ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Frankrijk in twee blokken- gesplitst WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Franse Wijn Amerika kan het Marshall-plan uitvoeren WOENSDAG 22 OCTOBER 1947 No. 15726 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden, bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithiaven B 94. Giro 137677 ■Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakènman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Wie de publicaties te dezer plaat se, de laatste maanden heeft gs-, vjoilgd,, die zal kunnen begrijpiem, hoe belangrijk bet is, thans een hoop gevend teken in het donkere Euro pa te kunnen signaleren. Er is in Frankrijk een Wonder gebeurd, waarvan die draagwijdte nog niet ten volle valt te meten, maar waar van die grote betekenis boven twij fel is verheven. Uit de zinloze sta- kingswoiedie en sociale oprust, die als ieen vloedgolf over Frankrijk ging, is iniet het onheil geboren, dat in Ge lijn der verwachtingen lag, een grote (Overwinning der communisten. Bijtijds heeft Marianne zich haar grote culturele traditie en haar roemrijke historie herinnerd;, het geen voldoende was om de sterke figuur, die Gaulle in Ihet oog te vatten, die door velen wjoirdt ge zien als die vertegenwoordiger Van het oude, grote Frankrijk, dat nooit ten onder kan gaan. Frankrijk heeft de deur niet wijd opengezet vooir die vreemde, geïmporteerde ideolo gie van het communisme, maar aan de verdere .infiltratie hiervan paal ■en perk gesteld» Die toestand is nu zo geworden., dat Frankrijk in twiee tegenover gestelde blokken, een van rechts en een van links is verdeeld, waar tussen de socialistische partij zich iheeft kunnen handhavan. Van zelf- srpekend, is de binnenlandse toe stand niet op eenmaal hierdoor ten volle opgeklaard!, maar althans ëén landi in Europa Iheeft de tooinse-: kwenties getrokken uit die nauwe betrekkingen, die de communisti sche partij, middels de Komiinform, met Moskou onderhoudt, hetgeen een aanwijzing voor de toekomst inhoudt. i T miners w'il Europa zich, met succes kunnen wer-ein tegen' de geor ganiseerde politiek'e macht van „Ooist-Europa", d.an is boven alles nodig, een krachtige houding. Geen enkele vorm van defaitisme, struis vogelpolitiek of op niets steekhou dends rustend goed vertrouwen, zal iets positiefs kunnen stellen tegen over de systematische voortschrij ding van het „Rode front"» Die halfslachtigheid; van de diverse lan den, gedurende de laatste twee jaar, geeft hiervan het overtuigendi bewijs. Politieke groeperingen, die zelf h>et merg van het waarachtig na tionalisme hebben uitgekerfd, en bet historisch gegroeide stelselmatig op offeren aan eigen ideologieën, kun nen nooit bestaan in die strijd tegen! het extreme linkse. Daarvoor is vastberadienheid en een diep ge loof ien zelfs wel eens een terug trekken op al te ver achterwaarts gelegen stellingen nodig, om des te scherper die tegenstander met 'net onverkracht principe, te kunnen be strijden. Frankrijk is d,aartoe misschien nog ■niet in staat, maar deze nieuwe wending is, in bovenstaand verband gezien, toch hoopgevend» Dat de generaal „dictatoriale am bities" zou hebben, zoals wel Wordt gesuggereerd, wordt intussen wel zeer duidelijk gelogenstraft, door het bericht, dat bij zelf het leider schap eerst dan zou willen aanvaar den, wanneer het volk omverhalen die w'il daartoe zou kenbaar maken. En die dictatuur ignoreert altijd' de volkswil, dat is na ©en zes/jarige oorlotgslês genoegzaam bekend» Verzoeken om uitstel van dienstplicht Moesten verzoeken om uitstel of vrijstelling van dienstplicht toit oip heden worden ingediend onmiddel lijk na de keuring, thans is bepaald, dat dergelijk© verzoeken ieerst mpie- tèn worden ingediend, nadat ide ver zoeker een oproep tot indiensttre ding heeft ontvangen. Personen, die reeds ina hun keuring een dergelijk verzoek verzonden, zullen dit moe ten herhalen nadat zij hun oproep hebben ontvangen. Men heeft deze maatregel getroffen, omdat de om standigheden tn de lange periode tussen keuring en opkomst zich vaak sterk wijzigen. De thans gekeurdien zullen eerst voor d.e militaire dienst worden op geroepen in Maart of September. Men heeft dus de tijd nog. J Alleen gegadigden vopir enkele on derdelen idler Luchtstrijdkrachten zullen reeds in Januari of Februari ondier de wapenen worden geroepen Attentie aan de Koningin Prcintaut, een antiquair te Augus- tain: in de staat Georgia had van 'n gedemobiliseerde soldaat een docu ment gekocht, idat 'deze ergens in Europa op de kop had getikt. Dit document bleek de originele trouw ante te zijn van Koning Willem III en Koningin Emma. Prontaut heeft het document aan de Koningin ge zonden. Deze heeft daarop Pron taut een dankbrief doen toekomen waarin Zij de attentie van'Prontaut, om dit belangrijke document aani haar terug te zenden, zegt buiten gewoon te waarderen. WERELDNIEUWS De officiële uitslag van de Zon dag gehouden Franse gemeente raadsverkiezingen wordt eerst in de loop van deze week verwacht, maar reeds nu kan geconstateerd worden dat door deze stembusuitspraak de Gaulle overwinnaar is geworden. De Republikeinse Volksbeweging is ver pletterd. Zij betaalt de kosten van 'het geding en ziet haar aanhang dagen ten gunste van de Gaulle. Anderzijds is de verkiezingsuitslag gericht tegen de huidige regering, die he.t ontbreken van een vaste koers wdrdt verweten en er iniet in slaagde de ontstane wanorde te bestrijden. Het verrassende resultaat van de ze verkiezingen doet een meerder- heidsprobleem ontstaan. Het wijst vooirts op een diepgaande verande ring in de politieke opvattingen en vooral d.e w'ensen van milli oenen Fransen. Zij, 'die aan het hoofd der regering staan, kunnen deze uit spraak van de stembus onmogelijk zonder meer naast zich neerleggen. Doc'h de huidige toestand is zonder precedent en de nieuwe grondwet laat een spoedige oplossing van dit meerderheidsvraagstuk niet toe. Tot Welke gevolgen het krachtig opko men van een nieuwe partij en het duidelijk gebleken bestaan van twee blokken in het land op parlementair terrein zullen leiden, is nu nog niet te voorzien. rje Ver, Staten zijn in staat het Marshall-plan uit te voeren zon der 'dat afbreuk gedaan wordt aan de nationale veiligheid en de le vensstandaard van het Amerikaanse volk. Dat is de conclusie van een door de minister van binnenlandse zaken uitgebracht rapport van pre sident Truman. In dp rapport wordt er evenwel de nadruk op gelegd, dat er grenzen zijn aan het ver mogen van Amerika om hulp te verlenen. Een land met zoveel hulp bronnen kan ook niet lang voort gaan met het aanvullen' van de te korten van anderen, zonder kans op ernstige terugslag op de eigen economie. De oorlog heeft echter wel geleerd, dat de grenzen waar toe de Ver. Staten kunnen gaan, uiterst elastisch zij'n. Wat Amerika reeds deed vooir noodlijdende landen blijkt uit re cente mededelingen van het compé van advies voor Vrijwillige steun aan het buitenland. Gedurende de eerste zes maanden vain 'dit jaa,r werd voor een waarde van ruim 71 milljaen 'dollar aan voedsel, kle ding en in contanten, uit particu liere bronnen iin Amerika, naar het buitenland; gezopiden. Europa kreeg daarvan 41 en de bezette gebieden 22 miljoen dollar. SPREUK VAN DE DAG D© mo-ed. van onverbloemd vooir zijn overtuiging uit te komen', wekt naijver en daarmede ook vaak ver guizing. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 22 October Heldere nacht met slechts op en kele plaatsen, hoofdzakelijk in 'het Oosten, lichte nachtvorst en hier en daar nevel of mistbanken, die echter snel oplossen, overdag over het al gemeen vrij zonnig droog weer, tij delijk matige wind uit Zuidelijke richtingen, in de namiddag vrij' warm voor de tijd van 'het jaair. 22. Zoin op 7.15, ondier 17.33. Maan op 15.31, -ondier 23.14. Berst© kwartier 2,11. Hoogwater te Zierikzee over de maand October 22» 8.15' v.m. 20 56 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 mitn. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater De Gaulle zal, wanneer die pre sident der Franse Republiek hem de macht aanbiedt, deze niet aan vaarden, tenzij bij volksstemming 'het Franse volk hem 'het mandaat mil geven. D© Nederlands© regering heeft besloten aan Prinses Elizabeth van Engeland, m Philip Moiuntbatten ter gelegenheid van hun aanstaande hu welijk een geschenk aan te bieden, dat zal 'bestaan uit een drinkservies. Frankrijk treft scherpe maatre gelen teneinde overbrenging van de cholera uit Egypte te voorkomen. Marseille, de grote Franse zeeha ven aan de Middellandse Zee wordt het meest bedreigd1. Een Haagse 'baby, die ©en stukje afgebladderde verf' in >een der loin- j&n had, gekregen, is per vliegtuig ruig naar Philadelphia vervoerd', waar mm die kleine hoopt te kun nen helpen. Ook ih het Oosten van het land zijn de laatste tijd wilde zwijnen ge signaleerd. Tussen Zutphen en Lochem gelukte het jachtopziener Veld huizen zoon knaap van een everzwijn te schieten. Het gevaarlijke beestje wordt door vier man weggedragen 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1