ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ïiiif HET INDONESISCH VRAAGSTUK WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Amerikaanse aanval op Duitse communisten GROEPSMATIGE EMIGRATIE VRIJDAG 31 OCTOBER 1947 Ho. 15734 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract special a prijzen. Sueeesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS De activiteit van de Commissie van Drie, ingesteld door de Vei ligheidsraad, beperkt zidh voorlo pig tot oriëntering. Intussen tekent de politiek van Djocja zich scher per af. Vrijwel elke openbare uiting tracht de indruk te versterken, dat de commissie in Indië is ter be slechting van een geschil tussen tw'ee souvereine mogendheden. Terwijl in Nederlandse kringen de opvatting telkens meer ingang vindt, dat eventuele besprekingen een zaak zijn van de Indonesiërs! onderling, zowel als een zaak van Nederlanders en Republiek, tracht Djoicja, in officiële verklaringen,, zoveel mogelijk te werken in; de richting van d!e visie, dat de Re publiek alle Indonesiërs vertegen woordigt. Een recente verklaring van het republikeinse ministerie van voor lichting zegt, dat het merendeel! van de bevolkingen der deelstaten getrouwe Republikeinen zijn. die luisteren maar het gezag van Djocja. Indien en voor zover de leiders der deelstaten als „marionetten" moeten meepraten, kunnen, zij dat doen door middel' vain de Neder landse gedelegeerden. Aldus tracht Djocja de Nederlandse zienswijze voortdurend te ondervangen;. De eerste en wellicht reeds be slissende botsingen zullein plaat® vindien in het raam der besprekin gen ever de procedure. Wellicht zal dan spoedig blijken, dat men; 'het zelfs daarover onmogelijk eens kan worden. j^e Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland',generaal Lu cius Clay, heeft in een persconfe rentie medegedeeld, dat de Ame rikaanse bezettingsautoriteiten een' aanval op het communisme zullen inzetten in de gehele Amerikaanse zöine van Duitsland, hoewel de com munistische partij zelf niet ver heden zal worden, wat ondemocra tisch zou zijn. Alle pogingen zullen in het werk wqrden gestold om Duitsland aein inzicht te geven in het 'democra tische systeem en zijn doel en voor al de nadruk leggen op rechten en waardigheid van het individu, als mede ide democratische wijze om die te beschermen. Men zal dus niet langer moeite doem 'discussies te vermijden, maar een openlijke ideologische cam pagne voeren, waarbij alle pubiiea- t'iemiddelen, waaronder de radio, te baat zullen worden genomen om ide anti-communistische campagne te voeren. De Duitse bladen zullen vrij zijn aan ide campagne ,ai dan inlet deel te nemen. Wat zij schrijven is -een zaak die de Duitsers aangaat, maa;r de Amerikanen zullen aan het Duit se volk kenbaar maken, hoe het over democratie en communisme idenkt. Amerika gaat ide beginselen verdedigen waarin het gelooft en het communisme bestrijden, w'aarin het niet gelooft. Interesse voor Amerika, Canada en Frankrijk De overheid moet een actieve emi- gratiepolitiek voeren, wiil ze niet achterop raken. Noodzakelijk is dat de emigranten miaer kapitaal kun nen medenamen naar het 'buiten land;, iets wat dooir idieviezenschaars- te uiterst lastig js, al zit er voor deel in, dat het injJL op die manier niet mogelijk is! zijln geld kwijt te raken, De zucht maar emigratie ,is groot. Man schat het aantal emir granten, d,at ons land het kjamende voorjaar zal verlaten op, ©en acht a tienduizend. Die vraag, waarheen emigratie mo gelijk is, werd; op ean persconferen tie besproken. De beste landen zijn wiel de Ver. Staten en Canada- Amerika laat momenteel per jaar 3150 Nederlanders als emigranten toe. Daarbij is. het eclhter nood zakelijk waarborgen te stellen. Boe ren 'en tuinders hebben echter een voorkeurvisum. Liefhébbiers blijken er voldoende te zijn: op de wacht lijst van het Amerikaanse consulaat te Rotterdam staan 12000 namen. Die Ver. Staten zijn daarom ook zo aantrekkelijk, lomdat het moge lijk is, eerst in loondienst te gaan en zich geleidelijk ;op te werken tot zelfstandige boer, ©n omdat ook voor hen, wien het in de landbouw. iniet lukt, nog talloze andere moge lijkheden open staart. Wel wordt een groot doorzettingsvermogen en vakbekwiaamihieidi vereist- Canada istelt als ei®, dat nten ziclhl verplicht minstens 1 jaar in loon dienst te gaan werken. Allen, die zich hiertoe verbinden, krijgen een visum. Er is door Ca nada geen quotum gesteldmen iSchat, dat het volgend jaar zes a achtduizend Nederlanders idaairheen zullen emigreren. De mogelijkheid; om er boerde rijen over te nemen is aanzienlijk, als men althans vakbekwaam en betrouwbaar is. Staatkundige hervormingen in de West Naar het A.N.P. verneemt, is het wetsontwerp tot wijziging van ide staatsregelingen voor Suriname en Curaijao thans bij de Raad van State. Gelijk bekend, betreft het hier een voorstel om reeds dadelijk die staatkundige hervormingen in de West aan te brengen, welke moge lijk zijn binnen het kader van de vi gerende bepalingen van de grond wet. Verwacht mag worden, dat het wetsontwerp nog in de eerste dagen van de volgende maand te Staten Generaal zal hebben bereikt, waar door het mogelijk zal worden, dat deze zaak in elk geval nog voor her. einde van heit jaar, en wellicht nog zelfs in de loop van November haar beslag zal krijgen. Inmiddels vinden ook de voorbe reid, i-ngen tot de ronde-tafelconfe rentie goede voortgang. Da,ar zal met de vertegenwoordigers van de Antillen en vain Suriname overleg worden gepleegd omtrent de toe komstige verhouding tussen, deze gebieden e|n Nederland in het ka der van de staatkundige hervorming van het koninkrijk. De conferentie zal begin December bijeen koimeni. Amsterdam modecentrum Parijs is, ondanks ide oor log, mog steeds het onbetwiste modecentrum gebleven van Europa. Vóór 1940 volgden op die lichtstad' Wenen en Ber lijn; pok zij! wisten mee te praten over nieuwe snufjes",. Dat is nu uit; hun plaats i's Ingenomen door Amisterdam- Naar die stad aam het IJ ziet Europa uit om te weten, hoi© het zidh moet kleden. De New Yoirkse Journal of Commerce schrijft dit. En wij kunnen er slechts verheugd over zijn, dat men aain de overzijde Nederland! eindelijk niet langer ziet als ©ein land; van jakken en 'klompen. Hiet is wiel eens anders geweest. Plantengroei op Mars is mogelijk Het is heel goed mogelijk, dat er zich ,oip de planeet Mars plan ten en misschien zelfs wel dieren bevinden, zegt dr. G. P. Kuiper,, directeur van de Amerikaanse ob servatoria vain Mc^Donald en Yer- kes. Dr. Kuiper heeft ontdekt, dat Mars eein infrarood spectrum heeft en dat icarboinium er in gelijke hoeveelheid aanwezig is als op aarde. Hoewel het bekend' is„ dat de WEERBERICHT Verwachting toit de avond van 31 October: Matige, tijdelijk kradhtige wind tussen Ooist 'en Zuid-Oost, over het algemeen vrij veel bewolking, met 'droog ©n koud wieer. 31, Zon |op 7.31, onder 17.16, Maan op 18.03, onder 9.30. Laatste kwartier 5 Noy. 18.03. Hoogwater te Zierikzee over de maand October 31,. 4,13 v.m. 16.21 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 rniin. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uuir na hoogwater Extra suiker met met St. Nicolaas en Kerstmis Die distribUtied'iianst maakt bekend idat met St.,-Nicolaas en Kerstmis een extra rantsoen van 200 gram suiker zal worden verstrekt vo,o,r alle leeftijden. Van 1 November af zullen in Tsjecihoi-Slowakije de rantsoenen van brood, aardappelen, en suiker ver laagd worden; aldus meldt het Tsjech oi- Slowaakse persb ure au Be politie te Makassar heeft 15000 tubes opium achterhaald, die clandestien per vliegtuig waren aangevoerd. De zwarte markt waar de van de partij bedroeg meer dajn 20.000 gulden. Voorts heeft de po litie 10 tcin suiker achterhaald, wel ke per praauw' waren, aangevoerd. gemiddelde dagtemperatuur in de warmste gebieden van Mars waar schijnlijk ongeveer 50 graden Fa hrenheit bedraagt en de tempera tuur 's nachts toit 112 graden onder Uul daalt, een koude, waar ailleenl bacteriën;, mos en korstmos tegen bestand zijn, acht men het1'mogelijk Idat er zich op Mars'voirmen hebben ontwikkeld1,, die geheel verschillen van hetgeen men op aarde kent. Tegen de schilder Han van Meegeren is Woensdag 2 jaar gevangenis- straf geëist wegens oplichting en het plaatsen van valse handtekeningen. De schilderijen, die in het gerechtsgebouw waren opgehangen, werden door 40 man politie- en parketwacht dag en nacht bewaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1