STAD EN PROVINCIE Gemeenteraad Ouwerkerk J.A.P.L RADIO-PROGRAMMA ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zullen Adjudant en Mevroiufw A„ Boiuiwianis, die bevelvoerende officie- Uien van het Zierikzaase Leger des Heils-korps binnenkort einze stad gaan verlaten, om elders in onsi land; ieen andere Leger des Heils- aanstelling te laanvaardien. Da installatie van die onlangs benoemde burgemeester van Sas van Gent, die teer R. A- J. den Boer is bepaald, op Dinsdag 11 Novem ber a,js. I- j Voor bet te Gaas gebonden schriftelijk en te Amersfoort ge- boiudisn mondeling examen ter ver krijging van bet Poilitiedilplama slaagdia o.a. de baar A. Pipping, hoofdagent van politie .alhier. De belangstelling voor d,e eer ste Nutsavondi van het Departement was Donderdagavond goied te noe- imen toen dir. J. C. Röbner, bij' ont stentenis van de voorzitter, de spreekster Jlhvr. G. C. van Lidtb d;e Jeude bij baar auditoriulm in leidde, Welke voprdradhtkuinsten a- nes ©en lezing bieldi over bet nieuwe boek van Howard, Spring: „De sa bel van Petarloo", d.ajt bat begin en de opkomst van de Labouir Par ty ;iin Engeland, lim de vorige eeuw behandelt. Daarvoor vroeg spreek ster niet die aandacht, doch Wel Waardiering vpor bet meesterschap van die auteur iras-kennar ieh ras- bascbrijver van die roerselen van de menselijke ziel die ©en verkla ring geeft van onze eigen.' gevoe lens en ziels ver dieping. Howard1 Spring, die auteur van formaat voert ons zelf [naar die hoogten van ,,'roem en plicht", die oorspronkelijke titel van het boek, die de vertaler volkomen inegaardie en daarvoor in die plaats zette „De sabel van Pe tarloo'. Een Wapen, dat eenmaal tegen de arbeiders in Manchester Iwlardi opgeheven, door de held van bet verhaal als erfdeel aanvaard) en aanvankelijk diende om de eo- miin:g-man in de politieke arana te herinneren aan de plicht'' op te ko men voor die verdrukten onder de Engelse volksklasse. De strijd, tussen d© 'Conservatieve adel en de oimhoiogstuWendle arbei ders, die aanvankelijk zich tqgenhet vrouwenkiesrecht verzetten, waar bij die held in conflict komt met; zijn vrouw, heeft Spring 'duidelijk naar voren 'doen komen, evenals! 'die strijd vain de eenmaal omhoog- geklommen politicus die tegenover die oud-istrijders moet getuigen, 'dat ,;men leert en leeft" en het boze van alle politieke leuzen had; leren inzien. Howard, Spring beeft eemi bo'ek geschreven, dat de aandacht Waard, is, maar de spreekster bad- dian wij liever als voordrachtkunste nares gehoord;. De reacties van bet stil luisterend, puMiek waren matig en bet dankwoord van de inleider kart- l il: HAAMSTEDE. De Vereniging van oud-leerlingen 'der Tuinbouwschool „Pomona" opende de reeks van haar maandelijkse win ter-bijeenkomsten Maandagavond met een vergadering in de Tuinbouwschool. Voorzitter (dhr. H. P. Verton.. Het op de fruit- tentooustellimg te Kapelle behaalde resultaat w'èrd nog eens besproken. De toegekende prijs, een bekertje), was nu niet zoveel bizonders, 'doOh het bijgevoegde diploma, waarop stond dat de vereniging een 1ste prijs met lof der jury had behaald, veel belangrijker. Hierna hield de voorz. een in leiding over „De bewaareigen- sehappen van appels". Uit voerig stond hij stil bij de vele factoren, die invloed uitoefenen op de houdbaarheid van de appels, waarvan die bewaarruimte een heel belangrijke factor is, De invloed van de temperatuur op de bewaareigen- schappen is zeer groot. Uit onder zoekingen is gebleken, dat het rij pingsproces met de stijging der temperatuur zeer snel toeneemt en daardoor de houdbaarheid vermin dert. Het verdient aanbeveling de temperatuur zo laag mogelijk te 'houden. Ook de vochtigheid van de be waarruimte speelt een grote rol. Bij te 'hoge relatieve vochtigheid treden schimmels en bacteriën op, hetgeen rotting veroorzaakt, doch ook te geringe vochtigheid is 'niet goed, omdat dan de verdamping te groot is. Bij onderzoekingen is ge bleken dat ook de bemesting een belangrijke 'factor is bij de houd baarheid van de appels. Vooral een onevenredige stikstofbemestilng is nadelig voor de houdbaarheid. De grondsoort is eveneens een belangrijke factor en het fruit van de lichtere gronden schijnt minder houdbaar te zijn dan van)tZwaardere greinden. De graad van rijpheid is van grote betekenis voor de houd baarheid'. De inleider gaf tenslotte een eenvoudige methode aan, waar bij iedere kweker zelf kan nagaan of het fruit plukrijp is. ELLEMEET. 28 October hield de Oudereouimissie haa;r gewone j aar lijkse bijeenkomst met ouders en leerlingen in de openbare sChoiOl. Voioirz. de 'heer Linders. Het hoofd der school, de heer A. C. 'de Jonge, voegde alle opgekomen ouders een woord van waar dering toe vooir hun belangstelling in 'het onder-' w'ijls hunner kinderen en voor het werk dier Commissie. Ter sprake Werd ook gebracht de afschaffing! van het 8ste leerjaar en een waar schuwing gegeven in verband met ongeoorloofd schoolverzuim, waar bij: er o.p werd gewezendat geen, waarschuwing meer wordt gegeven, maar direct idaairvoioir straf kan Worden opgelegd. Besloten werd ook dit jaar te trachten een Sinter klaasfeest te organiseren. Ook het Spaar- ©n Schoolfonds w'erd be sproken. Enkele leerlingen voerden op verdienstelijke w'ijze een toneel stukje op, getiteld „De eeuwige vrede". Hierna was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezich tigen en volgde pauze. Daarna hield de heer Kristalijh van Renesse een lezing over het boek van P. Raküfïr: „Ciske Ide Rat". Eön warm applaus en een klein stoffelijk aandenken, een gedichten bundel', beloonden de spreker voor zijn welwillendheid. De burgemeester sprak tenslotte zijn dank uit voor de geslaagde avond, waarna dhr. A. C. de Jonge, evenals de voorzitter had gedaain, een Woord van dank bracht aah' B. en W. voor hun tegenwoordig heid en verder aan alle aanwezigen. Alle leden waren aanwezig op de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad. De voorzitter, burge meester Romeyn, spreekt woorden van deelneming tot dhr. J. Smits bij het plotseling overlijden van zijn echtgenote en hoopt, dat hij de kracht zal kunnen vinden om dit voor hem zo groot verlies in berusting te dragen. De voorzitter zegt, dat deze ver gadering is belegd in verband met de benoeming van de secretaris tot burgemeester van Sas van Gent, m. i. v. 1 November, waardoor deze m. i, v. dezelfde datum ontslag vraagt als secretaris der gemeente Ouwer kerk. B. en W. stellen de raad voor hem dit ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen, waartoe z. h. st. wordt besloten. B. en W. stellen voor over te gaan tot benoeming van een secre taris, ingaande 1 Nov. en bevelen daartoe aanno. 1 dhr. C M A. de Vries, ambtenaar ter secretarie, tevens ontvanger der gemeente Kerk- werve, no. 2 dhr. L. A. v. Splunter, Ie ambt. ter secretarie der gemeente Oosterland. De voorzitter stelt voor ter bespreking in besloten zitting over te gaan, waartoe besloten wordt Na heropening wordt het besluit genomen de benoeming nog aan te Het ontbreekt het lieve vader land: al niet aan afkortingen, maa:r nu ,is er weer eentje bij. Wat er mee bedoelid wordt, is al even nut tig, zó! nog niet nuttiger, dan alles wat met andere afkortingen' wordt aangeduid. J. A. P. I. is niet de iniaani van -een iof ainder Amsterdams, straattype, maar de afkorting van Jeugd-aetie papierinzameling. Van daag begint 'de grote inzameling van oud papier doior de jeugd, Duizenden tonnen oud papier gaan jaarlijks verloren op kantoren, bu reaux en in de huishoudingen. Het gaat er thans om, middels de J. A. P. I., zoveel mogelijk van dit oud© papier te redden, om het ter ver werking aan de papierindustrie te kunnen overdragen. Voor deze landelijke jeugdactie heeft het ministerie van Onderw'ijis, Kunsten en Wetenschappen zich tot de directeuren, hoofden en bestu ren van 'alle schotten in Nederland' gericht, met het dringend' verzoek deze verzamelaictie op alle moge lijke manieren te steunen. houden. Dhr. J. L. Kuijper stelt voor, voor deze vacature alsnog een oprofep te plaatsen, waartoe wordt besloten. Daar dit de laatste vergadering is, die door de scheldende secretaris, dhr. R. A. J. den Boer, wordt bij gewoond, wordt deze vergadering geheel aan het milieu aangepast en verschijnt het gehele ambtenarencorps ter vergadering en terwijl de bloemen de kleuren en door des koks vaardige hand de geuren zich door de raads zaal verspreiden, neemt burgemeester Romeyn het woord, om bij dit af scheid de loopbaan van dhr. den Boer de revue te laten passeren. Benoemd in 1941, toen reeds de druk van de bezetter op onze schou ders rustte, is het een moeilijk tijd perk voor U geworden, dat U in dienst dezer gemeente hebt doorge maakt. Maatregelen, door de bezetter verordend, moesten omzeild worden en tijdens de evacuatie is er zwaar werk verzet moeten worden. Daarna de voortzetting van uw functie aan de overzijde van de Schelde, waar gij gescheiden was van vrouw en kinderen en later, toen bi] de schei ding van Noord en Zuid uw kinderen alleen in het hoogergebied achter bleven. Toen de langzame terugkeer van de bevolking en dan nog de dagelijkse problemen, die wij als zwaar getroffen gemeente meemaken. Dit alles heeft er toe bijgedragen, dat U zich deze tijd nog lang zult herinneren en als burgemeester dank ik II voor al de moeite en zorgen, welke U aan deze gemeente heeft besteed en spreek de hoop uit, dat het II en uw gezin in uw nieuwe gemeente goed moge gaan en dat het U gegeven moge zijn, de zware taak, welke cLar op uw schouders wordt gelegd. Daar genoegen te ver vullen Weth. Kuijper dankt de secretaris voor de aangename samenwerking, waarbij weth. v. d. Stolpe zich aan sluit. Alle leden spreken hem in dezelfde geest toe en dhr. van Klinken wenst hem Gods onmisbare zegen toe op zijn verdere levenspad. De heer Hack, die als ontvanger nauw met hem heeft samengewerkt, dankt hem voor de waardevolle adviezen en gezellige sfeer, die hij wist te scheppen. De heer Berre- voets, hoofd der school en Boot namens het Streekbureau Weder opbouw, sluiten zich hierbij volkomen aan. De heer de Boer, hierna het woord verkrijgende, zegt, dat het hem een vreugde was, nog d->or de voltallige gemeenteraad in 1941 te zijn be noemd. voordat deze op no' -activi teit werd gesteld Hij brengt aller eerst zijn dank uit aan het college van B. en W. voor de gemoedelijk heid en Zakelijkheid, welke steeds hun vergaderingen kenmerkte. Ook dankte hij de raad, met wie hij alleen maar na de oorlog heeft samen gewerkt, welke dank hij ook uit spreekt tegenover de collega's, spe ciaal dhr. Hack, met wie hij lange tijd de zaken in Kloetlnge heeft be hartigd en in welke dank hij ook betrekt de heren Boot als gemeente veldwachter en Kwaak als gemeente bode, welke wegens ziekte niet aan wezig had kunnen zijn en hij een spoedig herstel toewenst. Ten slotte hoopt dhr. den Boer, dat de goede wensen voor zijn nieuwe werkkring hem deze middag toegedacht in ver vulling mogen gaan. Hierna sluiting. Zioindag 2 (Nioivemlbteüj. HILVERSUM I (301 m.) 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.30 voor postzegelverzamelaars8,.40 Barca role; 9.12 sportmediedeliingen9.15 men vraagt,......; 9.45 geestelijk le ven; 10 "fluit en hobo; 10.30 brief geheim 11 kunst na arbeid;12 mu- ziiek-mO'zaiek12.30 die Zondagclub 12.40 dubbel mannenfewartet; 1 nieuWs; 1..15 the Romancers; 1..50 die spoorwegen spreken; 2 gram.; 2,05 boekenhalfuur; 2,30 kamer-or kest; 3,45 filmpiraatje; 4 gram; 4.30 A.V.R.O.'is peportagediienst; 5 de wij de 'wereld; 5.30 ;ome Keesjie; 5.50) sport; 6 nieuws; 6.15 in gesprek met de lezer; 6.30 Ned. strijd krachten; 7 kerkdienst8 nieuws; 8.05 aansluiting met het conoertge- 8ouw'; 9.45 hoorspel; 10.30 Waltz- time 11 nieuws; 11,15 reportage; 11,.30ll2 rozengeur en maneschijn. HILVERSUM II (415 m.) 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.25 hoogmis; 9,30 nieuwls; 9.45 Zondiagmorgen- klanken; 10 kerkdienst; 11,30 na da kerkdienst; 12.15 m 't boeekhuijs; 12.30 orkest zonder naam; 12.55 zonnewijzer; 1 nieuws; 1.15 welk boek 1.20 orkest zonder naam1.40 apologie; 2 gram.; 2.15 aansluiting met het concertgebouwi te A'd,am; 3.40 orgelconcert4 Katholieke ac tie; 4.10 vervolg 2.15; 5 die Jonge Kerk; 6,.30 Arnhemse ;orkestvereini.- gingf; 7 die psalmen van SWeëühck 7,15 kent gij' uw' bijbel7,.30nieuws; 7,45 Allerzielen; 8.10 gram.; 8.13 die gewone man; 8.20 dië Zilvervloot; 9 luisterspel; 9.45 zang ©n piano; 10.10 d© van Rooijen's; 10,.15 sport- repoirtag©si; 10.30 niieuwls; 10.45 Kath. nieuws; 10.50—12 residentie orkest» Maandag 3 November. HILVERSUM I (301 m.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10 morgen- Wijding; 10.30 voor de vrouw; 10.45 De Regenboog; 11.25 piano; 11,45 voordracht12 Vinoentimo; 12.33 oms platteland;; 12,38 orgel; 1 nieuws; 1,15 kalender; 1.20 Sylvastri kwar tet 1.45 gram.; 2 piano; 2.30 voor jonge moeders; 2.45 Bachcantate; 3,05 hoorspel; 3,50 gram.; 5 vopr de kleuters; 5,15 die school is uit; 5.30 gram.; 5.45 rijk overzee; 6' nieuws; 6,15 pianoduio; 6.30 "Ned. strijdkrachten; 7,.10 Mendelssohn herdienfcnig7.45 Naderl. in Duits land,; 8 mieuWs; S.1'5 disco parade; 8.45 radiodebat; 9.05 stem das volks; 10.15 lezing; 10.30 meester trio; 11 nieuws; 11,16 the Ramblers; 11.45— 12 gram. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 woord voor die dag; 8 nieuws; 8.18 gewijde muziek; 9 gram,; 9.15 ziekenbezoek; 9.35 gram.; 10.30 morgendienst; 11 piano; 11.35 koorzang; 12 gram.; 12,33 kamerorkest; 1 nieuws; 1.15 orgeloineccrt; 2 uitzending voor scholen; 2.30 Continetal quintet; 3.15 gram.; 3.30 Paul Verlaine; 4 bijbel lezing 4.45 ,gram.; 5 peuters pre sent; 5,15 kamermuziek; 5.45 orgel; 6.15 spoirt; 6.30 mandoline; 7 nieuws 7.1:5 N.C.R.V. leeslamp; 7.30 actu aliteiten; 8 nieuws; 8.15 N.C.R.V, Steravond,; 9,15 lezing; 9.35 kamer muziek; 10 orgelspel10.30 nieuws; 10.45 avondoverdenking; 11.45—12 gram.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 4