BMP™ Ingezonden Mededeeling Richard Wright's „ZOON VAN AMERIKA" Jaag die Rheumatiek uit uw ledemat^j De economische aspecten van Indonesië Mi. J. E. van Hoogstraten, directeur van het departement van economische zaken te Batavia, is op het ogenblik in Den Haag onder meer om aan de besprekingen in het coördinatie college Nederland-Indonesië deel te nemen. Na deze besprekingen zal hij naar Amerika gaan om pools hoogte te nemen omtrent de moge lijkheid van Amerikaans-Indonesische handel Hij heeft een en ander verteld over Indonesië's economische aspec ten. Hij ging er daarbij van uit, dat de economische wederopbouw eigen lijk pas kon beginnen na de politiële actie welke veel heeft verbeterd. Deze actie heeft om te beginnen verbeteringen gebracht ten aanzien van de rijstvoorziening. De rijstge- bleden op Java waren in Republi keinse handen en de verdeling van de rijst over heel Indonesië kon daardoor niet op vooroorlogse voet plaats hebben, De Republiek heeft nooit rijst willen leveren aan de rest van Indonesië. Haar uitvoer naar India, welke 400.000 ton zou be dragen, is nooit verder dan voor 10 pet. verwezenlijkt. Thans zijn de rijstgebieden bezet. De komende oogst, welke in Mei zal beginnen, zal worden „gemobiliseerd". Het tweede positieve economische gevolg van de politiële actie is, dat er verbetering is gekomen in de toe stand ten aanzien van de Bfzet van ondernemingsproducten, waarover lang maar vergeefs met keinen was onde*u Als derde Ui ui y,t st 'tu'ir «2 blijkt P.,puteJ van levensm, de actie meer dan Als laatste pun. RMI belang, waarin thans verbetering is gekomen, noemde de heer Van Hoog- straaten de terugkeer van de eige naars naar hun ondernemingen, een probleem waarbij wel heel duidelijk is gebleken dat er verschil is tussen hetgeen Djokja wil en wat het kan en dat het geen baas is over zijn eigen plaatselijke autoriteiten. Marechaussée wordt beroepsinfanterie Bij het Ministerie van Oorlog zijn maatregelen in voorbereiding om het bekende keurkorps der Marechaussée cm te vormen tot een corps beroeps infanterie, zodat de politionele taak komt te vervallen. De tegenwoordige commandant der Marechaussée, Ge- neraal-majoor mr. W, v. d. Hoek zal van zijn commando worden ontheven. Als hoofd van het nieuw te vor men infanterle-corps wordt genoemd generaal-majoor, ir. M. Tans, gou verneur der Residentie. Zeer waarschijnlijk zijn hier be zuinigingsmotieven in het spel, welke noodzakelijk maakten om een corps, dat sinds vele jaren in ons land van zich deed spreken men denke slechts aan de geruchtmakende zaak Ossen tot de krachtige poli tionele organisatie behoorde, op te heffen. Welke taak voor het te vormen infanterie-corps is weggelegd, blijft nog een open vraag. 30 onderwijzersvacatures in de inspectie Goes In de maand September is in opdracht van het departement van onderwijs een onderzoek ingesteld naar het aantal vacatures bij het lager onderwijs. Wat de provincie Zeeland betreft, wijst het verzamelde materiaal uit. dat het aantal vacatures niet on rustbarend is en ook direct na de bevrijding niet zorgwekkend was. Er is geen sprake van geweest, dat het Het gesprek yan de dag! Uw boekhandelaar wacht U. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschon Salts iedere morgen ip Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een -heel ander mens., Dat dopt .de wetenschappelijke samenstelling van Kruschen zes minerale zou ten. Die wekken de bloedzuiverende organen wteer op tot jeugdig krach tige werking. Ook Uw organen; heb ben die opwekking inodig. Waarom zoudt ge ze dan niet geven., met Kruschen Salts ondier Uw bereik en met het vooruitzicht weer. hele maal de oude te worden, fief en fit tot het verzetten van bergen in staat? Kruscihen Salts wioirdt over de hele wereld verkocht. Vraag' Kruschen Salts bij Uw Apotheker oif Drogist. onder wij zerscorps van Zeeland de noodgebleden in de steek heeft ge laten. Integendeel Vaak onder zeer moeilijke omstandigheden bebben d; onderwijzers direct na de bevrijding hun taak hervat en er vcor gezorgd dat het Zeeuwse kind weer onder wijs kreeg. "eleidelijk zijn de bezwaren vaa de hte huisvesting der scholen en stige tekort aan leermiddelen -ht tot drae e propor- ;st- en in het .t tekort eveer 60. uim 50 en it beweegt zich om de dertig waarvan twintig bij het openbaar onderwijs en tien bij het bijzonder onderwijs. Locomotieven keren terug Op het spoorwegemplacement te Munster zijn Woensdag vijftien loco motieven van de Nederlandse Spoor wegen aangekomen, die in de Russische zone van Duitsland zijn teruggevonden. De machines zien er nog vrij behoorlijk uit en zullen dus binnen niet al te lange tijd de locomotievenpo.slties van ons land versterken. Reeds enige tijd gaan de Duitse locomotieven, die kort na de bevrij ding van de Engelse autoriteiten in Duitsland waren geleend, terug uit ons land. De komst van deze vijftien machines zal dus de Nederlandse Spoorwegen ongetwijfeld zeer wel kom zijn. Natuur en leer! Voor de laatste wereldoorlog kende Engeland een vrijgezellenclub van 500 leden die zich plechtig hadden verbonden zich nimmer in het huwelijk te laten lokken. Wie deze belofte vergat, moest een boete in de clubkas storten. De natuur bleek echter,f sterker, dan de leer. Dezer dagen is het laatste lid, nadat hij tijdens een 3-jarige krijgsgevangen schap blijkbaar zijn bezwaren tegen het vrouwendom had leren over winnen, in het huwelijksbootje ge stapt. Zonder boete. Bidault heeft gewaarschuwd dal Frankrijk z'ijin zone in Duitsland! wel eens met de- Britse en Amerikaanse zqnes zou kunnen samensmelten; als op de a.s. ministerconferentie te Londen geen overeenstemming be reikt wordt. De Belgische minister van arbeid, is bij een auto-ongeluk ernstig .ge weend, waarna hij in een ziekenhuis te St. Truiden bij Luik is opgeno men. ZIERIKZEESCHE ORATORIUMVERENIGING Buitengewone Uitvoering Donderdag 16 October gaf bo venstaande vereniging in die Nieuwe Kerk een buitengewone uitvoering Het grofe kerkgebouw was tot; de laatste plaats bezet,. En van al deze luisteraars iis er piet één, die niet ten vo;lle genoten heeft. Miel,. ge spannen aandacht en onder volko men stilte luister de men paar de heerlijke klanken van muziek! en zang. No. 1 van het programma: Con certo; Grosse po. 8 van AreaPgelo Gorrelli moest vervallen wegens tijdgebrek. Daarvoor in de plaats kwam po;. 3 „de Unvoillepidete" vaP Fr. Schubert, uitgevoerd door het Ha a gs oh Kam er- Symph onie-erk est (leden van het Residentieorkest). Naar mep ons meedeelde bestond dit Kamer-orkest uit 35 leden. Een ensemble van zo; voorname toon- kwaliteit hebben we nog zelden op ons eiland kupinen beluisteren. -Wij', die voor ons muzikaal genot voor namelijk op de ra,dio zijp aange wezen, hoorden nu de effecten van klapk en kleur uit de eerste hand. Het 'was, af en toe verbluffend,. Ook in de later in het programma uit gevoerde „Kriegsmarsch der Pries ter" trof ons deze afwisseling van klankimpressies. Wel scheen het ons een enkele keer toe, als hadden dé violen tegenover de kopergroep een wel wat heel Zwiare taak. doch dit deed geen afbreuk aan het schit terend geheel. Psalm 112: Laudate Pueri Demi- pum van G. F. Handel. Deze lofzapg vcor sopraan-solo en koor werd; zowel (door het koor als door de soliste voortreffelijk vertolkt. De zangeres Mea, Naberman 'heeft een klankrijke volle sopraanstem, die het ganse kerkgebouw1 vulde. Zuiver als glas en helder als kristal klopfc het geluid 'door de gewijde, ruimte, waar wel zelden de lof des Heren ,op zulk een ontroerende wijze ge zongen zal Zijn. Het koor nam de begeestering der zangeres over ,ep zqng met even, grote toewijding zijp „laudiate nomen Domini"'. „Athalia," van F. Mendelssohn Barthoidiy vOok hierin muntte het koor uit Idlopr zuiverheid en stipt heid', Het werk stelt hier en daar zeer Zw'are eisen van iptopatie, en al ,is de steun van een zo voortref felijke begeleiding als dit orkest gaf, natuurlijk piet te onderschat- tep, nochtans zijn de moeilijkheden piet gering. Zoi b.v:. is! het begini van Pot. 2 vioor alle stemmen een, opeen stapeling v.ap, lastig te treffen in tervallen,. Dat alles zo vlot ver liep wijst op voortdurende ernstige oefening, waarvoor ,de vereniging wel een bijzonder woord van hulde verdiept. Het koor overtrof zichzelf in het koraal1: „Nur Angst unci Weine'n, Herr Dat w'as in' eep woord imponerend'. In „Athalla" zopg ook de 2e sopraan Lucie Waripga- Haar stem is misschien iets minder verdra gend dan die v.ap Mea, Nabermam, ze bezit dezelfde helderheid en; zui verheid.. Het was een genot beiden samen te horen: gelijk vap timbre (merkwaardiger w'ij'ze) gelijk vain uitdrukking, sublieme samenzang. De alt Joi Immink had in dit werk een zware t,a,ak. In het begin leek !de stem van, die ze bekende zangeres Wat omfloerst, 't was of ze er (nog 'niet goed'; in' w'as, maar al spoedig wferd dat heter en bij „Herr, ups zu halfen erw'ac'he. klonk haar glansrijk geluid in volle pracht id,oor het gewteif. Heerlijk mooi was de strophe: „Fin Herz vol Frieden; hat Trost in jedem Augen- blick", waar de drie solisten samen zongen. Summa summarun; was 'deze uit voering een schitterend evenement in de muziekwereld van Schouwen- Duivelapd. Met voldoening mag de Oratorium-Ver. er o,p terugzien. En het publiek zegtAlsjeblieft tof een volgende keer. Doch laten we piet vergeten een wPopd! vap hulde en dank te. brengen aap de man, die de ziel' vain «dit alles w'as. De heer J. Mi- Luijkenaar heeft met de grootste kupde en toewijzing de zang inge studeerd,, hij heeft vopr solisten en orkest gezorgd, ien vooral, hiji heeft op isubleme wijze de uitvoering zelf geleid. Deze man kan' mpn niet licht te zeer waarderen. C. A. SWENNE. Een jaar geleden opende de K.L.M. de lijn Amsterdam-Montevi deo. Gedurende deze periode vlogen de KL.M.-tces'teïïen 144 maal de Zuidelijke route over de Atlantische Oceaan. Palestipa wordt thans ernstig bedreigd d,ooir de cholera-epifemie uit Egypte, zoi heeft Woensdag de directeur vain Palestina's .gezond heidsdienst gewaarschuwd. Het Pa lestijnse departement voor Volksge zondheid is van plan elke week 120.000 personen tegen cholera te laten inePten. Frapkrijkis 'regering heeft vér strekkende maatregelen genomen oim de metro-staking tot oplossing te brepgen,. Zij wil arbeiders requi- rerén volgens 'P in de laatste oor log aangenomen wet. Enige maan den geleden heeft mön pok van deze wet met succes gebruik ge- maakt. mwmm De Consuls-Generaal te Sitoebondo tijdens hun inspectietocht door Oost-Java. V.l.n.r.Overste van Gijn, Mr. Eaton (Australië), Mr. Lambert (Engeland) en Ds. Hamel. L-Lufj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 4