ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE PRINSES JULIANA WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het wordt rustiger op Java Vliegboot maakte noodlanding op de Oceaan Luitenant schaakte schrijfster Extra suiker en rozijnen Venlo vreemdelingenstad DONDERDAG 16 OCTOBER 1947 No. 15721 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 U:tg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. - als Regentes beëdigd Prinses Juliana heeft Dinsdag middag iin de Verenigde Verga dering van de Staten-Generaal het regentschap aanvaard voioir ide tijd: van zeven weken. In handen van de voorzitter der Verenigde Kamers, prof. mr. R. Kranenburg, legde zij de dcor de grondwet gevorderde eed af. Zij was in gezelschap van prins Bernhard. De plechtigheid in de Ridder zaal bood eenzelfde aanblik als op de dag, w'aarop de Koningin de Troonrede pleegt uit te spre ken. Met de leden van het ka binet en de leden van de Raad van State hadden voor hetivoor- zittersgesto.elte plaats genomen het staatshoofd van Borneo, sul tan Hamid II van Pontianak, de gouverneur van Curasao, ,d,r. P. Kasteel, en de heer Da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Cu rasao in Nederland. Vele leden van het corps diplomatique en leden der hofhoudingen waren mede aanwe zig. Voor de beëediging sprak prof. mr. Kranenburg de Prinses en prins Bernhard to.e. Hij sprak de wens uit, dat de omstandigheden, welke het noodzakelijk hebben gemaakt, dat prinses Juliana het regentschap aanvaardde, spoedig tot het ver leden zou behoren. „Een reden tot grote dankbaarheid is het echter, dat het Nederlandse votlk vol .ver trouwen: ide waarneming -van het koninklijk gezag aan uw handen, ziet toevertrouwd. Ons volk, welke lief de ,en aanhankelijkheid u hebt ver worven, is overtuigd, dat uwe koninklijke hoogheid' bij: de uitoefe ning van het gezag door het hoge voorbeeld' van dè Koningin zal wor den geleid". Prinses Juliana legde vervolgens in handen van ide voorzitter de in artikel 44 van de Grondwet voor geschreven eed af. Woordelijk zei zij j -j „Ik zweer trouw aan de Koning ik zweer, dat ik in de waarneming van het Koninklijk Gezag zo lang de uitoefening van het Koninklijk Gezag is neergelegd, de Grondwet steeds zal onderhouden en hand haven. Ik zweer, dat ik de onaf hankelijkheid en het grondgebied van de Staat met al mijn vermogen zal verdedigen en bewarendat ik de algemene en bijzondere vrij heid en de rechten van alle des Konings onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot in standhouding en bevordering van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, gelijk een goed en getrouw Regent schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe mij God almachtig". Na deze plechtige beëdiging sprak de voorzitter de wens uit, dat abn de Regentes de kracht en de wijs heid' geschonken mogen worden voor de vervulling van haar hoge taak. Zowel op de tocht van het paleis Noordeinde naar de Ridderzaal als terug werd het prinselijk paar be geleid door talrijke motorrijders. De belangstelling langs de weg was groot. Het aantal botsingen op Java blijkt voortdurend minder te wor den. Daarbij heeft Oost-Java een/ voorsprong op West-Java. De reden van deze vermindering is, dat de positie van verschillende republi keinse strijdgroepen niet verbetert. Bovendien hebben de Nederlandse troepen al heel wat wapendepots gevonden en in beslag genomen. Het is dus niet onmogelijk, dat bij de republikeinen een zeker tekort aan wapens komt. Overigens blijven de republikeinen doorgaan op West-Java opruiende pamfletten, te verspreiden. De be volking reageert er echter niet meer op. De laatste dagen is- er nog'al wat activiteit bij Garoet. Zuiverings acties hebben evenwel succes en de gevluchte bevolking begint naar haar woonplaatsen terug te keren. Een Bceing-vliegboot van de Ame rican International Airways met 62 passagiers en een acht man sterke bemanning aan boord, heeft een noodlanding gemaakt iin het Noor delijke gedeelte van de Atlantische Oceaan. Alle 69 opvarenden zijn aan boord genomen van een Ameri kaans weerschip. Het toestel was Maandag uit Foynes in Ierland vertrokken an bevond zich op weg naar New York De -oorzaak van de noodlanding is miet bekend, maar men neemt aan, dat de piloot boven de Atlantische Oceaan met hevige tegenwind 'te kampen heeft gehad. Hierdoor ge dwongen vaart te minderen had hij niet vSldoende benzine om Gander te bereiken, waarom hij terugkeerde om in de buurt van! het Amerikaan se weerschip een noodlanding te maken. De plaats van de noodlanding ligt ongeveer 1400 mijl ten Westen van het Ierse vliegveld Shannon/ Vliegtuigen op weg van en naar New York lieten onmiddellijk weten, dat zij in de buurt van de vlieg boot zouden blijven. Z5| meldden reeds, dat het toestel vermoedelijk onbeschadigd was en dat het zou trachten naar het weerschip te taXiën;. i j j Maandagmorgen v:r,oeg wist de 'Zweedse luitenant Tihörsten Akrell, vermomd als arts, het krankzinni gengesticht te Stockholm, waar de knappe schrijfster Loiul.oiu Foirsell Kaage verbleef, binnen te dringen. Die Verpleegsters begrepen direct met geen echte geneesheer te doen te hebben. Een hunner wierp: kor daat een stoel naar het hoofd van de indringer ,maar deze zette de verpleegster in een hoek van de gang, en drong met de inmiddels buitgemaakte sleutels d,e kamer van Loulo'u binnen. Samen gingen ze de inrichting uit, namen een taxii ■naar .die plaats waar het vliegtuig tot ontvluchting gereed, stond. Het plan was naar Denemarken te ont vluchten, maar door het slechte wieer -kwamen zij niet verder dan het vliegveld bij Oslo (Noorwegen),. De Noorse politie arresteerde 'het twieetal en wiacht op jhet verzoek pm uitlevering van de Zweedse re gering. Bet toeval wil, dat juist op het ogenblik van die ontsnapping de Zweedse radio de „Ontvoering ui t het Serail" van Mo-zart uitzond. Dit is des te opmerkelijker omdat de opera in het leven van mevrjouWI Foirsell—Kaage reeds een grote rol heeft gespeeld,. Wijlen haar vader was directeur van de koninklijke opera te Stockholm. Momenteel wbrdt de mogelijkheid onderzocht -om te zijner tijd' een! extra-rantsoen -suiker teir beschik king te stellen, zulks als tegemoet koming van de rants-oenverlagingen die tot dusverre plaats hebben moe ten vinden. De beslissing zal evenwel eerst genomen kunnen worden, wande-er de binnenlandse suikercampagne ten einde is. Wanneer een, extra-boln kan wor den geldig verklaard zal dit waar schijnlijk', met het oog op de feest dagen, in het laatst van December geschieden. Waarschijnlijk zal eveneens -nog voor het eind van dit jaar een boin voor rozijnen worden aangewezen. Volgens de gegevens van de vreemdelingendienst der Venlo'se politie is er op ongeveer iedere veertig inwoners van Venloi een vreemdeling. Er zijn thans 500 Duitsers, ISO istatenlozen, 60 Bel gen, 37 Italianen en vooirts -Honga ren, Tsjechen, Russen, Polen, Cana dezen, Fransen en Chinezen te Ven,- io: geregistreerd,. Vooral ihet aantal statenlozen is opvallend;. De ver meerdering hiervan mo:et worden toegeschreven aan Ihen, die in vreemde krijgsdienst zijn getreden, hun Nederlanderschap bteblben ver loren en nu langzamerhand, naar hun v'roiegere woonplaats terugke ren. Ook buitenlandse vrouwen, die in vijandelijk land met Nied'. onder danen zijn getrouwd en rechtens niet het Nederlanderschap verwier ven, zijn hierbij. SPREUK VAN DE DAG Levenskunst is het om alles wèi te weten en veel tóclh los te laten. i WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 16 October: Overdrijvende wolkenvel den, overwegend dr;ong weer, meest matige Westelijkte Wind, Weinig verandering van temperatuuir. 16,. ^Zom op 7.04, onder 17,.46. Maan op 9.40, ondier 18.43. Eerste kwartier 22 Oct. 2.11. Hoogwater te Zierikzee over de maand October 16. 4,39 v.m. 16.46 ftm, Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwafcer te Zierikzee 5.50 uur na( hoogwater Vijf dorpen zijn door een aard beving in ide buurt van Birdsjan in de Perzische provincie Choxassam volkomen verwoest, aldus meldt het officieuze Theranse avondblad „Et- telaat". Volgens een vertraagd tele gram aan het blad zijn tot nog toe 210 lijken uit de puinhopen, te voor schijn gehaald. Veertig mensen zijn gedood en acht gewond, toen een Zweedse autobus op een onbewaakte over weg door een trein werd gegrepen De bus brak in tweeën en som mige lichamen werden over een', afstand van honderden meters mee-- gesleurd. Behalve drie kleine ondernemin gen hebben alle Amerikaanse distil leerderijen besloten om met ingang valn 26 October 60 dagen te sluiten. Hierdoor zal naar schatting 10 a 20 millioten schepel graan per maand' vrijkomen voor export naar Europa. Op 20 November gaat Engeland groot feest vieren. Dan treedt na melijk Engelands beminnelijke en charmante prinses Elizabeth in het huwelijk met luitenant Philip Mount- batten. Deze foto van het jonge paar ié speciaal met het oog op de komende grote gebeurtenis gemaakt. De kiek is genomen in de luxueuse witte salon" van het Buckingham Paleis te Londen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1