ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Gaulle vraagt Kamer ontbinding WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Truman's bezorgdheid WOENSDAG 29 OCTOBER 1947 A No. 15732 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag WERELDNIEUWS Administratie Sehuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENT1ËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Nu de totale uitslag der Franse gemeenteraadsverkiezingen bekend zijn, blijkt dat de partij van de Gaulle een grote overwinning te boeken heeft. Zijn partij1 komt als vierde op de ranglijst van de raads verkiezingen met 10.727 zetels in de diverse gemeenteraden. Het feit in aanmerking genomen, dat de R.F.P. nog maar kort bestaat, kan men deze verkiezingsuitslag voor haar als ee'n moreel succes beschou wen. Op de burgemeesterszetels van tal van plaatsen tronen nu. de aan hangers van de generaal, die on middellijke ontbinding van de Ka mers en nieuwe algemene verkie zingen verlangt, volgens een vereen voudigd istemsysteem in plaats van de bestaande evenredige vertegen woordiging. Volgens de Gaulle zal steeds mee1, blijken, dat ,de communisten die ten minste een zevende deel van hun kiezers en vele gemeenteraads zetels hebben verloren, slechts af gezanten van een buitenlandse dic tatuur zijn, waarbij de heersende; armoede slechts als springplank dient voor een genadeloze overheer sing. Die communistische reactie op deze verklaring van de Gaulle is spoe dig gekomen. Zijn eis tot ontbinding van de nationale vergadering en het uitschrijven van nieuw'e ver kiezingen wpirdt door de commu nisten uitgelegd als een poging om een reactionaire dictatuur in te stellen. president Truman heeft in een radiorede voor het Amerikaanse volk er voor gewaarschuwd, dat voorspoed in eigen land en vrede in de Wereld ernstig bedreigd wor den, indien het congres niet snel handelt om inflatie in eigen land en honger en koude in andere lan den af te Wendein, Truman wees op de critieke si tuatie die Frankrijk en Italië Wacht. Voor 't eigen, land ziet hij slechts een alternatief: wachten, totdat de pressie intreedt of te rechter tijd en direct handelen. Hij1 sprak de verwachting uit, dat in 1947 nieuwe gelden moeten worden aangespro ken om de positie i:n de bezette gebieden van Duitsland, Japan en Korea te handhaven. Frankrij'ks behoefte tussen eind 1947 en 31 Maart 1948 schatte hij op 357 mil- lioen dollar, die van Italië op 142 millioen dollar vóór het eind van het jaar pn 143 millioen dollar voor 't eerste kwartaal van 1948, Inmiddels stijgen ook in de Ver. Staten de kosten voor bet levens onderhoud, maar de economische toestand is kerngezond. Iets meer dan een vrijwillige poging, de prij zen naar beneden te krijgen, is evenwel geboden. Documenten over Hitler's plannen Die Britse admiraliteit heeft ide laatste uitgave het licht doien zien van in 'bleslag genomen Nazi-doicu- menten, ,,Gonferentiies van die Füh- rer in 1941 over marine-aangele-i genheden". Uit de stukkan blijkt, dat het Duitse economische ver drag met de Sowjet-Uniie slechts bedoeld was om idle aanval op de Sowjet-Uniie, vlijf maanden later, te camoufleren, ien een onderdeel was van die uitgebreide maatregelen om Hiters ware plannen te verbergen;. In diezelfde tijd werden voorberei dingen getroffen om in Oostelijke richting aan te vallen. Die acties werden gecamoufleerd als gericht tegen Engeland:. Hitler zeide, d'at Stalin 'beschouwd, moest worden ais een koudbloedige chanteur, die als het hem uitkwam elk verdrag zou verbreken. Het blijkt, dat de toen malige Britse ambassadeur te Ber lijn, Sir Stafford, Crippis, reeds in, het voorjaar van 1941 die juiste da tum van die aanval had vopirspeldi. Hitler blijkt een mogelijke opstand' ijn Frankrijk als een groot gevaar gezien te hebben. Daarom wierdi besloten, dat Frankrijk .indien het moeite ging veroorzaken, verbrij zeld, en de Franse vloiot veroverd! of vernietigd moest worden. An- diere documenten tonen aan', dat Hitier reedis in het 'begin van 1941, een diep wantrouwen jegens Italië koesterdie. Hij gelastte daarom, dat de Nazi-plannen voor Italië ge heim gehouden moesten worden. De Italiaanse Koninklijke familie ver dacht hij van overbrenging van be richten naar die Britse geheime, dienst'. De eerste Kerstpakketten in Indië Luitenant Derks, in de volksmond Jopie genaamd, heeft een paar drukke dagen achter de rug. Hij is namelijk de organisator van het vervoer van ,de Kerstpakketten van de NIWIN, waarvan de eerste zen ding op 25 September met de „Kota Inten" van de Rotterdamse LLoyd arriveerde. Op Luitenant Derks rust de verantwoordelijkheid van het vervoer van de kade in Tandjong Priok naar de Dienst Welfare in Batavia, die voor de distributie zal zorg dragen. Onder toezicht van militairen werden de eerste 40.000 pakketten uit het Schip gehaald door een grcite kraan. De spanning, toen het net voor de eerste maal in het ruim verdween, was bijijjp niet om uit te houden. Allerlei gissingen, werden gemaakt o,ver de inhoud van de pakketten. Binnen een mini mum van tijd stond ieder als dol te juichen, toen het net, volgeladen met de welbekende kartonnen do zen, te voorschijn kwam. Niet te houden w'aran 'de jongens, toen de eerste dozen werden volgeladen en met röntgenologische blikken pro beerden zij door de dozen heen te zien. De organisatie klopte als een bus. Stagnatie kwam niet vo,or. Onder controle van de M. P. gingen de pakketten, bij de loods,en aangeko men, over de lopend© band naar binnen ©n d'at was voorlopig alles wat het publiek te zien kreeg. De eerste zendingen etiketten zijn oiok reeds in Batavia aangekomen. HONDS Op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen arriveerde de zer dagen per K.L.M.-toestel een hond uit Amsterdam, die 'naar Gothenburg moest wor den vervoerd. Bij het over laden in een ander vliegtuig zag 'hij kans alle vier z'n be nen te nemen. Dat was het sein. voor een algemene klop jacht, waaraan met veel animo wierd deelgenomen. Met wor sten aam bezemstelen en vang netten trachtte men de vluch teling w'eer in bezit te krijgen Tot, ina 2 dagen ijverig speu ren, het bericht kwam dat iemand, die van deze „vlie gende honid" geein kwaad wist, het dier allang had ge vonden Onder strenge bewaking werd hij naar het toestel voor Gotenborg ge bracht en het cordon werd' pas opgeheven, toen Bello, luid jankend', was opgestegen inaar hoiger sferen. Koninklijke gaven H.M. die Koningin heeft ©en gift van f '20.000 ter beschikking gesteld van die NIWIN voior 'haar Kerst pakketten-actie. Bovendien isehoinlk de Koningin een gift van f 5Q.QOO voor idie hospitaalzorg imi Indië, voor al toestemd voor de aankoop van materialen voor radio-installaties en vooir 'de arbeidstbarapie jn de hos pitalen c.q. huiisvlijtartikelen in het algemeen. Sombere klanken Wanneer men de broiadrants,oe nen in delanden die graan invoe ren, op gelijke hoogte wil houden dan zullen de agrarische landen twintig procent meer graan moe ten uitvoeren dan verleden jaar. Dit is de mening van Dennis A. Fitzgerald, de algemene secretaris van de internationale noodvoedsel- raad, waarvan 35 landen zijn ver tegenwoordigd'. Fitzgerald heeft in zijn rapport aan het bestuur van de raad gewezen op een ernstig tekort aan veevoeder in Europa, waardoor men de veestapel zal moeten beperken. Het schaarse voedsel moet op' ge lijkmatige wijze over de wereld worden verdeeld. Overeenkomsten] tussen infet meer dan twee landen over voedselaankopen moeten wor den vermeden. Zelfs, dan zal vol gens Fitzgerald het graantekoirt zich nog jarenlang doen gevoelen. Hoewel in dit jaar ongeveer even- t veel tarwe, rijst en roigge is ver bouwd als voor de oorlog, zal er veel minder worden geoogst. Vooral de hete, droge zomer heeft veel schade aan de gewassen toege bracht. SPREUK VAN DE DAG Men prijst veel in theorie wat men in de practijk niet in toepas sing brengt; gelijk men veel in die practijk huldigt, wat man in theorie afkeurt. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 29 OctoberAanhoudend droog en koud weer, matige Oostelijke iw'ind, pv©r- dirijvende wolkenvelden. 2:9], Zoin pip 7.27, onder 17,19. Maan oip, 17.22, pinder 6.42. Volle Maan 29 Oct,., 21.07. Hoogwater te Zierikzee over de maand October 20. 3.01 y.m. 15.09 p.m. Hoogwater te Bruinisso 15 miin. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uuir na hoogwater In het Overijselse dorpje Lut- ten zijin bij het uitdiepen van een zijvaart in de veenderijen enige beenderen en ,een schedel in de groind gevonden, w'elke bij nader onderzoek de overblijfselen te zijn van een oer-os. Radio Moskou meldt, dat te Saline In de Oekraine eein proces begonnen is tegen 12 voormalige leden van de Duitse weermacht, die ervan beschuldigd wioirdein "in de periode van ide Duitse bezetting van het Donetz-bekken duizenden Russen vermoord ein ontzaglijke ver nielingen aangericht te hebben. De Bulgaarse regering heeft haar gezant te Bern, Veltsjef, verzocht naar Bulgarije terug te keren om de tegen hem uitgebrachte beschul diging, dat hij betrokken was bij een militaire samenzwering tegen de regering, te weerleggen. Veltsjef heeft echter tof dusver niet ge antwoord. In Genève is het verdrag onder tekend door Hoofdingenieur Mr. M. A. Paulen van de Staatsmijnen, waar bij overeengekomen is dat Nederland uit de Britse zone van Duitsland 3000 vluchtelingen in Nederland zat opnemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1