen. De gewijzigde tijden stellen nieuwe eisen. Daar aan is niet te ontkomen, maar het is 'nodig toe te zien., dat niet te veel .gezonde kinderen met het vooroorlogse badwater worden weg gegooid. Nog beter isgeen enkele. Die Franse Nationale Vergadering heeft met 30'0. tegen 280 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in bet kabinet-Ramadier. De commu nisten., de Republikeinse partij van die Vrijheid en de democratische en soialistisChe verzetsunie stemden tegen. Men heeft voor de regering ge stemd,, omdat men ervan overtuigd! is, d.at in deze tijd ©en crisis nood lottig zou kunnen zijn. De toekomst zal lenen cf diene parlementaire meer derheid voldoende ruggesteun voor de regering is, oim vertrouwen te wekken, zonder hetwelk een econo misch ien financieel herstel onmoge lijk is. De regering zal voortaan niet meer van dag tot dag 'beslissingen moeten nemen, maar een vaste lijn in haar politiek moeten brengen. Tegenover haar staat die commu nistische partij, die sinds het be sluit tot oprichting van die Komin tern te Belgrado naar de algemene opvatting haar karakter van een ^nationalistische buitenlandse par tij", zoals Blum eens heeft gezegd, nu .'overtuigend, heeft bewezen. Tegenover haar (staat (pan de on diere kant de Gaullistische stroming welke op het parlementaire plan nu nog zonder 'betekenis is, maar bij die gemeenteraadsverkiezingen 40 pet, van het kiezerscorps heeft aan getrokken. WERELDNIEU WS Twist in de Veiligheidsraad over de resoluties De commissie door de Veilig heidsraad benoemd, heeft haar rap port over het onderzoek in Indië gepubliceerd'. Daarin wordt als voornaamste punt naar voren gebracht, dat'beide partijen verschillende uitleg gaven aan de order om het vuren t© sta ken, omdat geen hunner het ver trouwde, dat deze order precies zou wonden uitgevoerd. Voorts billijkt uit het rapport, dat een deel van het Indonesische intellect levendige nationale aspiraties koestert, voor al tegen koloniale politiek ge kant is, doch dat het overgrote deel der Indonesische bevolking geen zin voor politiek heeft. Geen twijfel laat het rapport over het feit, dat Nederland di verse gebieden militair en admi nistratief controleert, alsmede aan ihet feit dat de Nederlanders het recht hebben zulks te doen. Uit het rapport blijkt verder, dat er in de bezette gebieden een al gemene vrees heerst voor wat zal gebeuren als het republikeins gezag weer eens zal worden hersteld. Inmiddels wierkt de Commissie van Drie naarstig vo.ortom contac ten te leggen tussen beide partijen om weer te gaan onderhandelen. In een afgelegde verklaring heeft de commissie beweerd dat de on derhandelingen over de eigenlijke besprekingen en over allerlei an dere aangelegenheden, die daaraan vooraf zijn gegaan, in een geest van good-will" gevoerd zijn. I) e sprekerslijst voor de alge mene beschouwingen in de Vei ligheidsraad over Indonegië, is ge sloten, zodat nu over de ingediende resoluties zal worden gestemd. Meer dan drie maanden is de kwes tie slepend gehouden. Rusland en Polen dienden scherpe resoluties in, waarbij die van Pollen wel ,het verst ging, n.l. cm de Nederlandse troe pen terug te trekken op hun uit gangspunt, onder bedreiging van dwangmaatregelen, blokkade inbe grepen. De enige rede die voor ons land gunstig was, werd gehouden door de Belgische afgevaardigde, die het op knappe Wijze voor ons opinam. Hij drukte zijn ontstemming uit over ide vergelijking, welke door Paiar getrokken was, tussen de Ne derlandse actie in Indosenië en de Duitse invasie in Nederland. „Toen de Duitsers ons in 1940 aanvielen, hadden zij sindis meer dan drie eeuwen geen enkele souvereiniteit op ons gebied uitgeoefend. Zij vie len ons aan om onze onafhankelijk heid volkomen te vernietigen en zeker niet tengevolge van een me ningsverschil over een verdrag, dat juist deze onafhankelijkheid wilde verlenen". Van Nederlandse zijde wordt be treurd, dat Palar in zijn red© van Maandag niet de hand greep, die Van Klef fens hem had toegestoken. Maar daar het 'Consulaire rapport overloopt van details over brand schatting, moorden en plunderin gen, neemt men in kringen van de Nederlandse delegatie aan, dat er, zelfs na de felle redevoeringen, geen meerderheid te vinden zal zijn voor de radicale Russische en Poolse resoluties. In een goudmijn te Randfontein (Zuid-Afrika) werden, tengevolge van een instorting, 12 personen ge dood. Men tracht een aantal in gesloten arbeiders te bevrijden. In de omgeving van Namen, in de Ardennen, is de eerste sneeuw gevallen. Te Rangoon bereikt het aantal moorden op kinderen en het aan tal kinderontvoeringen een zodanige hoogte, dat wanhopige ouders de hoofden van scholen hebben ge dwongen hun inrichtingen te sluiten. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 28 November Zondag 1 Samuël 2, vs. 2736 Maandag 3, vs. 1 10 Dinsdag 3, vs. 11—21 Woensdag 1, vs. 1 18 Donderdag 5, vs. 1 12 Vrijdag 6, vs. 121 Zaterdag 7, vs. 1 13 SPREUK VAN DE DAG Om in de wereld vooruit te kot- men is het dikwijls van meer be lang wie men kent d.am wat men kent. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 1 November: Vrij veel bewolking, met. hier en daar enig© lichte regen, des nachts plaatselijke vorming van- nevel of mist, veranderlijke Wind, iets hogere temperatuur. 1:. Zon op 7.33, onder 17.14. Maan op 18,35, onder 10.56. 21. Zon np 7.35, onder 17.12. Maan op 19.20, ondier 12.16. Laatste kwartier 5 Nov. 18,03. Hoogwater te Zierikzee over die maand November 1. 2. %45 v.m. 5.18 v.m. 17.— n.m. 17.37 n.m. Ho.ogw'ater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Officieel is bek-and, gemaakt dat Prinses Elizabeth ien lt. Mount- batten hun huwelijksreis zullen ma-' ken naar Schotland, Zij zullen hun intrek nemen -op het landgoed Broad,lands, bij Ramsey in het New Forest, dat sedert lange j.airen in het bezit is der Mountbattens en thans toebehoort aan Lady Mount- batten, de gemalin van de ;onder- Koning van India. Tevens zullen zij 'enige tijd door brengen op het landgoed Birkhall bi] Balmoral, dat uit 1715 dateert len in 1852 door Koining Eduardi VII werd, gekocht. Thans verblijven er nog vaak leden der koninklijke familie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1