ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HET INDONESISCHE VRAAGSTUK WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Les voor de wereld iu IK - 1 1 -414 VRIJDAG 24 OCTOBER 1947 No. 15728 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sueeesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Brazilië heeft die diplomatieke be trekkingen met Moskou verbroken. Deze politieke zet dreigde reeds lang ien wellicht is het feit als zo danig, gelo-ealiiseard gesteld, niet eens zo welsprekend,. Wij zijln gautw: geneigd,, deze zaak als een Brazili aanse affaire te beschouwen en Brazilië is ,,ver van ons biedi",. Zto -eenvoudig en onschuldig is het he laas iniiet. Het vergt immers geen gropit politiek doorzicht, iom in dit jongste feit, een flitsen der ideële degens te zien, tussen Moskou en W a-shington. Men zal zidh T,ruma-n's Zuid,-Ame rikaanse ineiis Iherininierqn. Deze reis was bedoeld ,de basis te leggen voor de politieke, leqonami-sdh-e en mili taire eenwording* van Noord- eni Zuid,-Amerika. Op het „Pan-Ameri- kaanse Congres" is duidelijk ge bleken, 'dat Brazilië zich nauwi ver bonden weet met Noppd-Amerika. Niet geheel los daarvan kan men de strijd zien, die Brazilië voert om die heerschappij ih Zuid-Amerika, waarop tegelijk, Argentinië, het land van Peron, niet weinig is ge brand;. Washington, is iop de dicta toriale allures van Peron, niet zo gesteld en steunt daarom Brazilië in dieze presti-gestrijd. Voldoende 'duidelijk is het nu, dat een politieke maatregel van Brazilië, automatisch 010,0,1' de U.S-A. wordt -gesaraetion- neerd,. De V..S. waren dan ook te voren van de 'besluiten der Brazili aanse regering in kennis gesteld1- TT ,et jus dus zoi, dat Brazilië auto- matiisch i,s begrepen in de alles beheersende tegenstelling Moskpu- Wasihington en z,o gezien-, wordt het bericht over het verbreken -der diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie, van wereldwijde be tekenis. De tegenstelling Rusland en Amerika, waarvan Kominfiorm en T;ruman-d,oetrine -de veelzeggen- die exponenten zijn, leidt er in- de praktijk toe een keuze te maken tussen beide partijen. Velen willen deze keuze niet ma ken, zo ook b.v. de linkse Labour- afgevaardigden niet, die een reis over de Balkan hebben gemaakt en een „stalen gordijn", godsdienst vervolging en onvrijheid, van het woord, maar direct naar het rijk der fabelen hebben verwezen. „Niets van aan", zeggen zij, het „Russische volk en de Balkanvolke ren willen slechts vrede",. Wij zijn 'bereid het van harte te -geloven, maar wat bedoelen hun leiders met de stelselmatige intimidatie-politiek? Daar gaat het o,m. De dictatuur zal te zijner tijd beschikken over middelen om de volksmening te kneden, tot zij rijp- voor oorlog is. En dan is er een massaal, slaafS; optrekken ten strijde, evenals het ging, ten tijde van. de Duitse hege monie over Europa. Wanneer er middelen zijn, om de Oostelijke volkeren van Europa te overtuigen van de oprechte begeerte -der de mocratieën om de vrede te dienen, niemand, die zal -durven adviseren, deze niet te -gebruiken. Daarnaast blijft waakzaamheid, ge boden, want de Russische bedoelin gen naar buiten wekken" te duide lijke vermoedens. Brazilië trok daar uit de konsekwsntiés en gaf de wereld, een les, -die niet goed' genoeg kan worden begrepen. Zwarthandelaren in T sjecho-Slowakije De Tsjechoslowaakse politie heeft meer -dan tachtig personen gearres teerd in verband met de ontdek king van een grote internationale bende van zwarthandelaren. De te Praag gedane ontdekkingen zouden ook 'dié politie in vele andere Euro pese landen aanwijzingen hebben opgeleverd, vpioir het arresteren va;n bendeleden. Leider van de bende zou zijn de Hongaarse muttimiliio- nair Is-tvan Satoir, die reeds sedert 1937 'diOjOir de politie van zestien Europese landen gezocht zon wor den wegens illegale handel in goud en geld,. Hij' is onlangs in Tsjechö- Slowakaje aangehouden, vler-en- fwiintiig uur nadat hij over de grens was gekomen in gezelschap van zijn „lijfwacht", iwelke was uitgedost in uniformen van hooggeplaatste offi cieren van buitenlandse legers dn in luxe auto's :reed,. De papieren van het gezelschap waren zo uit stekend, - nagemaakt,.,, dat de hou ders ervan -door 'de douane zonder argwaan met grote onderscheiding Werden behandeld1. Satoir Was in het bezi-t van twee millioen Ameri kaanse cigaretten, en een fortuin in vreemde valuta. Als een der| thans gearresteerden noemt de „Ru- de Pravoi" zekere Vi-t-ek Krejici, ad ministrateur van -een hotel, in wiens luxueuze flat te Praag een partij va;rt -twintig duizend Amerikaanse cigaretten alsmede andere goede ren werden gevonden. Men koin Kr-ejci nog juiist beletten uit het iraa-m te springen. Tjhanis wordt .ge zocht naar die rechterhand vain de leider van de bende, de gevaarlijke charmante" Iloma, eein vrpuwi van onbekende nationaliteit, alsmede maar een broer van Satoir, bekend als de „Koning van -de Parijise 'rac keteers", die waarschijnlijk aan het hoofd; stond van een Parijse -afde ling van de bende, De Chinese regering heeft Egypte 51/2 top choleraserum geschonken. De „British Council", een orgaan dat gesticht is voor het bevorde ren van de Culturele betrekkingen tussen E-ngeland en andere landen, heeft heden bekend gemaakt, dat 256 studiebeurzen voor Engelse- uni versiteiten aan buitenlanders zijn geschonken. WERELDNIEUWS Amerika streeft naar onafhankelijkheid van Korea Toen de Veiligheidsraad deze week zich eindelijk weer eens met het Indonesisch vraagstuk bezig hield', heeft onze afgevaardigde, mr. van Kleffens, betoogd, dat er groot ge vaar bestaat, dat dit -college een inflatie van instructies zou teweeg brengen, a'.s het nu weer een re solutie .oiver deze materie zou aan nemen. Dat de resolutie inzake het'beëin digen van -de vijandelijkheden zo- weinig resultaten heeft afgeworpen, verklaarde mr. van Klef fens ,als volgt: Nederland -heeft zoveel mo gelijk aan de uitnodiging om het vuren te staken gevoil-g gegeven, maar wij hebben, aldus spreker, niet blindelings ee-11 bevel opgevolgd. Want in vele gevallen zou een let terlijk opvolgen van -de aanwijzing- van de Veiligheidsraad dood, ellen de en gevaar vo-or grote bevolkings groepen hebben betekend. Daarom was Nederland genoodzaakt zuive ringsacties te blijven uitvoeren. We hebben gehandeld, zo besloot mr. van Kleffens, zoals de meeste landen, die hier vertegenwoordigd zijn, gehandeld zouden hebben. Ne derland is voornemens Indonesië werkelijke en geen zogenaamde vrijheid te geven. Aan -de uiteenzettingen van mr. Van Kleffens was -de mededeling van de voorzitter, Cadogan, vooraf gegaan, dat het volledige rapport van -de Consulaire Commissie thans is ontvangen. H-et is zo omvangrijk, dat -de vermenigvuldiging zeker vier dagen tijds in beslag, zal nemen. r!1 ijden-s een nadere toelichting, wélke -die Amerikaanse delega tie gaf omtrent de stappen in ver band met de steun van de UNO voor de -onafhankelijkheid van Korea werd -de nadruk gelegd o-p Ame- rika's vertrouwen, dat stappen met succes zouden bekroond worden. Het Amerikaanse voorstel in -de vorm van een ontw-erp-ir-esolutie volgens welke -een -commissie van de Verenigde Volkeren zou moeten worden benoemd, teneinde bijstand te verlenen bij het verzekeren van vrije verkiezingen i-n Korea, welke voor 31 Maart a.s. zullen warden gehouden, werd verwezen naar d-e politieke en veiligheidscommi-ssi-e van id-e Assemblée te Lake Success. D-e debatten over dit onderwerp zullen waarschijnlijk de volgende week een aanvang nemen. In het voorst-al, dat werd inge diend na-dat Amerika twee jaren heeft gepoogd tot overeenstemming met Rusland te komen over de voorgenomen onafhankelijkheid van Korea, wordt ook rekening gehou den met de spo-edige -en volledige terugtrekking uit Korea van de Rus sische en Amerikaanse bezettings troepen, nadat de Nationale Ver gadering gekozen en een Kor-eaans apparaat voioir de veiligheid zo-u zijn opgebouwd. Men -hoopt dat in Korea een re gering zal kunnen worden gevormd en alle vreemde troepen zo-udenj kunnen worden teruggeroepen tegen het einde van het volgen-de jaar. Er zijn ongeveer 45.000 Amerikaanse troepen in Zuid Ko-rea en ongeveer het dubbele aantal Russische troe pen in Noord Korea, alwaar zich tevens een Koreaans leger van- on geveer 120.000 man bevindt. SPREUK VAN DE DAG H-et gewet-en is -een rechtbank, op Welker uitspraak -geen beroep mo gelijk is. '- WEERBERICHT Verwachting tot -d-e avond v-an 24 OctoberIn d.e nacht op vele plaat sen nevel of mist, wisselende be wolking, iin h-et Zuid,-Westen hi-eri -en -da-ar ean enkel buitje, zwakke tot matige wiin-d, tusis-en Oost en Zuid, weinig verandering van tem peratuur. 24. Z-oin pip 7.18, ondier 17.29. Maan op- 16.14, ondier 0.26. Vpjll-e Maan 29 Oct. 21.-0-7. Hoogwater te Zierikzee over de maand October 24. 11.00 v.m. 23.47 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 miln. later dan te Zierikzee. Laagwateir te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Weer IOO gram vlees extra Vopir h-et tijdvak van 24 October tot -en met 8 November zij-n -op bon Q-03 vlees 100 gram vl-ees of vleeswiair-eai verkrijgbaar. Die koudere dogen ,i-n het begin van dieze iweek hebben het aanbod van slachtvee plots-eling -doen toe nemen. Om het aangevoerde vlees -tie kunnen- verwerken, 41s het nodiiig, bo-v-ein het rantsoen van 5-00 gram -dat i-n -de boinnenlij-st van- 23 Octo ber is opgenomen, inotg een rant soen van 100- -gram beschikbaar -te stellen voor personen- van vijf jaar -qn ouder. Woensdagmiddag is te Deventer het tweejarige dochtertje va-n de familieK. bij -het plotseling over steken vain -die straat onder een zwaar beladen vra-chtautoi geraakt -en op slag gedood'. Hard wordt er gewerkt om het stadhuis te Middelburg dat tijdens de oorlog zo zwaar geleden heeft, weer haar oude aanzien terug te geven. De restauratiewerkzaamheden vorderen snel. A.H.F.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1