ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VERDRAAGZAAMHEID Amerik. congres komt in speciale zitting bijeen WAARIN OPGENOMEjN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Doel en zin van Kominform ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 No1. 15729 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdng Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobetstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Men stelde aan ee,n kennis van ons die bekend staat als een huma nist eh een vrijdenker, van Chris telijke zijde de vraag: „Waar 'denkt U aan bij het uitspreken van het woord Christendom?" Hij aniwoord- de: „.Als ik in een goede bui ben aan naastenliefde, ben ik in een slechte bui, aan brandstapels". Het kenmerkende van dit ant woord, is de boging die het doet tot kenschetsing van een wereld beschouwing, door de formulering van zijn beide uitersten. De repliek, hoe 'geestig en intelligent ook, is nojitans niet rechtvaardig, wijl de erdoor gekarakteriseerde wereld beschouwing zich afspeelt, beleefd: wordt, haar waarden ontleend,haiar aanhangers bezielt, juist op het vlak tussen de mensenliefde en brand stapel in. Wanneer wij bet begrip- levens houding veralgemenen van religieus- christelijk naar algemeen-maat schappelijk terrein, dan blijkt, wel licht tot veler verrassing, ook hier het leven zich af te 'spelen tussen de naastenliefde en de. brandstapel. Eln het lijkt ons een van de ge vaarlijkste psychische infecties van deze tijd, dat wij! allen gevaarlijk dicht leven in de buurt van de laatste. Om de beeldspraak los te laten: Gebrek aan verdraagzaamheid doet allen tegen allen een .standpunt in nemen, waarbij de mening, het ge loof, de politieke overtuiging van de tegenstander maar liefst naar do brandstapel zou moeten worden ver wezen. Drie 'clojndrete, vrij redente feiten, zweefden ons bij het neerschrijven van het bovenstaande voor ogen Ten eerste: Maastricht heeft het onmogelijk gemaakt, dat een Con gres van de Veren,iging va,n, ex-poli tieke gevangenen, dat daar zou wor den gehouden- kon plaats vinden. Het was n.l. de overwegend katho lieke bevolking niet welgevallig, dat tot de sprekers tw'ee communisten behoorden. Ten twedeDe loco-burgemeester van Alkmaar verbiedt, op grond! van zijn politiek-confessioinele in zichten een bijeenkomst van de vrijdenkersvereniging „De Dage raad". Hij verdedigt zich, met de motivering, dat hij zij'n verbod grondvest op gevaar voor het ver staren van de openbare orde, door deze bijeenkomst. Hij bedoelt kenne lijk, dat andersdenkenden uiting zouden geven aan de aanstoot die een dergelijke bijeenkomst hen zou verschaffen. Wij hopen en ver trouwen dat deze loco-burgervader zich in de graad van verdraagzaam heid van zijn gemeentenaren heeft vergist. Het derde geval, dat wij hier willen memoreren versterkt ons in dat geloof. Blijkens een oinderzoek van het Nederlands Instituut voor de Pu blieke opinie, gepubliceerd in „Het Parool" van 22 October blijkt dat een meerderheid vajn het Neder landse volk 'niet aecOord gaat met het radio-spreekverbod aan prof. Gerbrand'y opgelegd. Hier blijkt dus, dat de bevolking een verdraagzamer standpunt inneemt dan een deel1'van de overheid. Onrustbarend is echter diat van de ondervraagden 31 pet. nimmer van ,die gehele kwestie had gehoord. Wij vrezen, dat dit een symptoom is van de oorzaken, die onze verdraagzaamheid in bijina ieder opzicht in de hand werken. Een Frans spreekwoord' zegt, dat alles weten, alles doet begrijpen of vergeven. Wellicht dat wij, Ne derlanders, veel meer behoorden te weten, om elkander te verdragen]. Maar waarom kon het in de oor log idain wel J. P. C. De verdeling van Palestina Die secretaris van. het Arabisch bureau te Landen, heeft in een toe spraak tot de dispuuitveneniging van Cambridge University verklaard', dat de Sow jet-Unie o-m verschillen de redenen de verdeling van Pa lestina en die vorming van san Joodse Staat steunde. Die redenen Kvaren volgens hem: 1. dat niemand1 de Sowjet-Unie koin beletten, 29.000 a 30.000 man troepen naar Palestina te sturen, indien de V.N. gedurende de overgangsperiode een vrijwillige politiemacht daarheen zouden zen- aden; '2. dat de Soiwjet-Uiniia de Britse en Amerikaanse belangen in Ihet Midden-Oosten gaarne :i|n de waagschaal gesteld, zou zien; 3. dat die Sowjet-Unie Weet, dat indien de verdeling zou 'worden toegepast, de Joodse 'Staat door de V.S. begun stigd zon 'worden en tenslotte dat de U.S. (wellicht een groot aantal communisten uit Oost-Europa inde Joodse Staat zou kunnen „impor teren". Ereschuld en Dankbaarheid Die nagelaten betrekkingen vain d.e slachtoffers van het verzet ont vingen tot inu toe hun uitkeringens van de S t Lp h t i n g 19 4 O—l 9 4 5, welke haar inkomsten kreeg uit Rijksbijdragen' en particuliere gif ten. Nu evenwel de Wet Buitenge woon Pensioen in werking is ge treden, zullen de belanghebbenden van het Rijk een genormaliseerd pensioen gaan ontvangen. Bit betekent evenwel, dat de stichting voor een uitgave van meer 'd,an .acht millioen per jaar zal ko men te staan, omdat men de na gelaten betrekkingen zoveel moge lijk in die omstandigheden Wil la ten, waarin zij vroeger hebben ver keerd,. Bovendien verzorgt de stichting de opiieidings- en studiekosten van de kinderen der slachtoffers, Die stichting zal dus .voortaan èn ieen bijslag iopi die pensioenen moeten verlenen èn voorzieningen voorstu die en vakopleiding vain de jeugd moeten treffen. Wil men die uit keringen niet verlagen, d,a|n zalmen ihet inkomenin van de stichting moe ten verhogen en dit kan alleen door cc-.- nationale inspanning worden verkregen. Vertrouwd mag worden, dat Ne derland, .indachtig Wat het aan de helden van het verzet verplicht is, deze oproep zal verstaan en krach tig mee zal helpen de ere-schuld te helpen delgen. Op eigen verantwoordelijkheid heeft president Truman het Ame rikaanse Congres bijeengeroepen, hetgeen hem krachtens die grond wet is toegestaan. In deze zitting zal men zich bezighouden met het bespreken van maatregelen voor hulp aan Europa, in het bijzonder voor tussentijdse hulp aan Frank rijk, Italië en Oostenrijk. Het Witte Huis heeft deze mededeling ver strekt, nadat president Truman met de leiders van heit Congres Ihadj vergaderd. Met spanning ziet men de radio- rede vain de president tegemoet, waarin hij zijln plannen zal bekend, maken, alsmede de maatregelen, welke Amerika zal dienen te nemen om een einde te maken aan de crisis in Europa. Tijdens die' zware bezoeking van de oorlog en van de ina-oioirlo'gse ontgoocheling, zijn die volkeren van West-Europa ge trouw gebleven aan de grondbegin selen ian eigenschappen dier demo cratie, die ook de Vier. Staten voor staan. Amerika zal thans deelnamen aan die wederopbouw1 van een sa menleving, die vastbesloten'is haar plaats onder de zo,n weer in te nemen. Europa bezit een onuitput telijke rijkdom aan wilskracht, ken nis en culturele waarden, welke op schitterende wijze hebben bijgedra gen tot de vooruitgang in de wereld!. T> recies tegenovergesteld! aan de Amerikaanse opvattingen zijn die Russische, waarvan de commu nisten gewaagden op een onlangs gehouden geheime bijeenkomst te Warschau, waar in tegenwoordig heid van de afgevaardigden der communistische partijen uit negen landen werd besloten tot oprich ting van het Communistische Inlich tingen Bureau, dat te Belgrado ge vestigd' wordt. In ©en uitvoerig overzicht heeft de vertegenwoordiger van het Kjemln het ontstaan van^twee po litieke kampen na de laatste we reldoorlog geschetst, daarbij doe lend; op Amerika, dat Europa tot ^slavernij" wil brengen. De Ver. Staten zijn economisch en militair sterker uit die oorlog gekomen en nu stellen zij, aldus die Sowjetman, zich de wereldover- heersing ten doel. Ook Nederland' kreeg een veeg uit de - pan, omdat het als koloniale mogendheid steun verleent aan het .imperialistisdhe kamp. Steeds feller treden de commu nistische agitators op, omdat hun pogingen, om overal in Europa hun emblemen te verankeren, falen zullen, naarmate Amerika er spoe diger in slaagt dan verwacht was die door crisis en voedseltekort ge teisterde landenweer op de been te helpen. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 26 October1 November Zondag 2 Timoth. 3, vs. 14—4 vs. 8 Maandag 4, vs. 9—22 Dinsdag 1 Samuël 1, vs. 1—20 Woensdag 1, vs. 2128 Donderdag 2, vs. 1 11 Vrijdag Romeinen 3, vs. 19—28 Zaterdag 1 Samuël 2, vs. 12—26 SPREUK VAN DE DAG Elke hoiogs'taaindie eigenschap' ver eenzaamt op die hopgten is het altijdi eenzaam. WEERBERICHT Verwachting tot die avond' van 25 October: Matige in het Noorden vrij krachtige Oostelijke windi, op vele plaatsen nevel of' mist, zwaar bewolkt weer met nu e,n dan enige lichte regen, dialing van tempera- tuuir. i l! i 25]. Zon jop 7.20, onder 17.27. Maan opi 16.30, onder 1.39. 26,. Zon iopi 7.22, onder 17.1S. Maan op 16.43, onder 2.53. Volle Maan 29 Oct-. 21.07. Hoogwater te Zierikzee over de maand October 25. 12.16 V.m. :n.m. 26. 0.54 v.m. 13.11 pum. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater De officier van justitie van de Haarlemse rechtbank eiste tegen de 26-jarige Amsterdammer K. C. een gevangenisstraf van zes jaar. K. C- pleegde 14 Juni een moordaanslag op de verpleegster A. T., die niet met hem wilde trouwen. De Britse militaire rechtbank te Wenen heeft 8 Joegoslavische ver plaatste personen tot gevangenis straffen van, 2 toit 10 jaar veroor deeld wegens „terroristische activi teit aan de Oiostenrijks-Joegoslavi- sche grens.". Woensdag zijn er in Indonesië totaal vijf botsingen geweest tussen de Nederlanders en de Republikei nen. Daarbij zijn drie Nederlanders gedood'. Onder de slachtoffers aan Republikeinse zijde waren één Ja panner en één Brits-Indiër. Veldmaarschalk Montgomery, chef van de generale staf van het Britse imperium, heeft bekend! ge maakt, dat hij 13 November uit Lon den' vertrekt voor een reis door Zuid- en West-Afrika. Rhodesië, Abessynië, Soedan en Egypte. De „News Chronicle" bericht, dat een Noorse maatschappij begon nen is met het bergen van metaal en uitrustig van het Duitse slag schip „Tirpitz", dat tijdens de oor log ter hoogte van Tromsö tot zin ken gebracht werd!. De sjeiks der stammen vain Irak hebben Woensdag de „Heilige Oor log voor de verdediging van Pales tina" uitgeroepen. Drie duizend le den van verschillende stammen woonden 'de oorlogsvergadering bij'. Deze werd gehouden op korte af stand van het oude Babylon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1